התרגיל של שר התקשורת איוב קרא על מועצת הכבלים והלוויין יצא לאור

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> התרגיל של שר התקשורת איוב קרא על מועצת הכבלים והלוויין יצא לאור
על שולחן הכנסת הונחה הצעת חוק חדשה המציעה להפקיע את הטיפול בערוצים הייעודיים ממועצת הכבלים והלוויין ולהעבירם לטיפול הרשות השניה ולהמיר אגב כך את הרישיונות הייעודיים שלהם לרישיונות מסחריים. כך, במכה אחת, הופכים את מועצת הכבלים והלוויין ליחידה מיותרת במשרד התקשורת... עדכונים בסוף הכתבה
מאת: אבי וייס, 1.1.18, 21:03איוב קרא

ראשונים לדווח: בסדרת החשיפות שלנו אודות הבעיה הקרויה "ערוץ 20" קראנו לשר התקשורת איוב קרא (בתמונה משמאל), לפזר בדחיפות את מועצת הכבלים והלוויין. זה לא קרה. אולם, השר הוציא כעת בהפתעה מוחלטת את "הקלף המנצח" שלו מהשרוול והניח הערב את הצעת החוק החדשה שלו (שמשלבת גם את הצעת החוק של ח"כ שרון השכל, שהפכה לסעיף שולי בהצעה החדשה).

הצעת החוק החדשה של השר נמצאת כאן במלואה למתעניינים.

בקצרה: הצעת החוק הזו פותרת, למעשה, את מירב הבעיות של הערוצים הייעודיים, שכן היא לוקחת את כל הערוצים הללו מהידיים של מועצת הכבלים והלוויין ומעבירה אותם לאחריות הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ומחליפה את הרישיונות שלהם מ"ערוצים ייעודיים" ל"ערוצים מסחריים".

כך, מועצת הכבלים והלוויין מאבדת את מירב עיסוקיה והופכת לדי מיותרת, ותקוותי, שהמועצה הזו תתפרק לבדה, אם הצעת החוק החדשה והמפתיעה של השר תתממש.

ההצעה החדשה לא נקייה מפגמים (כל נושא "הגנת הינוקא" שיש בה הוא פגם אחד גדול). אולם, העיקר הוא החשוב: כל הערוצים הייעודיים יוצאים מידיה של ד"ר יפעת בן חי שגב וכל צוות "החפרפרות" שלה, ועוברים לאחריותה של יוליה שמאלוב ברקוביץ' (יו"ר הרשות השנייה), שהיא מינוי של השר איוב קרא, ובכך (כנראה) יסתיים עידן ההתעמרות וההתעללות ב"ערוצים הייעודיים", כפי שהיה במועצת הכבלים והלוויין. (למי שלא בקי, הערוצים הייעודים הם: ערוץ 9, ערוץ 20, ערוץ 24 וערוץ Hala tv).

כזכור, בישיבת הוועדה הקודמת בכנסת אמר השר למנכ"ל ערוץ 20 שיו"ר מועצת הכבלים והלוויין לא תהיה אבל הוא יהיה. עכשיו זה מסתדר ונהיה ברור למה התכוון השר בדבריו.

אם התרגיל המאוד מרתק ומוצלח הזה יצליח, ויעבור את כל הקריאות בכנסת ללא שינויים מהותיים (שכן ברור שהתרגיל המבריק הזה יעורר המון התנגדויות, מכל "החפרפרות", הלוביסטים והאינטרסנטים), זה יהיה הישג יפה ואפילו היסטורי של השר איוב קרא, שהבטיח לקדם את "מהפכת איוב קרא" במהירות.

בעניין זה אנו תומכים במהלך שלו באופן מלא וקוראים לו לא להירתע מכל המתנגדים, שינסו לטרפד את הצעת החוק החשובה הזו. 

עדכון 2.1.17, 23:30: הצעת החוק שנחשפה כאן למעלה הונחה על שולחן הוועדה [הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכנסת לדיון בהצעת חוק התקשורת (בזק ושידורים) (תיקון – אסדרת ערוצים ייעודיים)], והתקיים היום דיון ראשון ממשי בהצעת החוק הזו. פרוטוקול סיכום הדיון נמצא כאן - למתעניינים. כצפוי, ההצעה עוררה עליה מתנגדים רבים, מכל הכיוונים. נעקוב מקרוב לראות האם הצעת החוק הזו תצלח את כל המכשולים שמנסים להציב בפניה, בדרך ליישום ההצעה החשובה הזו לעתיד עולם הטלוויזיה בישראל. 

עדכון 4.1.18, 18:00: הוועדה המשותפת כלכלה-כנסת אישרה היום לקריאה ראשונה בכנסת את הצעת החוק שנועדה להציל את ערוץ 20. ההצבעה על החוק תהיה בשבוע הבא. הסיכום המלא של הדיון בוועדה בנושא מצוי כאן - למתעניינים. 

הצעו תיקונים בחוק הרשות השנייה ליצירת הגדרות חדשות של: "ערוץ זעיר" ו"ערוץ זעיר ייעודי" (שיהיה מוגבל בזמן), מול "ערוץ גדול\בינוני\קטן", כדי להקל על המעבר של הערוצים הייעודיים מהפיקוח של מועצת הכבלים והלוויין לפיקוח של הרשות השנייה. פירוט ההגדרות החדשות נמצא כאן, למתעניינים. 

אגב היחיד שדיבר בגלוי על ה"ישראבלוף" של תהליך החקיקה המהיר הזה היה נציג מנשרד המשפטים [ציטוט]: עו"ד אלידור בליטנר, מש' המשפטים: "אנחנו רואים קושי בהליכי החקיקה בצורה שהם מתנהלים. אין להם קשר להצעת החוק הפרטית של שירן השכל, אין הליך ממשי של עבודה, אין מקום מספק להערות ציבור. יש קושי לשקול את הדברים בסד הזמנים המצומצם הזה". 

עדכון 6.1.18, 23:00: היועצת המשפטית של הרשות השנייה, עו"ד דורלי דורלי אלמגוראלמגור (בתמונה משמאל) התפטרה מתפקידה, על רקע החקיקה המהירה המתבצעת ע"י שר התקשורת בכנסת (כשהיא לא שותפה בהליכים הללו).

אין להצטער על הליכתה, כי מי שמינה אותה לתפקיד התעלם מהעבר שלה, עבר, שכלל, בין היתר, התפטרות רעשנית שלה מהתפקיד של היועצת המשפטית של מועצת הכבלים והלוויין, תוך הטחת האשמות, שלא הוכחו, כנגד יו"ר המועצה באותה עת - ניצן חן. כמו שנאמר במקורותנו: "טוב שפטרנו מעונשה של זאת". 

מהרשות השנייה נמסר: "עו"ד אלמגור הייתה בתקופת ניסיון, שבסופה נשלח לה מכתב מאת מנכ"ל הרשות המתריע בפניה כי בתקופה זו התעוררה אי שביעות רצון מתיפקודה. אלמגור עשתה את הצעד הנכון כשהחליטה לעזוב ביוזמתה את תפקידה. עו"ד אלמגור נכנסה לתפקידה לפני כחצי שנה, במהלך תקופה זו הוכיחה את אי התאמתה לתפקיד וספגה ביקורת קשה אודות תיפקודה הלא מקצועי מצד יושבת ראש הרשות, מנכ"ל הרשות והמערכת כולה, כמו גם מצד גורמים נוספים שעבדו מול הרשות".

"הדברים הגיעו לידי כך שיו"ר הרשות חשה אי ביטחון בייעוץ אותו היא מקבלת, וזאת לאור דברים שאמרה עו"ד אלמגור. חשוב לציין שגם בתקופה זו, מתוקף תפקידה, המשיך המנכ"ל להתייעץ עם עו"ד אלמגור בנושאים הדרושים לכך. כל טענה של אלמגור כנגד התנהלותה של הרשות אינה ראויה לתגובה, שכן אין שופטים אדם בשעת כעסו. אנו מודים לעו"ד אלמגור על עבודתה. בקרוב יפורסם מכרז ציבורי לתפקיד".

עדכון 7.1.18, 14:00, שר התקשורת איוב קרא צייץ בטוויטר: "ועדת שרים לעניני חקיקה אישרה לפני דקות את הצעת החוק להכשיר את הערוצים היעודיים, ובינהם ערוץ 20, לערוצים עם רשיונות מסחריים. כשר שמוביל את החוק אמרתי בוועדה שהמלחמה נגד הצעת החוק מצד הפקידות המשרדית פוגעת בחופש הביטוי. מפליא אותי שבמקרים דומים כל המדיה התגייסה לסייע וכאן מחרישים".

עדכון 7.1.18, 14:00: האם תהליך התפוררות מועצת הכבלים והלוויין החלה? האם רועי רועי הורוביץהורוביץ (בתמונה משמאל) כבר התפטר מחברותו במועצה (אנו ממתינים לתגובת משרד התקשורת לחשיפה הזו)? 

מה שהחל כמכרז די הזוי להפקת ערוץ שידורי הכנסת, כשיו"ר המועצה לשידורי כבלים ולוויין ד"ר יפעת בן חי שגב ונציגי משרד התקשורת במועצה, מימון שמילה ותמי לשם, מובילים לזכייה תמוהה של ערוץ 20 במכרז, הופך לפארסה של ממש, בעלת היבטים פליליים. זאת, לאחר שבג"צ עצר את המכרז בצו, משרד המשפטים סרב להגן על עמדת המועצה, מה שהוביל לעוד 2 הצבעות במועצה ובהצבעה השלישית הוחלט על ביטול זכיית ערוץ 20 במכרז ע"י המועצה.

דיון מי כן יזכה - טרם התקיים במועצה וכנראה לא יהיה מנוס מביטול המכרז הזה (רווח נקי למפיקי "ערוץ הכנסת" הוותיקים, שבינתיים ממשיכים להפיק את הערוץ בלי מכרז - "חדשות ערוץ 2", שנקרא כיום "החדשות", אחרי פיצול ערוץ 2). 

כעת אנו חושפים, שלאחר עימות חריף, שהתפתח בנושא בין נציג היוצרים במועצה, רועי הורוביץ (שהתנגד מלכתחילה לזכיית ערוץ 20), לבין ד"ר יפעת בן חי שגב וחבר המועצה הרצל מקוב (מנהל מרכז מורשת בגין), הודיע חבר המועצה הורוביץ על התפטרותו מהמועצה. יוזכר, שנעמי שחורי, חברת המועצה, התפטרה מוועדת המכרזים כבר במהלך המכרז, בגלל טענות שגויות, שהועלו לגביה ע"י יו"ר המועצה. 

כפי ש-Telecom News צפה, ככל ששר התקשורת איוב קרא לא ימהר לפזר את המועצה, המועצה תתפרק בעצמה. התפטרותו של הורוביץ מהמועצה ממחישה שוב עד כמה אין מנוס מפתיחה בחקירה פלילית בנוגע להתנהלות המועצה במכרז להפקת שידורי הכנסת, בדגש על אופן הצבעת יו"ר המועצה ד"ר יפעת בן חי שגב ונציגי משרד התקשורת במועצה (בעת קבלת ההחלטות במכרז זה), מימון שמילה ותמי לשם.

עדכון 9.1.18: הודעת שר התקשורת לאחר אישור (בקריאה ראשונה בכנסת) של הצעת החוק שהגיש: "מליאת הכנסת אישרה לפני דקות אחדות הפיכתם של הערוצים הייעודיים וביניהם ערוץ 20 לערוצים מסחריים, שיכולים לשדר חדשות ואקטואליה.
זו תחילתה של 'מהפכת קרא' שאני מוביל כשר התקשורת - להתאמת הרגולציה לטכנולוגיה ולמציאות העולמית החדשה.
אני מבטיח שהחוק יעבור במליאה בקריאה שנייה ושלישית עד סוף החודש.
אף ערוץ לא ייסגר במשמרת שלי - ואנחנו נדאג למגוון שידורים אמיתי ולתחרות הוגנת והגונה בשוק התקשורת."

עדכון 10.1.18: חבר מועצת הכבלים והלוויין (לשעבר), רועי הורוביץ אישר ל-Telecom News שהוא אכן התפטר ממועצת הכבלים והלוויין. הורוביץ ציין שהוא לא מתפלא שמשרד התקשורת ויו"ר מועצת הכבלים והלוויין מסתירים זאת מהציבור. 

עדכון 11.1.18: ד"ר יפעת בן חי שגב התלוננה בפני היועמ"ש ששר התקשורת איוב קרא מטריד אותה ומאיים עליה ("מהלך עליה אימים"). כנראה שאין תהום שהיו"ר של מועצת הכבלים והלוויין לא תיפול אליו. לכן, אני מצפה שהיועמ"ש יתחיל קודם כל לחקור את עשרות התלונות שקיבל כנגד ד"ר יפעת בן חי שגב

עדכון 14.1.18: הוועדה המשותפת כלכלה-כנסת החלה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להסדרת הערוצים הייעודיים. אושרו הצעות היו"ר קיש לקבוע רף לערוץ זעיר שהכנסותיו מתחת ל-80 מיליון שקל בשנה ולחייב שידורי חדשות מירושלים; ח"כ כבל: "אנחנו כל כך רוצים לחבק אותם, שתיכף שומעים את ה'קנאק'." הפרוטוקול המלא של דיוני הוועדה מצוי כאן, למתעניינים. 

עדכון 17.1.18: ח"כ שרן השכל הוציאה לחברי הוועדה המשותפת בכנסת, 2 מכתבי עדכון (בתיאום עם שר התקשורת וראשי הוועדה) - כאן וכאן, לעדכן את הצעת החוק שלה (שקיבלה תפנית כמתואר לעיל), בסעיפים נוספים וחשובים שכוללים הקלות על הערוצים הקיימים (12, 13,14) ושינויי חקיקה בחוק הרשות השנייה. על פי ציוץ של השר איוב קרא, התיקונים הללו ייכנסו לחוק הנוכחי המוצע, שעומד בפני קריאה שנייה ושלישית בכנסת. דברי השר איוב קרא אודות השינויים החדשים וההתקדמות בחקיקה נמצאים כאן - למתעניינים. סיכום ישיבת היום בכנסת נמצא כאן, למתעניינים. 

עדכון 23.1.18: בדיוני הוועדה המשותפת כלכלה-כנסת ביום 23.1.18, הוועדה אישרה "פריסת חובות עבר" לערוצים הייעודיים. הפרוטוקול המלא של דיוני הוועדה נמצא כאן - למתעניינים. דיון זה היה השלמה לדיון מ-21.1.18, שבו גם אישרה הוועדה המשותפת הקלות לערוצים המסחריים הגדולים במחויבויות להפקות מקור. הפרוטוקול המלא של הדיון מ-21.1 נמצא כאן - למתעניינים. 

עדכון 24.1.18: יו"ר הוועדה המשותפת כלכלה-כנסת: "בכוונתי לסיים הלילה להכין לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתסדיר את הערוצים הייעודיים ותציל את ערוץ 20 מסגירה – ההצבעות הסופיות צפויות בתחילת החודש הבא". נציגת משרד המשפטים: "משנים סדרי בראשית בחקיקת תקשורת בלי דיון ציבורי מספיק – מדובר בתהליך לא תקין והדברים נאמרים על דעת היועמ"ש לממשלה"; שרת המשפטים מסרה לוועדה: "הליך החקיקה תקין, נציגת המשרד לא אמורה לחלק ציונים לכנסת וראוי שהדברים לא היו נאמרים". סיכום מלא ופרוטוקול הדיון נמצא כאן - למתעניינים.  
 
Bookmark and Share


 


לוח מודעות
יזמים? יש לכם רעיון מבריק? נמשכת ההרשמה למחזור הבא של TLV Generator. ההרשמה - כאן

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

11-18/11/18 - Gloab Entrepreneurship Week IL  

12/11/18 - Red Hat Forum Israel 2018 

25-29/11/18 - Oracle Week 2018  

9-12/12/18- Healthcare Technological INNOVATION Program 

13/12/18 - Video Trends for 2019 TLV  

7/3/19 - 2019 OurCrowd Global Investor Summit 

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לאוגוסט 2018 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

מה כן מקדם אתרים ועסקים באינטרנט? לא העלוקות שחיות סביב גוגל ופייסבוק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

TLV Generator נולד - התכנית שהופכת כל רעיון למוצר (MVP) תוך 120 יום - כאן

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד - כאן

מה חלקו ואחריותו של ה-CTO למצב בו 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלים? - כאן

האם ניתן לרפא את המחלה של כישלון מעל ל-95% מהמיזמים בישראל? - כאן

העסקה הבעייתית של בזק-Yes לא הייתה מתבצעת בלי משרד התקשורת - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בנוגע לחקירת "פרשת בזק-YES" ולמה ביבי לא בעניין - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

מורה נבוכים בפרשת "תיק 4000" מי עוד צפוי להיחקר ומה עדיין לא נחקר - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

צעירי קליפורניה "עפים על עצמם" עם ה-e-Scooter קורקינט בשם Bird (ציפור) - כאן

השוק הקווי לקראת דעיכה ויצירת מונופול חדש (סלקום) על חורבות בזק והוט - כאן

חשיפה: האם ניתן לחבר ממיר כבלים פרטי על רשת הוט? - כאן


 
זרקור חברות
 
TLV-GENERATOR
 
TLV-Generator
 
קפל
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Pixabay
 
TLV-GENERATOR
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
 מפת הביטקוין   מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים