Telecom News - הצעות לשר התקשורת הבא לפתרון הפלונטר בו מצוי שוק התקשורת

הצעות לשר התקשורת הבא לפתרון הפלונטר בו מצוי שוק התקשורת

דף הבית >> דעות ומחקרים >> אנליסטים >> הצעות לשר התקשורת הבא לפתרון הפלונטר בו מצוי שוק התקשורת
הצעות לשר התקשורת הבא לפתרון הפלונטר בו מצוי שוק התקשורת
מאת: ערן יעקובי, 2.12.14, 17:50ערן יעקובי

ב"מהומת הבחירות" נפלו לפח כל הרפורמות של השר היוצא גלעד ארדן. האם יש חלופות לניהול שוק התקשורת הישראלי? בהחלט יש, אם נוקטים בגישה חדשה, גישת "הגזר והמקל". כך לדברי אנליסט התקשורת ערן יעקובי.

ערן יעקובי: בשוק יש כמה כשלים: "שוק סיטונאי" הוא האויב הגדול ביותר של Unlimited
בחסות המדינה. האויב השני הוא הרכב בעלי המניות שלו. בשוק הסלולר הצרכן משלם על שירות מתדרדר, פיגור טכנולוגי ועתיד לא ברור של השחקנים בענף. מכרז דור 4 הוא יקר ויוביל לספסור בתדרים, לקריסה של מפעילים, לפיגור טכנולוגי ולשירות ירוד בענף עתיר ההשקעות ומרובה הרגולציה.

שוק התקשורת הישראלי מצוי בפלונטר מסובך מאין כמוהו. למעט רפורמה, שהייתה יחסית קלה להעברה בסלולר, הכל תקוע כבר כ-5 שנים. פתרון לשוק הקווי עדיין אין, פתרון לשוק הטלוויזיה מסתמן כשולי, שוק הסלולר אינו מתקדם בקצב הרצוי מבחינת השקעות (שוב מכרז הזוי בדרך) ובקיצור השמש לא ממש זורחת – לא על הצרכן, לא על החברות ולא על שוק ההון  ומה שמסתמן הוא, שהחלשים פשוט לא ישרדו ובינתיים נמשיך כולנו לסבול.

הפתרון, לטעמי הוא פשוט. יש מי שיגידו נאיבי/ילדותי, אבל הוא עדיף על פלונטר ללא מוצא, שתוצאתו ידועה מראש – תורת דארווין תבוא לידי ביטוי בענק. הפתרון לאמץ מדיניות, בדומה לארה"ב: המדינה תקבע מדיניות וכללי התנהגות ותאפשר למתחרים לפעול ללא רגולציה מיותרת ומי שיסטה מהכללים ישלם ביוקר.

שיטת הגזר והמקל – הנחת הבסיס והיא לא רק פרי עטם של אנליסטים אלא של המדינה עצמה היא, שבסופו של יום תהיינה 4 או 5 קבוצות תקשורת מלאות בישראל, שתתחרינה ראש בראש על מגוון שירותי/מוצרי הענף. התחזית שלי היא, שלאור החיסרון לקוטן, תהיינה רק 4 קבוצות.
 
פתרון לטווח הקצר - בואו נדמיין עולם, שבו במקום לאיים על בזק ו-HOT כל הזמן ולערפל את עתידן, נעניק להן ביטול מיידי של ההפרדה המבנית. מה יקרה? בטווח הקצר, בזק תוכל להתייעל ובמקביל להוריד מחירים תוך שימור רמת השירות. HOT תזכה לעוד קצת מרווח נשימה פיננסי תוך דגש על שיפור השירות ורמת ההשקעות, כי עכשיו תיכנס לה תחרות קשה יותר בטווח הקצר. רגע, עדיין לא לקפוץ עם הטענה של השמדת תחרות לטווח הארוך...
 
פתרון לטווח הבינוני - חברות הסלולר תהיינה אלה הנכנסות לנעלי השותפות במיזם הסיבים Unlimited. לא עוד שותפים המנסים למכור ציוד למיזם ומצויים לעיתים בניגודי אינטרסים בינם לבין עצמם ובינם למיזם. 2 חברות סלולריות, שכל אחת מחזיקה ב-20% מהמיזם יחד עם השותף השבדי, שיחזיק בנתח דומה. האם לא יהיה כאן כוח משמעותי יותר, מול השותף החזק הנקרא חברת החשמל? האם לא תהיה זהות אינטרסים להצלחת המיזם? האם לא ישתפרו סיכויי השרידות של המיזם? האם לא ישתפר מצב הצרכן עם תשתית נוספת המסוגלת לספק ערך מוסף כתוצאה מבעלות חברות הסלולר עליו? האם מצבו של משלם המיסים לא ישתפר? תחשבו על התשובות.

פתרון לטווח הארוך – מיזם בר-קיימא, שיעמוד על הרגלים הרבה יותר מהר מכפי שהמדינה חושבת, חברות סלולריות עם עתיד בהיר מחד ומאידך אסור להן לשתף - מה שאסור לשתף מבחינת הגבלים עסקיים. השקעות אמיתיות ולא וירטואליות. מה בינתיים עד שתקום רשת נוספת? חברות הסלולר תהיינה מפעילות וירטואליות על רשתות בזק ו-HOT (בדיוק כמו שרמי לוי הוא מפיץ בסלולר). במקביל לפריסה מואצת של מיזם unlimited, אפשר לתחום בזמן (נגיד שנתיים) אפשרות של פרטנר וסלקום "לרכוב" על רשתות בזק ו-HOT כמפעילות וירטואליות בתמורה לביטול ההפרדה המבנית כאמור, ב-day one. לא שוק סיטונאי.

הבעיה בדרך כלל היא במונחי הזמן: טווח הקדנציה של שר תקשורת בישראל, לעומת טווח הזמן בו חברות ציבוריות מוכנות להשקיע על מנת להראות תוצאות לבעלי המניות, ולעומת טווח הזמן הטכנולוגי הרץ בד"כ הרבה יותר מהר מהשניים הראשונים. לכן, דרושה הקצבת זמן של שנתיים, כאשר בזק ו-HOT אמורות להתמודד על הכסף של החברות "הרוכבות" במשך שנתיים, בדיוק כפי שראינו בשוק הסלולר. לפי תורת המשחקים, מי שלא ירוץ קדימה - יפסיד והרבה.
 
חילקנו עד עכשיו גזרים. מה עם המקלות? למיטב הבנתי, להקים מנגנוני פיקוח (של המשרד ושל הממונה על ההגבלים העסקיים) הרבה יותר קל, מהיר וזול, מאשר להמשיך להיתקע בפלונטר הקיים, שעתידו כאמור לא ברור, אלא רק עולה בינתיים עוד ועוד כסף. מנגנונים אלה צריכים להיות מצויידים בכלי מדידה מאד פשוטים וברורים, לא רק להם, לכולם.

זמן תחום, בעלות ברורה והפסקת "מס ההפרדה המבנית" אמורים לצייד אותם בכלים כאלה. מכאן זה פשוט - המנגנון זיהה ניצול לא הוגן של התנאים? ירים את המקל. החל מפיצול בזק ו-HOT לחברות תשתיות וחברות שירותים ועד למשיכת רשת הביטחון וסנקציות נוספות על השותפות (הסלולריות) במיזם Unlimited, כמו גם בתחום התדרים העתידיים בסלולר. לכולם יהיה מה להרוויח, אבל גם ברור מאד, שאין הקלות ולכן יש הרבה מה להפסיד.
 
כוחות השוק יעשו את שלהם, שיווי המשקל יגיע לענף הרבה יותר מהר, ההשקעות תתקדמנה בקצבים שלא הכרנו, נפסיק לשלם מכספנו על ועדות, יועצים ולוביסטים, נפסיק לממן גורמים המנצלים את אוזלת יד המדינה ואינם עומדים (אגב, לא תמיד באשמתם) בתנאי הרישיון ונרגיש, ששילמנו לחברת החשמל עבור משהו הרבה יותר מוחשי. כצרכנים, נהנה ממגוון תשתיות, מקידמה, ממגוון שירותים, מתחרות אמיתית של תשתיות ושירותי ערך מוסף, מחשבוניות ברורות יותר המגיעות ממקור אחד.
 
ומה יקרה אם נמשיך (בהעדר) המדיניות הקיימת?
הכתובת על הקיר 1. המלצות לכינון שוק סיטונאי קיימות כבר משנת 2008. מה קרה מאז? כלום. אתם משלמי המיסים שילמתם וממשיכים לשלם ליועצים, לוועדות ולחברות זרות והתוצאה היא סיבוכים נוספים. כך, למעשה, אנו כבולים בחוטים של חברה וחצי (סליחה אם מישהו נעלב, שכיניתי אתHOT  חצי, אבל נכון לעכשיו היא הרוויחה את זה ביושר). האבסורד הוא, שמדובר בתשתית של חברה, שהופרטה ע"י תשלום למדינה.
 
כעת, השיטה כדי לנסות בכל זאת להעביר את הרפורמה של שוק סיטונאי, היא אותה שיטה של מקל וגזר: בזק תיתן "לרכב" עליה ולא חשוב אם תחשיבי העלות שגויים, מבלבלים ומורכבים. היא תקבל סוכרייה בדמות ביטול ההפרדה המבנית. נשמע הוגן? אולי, אבל כאן המדינה אינה אומרת מתי ואיך "הילדה הטובה" תקבל את הסוכרייה (אולי בעתיד יחליטו, שתקום ועדת ששינסקי חדשה בנושא?). בינתיים, הצרכן, החברות בענף ושוק ההון סובלים מחוסר ודאות ורמת תחרות לא מספקת. ניתוחים שונים של אנליסטים ועיתונאים ושיחות עם החברות המועמדות "לרכב" על תשתיות בזק ו-HOT מראים, שהכדאיות להיכנס בתנאים הנוכחיים לשוק סיטונאי גבוליים עד לא קיימים והחיסכון לצרכן שולי.
 
על היצע שירותים נוסף, חבל להרחיב את הדיבור, כי יכולות התוכן של HOT ושל yes והשירותים של קבוצות בזק ו-HOT עולים לא מעט כסף ויהיה קשה להשתוות אליהם מתוך הפלונטר הקיים. אז מה קיבלנו? חברה חזקה המגלגלת את מס "ההפרדה המבנית" על הצרכן, כי המדינה לא מאפשרת לה להיות יעילה ועוד חברה, שבחרה באסטרטגיה מאד ספציפית ומטרתה היא הגדלת הרווחיות בטווח הקצר לטובת חברת האם, שהונפקה בחו"ל בערכים נאים מאד. מי סובל? הצרכן כמובן, משלמי המיסים המממנים עוד ועוד עבודות ייעוץ והמשקיעים, שלא יודעים מה ילד יום במישור הרגולטורי.
 
הכתובת על הקיר 2.  מיזם הסיבים של חברת החשמל או בשמו המחייב Unlimited - היה כבר אמור לשרת לא מעט לקוחות פרטיים ועסקיים. ניתחתי בעבר את סיכויי ההישרדות הכלכלית שלו ביחס לתנאים הרגולטוריים ואלה של הסביבה העסקית והמסקנה מאד פשוטה. או שהוא מיותר, כי כמעט באף מדינה מערבית לא מקימים תשתית קווית מאפס (רק אל תגידו שהתשתית של חברת חשמל כבר קיימת, זה בשוליים ביחס לכמות ההשקעות הנדרשת), או שכרגיל לא מטפלים בו נכון.
 
ראו הכתובת על הקיר 1 – "שוק סיטונאי" הוא האויב הגדול ביותר של המיזם ועוד בחסות המדינה. האויב השני הוא הרכב בעלי המניות שלו, שלמעט השותף השבדי, שקשה לעמוד על קנקנו, לכל אחד יש שם אינטרסים הגוברים על האינטרס של מיזם בר-קיימא ורווחי. סנונית ראשונה ראינו כעת עם התביעה של אחד השותפים את המיזם בו הוא שותף בגין אי תשלום.

בקצב הזה, אין צורך לדאוג, גם לא יהיה מאיפה לשלם בעתיד. בינתיים מי סובל? משלם המיסים. המדינה העבירה כבר כ-75 מיליון ₪ למיזם ולא קשה לנחש שרוב הכסף משולם לחברת החשמל עצמה, בגין עבודות הפיתוח של המיזם. עוד כ-75 מיליון ₪ אמורים לעבור ממסי המדינה למיזם בעתיד. האם יהיה פיקוח על איך ומתי ובאיזה תנאים יעבור התשלום הנוסף? לא בטוח.
 
הכתובת על הקיר 3. שוק הסלולר. איזה כיף לצרכן, הוא משלם הרבה פחות מכל צרכן במדינה מערבית כמעט. השאלה על מה הוא משלם? על שירות, שהלך והתדרדר, על פיגור טכנולוגי ועל עתיד מאד לא ברור של השחקנים בענף, שחלקם כבולים גם בפלונטרים שבכתובות הקודמות.

אז יגידו במשרד התקשורת, שהמכרז לרשתות הדור הרביעי כבר ממש קרוב והקדמה בפתח. אולם, במדינת חלם כמו במדינת חלם, ברור לכולם, שאי אפשר ש-5 מפעילים ישרדו ענף עתיר השקעות ומרובה רגולציה (את ההוכחה לכך אפשר לראות בגסיסתם של המפעילים הווירטואליים, שלא מצליחים לתרום מאומה ולהתמודד עם התחרות העזה).

אז מה עושים החכמים? מצרפים עוד שחקן למכרז הדור הרביעי, מגינים בצורה מאד מלאכותית על מפעילים וירטואליים ללא ערך מוסף ומאפילים בערפל כבד את עתיד הענף. מה תהיה התוצאה? מכרז יקר, ספסור בתדרים, קריסה של מפעילים ושוב פיגור טכנולוגי ושירות ירוד. יגידו, מילא הצרכן ממשיך ליהנות ממחירים נמוכים. הבעיה כאן היא, שמשרד התקשורת הפך את התחרות למטרה פוליטית ולא לאמצעי להגברת רווחת כל השחקנים ובראשם הצרכן.
 
עד שלא נראה מפעילי סלולר על הברכיים, עד שלא נחווה עוד תקלות ברשתות ועד שלא נאפשר שירות הוגן במחיר הוגן, יגידו, שהרפורמה היתה מוצלחת. תפנימו, זו אחת המדינות היחידות בעולם שקובעת תנאי רישיון למפעילים חדשים ואז מוותרת עליהם. למעשה מעניקה הכשר והרבה תשואה למפעילים, שלא משקיעים כאן כלום, למעט יחסי ציבור. אם המדינה היתה אוכפת את תנאי הרישיון, שהיא עצמה הנפיקה, אין ספק, שהיה קל יותר להתנהל בשוק הזה וגם רווחתם של הצרכן ומשלם המיסים היתה גדלה. 
 
כתבתי בפתיח, אולי נאיבי, אבל כנראה עדיף על המצב כיום מבחינת כולם. אולי ילדותי, אבל לפעמים ילדים רואים את המציאות בעיניים פשוטות ותכליתיות יותר מכל האינטרסנטים. וכמו עם ילדים, קודם כל הגזר...

מאת: ערן יעקובי, דצמבר 2014.
סמנכ"ל מחקר ואנליסט תקשורת במיטב דש ברוקראז'
 
שוק התקשורת 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
24-25.6.24 - כנס הרצליה 2024

26-27.6.24 - AI WEEK 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים