המחוקקים בשווייץ העבירו חוק ראשי לקידום תחום הדומיינים ("שמות מתחם")!

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> Web 2.0/3.0 >> המחוקקים בשווייץ העבירו חוק ראשי לקידום תחום הדומיינים ("שמות מתחם")!
בשווייץ, בה יש פחות תושבים מאשר בישראל (8.6 מיליון בשווייץ מול 9.2 מיליון בישראל), יש כ-2.5 מיליון שמות מתחם (דומיינים) לעומת כרבע מיליון דומיינים בלבד בישראל. מה הסיבה להבדל ולפער הענק הזה? - הרגולציה. בשוויץ זה מנוהל בפיקוח המדינה ולאחרונה תחום זה נכנס לחקיקה הראשית, שעברה בבית הנבחרים השוויצרי, ותיכנס לתוקף ב-1.1.21. למה אנו כל כך מפגרים בתחום? איך נוכל להגיע למספר הדומיינים של שווייץ?
מאת: מערכת Telecom News, 21.11.20, 17:19רפי הוידה

את הפיגור העצום, הרשלנות, הכאוס והפקעת המחירים בתחום "שמות המתחם" (דומיינים) בישראל, אנו מכסים מזה שנים בהרחבה, והכתבה, שפרסמנו אך לאחרונה, פורסמה תחת הכותרת: "השר יועז הנדל החליט להתעלם מ-260 אלף בעלי דומיינים ("שמות מתחם")!". מומלץ לקריאה למי שפספס. 

בשווייץ (מדינה דמוקרטית המורכבת מקנטונים, בת 8.6 מיליון תושבים, מול 9.2 מיליון תושבים בישראל), תחום הדומיינים מתנהל לגמרי באופן שונה מהנעשה בישראל, שבה יש תופעה ייחודית יוצאת דופן בעולם. לאיגוד האינטרנט בשווייץ אין כל מעמד או קשר ישיר לנושא ניהול הדומיינים.

ב-1987 מועצת הקונפדרציה של הקנטונים בשווייץ, ביחד עם 8 האוניברסיטאות הממשלתיות הגדולות (אוניברסיטאות של הקנטונים, שהיו אז), הקימו גוף ממשלתי-ציבורי בשם Switch, שקיבל הסמכה ברישיון מהרגולטור השווייצרי לתקשורת Ofcom (אותו שם כמו השם של הרגולטור הבריטי לתקשורת), לנהל את 2 תחומי הדומיינים, שהיו מנוהלים אז בשווייץ: CH. עבור השווייצרים ו-LI. עבור מדינת ליכטנשטיין הזעירה הסמוכה לשווייץ (מונרכיה בת פחות מ-40 אלף תושבים).

בהמשך, הצטרפו לארגון Switch כל האוניברסיטאות הציבוריות בשווייץ, וארגון Switch גם פתח רישום לשמות מתחם חדשים לשימוש, דוגמת Swiss. 

את הדומיינים בפועל מוכרים ורושמים לציבור, עסקים הנקראים "רשמים", עסקים, שהוסמכו ע"י Switch (הרשימה שלהם כאן. יש בשווייץ כ-70 רשמים, תחרות ממש חזקה, מול 13 רשמים בישראל), והם אלה המוכרים ורושמים את הדומיין CH. במחיר שנע סביב ה-47 ש"ח לשנה. רק לשם השוואה, בישראל המחיר של דומיין IL. הוא החל מ-65 ש"ח ומעלה (ללא מע"מ) לשנה. 

הדו"ח השנתי של Switch (מצוי כאן, דו"ח 2019) הוא דוגמה ומופת איך גוף ציבורי אמור להתנהל בשקיפות מלאה.

כאמור לעיל, כיום, בסיומת CH. יש כ-2.5 מיליון שמות מתחם (מול כרבע מיליון בישראל. פער אדיר, למרות שישראל היא מדינת הייטק עם הרבה סטארטאפים ויוזמות, מה שלא ניתן להגדיר כך את שווייץ), ויש עוד כ-65 אלף שמות מתחם LI. לתושבי ליכטנשטיין, המנוהלים אף הם ע"י Switch. 

לאחרונה, המחוקקים בשווייץ (יש 2 בתים), העבירו חקיקה המעגנת ומחזקת את ההסדר הקיים, שפעל על פי רישיון של OFCOM (הרגולטור לתקשורת), להסדר חדש, שבו הרישיון והפיקוח הוא בידי המדינה, כש-Ofcom מסייעת לרשויות המדינה לנהל ולפקח על תחום הדומיינים.

ההחלטה של בתי המחוקקים בשווייץ מצויה כאן והיא תיכנס לתוקף ב-1.1.2021. החוק עצמו (ב-3 השפות הרשמיות בשוויץ: גרמנית, איטלקית וצרפתית) נמצא כאן וזהו תיקון לחוק התקשורת השווייצרי. 

הסיבה המרכזית, שהמחוקקים בשווייץ הכניסו את תחום הדומיינים לחקיקה ראשית, היא הרצון של ממשלת שווייץ והמחוקקים שם, למרות ששווייץ איננה חברה ב-EU (האיחוד האירופאי), לאמץ את הגדרות הגנת הפרטיות הקיימות ב-EU, רגולציה מאוד מחמירה, שמכונה בשם הגנרי: GDPR.

כך, באמצעות חקיקה ראשית, המחוקקים רצו להבטיח את הפרטיות הנדרשת ורמת ההגנה הנדרשת על הפרטיות, בנוסף להגנות הנדרשות מפני התקפות סייבר וגניבות מידע באינטרנט. החוק מכפיף את כל בעלי הדומיינים (פרטיים וציבוריים גם יחד), לחוקי רגולציה זהים ל-GDPR.

זו החלטה מאוד דרסטית בהתערבות הממשלה, בנעשה באינטרנט הציבורי בשוויץ, כדי להגן על הפרטיות, כולל הגנה מלאה על השמות של בעלי הדומיינים הרשומים בשווייץ. החוק הטרי מספק גם הגנות צרכניות נוספות וחדשות למשתמשי האינטרנט. 

בעקבות ההתפתחות הזו, רפי הוידה, (בתמונה למעלה משמאל), שלח ביום 19.11.20 את הפנייה הדחופה הבאה לצמרת איגוד האינטרנט הישראלי:
"הנדון: קבלת אחריות שר הדיגיטל הלאומי לתחום שמות המתחם בסיומת ישראל בישראל. 
הוועד המנהל של איגוד האינטרנט הישראלי (ע''ר),
שלום רב,
א. פניתי לאחרונה למשרד ראש הממשלה ולמשרד הדיגיטל הלאומי במטרה כי תבוצע בחינה מחודשת של תחום שמות המתחם בישראל בעקבות סרובו של שר התקשורת לקבל אחריות בנושא.
ב. המלצתי היא כי תחום שמות המתחם בישראל יוסדר ע''י שר הדיגיטל הלאומי... מצ"ב ההצעה להחלטת ממשלה ...
ג. בינתיים פורסם היום בידיעון סנטר של 19.11.20 כי מדינת שווייץ החליטה להסדיר בחקיקה ראשית את שמות המתחם בסיומת שווייץ בתוקף מ- 1.1.2021 ... מצ''ב ...
https://securityblog.switch.ch/2020/11/18/dot_ch_zone_is_open_data/

ד. מומלץ מאד כי הוועד המנהל יקיים הידברות ישירה עם משרד הדיגיטל הלאומי במטרה להסדיר את תחום שמות המתחם בישראל. כך, שפעילות איגוד האינטרנט הישראלי (ע''ר) בתחום שמות המתחם תהיה בהיתר רשויות המדינה החל מ- 1.1.2021.
בברכה,

רפי הוידה"

תגובה טרם התקבלה. ככל שתתקבל תגובה, נעדכן בהתאם.

רפי הוידה: "חשוב להדגיש שוב ושוב לכל הקוראים, כי מערכת האינטרנט בעולם כמו גם בישראל, כוללת 3 מרכיבים: ספקי תשתית, פיזי או אלחוטי ולרבות סיבים, ספקי גישה ותוכן וספק יחיד של שמות מתחם בסיומת ישראל  (מונופול בלתי מוכרז וללא כל בסיס חוקי, ששמו איגוד האינטרנט הישראלי).

מפליא אותי מאד: מדוע שר התקשורת, יועז הנדל, לא מוכן לקבל אחריות על תחום שמות המתחם? לא שמעתי כל הסבר ממנו או ממישהו אחר בעניין זה. 

ראוי כי כולנו נתגייס ונפעל בדחיפות לקבלת החלטת ממשלה, שתאפשר לשר אחר, שאולי כן מוכן לקבל אחריות לנושא, דוגמת השר במשרד הדיגיטל הלאומי, קבלת אחריות לתחום שמות המתחם ובמקביל ראוי כי תוכן הצעת חוק להסדרת שמות המתחם בישראל (או דרך תיקון חוק התקשורת, או דרך חקיקת חוק יעודי). הצעות חוק מוכנות קיימות כבר על השולחן. 

 בכנס E-Gov, שנערך ביום 17.11.20, הוצגה תוכנית יחידת "ממשל זמין" (יחידה, שהיא חלק ממשרד הדיגיטל הלאומי, חלק מרשות התקשוב הממשלתית), לקישור אזרחי המדינה לאתר ההזדהות הממשלתי MyGov. עד כה נרשמו כ- 1.3 מיליון איש לשירות הזה.

אני סבור ומציע כי יוצע לכל נרשם ל-MyGov לקבל שם מתחם אישי (דומיין) בחינם. אפשר לספק זאת לדוגמה במתכונת הבאה: www.123456789.gov.il. תשעת המספרים מציינים מספר תעודת הזהות של הנרשם (זה יכול להיות גם שם הנרשם, או שם העסק הפרטי שלו, או איזה שם מותג של הנרשם).

להערכתי, תוך כשנתיים נוכל לסגור את הפער ונוכל להגיע למספר הדומיינים של שווייץ (2.5 מיליון שמות מתחם) בגישה הזו, שכולה מוכוונת לציבור, וזה יקדם את הכלכלה ויאפשר פיתוח מסחר אלקטורני, הקמת פורטלים ע"י בני נוער, תלמידים סטודנטים ועוד שימושים המתאימים לעבודה מרחוק ולמידה מרחוק. 


בכל העולם, כולל בכל מדינות ה-EU, תחום הדומיינים מנוהל ע"י גוף ציבורי בפיקוח ממשלתי, או ברישיון ממשלתי, ולא ע"י עמותה פרטית, שמתיימרת להיות עמותה ציבורית - מה שהיא לא, עמותה עם פחות מ-200 חברים רשומים ומשלמים דמי חבר לעמותה, שעושה "מה שבראש שלה" וגובה מחירים מופקעים על הדומיינים, ובנוסף לכך מחפה על אלפי בעלי דומיינים "המקורבים לצלחת" שלא משלמים מזה שנים רבות, אפילו לא אגורה, ולכן אלו שכן משלמים, צריכים לסבסד אותם. 

בארגון סנטר האירופאי יש 54 מרשמים לאומיים, שמוסדרים ע"י חוק המדינה, או ברישיון חוקי של הרגולטור המדינתי לתקשורת. המגמה היא לעבור לחוק מדינה, כמו שכעת נעשה בשוויץ (ברוב המדינות ב-EU יש מזה שנים חוק מדינה לתחום זה).

הוזלת הדומיינים והפיכתם להמוניים ונגישים לכל אחד, יכולה לקדם את הכלכלה ובמיוחד את המסחר האלקטרוני והפעילות של עסקים קטנים ושל עצמאים. זה מקדם את הלמידה וההתנסות של התלמידים כבר בגילאים צעירים בבניית אתרים ובטכנולוגיות האינטרנט, מגביר שקיפות, ובנוסף זה מאפשר יצירת מיתוגים לגופים ציבוריים, עירוניים וממשלתיים (למשל, לפי שם עיר, לפי שם אזור גיאוגרפי וכיו"ב), כמקובל בכל העולם, תחום שלא החל בישראל בכלל, בגלל הניוון של התחום הזה בישראל במשך שנים. 

חשוב לציין שרשות המיסים פעלה בעבר למיסוי פעילות איגוד האינטרנט, בתחום הפעילות העסקית של העמותה, "מרשם" ו"מחלף", וטרם פורסמה החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים בנושא זה, מה שיכול להשפיע במידה מרובה על פעילות העמותה ותהיה לו השפעה ממשית על האיתנות הפיננסית של העמותה. 

אם לא די בכך, הטיפול בנושא שם המתחם בעברית .ישראל נתקע, בגלל היעדר בסיס חוקי לנושא. אני סבור, שיש לקדם את הנושא בדחיפות, בגלל הצרכים ההולכים וגוברים של שימוש באינטרנט בישראל, גם ובעיקר לצרכי עבודה ולמידה מרחוק"

אינטרנט 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות
רק בריאות, לכל הקוראים והקוראות באשר הם!!!!

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

7-13/11/21 - שבוע היזמות הגלובלית 2021

17-18/11/21 - iHLS INNOTECH 2021 
 

הכי ניצפים 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים