מה דרוש כדי להגשים את חלום הרכב האוטונומי?

דף הבית >> דעות ומחקרים >> אנליסטים >> מה דרוש כדי להגשים את חלום הרכב האוטונומי?
מה דרוש כדי להגשים את חלום הרכב האוטונומי?
מאת: אלכס גרבוביץ, 29.7.19, 12:16אלכס גרבוביץ יחצ
 
פניהן של החברות בתחום נשואות ל"דרגה 5" של הרכב האוטונומי. כבר היום קיימים כלי רכב על הכביש המוגדרים בדרגה 1 עד 3 של הרכב האוטונומי. פיתוח הרכב האוטונומי השיג כעת את דרגה 4. כדי להגיע לדרגה 5 המיוחלת יש לא מעט אתגרים טכנולוגיים, כלכליים ואתיים. היום מנסים מפתחים וחוקרים ליצור ליבת AI מוסרית לרכב האוטונומי.
 
כשאנו מדמיינים רכב אוטונומי מיד עולה במוחנו תמונה מאד יפה. היא בדרך כלל כוללת רכב מבריק ועתידני ללא הגה וללא דוושות ובו נוסע אדם העסוק בענייניו - קורא, לומד, אולי אפילו ישן. החלום הזה מייצג תמונה אוטופית, שלקוחה מסצנות מרהיבות בסרטי ובספרי מדע בדיוני ופנטזיה.

בשנים האחרונות, התפתחויות טכנולוגיות והשקעות כספיות מסיביות מצד חברות טכנולוגיה וחברות כלי רכב גלובליות וסטארטאפים מבטיחים, גורמות לתמונה הזאת להראות לפתע יותר מושגת.

חברות דוגמת טסלה, טויוטה, פורד, אובר וולוו ואחרות עובדות בקדחתנות כדי להגשים את חזון הרכב האוטונומי. יחד עם זאת, קיים עדיין ויכוח על היכולת לפתח סוג כזה של רכב, לסמוך עליו ולהבטיח, שלא יהיה מעורב בתאונות.

הדיון על רכב אוטונומי בר השגה מתפרש על פני אינספור מאמרים, מחקרים וכתבות מידי יום - אך מה באמת קורה בסצנה של פיתוח כלי הרכב האוטונומיים ומה דרוש כדי להגשים את החלום המרהיב הזה?
 
דרגות של רכב האוטונומי
כדי להבין את עולם הפיתוח של כלי הרכב האוטונומיים, כדאי קודם כל להכיר את דרגות העצמאות שלהם. חלום הרכב האוטונומי, שהצגתי לעיל, הוא ביטוי מדויק של הרמה הגבוהה ביותר של עצמאות הניתנת לכלי רכב - רכב הנוהג את עצמו על הכביש וערוך לתגובה בכל מצב, ללא התערבות אנושית וללא הגה. זוהי "דרגה 5" של הרכב האוטונומי, ולשם נשואות פניהן של החברות המובילות את התחום.

כבר היום קיימים כלי רכב על הכביש שמוגדרים בדרגה 1 עד 3 של הרכב האוטונומי. דרגה 1 כוללת סיוע של מחשב לפעולות פשוטות של הנהג, דוגמת בקרת שיוט ו-ABS. דרגה 2 כוללת אוטומציה של פעולה אחת במצבים מוגבלים, דוגמת עצירת פתע, ודרגה 3 כוללת אוטומציה של 2 פעולות, דוגמת בקרת שיוט ושמירה על נסיעה בנתיב אחד.

פיתוח הרכב האוטונומי השיג כעת את דרגה 4. ברכב אוטונומי מדרגה 4 רוב הפעילויות של הרכב הן אוטומטיות והאדם דרוש להתערב רק במקרים יוצאי דופן ויכול לקחת שליטה. דרגה 4 כעת מיושמת בעיקר בהסעות ושאטלים ובקרוב תיושם גם לניווט כלי רכב במקומות סגורים דוגמת חניונים.

ללא ספק, יש עדיין דרך לא פשוטה לעבור כדי להגיע לדרגה 5 המיוחלת של הרכב האוטונומי וישנם לא מעט אתגרים, בהם אתגרים טכנולוגיים ואתיים. ישנן לא מעט סוגיות בלתי פתורות בפיתוח הרכב והליבה שלו, בהן תפיסה מרחבית מחוץ לכלי הרכב, יכולת תגובה לאירועים בלתי צפויים, מודעות לרשת כלי הרכב האחרים על הכביש ועוד.
 
סוגיות אתיות
סוגיות אתיות קשורות בתהליך קבלת החלטות מבוססת בינה מלאכותית (AI) של הרכב בעתות מצוקה. רבים מאתנו שמעו על "בעיית הקרונית" הקלאסית, שהעלתה הפילוסופית הבריטית פיליפה פוט ב-1967, הרבה לפני שפיתוח הרכב האוטונומי החל. זו בעיה אתית, שבה דנים כיום המפתחים והחוקרים בתחום, בעודם מנסים ליצור ליבת AI מוסרית לרכב האוטונומי.

פיליפה מתארת מצב קיצון, שבו עובדות 2 קבוצות של אנשים על מסילת רכבת מפוצלת, האחת בת 5 עובדים והשנייה בת עובד אחד. קרונית ,שהתנתקה מהקטר, יוצאת משליטה ורצה על הפסים לעבר הקבוצה בת ה-5 עובדים, אך ניתן להסיט אותה מהמסלול של 5 העובדים למסלול של העובד היחיד. מהו המעשה הנכון לעשות במקרה כזה? - התשובה לא כל כך פשוטה כמו שנדמה.

למרות האתגרים המשמעותיים והסוגיות האתיות המורכבות, חשוב לזכור, שהגשמת החלום של הרכב האוטונומי הוא לא רק השגה של יעד טכנולוגי אלא מהלך מחולל שינוי, שיכול לגרום למהפך ממשי באיכות הסיוע שלנו למבוגרים, לנכים, לבעלי מוגבלות ולכל מי שאינו מסוגל לנהוג עצמאית.

תארו לעצמכם, שהייתה לכם את היכולת לקחת את סבתכם המבוגרת לבדיקה בבית חולים מרוחק רק ע"י תכנות מוקדם של הרכב האוטונומי המשפחתי. תארו לעצמכם מצב, שבו עיוור יכול לנסוע לכל מקום ללא סיוע. רכב אוטונומי בדרגה 5 יהיה בעל חשיבות חברתית גבוהה, במידה שיהיה בר השגה גם מבחינה כלכלית כמובן.

יתרון נוסף של הרכב האוטונומי הוא בכך, שהוא יכול לייצר פלטפורמה יעילה להשכרת נסיעות לפי דרישה. כאשר הכביש נשלט ע"י רכבים אוטונומיים, הצורך ברכישת רכב הופכת מיותרת, שכן יהיה ניתן להזמין רכב לפי הצורך. הרכב האוטונומי ייתר גם את הצורך בחניה ליד הבית או בעבודה, הוא יכול לשרת לקוחות מסביב לשעון.
 
סוגיות טכנולוגיות והראש הישראלי
כלי רכב אוטונומיים כוללים בתוכם מערך מורכב של תוכנה חכמה, אלגוריתמים של בינה מלאכותית, רדאר, לידאר (מדידת מרחק על ידי הארת המטרה בקרן לייזר), חומרה מתוחכמת, סנסורים ורכיבי תקשורת הפועלים יחד כדי ליצור תמונה חיה של העולם, שבו הרכב יכול לנווט ולקבל החלטות.

בהטמעת מערך הרכיבים המורכב הזה ברכב האוטונומי ישנן 2 מטרות - ראשית, לגרום להם לפעול בהרמוניה, ושנית, לגרום להם לתפוס נפח קטן ככל האפשר, שכן מדובר בכלי רכב המיועד לשירות האדם בדיוק כמו כל רכב אחר.

היכולת להטמיע את כל הרכיבים הללו ברכב האוטונומי שייכת לעולם ההנדסה של ה"מערכות משובצות מחשב" (Embedded Technology). מומחיות בתחום הזה דרושה כדי לבחור את רכיבים הנכונים, להטמיע את הסנסורים החדים ביותר, לאפשר עיבוד תמונה ברמה הגבוהה ביותר, לעבד מידע ולאפשר לכל הרכיבים לפעול יחד בצורה מסונכרנת מופלאה בעזרת תוכנה מפוארת.

לישראל יש בהחלט יכולות טכנולוגיות מתקדמות בתחום המערכות המשובצות מחשב והיא יכולה להוביל את פיתוח הטכנולוגיה המורכבת העומדת בבסיס הפעלתו של הרכב האוטונומי. עיקר המומחיות שלנו לקוחה, כמובן, מפיתוחים חדשניים ופורצי דרך, שבוצעו בשדה הביטחוני ובתכנון רכבים רובוטיים עצמאיים, שהחל לפני שנים רבות, עוד לפני הרעיון של הרכב האוטונומי האזרחי.
 
עניין של מחיר ותשתית פרקטית
כדי להגשים את חלום הרכב האוטונומי חייבים להתקיים מספר תנאים פרקטיים, שחלקם קשורים בתשתית, חלקם במחיר ובתקציב, ורובם בשניהם יחד.

ראשית, כדי שהרכב האוטונומי באמת יוכל למצות את הפוטנציאל שלו באופן נרחב, יש לפרוס סנסורים בתשתית הדרכים, לסמן נתיבים, להתקין רמזורים ה'מדברים' עם המכוניות המתקרבות לצמתים ועוד. נכון להיום, התקנת תשתית כזאת בפריסה ארצית או עירונית היא יקרה מאד ויש צורך בהוזלה משמעותית של מחיר הסנסורים והמחשוב כדי לאפשר אותה.

שנית, יש להתקין בכל רכב מערכת, שתאפשר תקשורת בין כלי הרכב השונים על הכביש. לדוגמה כאשר הרכב הנוסע לפניכם בולם, הרכב שלכם מקבל עדכון על כך ובולם בזמן.

אגב, הכנסה מסיבית של רכבים אוטונומיים תקל מאד על הרכב האוטונומי להתמצא בדרכו, שכן יותר קל לרכב האוטונומי לנסוע בין רכבים אוטונומיים, שמשתפים מידע זה עם זה, לעומת רכב הנוהג במרחב בין נהגים אנושיים, שהתגובות שלהם כידוע לא תמיד צפויות.
 
בעתיד הקרוב כבר נחוש כולנו את יכולות הנסיעה האוטונומית בכניסה לנמלי תעופה וחניונים גדולים, בהם הרכב שלנו ינווט באופן אוטומטי לעבר החניה הקרובה. ייתכן אפילו, שנוכל לנהוג ברכב אוטונומי בדרגה 4. אולם, כיום עדיין אין חברות, שיכולות למכור לנו רכב אוטונומי מלא, שיודע לפעול בכל מצב קיצון ללא התערבות אדם. הסיכוי שנוכל בקרוב לנסוע ברכב אוטונומי בדרגה 5 הוא עדיין קטן מאד. הדרך עוד ארוכה להגשמת החלום, אך זהו חלום, ששווה לפעול כדי להגשים אותו.

מאת: אלכס גרבוביץ, יולי 2019.
ראש תחום אפליקציות Real Time בחברת Comm-IT
 
 FREE AUTONOMOUS CAR
 
  
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-16/9/2020 - ChipEx2020  

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים