דו"ח הפישינג: מגפת הקורונה היא "הבהלה לזהב" של פושעי הסייבר

דף הבית >> דעות ומחקרים >> מחקרים, מצגות מסמכים >> אבטחה וסייבר >> דו"ח הפישינג: מגפת הקורונה היא "הבהלה לזהב" של פושעי הסייבר
דו"ח הפישינג: מגפת הקורונה היא "הבהלה לזהב" של פושעי הסייבר

מאת: מערכת Telecom News, 24.3.21, 16:26 CYBER FREE

 
בכתבה מנותחות מתקפות הפישינג באמצעות 15 איורים של גרפים ודוגמאות לתקיפות והונאות לפי תקופות הזמן השונות במהלך מגפת הקורונה: הופעה ראשונית, בדיקות קורונה וציוד מגן, המשבר הכלכלי והסיוע הממשלתי, ומבצעי החיסונים.
 
באפריל 2020 דיווחה חברת הסייבר פאלו אלטו נטוורקס על עלייה משמעותית מאוד בהיקף מתקפות הפישינג, שמשתמשות במומנטום סביב מגפת הקורונה. היום, שנה מאז שארגון הבריאות העולמי הכריז על המגפה העולמית, שבה החברה לבחון את המגמות הבולטות ביותר בתחום הפישינג.
 
חלק א': מגמות ומספרים
קבוצת המחקר של החברה Unit 42 זיהתה 69,950 כתובות אינטרנט זדוניות, שהן "הונאות דיוג" ("פישינג"), שהוקמו מאז ינואר 2020. כולן מקושרות לנושאים שונים תחת קטגוריית הקורונה, מתוכן 33,447 משתמשים בביטוי "קורונה" בצורה ישירה.
 
באיור 1 מתוארת הפופולריות היחסית של נושאים שונים אלה לאורך זמן. חלק מהנושאים נשארו יציבים לאורך זמן, וחלקם חוו עליות וירידות בהתאם להתפתחויות במצב המגפה והלך הרוח העולמי. כך למשל, תחום הפארמה או השימוש בפלטפורמות וירטואלית (כמו Zoom) היו יעד יציב יחסית להתקפות פישינג מאז תחילת המגיפה. לעומת זאת, חיסונים ובדיקות חוו שיאים, שנתחמו סביב התפתחות מסוימת עליה דווח בחדשות. בנוסף, מתוך סך העמודים, שמתחזים לעמודים רשמיים של חברות או גופים מוכרים, הרוב מנסים לגנוב את הפרטים העסקיים או המזהים של המשתמשים (בעיקר מיקרוסופט,Outlook  ועוד).  
 
1 
 
Figure 1. Trends in COVID-themed phishing attacks from January 2020-February 2021 (global)
 
איור 2 מייצג את אתרי הפישינג, שניסו לגנוב את אישורי הכניסה או הפרטים המזהים של המשתמשים לאותו אתר מסוים. נוכח מגמת העבודה מרחוק, ניסיונות פישינג רבים התמקדו בפלטפורמת מיקרוספט (כ-23% מכתובות הפישינג שזוהו התחזו לדפי כניסה ליישומים הרבים של החברה). בנוסף, בחברה שמו לב, שהתוקפים יוצרים כל הזמן אתרים חדשים למטרות הונאה.
 
2
 
Figure 2. Top phishing targets in COVID-related URLs (global). Each bar represents the percentage of phishing URLs attempting to steal users’ login credentials for that particular website. (Note that in this figure, we only include URLs that target identifiable brands.)
 
 
איור 3 מציג את הגיל של כל אתר הנחשב כאתר פישינג ומשתמש בנושא הקורונה כדי למשוך אליו מבקרים.  ניתן להבין, שמרבית אתרי הפישינג, שקשורים לקורונה, הם אתרים מאוד חדשים (כאלה שנצפו לראשונה בתקופה של 32 ימים או פחות). התוקפים מתכננים את המתקפות קדימה, וכן משנים או מעדכנים גם את כתובת האתר עצמה בהתאם למעגל החדשותי ולהתפתחויות סביב המגפה.
 
3
 
Figure 3. Age of websites that host COVID-related phishing pages at time of detection (global)
 
חלק ב': ינואר - מרץ 2020 הופעה ראשונית, בדיקות קורונה וציוד מגן
בין ינואר לפברואר 2020, כאשר הקורונה החלה להתפשט בעולם, עברייני הסייבר כבר החלו לנסות להשתמש במגפה לטובתם. במהלך פרק זמן זה, ראינו עלייה של 313% בהתקפות פישינג המשתמשות בנושא הקורונה.
 
איור 4 מציג  דוגמה להתקפת פישינג בנושא קורונה. הטופס המזויף של גוגל מבקש תחילה מהמבקרים להזין את כתובת הדוא"ל והסיסמה כדי להשתתף בסקר ממשלתי, שבודק את התפשטות המגיפה. בדפים הבאים הטופס הציב סדרה של שאלות לגיטימיות הקשורות לבריאות. למשל, "מאז יום העבודה האחרון שלך, האם היו לך שניים או יותר מהתסמינים הבאים? צמרמורות, כאבי ראש, כאבי שרירים.... " - כדי ליצור את הרושם, שהטופס לגיטימי ואמין. השאלה האחרונה לפני ההגשה ביקשה "לחתום דיגיטלית" על הטופס ע"י הזנת שם מלא ופרטים מזהים נוספים - אקט הפישינג.
 
4
 
Figure 4. (Credential stealing form related to COVID-19 screening.)
 
בחודשים פברואר-מרץ 2020, החשש מפני התפשטות הקורונה בארה"ב עלה בקצה מהיר. בתגובה לרצונם של אנשים להגן על עצמם ועל משפחותיהם, הם החלו לחפש ערכות לבדיקה עצמית, מחטא ידיים ומסכות N95, ואפילו מוצרים חיוניים כמו נייר טואלט.
 
בפברואר 2020 ראינו עלייה של 136% בנסיונות הפישינג הקשורים לציוד מגן ברחבי העולם, שרבים מהם היו הונאות קניות באינטרנט (ראו דוגמה באיור 5). במהלך חודש מרץ, ראינו עלייה של 750% בהתקפות פישינג הקשורות לערכות לבדיקה עצמית, בדיוק לאחר שהניו יורק טיימס דיווח על מחסור חמור בבדיקות בארה"ב.
 
5
 
Figure 5. https://atemmaske-kn95-de[.]com (Scam website, translated from German to English)
 
בנוסף לאתרי ההונאה הללו, ראינו גם ספקי ערכות בדיקה לגיטימיות, לכאורה, שאתריהם נפגעו למטרות גניבת אישורים (איור 6).
 
6
 
Figure 6. covid-testkit[.]co[.]uk (A UK-based wholesaler of COVID-19 test kits)
 
באיור 7 אנו רואים דף כניסה מזויף של מיקרוסופט SharePoint אליו הועברו משתמשים באמצעות קישור בדוא"ל פישינג, שם הם שוב נדרשים להציג מידע אישי ורגיש למטרות הונאה.
 
7
 
Figure 7. (Credential stealing page on a compromised COVID-related website)
 
אפריל-יולי 2020: משבר כלכלי וסיוע ממשלתי
בחודש אפריל ממשלות רבות החלו להציע תוכניות סיוע לאזרחים וכן לעסקים. בעקבות כך, שמנו לב, שהתקפות התחזות, שקשורות לתוכניות סיוע ממשלתיות, גדלו בשיעור של 600% באפריל 2020. באיורים 8-10 יש דוגמה לדף פישינג, שנחזה לאתר רשמי של ממשלת ארה"ב. האתר מבטיח עד 5,800 דולרים במענקי "קרן סיוע זמנית" לכל אדם. סטטיסטיקה מזויפת מוצגת בצד ימין של הדף, מה שמעניק למשתמש אשליה, שנותרו עוד מיליארדי דולרים לחלוקה.
 
לאחר לחיצה על כפתור "התחל נוהל אימות", המשתמש מנותב לטופס המבקש את מספר הביטוח הלאומי שלו (SSN) ומספר רישיון הנהיגה כדי לקבל את כספי החירום הללו. זהו אקט ההונאה וגניבת הנתונים.
8
 
Figure 8. Stimulus programs online interest vs. COVID government stimulus and relief-related phishing prevalence (global data via Google Trends)
 
 
9
 
Figure 9. (Fake website pretending to represent the “U.S. Trading Commission.”)
 
 
10
 
Figure 10. (Credential stealing form related to COVID government aid.)
 
נובמבר 2020- פברואר 2021: מבצעי החיסונים
בחודשים האחרונים מדינות רבות בעולם נערכו להשקת מבצעי החיסונים, ואזרחים חיכו בשקיקה למידע אודות חיסון פוטנציאלי. בנובמבר 2020, לאחר חודשים של ציפייה, פרסמו פייזר ו-BioNTech תוצאות ראשוניות מאוד מבטיחות, שהראו למעלה מ-90% יעילות החיסון. בדצמבר, ה-FDA העניק אישור לשימוש חירום לחיסון ה-mRNA של פייזר, שלאחריו החל לחסן אנשים. בתגובה, מדצמבר 2020 ועד פברואר 2021 ראינו עלייה של 530% בנסיונות פישינג הקשורים לחיסון (איור 11).
 
11
 
Figure 11. “COVID Vaccine” online interest vs. COVID vaccine-related phishing prevalence (global data via Google Trends)
 
 
איורים 12-13 מראים דוגמה לאתר מזויף הנחזה ליצרניות החיסון פייזר ו- BioNTech המבקש מהמבקרים בו להזין את שם המשתמש והסיסמא לפלטפורמות ה-Office 365 שלהם, כביכול. כדי להירשם לחיסון.
 
12
 
Figure 12. (Fake Pfizer website with client-side phishing cloaking.)
 
13
 
Figure 13. (Credential stealing form revealed after user clicks the “Login” button.)
 
במקביל, התוקפים הגדילו גם את התמקדותם בבתי חולים ובתי מרקחת - ארגונים הממלאים תפקיד משמעותי בהפצת החיסון. על פי סקר ארצי, שערך איגוד הרפואה האמריקני (AMA), 83% ממרפאות פרטיות בארה"ב כבר חוו תקיפת סייבר. עכשיו יותר מתמיד, יש חשד, שארגונים המעורבים בייצור והפצה של החיסון, תהליך הכרוך בכמויות גבוהות של נתונים רגישים וחסויים, יהוו יעדים בעלי ערך רב לפשיעה ברשת.
 
מדצמבר 2020 ועד פברואר 2021 ראינו עלייה של 189% בהתקפות הקשורות לבתי מרקחת (איור 14) ובתי חולים (איור 15). אנו מצפים, שהתקפות הקשורות לחיסון והתקפות המיועדות לענפים המקבילים, תמשכנה לעלות ככל שייצור החיסון והפצתו ימשיכו להתגבר במהלך החודשים הקרובים.
 
14
 
Figure 14. (Part of a phishing campaign targeting Walgreens employees.)
 
 
Figure 15. (Part of a phishing campaign targeting Madera Community Hospital employees.)
 
סיכום
בנקודות שונות במהלך מגפת הקורונה, ראינו, שתוקפים מעבירים את המיקוד שלהם מנושא אחד למשנהו, בהתאם למצב האירועים הנוכחי. בשלבים המוקדמים של המגפה, ערכות בדיקה וציוד מגן היו אזור מוקד משמעותי עבור התוקפים. אז המיקוד עבר לתוכניות סיוע והקלה ממשלתיות, לפני שהשתנה שוב לכל מה שקשור בחיסון. כפי שראינו, תוקפים מסתגלים כל הזמן למגמות החדשות ביותר. כתוצאה מכך, הגנות אבטחה ברשת חייבות להסתגל גם כן.
 
יש לנקוט במשנה זהירות עם החשיפה לדוא"ל או אתר אינטרנט הטוענים, שהם מוכרים מוצרים או שירותים כלשהם הקשורים לקורונה. אם זה נראה טוב מכדי להיות אמיתי, סביר להניח, שזה כך. על העובדים בענף הבריאות בפרט לחשוד בכל קישור המגיע אליהם, במיוחד ממיילים המנסים להעביר תחושת דחיפות.

הדו"ח המלא - כאן
 
NORDVPN 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות
חג חרות שמח ובריא, לכל הקוראים והקוראות באשר הם!!!!

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

18-20/5/21 - EcoMotion 2021

7-11/6/21 - SelectUSA Investment Summit 

הכי ניצפים 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים