טכנולוגיות חדשות מפחיתות את אנרגיית הרשתות הביתיות

דף הבית >> תקנים חדשים >> טכנולוגיות חדשות מפחיתות את אנרגיית הרשתות הביתיות
טכנולוגיות חדשות מפחיתות את אנרגיית הרשתות הביתיות
 מאת: ד"ר שלמה מרקל, 18.1.16, 08:00ד"ר שלמה מרקל
 
פרוטוקולי רשת חכמים והאינטרנט של הדברים מסוגלים להפחית כמעט באופן "מודע" את צריכת ההספק הכוללת ללא ידיעת המשתמש ובו זמנית לשפר את חוויית המשתמש בשירותי OTT.
 
מספרם של המכשירים המחוברים בבית הולך וגדל, החל בממירים, סמארטפונים ומחשבים, וכלה בגאדג'טים של האינטרנט של הדברים (IoT) ומסכים. החשש הוא, שצריכת האנרגיה הכוללת תעלה בעקבות האנרגיה, שצורכים ממשקי רשת שונים אלה. אולם, ממשקי רשת אלה הם למעשה המפתח להפחתת סך כול האנרגיה במשק הבית, באמצעות מיזוג משאבים ושליחת התראות כאשר נדרשים משאבים, או כאשר ניתן להעבירם למצב של צריכה נמוכה או כיבוי.
 
תקני ממשק  ופרוטוקולים של מכשירים  חדשים עונים על חששות אלה. הם כוללים טכנולוגיות כגון IoT ועובדים יחד ברקע כדי לקבל החלטות מודעות בנוגע לצריכה, מצמצמות למינימום את האנרגיה בשימוש ומבטיחות את חוויית המשתמש המצופה ואף משפרות אותה.
 
ביוני 2014 פרסם ה-Consumer Electronics Association (איגוד מוצרי הצריכה האלקטרוניים) מחקר מטעמו, שהראה, שמוצרי צריכה אלקטרוניים צורכים 12% מתקציב החשמל הממוצע של משק בית, כאשר רובו הולך לטלוויזיות (30%), ממירים ומחשבים אישיים, ולאחר מכן לקונסולות משחקים ולציוד רשת כגון נתבים.
איור 1
איור 1: מוצרי אלקטרוניקה צרכו 12% מתקציב החשמל הביתי השנתי הממוצע ב2013-. שירותי וידאו OTTOver-The-Top זורם עלולים להגדיל אחוז זה. אולם, טכנולוגיות חדשות יכולות לשלוט היטב בצריכת האנרגיה. (התמונה באדיבות Consumer Electronics Association).
 
בשנתיים שעברו מאז, רשם הווידיאו הזורם זינוק עם שירותי OTT זורמים מעל רשת האינטרנט, שהפכו נפוצים בטלוויזיות וממירים, טאבלטים וסמארטפונים. חברת המחקר Juniper Research העריכה במאי 2015, שמספר המנויים העולמי לשירותי OTT כגון Netflix ו-Amazon Prime יגדל מ-92.1 מיליון ב-2014 ל-332.2 מיליון עד 2019.
 
שירותי OTT אמנם נצפו באופן מסורתי ע"י צרכן המשתמש במכשירים כגון ,ChromecastRoku, AppleTV ‏, Fire TV Stick וקונסולות משחקים. אולם, גם ממירים יהפכו לפלטפורמה אפשרית, כאשר המפעילים בעצמם יתחילו לספק שירותי OTT.
 
אינטרסים משותפים בתחום הווידאו הזורם מגופים המפיצים תוכן OTT של צד שלישי, שמשתמשים וכעת גם מפעילים בשילוב דרישות הספק מחמירות יותר ויותר לשערי כניסה לשירות, הובילו את ספקי השירותים, חברות מוצרי האלקטרוניקה וספקי הטכנולוגיה לעבוד יחד כדי לשפר את השירות למשתמש הקצה בתקנים וממשקים רבים (איור 2). אחת ההתפתחויות היותר מרגשות, שעומדות להתגלות משיתוף פעולה זה, היא VidiPath, שמבוסס על טכנולוגיית DLNA, שעוזר לקשר בין תכונות חיסכון באנרגיה של הרשת משכבות נמוכות יותר.
 
VidiPath, שכולל, בין היתר, אספקה חלקה של שירותי OTT ומנויים לכל מכשיר, עובד עם תקנים פתוחים כגון IEEE 1905 nVoy למצבי הספק שונים בשכבות המכשיר, החיבור והשירות, כדי לאפשר מצב הספק נמוך למכשיר נתון על בסיס צורכי התוכן ודפוסי השימוש שלו.  

איור 2
 
איור 2: הדגמת הקשר בין תקני שכבות הרשת השונים. בשכבת היישום, יישום של VidiPath יכול לנהל פונקציות ושירותים בכל רשת הבית כדי לאפשר צמצום בצריכת האנרגיה הכללית.
 
ברמת המכשיר, חידושים טכנולוגיים, כגון טכנולוגיית ,full-band capture כבר מאפשרים אינטגרציה של מנגנונים שווי ערך למספר טיונרים על ממיר. טכנולוגיות אלו, בשילוב רשתות התקשורת בבית, מאפשרות למכשיר בודד לחבר ולשמש משאבי טיונרים למספר לקוחות חסרי טיונר, ובכך להפחית משמעותית את צריכת ההספק הכוללת.

VidiPath חודר לשכבות העמוקות של הממיר ע"י שילוב מצבי הספק מודולריים של מערכות על שבב (SoC) של הממיר. ל-SoC יש לרוב 4 מצבי הספק, שניתן לנהל בצורה פעילה, וכולם מאזנים בין תכונות להספק (איור 3). טווח המצבים נע בין S0 - מצב ON, שבו כל התכונות זמינות וצריכת ההספק מרבית, לבין S3 - Deep Standby, שבו אין תכונות זמינות ואין כמעט צריכת אנרגיה.  
איור 3

איור 3: ל-SoC אופייני של ממיר יש 4 מצבי הספק, כל אחד מהם מחפש את האיזון המיטבי בין התכונות הזמינות לצריכת ההספק, על סמך השימוש המכשיר.
 
S3 הוא מקרה קיצון מפני שהוא מנתק את קישוריות הרשת ובדרך כלל הוא אינו בשימוש. מצב S2 - ‏Low Latency Standby לפחות מאפשר למערכת להעיר את המכשיר, תכונה חיונית לניהול הספק מבוסס רשת.
 
בשכבת החיבור, EEE - ‏Energy Efficient Ethernet הוא אמנם חלק מפתרון קישוריות כולל של הרשת הביתית, אולם בפועל, לרוב הבתים אין אתרנט (קטגוריה 5 או 6) בין החדרים ואפילו אם היא קיימת, היא לעתים קרובות אינה נמצאת במיקום נוח.

כתוצאה מכך, רוב ספקי השירותים  פורסים בסופו של דבר טכנולוגיות רשת "ללא חוטים חדשים" כגון HomePlugAV על רשת החשמל, MoCA על הטלוויזיה או כבלים קואקסליים של כבלים או לוויין, או על WiFi (ללא חיווט).
 
מודל רשת היברידי זה הוא הגורם העומד מאחורי תקן IEEE 1905.1 nVoy המגדיר שכבת הפשטה, שמעניקה ממשק משותף לרוב טכנולוגיות הרשת הביתית הפרוסות והבולטות בשוק (איור 4).
איור 4

איור 4: ה- IEEE 1905.1  מגדיר שכבת הפשטה המאפשרת לשלוט על מכשירים ברשת היברידית כדי למטב את ניתוב הנתונים וסטטוס הממשק לקצב העברה מרבי בהספק מינימלי.
 
IEEE 1905.1 מאפשר, בין היתר, בחירת נתיב נתונים משופר וכן ניהול הספק משופר ע"י שימוש בממשק היעיל ביותר, כיבוי ממשקים, שאינם נחוצים, והפעלת ממשקים רק כאשר הם נחוצים.
 
יצוין, שטכנולוגיות רשת אחרות נתמכות ע"י מנגנון ניתן להרחבה באמצעות שימוש בפורמט IEEE OUI ו-XML  ולכן  ניתן להחיל אותו בכל ענף התקשורת.
 
איתות על הספק רשת DLNA/UPnP
כפי שנזכר לעיל, מכשיר ללא חיבור רשת אינו שמיש בפרדיגמה, שבה השליטה על הספק מבוססת רשת. לכן, ההנחה היא, שחייבת להיות תקשורת רשת כדי לאותת על הספק הרשת גם במצב של חיסכון באנרגיה. 
 
ישנן שתי הנחות נוספות. הנחה ראשונה היא, שהשירותים והממשקים של המכשיר הם מודולריים. בלוקים פונקציונליים מסוימים בתוך המכשיר הפיזי יכולים להיות פעילים בעוד שאחרים רדומים.
 
ההנחה השנייה היא, שבקר ההספק הפנימי מקבל את כל ההחלטות כיצד לנהל את המשאבים שלו בתוך המכשיר הפיזי. הנחה זו חשובה מאחר שמכשיר הדורש זאת באופן חיצוני אינו יכול לדעת באמת את פרטיו של מכשיר פיזי אחר. כמו כן, למספר לקוחות תהיינה דרישות ייחודיות.
 
אלו הן ההנחות, שעליהן מבוסס DLNA Low Power / UPnP Energy Management: 1Service . השירות כולל מינוי לשירות, שמאפשר ללקוחות לקבוע אלו משאבים נדרשים מהשרת, והשרת יכול לקבל החלטות מושכלות כיצד להפחית את ההספק תוך הגבלת ההפרעה ללקוחות התלויים בו (איור 5).
איור 5
 
השירות כולל גם WakeOnPatterns, שמאפשר למכשיר לפרסם על הרשת את פרטי האיתות הנדרשים כדי לשנות את מצב ממשק הרשת שלו ואת המידע של ממשק הרשת של שרת הפרוקסי (Proxied Network Interface Information). כך, מכשיר השרת יכול להיות מאותר מידית ע"י מכשירי הלקוח, גם אם ממשקי הרשת של מכשיר השרת אינם פעילים כרגע.
 
השפעת האינטרנט של הדברים - IoT
כיוון שתקנים ופרוטוקולים אלה פותחו באופן פעיל תוך שיתוף פעולה הדוק בתחום, תופעה טכנולוגית מעניינת, שמכונה האינטרנט של הדברים (IoT), צוברת תאוצה כחלק כמעט בלתי נפרד. 
 
ברמת הבסיסית, משתמשים במכשירים, שתומכים ב-IoT, כדי לנטר או לשלוט על מכשירים ממיקום מרוחק באמצעות חיבור רשת. משם, נוסף ניתוח נתונים ברמה מסוימת, בדרך כלל בשער הכניסה, כדי לזהות מגמות ולשפר את יתרונות השימושיות של המכשיר.
 
אמנם  שוב נראה, שהוספת מכשירים התומכים ב-IoT תחמיר את בעיית האנרגיה, מאחר שמספר רב של מכשירים אוספים ומעבירים נתונים לרוב מעל ממשק אלחוטי כגון Bluetooth, WiFi או ZigBee. אולם, זה לא בהכרח מה שיקרה.
 
ראשית, יצרני המכשירים נאלצים לשמור על צריכת הספק נמוכה ככל האפשר, מפני שמכשירים אלה פועלים לרוב על סוללות. מצב זה דורש לא רק סיליקון בהספק נמוך במיוחד, אלא גם הכללת מצבי שינה שונים ושימוש חכם בזמן שידור/קליטה.
 
ברמה גבוהה יותר, רשת מכשירים זו, שמתפתחת באופן טבעי, משלימה את העבודה הנעשית בשכבות המכשיר, החיבור והשירותים באמצעות הוספת בינה של חישה וסביבה לרשת החוסכת באנרגיה.
 
לדוגמה, הוכח בבירור כיצד ע"י שימוש ב-IoT ניתן להפעיל או לכבות מרחוק מכשירים ספציפיים באמצעות הסמארטפון או מכשיר מחשוב מרחוק. עם זאת, על"י שימוש בחיישנים מחוברים בתוך הבית, יכולה הרשת לדעת מתי המשתמש עוזב את המרחב בזמן צפייה בתכנית והיא יכולה להעביר את התכנית למכשיר סמוך, ואת המכשיר הראשון למצב המתנה. בתרחיש משתמש אחר, ניתן לחמם מים למקלחת או לקפה רק כאשר המשתמש מתעורר מהשינה, במקום לשמור על המים חמים כל הזמן.
 
אלו הן דוגמאות פשוטות יחסית, חלקן כבר הודגמו בתערוכת CES 2015. אולם, זו התחלה של מיזוג פרוטוקולי רשת חכמים והאינטרנט של הדברים, שיכולה להפחית כמעט באופן "מודע" את צריכת ההספק הכוללת ללא ידיעת המשתמש, ובו זמנית לשפר את חוויית המשתמש.
  
מאת: ד"ר שלמה מרקל, ינואר 2016.
סגן נשיא ברודקום העולמית
 
OTT
 
 
  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות
רק בריאות, לכל הקוראים והקוראות באשר הם!!!!

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

7-13/11/21 - שבוע היזמות הגלובלית 2021

17-18/11/21 - iHLS INNOTECH 2021 
 

הכי ניצפים 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים