Telecom News - למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד

למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד

דף הבית >> חדשות סטארטאפים >> למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד
פיזור הערפל מאחורי אי ההבנה מה זה סטארטאפ ומה זו יזמות של סטארטאפ. העסקה של רכישת מובילאיי ע"י אינטל לא נוגעת בכלל לעולם הסטארטאפים בישראל, כי זו עסקה מוצלחת ביותר של שוק חברות ההייטק, לא של שוק הסטארטאפים. פרק ראשון בסדרה, שתחשוף את שורשי הבעיה של תרבות הכישלון הישראלית (אין דבר כזה באף מדינה בעולם). כמעט כולם משקרים ליזמים בהקשר לסיכויי ההצלחה שלהם.
מאת: אבי וייס, 23.3.17, 10:30סטארטאפ

ללא ספק כלי התקשורתהרדידות הנוראית הקיימת בסיקור עולם ההייטק והסטארטאפים בישראל), הם חלק מהבעיה שתסוקר בסדרת כתבות, ש"תרים את המסך" ממה שלא רוצים שתקראו ותדעו: למה בישראל כ-95% עד 96% מהסטארטאפים נכשלים (96% אלה הנתונים של מחקרי IVC - כאן וכאן)' נתונים מעודכנים עד סוף 2016 ממשיכים להצביע על כך שכ-50% מהסטארטאפים שנרשמים ב-IVC נסגרים עוד באותה שנה בו הם נולדים (כאן).

מדובר באחוז הכישלונות של סטארטאפים הגבוה ביותר בעולם. יש מדינות, שאחוז הכישלון של סטארטאפים הוא פחות מ-30%, ואפילו פחות מ-20%, למשל, גרמניה ומדינות מזרח אסיה. בארה"ב, אחוז הכישלון של סטארטאפים הוא כ-40% עד 70% לכל היותר, תלוי את מי שואלים ומי ערך את המחקר. אני לא מכיר שום מחקר בארה"ב המצביע על אחוז כישלון של מעל ל-90%, כמו שיש בישראל.  

הבעיה היותר חמורה, כמעט כולם משקרים ליזמים בהקשר לסיכויי ההצלחה שלהם ובכלל זה:
  • גיוס Pre-seed ו-Seed לא משפר בכלל את אחוזי ההצלחה של המיזמים. גם 95% מאלה, שגייסו Seed - נכשלו ייכשלו. כלומר: הסטטיסטיקה של כל האקסלרטורים כמה מהבוגרים שלהם גייסו במהלך או בסיום המחזור, לא אומרת דבר על שיפור סיכויי ההצלחה של המיזמים, שעברו בהצלחה באקסלרטור. 
  • זה שלסטארטאפים יש מנטורים מפורסמים ושת"פים זוהרים, או שהם נמצאים במסגרת (חממה, Hub, אקסלרטור) מפורסמת או יוקרתית, לא משפר במאומה את אחוזי הכישלון שלהם. 
  • רק מגיוס A ומעלה, סיכויי השרידות של הסטארטאפ גדלים במעט. זו הסיבה, שאקסלרטורים רבים בישראל שינו את מודל הקבלה שלהם והם מקבלים רק סטארטאפים, שעברו את שלב גיוס A (דוגמאות בולטות לשינוי הזה: האקסלרטורים של מיקרוסופט ו-IBM). 
  • יתרה מכך, נמצא, שסטארטאפים ישראליים, ש"רצו ל-IPO" בצורת גיוס הון בבורסה, בלי שהיה להם מוצר עובד ביד ולקוחות משמעותיים, גם מהם - 95% נכשלו
  • כלי התקשורת (כולל טלקום ניוז) מדווחים (כמעט) רק על הצלחות של יזמים. גם אם מדווחים על כישלונות (בגישת ה-FailCon וה-Fuckup Nights), זה מוצג מפי יזמים, שנכשלו בעבר אבל כעת הם מצליחים, כי הם למדו את הלקחים המתאימים מהכישלון וכעת הם מדווחים ליזמים המתחילים אילו לקחים למדו... כלומר: מדובר בהטייה חריפה של המציאות (מציאות בה כמעט כל היזמים ייכשלו, וסביר להניח שייכשלו שוב ושוב, אם הם מתמידים להתעקש ולהיות יזמים. מעטים מאוד מצליחים בישראל. כאמור, רק 4%-5%). 
  • לכן, אחוז ההשקעות בישראל של VC ואנג'לים ב-Pre-seed ו-Seed ירד בתלילות בשנה החולפת (עפ"י נתוני IVC) עד קרוב לאפס, מפני שהמשקיעים מכל סוגים הפנימו את המספרים של אחוז הכישלון של יזמים בישראל ולכן רוב מוחלט של המשקיעים לא אוהבים לזרוק את כספם לפח, בידיעה מראש, שהכסף נזרק לפח. בהערת אגב נציין, שהמשקיעים מחפשים "יזמים סדרתיים מצליחים", כלומר את ה-4% עד 5% שהצליחו, כי יש סיכוי די טוב שהם יצליחו גם במיזם הבא שלהם. 
הבעיה הרבה יותר משמעותית מתחילה מההגדרות המוטעות. ניקח את הדוגמה הכי טריה: רכישת מובילאיי ע"י אינטל. היות ואיש לא יגדיר את אינטל כסטארטאפ, נשאלת השאלה: האם מובילאיי היא סטארטאפ? התשובה הברורה: לא. לפי כל הגדרה מקובלת לסטארטאפ, חברה מונפקת בבורסה אינה סטארטאפ. מובילאיי נסחרת בבורסה מ-2014.

האם מובילאיי הייתה סטארטאפ כשהוקמה (ב-1999)? התשובה גם כאן לאו מוחלט. מובילאיי זו חברה, שהיא תוצר פיתוח מוצלח של טכנולוגיה, שנעשה במסגרת מחקר אקדמי, שהמפתחים הוציאו את המחקר מחוץ לכותלי האוניברסיטה, כדי לממש אותו בהצלחה.

פיתוחים במסגרת מחקר אקדמי, שמצליחים ומביאים ערך לחוקרים, שפיתחו את ההמצאה, ולעיתים תועלת לאוניברסיטה ולציבור בכלל, אינם דבר חדש. למעשה, זו השיטה הכי ישנה להצלחה של חוקרים אקדמיים, מאז שהוקמו מוסדות אקדמיים בעולם. המוסד האקדמי הראשון המתועד הוקם בשנת 385 לפני הספירה ביוון העתיקה. זה לא השתנה (עקרונית) מאז ועד היום.

לעומת זאת, המושג סטארטאפ נולד בשנות ה-80 של המאה האחרונה (במקביל בארה"ב ובישראל), והתמסד בתצורה המוכרת לנו (יזמים, VC, גיוסי הון, אקזיטים, חממות, מנטורים, מדען ראשי וכיו"ב) בשנות ה-90 של המאה האחרונה ומאז זה יצא מארה"ב וישראל והתפשט בעשורים האחרונים לכל העולם, במודל הזה המוכר לנו. 

כלומר: עסקת אינטל לרכישת מובילאיי היא עסקה מאד מוצלחת לעולם ההייטק הישראלי, עסקה, שאינה שונה בהגדרתה מרכישת ישקר ע"י ברקשייר האת'ווי (וורן באפט). לכן, גם אין לזה שום השלכה על עולם הסטארטאפים וזה לא ישפר אפילו לא בשבריר של אחוז, את אחוז הכישלונות של היזמים הישראליים (למעט  השלכות תדמיתיות די חשובות, שמסייעות לכך, ששמה של ישראל הולך לפניה בעולם כ-Startup Nation). בסוגריים אציין שאני מסכים בהחלט עם יזהר שי שכתב כאן שהכסף הגדול מהאקזיטים הולך אל מעבר לים - והציבור הישראלי לא נהנה מהרווחים הללו. 

זה מוביל אותי להגדרות הבסיסיות, שתלוונה את סדרת הכתבות: מה זה סטארטאפ ולמה זה שונה מהייטק או כל שוק אחר?

בקצרה: High-Tech זה שוק (או תחום תעשייתי) שכולל בתוכו גם את עולם הסטארטאפים. אבל ההיפך אינו נכון. סטארטאפים יש גם ב-High-Tech וגם בכל תחום אחר, כולל גם ב-Low-Tech. 

מכאן, שיזם ויזמות זה בכל תחום: High-Tech עד Low-Tech (גם מי שפותח מסעדה חדשה זו יוזמה ויזמות. גם יזם נדל"ן הוא יזם). לכן, זה שונה מהגדרת סטארטאפיסט, שהוא גם יזם, אבל בשונה מיזמות רגילה, היזמות של סטארטאפיסטים נולדת כדי לפתור בעיה לא פתורה, להמציא דבר חדש, או לשנות דבר קיים בגישה חדשה (בד"כ מדובר במוצר, שירות או פתרון ייחודי, לעיתים קרובות ניתן לרשום על זה פטנט). לכן, יזמות של פתיחת מסעדה חדשה או יזמות נדל"ן אינה סטארטאפ, כי אין בזה שום חידוש. 

אז למה אחוז הכישלון של סטארטאפיסטים בישראל הוא כל כך גבוה (מול העולם) וזה כנראה לא ישתנה בטווח הזמן הנראה לעין? זה ינותח בפרקים הבאים בסדרה. בשלב זה, אציין, שאין מספיק מחקרים על הסיבות לכישלון סטארטאפים בישראל. אולם, יש המון מקורות מידע (למשל כאן, כאן, כאן וכאן) למה סטארטאפים נכשלים בארה"ב. המחקר הכי מעמיק בנושא זה, שאני מכיר, מצוי כאן, מחקר אמריקאי האומר, שהסיבה הראשונה והעיקרית לכישלון של סטארטאפים הוא: No Market Need.  

ניתוח של כל השיטות לפתור את הבעיה הזו, יהיה בפרקים הבאים בסדרה. בשלב זה, אצביע על אחד הפתרונות, שהרקע התיאורטי שלו מצוי במאמר כאן, וגם בדבריו של ממי גנוסר, שפורסמו תחת הכותרת: "איך לא ליזום ולפתח מוצר/שירות שאיש אינו חפץ בו ולא מוכן לשלם עבורו".

בכתבה הבאה בסדרה, אנתח איך הכישלון של עולם היזמות הישראלי מתחיל (ונגמר), למעשה, ובחלק ניכר מהמקרים בגיוס \ בחירת CTO. בכתבה שאחריה אנתח את שיטות הפתרון השונות שיש לבעיה זו בישראל, במאמר שאחריו אנתח את הגישות לפתרון הבעיה הזו הקיימת במדינות אחרות בעולם. במאמר אחריו אנתח מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה לפתרון הבעיה. במאמר המסכם אנסה לחזות כמה זמן תימשך השיטה של 95% עד 96% כישלונות בישראל והאם האחוז הזה יקטן או יגדל בעשור הקרוב. 


סטארטאפ
TLV-Generator 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
21.5.24 - Axis Tel Aviv 2024

13.3.24 - כנס השפעה בסייבר.

19.3.24 - Europe Days 2024 Conference

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים