Telecom News - מנהלים מבולבלים ולא יודעים להסתיר את התחמונים וההטעיות

מנהלים מבולבלים ולא יודעים להסתיר את התחמונים וההטעיות

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> מנהלים מבולבלים ולא יודעים להסתיר את התחמונים וההטעיות
בלעדי: פרסום רשמי של מסמכי "השוק הסיטונאי" חשף את התחמון של משרד התקשורת: לקחו מסמכים מ-2012 והלבישו להם את תאריכי 2014 וחשבו שהקוראים לא ירגישו. חשיפה: למה משתמשים בנתונים ובמודלים כלכליים ישנים ל"שוק הסיטונאי" ואת מי זה משרת?
מאת: אבי וייס, 21.1.14, 09:30גלעד ארדן

את סוגיית "השוק הסיטונאי" ניתחתי בשבוע שעבר בהרחבה כאן. לאחר שאני (וגם עיתונאים אחרים, למשל בגלובס), תקפו בחריפות את משרד התקשורת, שהוא מסתיר מהציבור את מסמכי השימוע (ומדליף אותם, משום מה, לעיתון אחד), ואז העלה אמש משרד התקשורת לאתר המשרד, די בשקט, את מסמכי השימוע ששנשלחו (כרגיל) לבעלי ההון, הכוח והמקורבים.

המסמך המרכזי בשימוע מצוי כאן. לכן, ביקשתי מאיש מקצוע נוסף ובלתי תלוי בי, לעיין במסמכים הללו, כדי לבדוק, פעם נוספת, אם דייקתי בניתוח שלי לגבי השימוע הזה לגבי ה"שוק הסיטונאי". המומחה חזר אלי חיש מהר עם הפתעה ואמר לי: "אין לך מושג כמה המצב חמור יותר ממה שתארת. המסמך המרכזי שעליו מבוסס כל 'השוק הסיטונאי', הניתוח של חברת הייעוץ פרונטיר, נדמה, על פניו, שהוא תוחמן, בעיקר בכל הנוגע לתקפות הנתונים".  

כנראה, אחרי שמתחמנים את ועדת הכלכלה של הכנסת, כפי שחשפתי בהרחבה כאן, נראה שאפשר להמשיך בקו הזה ו"לעבוד על כולם", גם בקנה מידה כלכלי ענק, דוגמת "השוק הסיטונאי". 

אכן, באופן מדהים וחובבני, התחמון הזה פשוט נעשה ברשלנות. המסמך של פרונטיר מצוי באתר המשרד כאן, ובמקרה והוא ייעלם מהאתר ויתוחמן (דהיינו: ישופץ) שוב, הוא מצוי להורדה מכאן.

המסמך הזה של פרונטיר שימש כבסיס ל: 1) מכתב סמנכ"ל הכלכלה הרן לבאות במשותף עם פרופ' ראובן גרונאו המצוי כאן, 2) מכתב שר התקשורת גלעד ארדן המצוי כאן, 3) מסמך "תיק השירות" של "השוק הסיטונאי" המצוי כאן, 4) מסמך מנכ"ל משרד התקשורת, אבי ברגר, המצוי כאן, ו- 5) מסמך הסיכום המצוי כאן.
דהיינו: כל המסמכים, שעליהם מבוסס "השוק הסיטונאי", מצטטים את הנתונים של דו"ח פרונטיר ומצטטים אותם כבסיס לכל ההחלטות, שהתקבלו וכל המסמכים של בעלי התפקידים במשרד, שנכתבו והוחלטו בעקבות נתונים אלו. 

מי שיעיין במסמך של פרונטיר (בין באתר ובין אם יוריד אותו מהלינק, שסיפקתי בפסקה הקודמת), וישים לב לתאריכים השונים בדפי המסמך, יבין למה אני מתכוון במונח "תחמון", לאור הגילוי של המומחה שעזר לי בבדיקת המסמכים. פשוט, המסמך הזה נכתב ב-2012 ומאז לא עבר עדכון. השוק השתנה, המודלים הכלכליים השתנו, מחירי הציוד השתנו, מחירי השירותים השתנו, תנאי השוק והתחרות השתנו (בעיקר עקב כניסת מתחרים חדשים הרוצים להכנס לשוק הקווי, דוגמת גולן טלקום וכניסת IBC לתמונה, כשב-2012 בכלל לא היה שם כזה של חברה - IBC).

אגב, זו בדיוק הסיבה מדוע משרד התקשורת, די בהיחבא, ביקש לאחרונה "פטור ממכרז" לפרונטיר, כפי שחשפנו כאן, כדי לבדוק ועד סוף השנה הבאה (2015), (בין היתר) את: 1) עלות ההון של חברת בזק. 2) פיתוח המודל ההנדסי והכלכלי של Bitstream Access. 

דהיינו: גם לפי משרד התקשורת עצמו, במסמך חסוי, שהגיש לוועדת "הפטור ממכרז" אותו חשפנו, הנושאים הכי מרכזיים לקביעת "השוק הסיטונאי" טרם נבדקו. אז איך עושים שימוע כעת, ל"שוק הסיטונאי" בלי נתונים עדכניים ונכונים?? התשובה ברורה: מתחמנים את התאריכים של המסמך של פרונטיר, כאילו זה נכתב בינואר 2014 ולא ב-2012. הבעיה, שזה שתחמן, לא שם לב ושכח להחליף את התאריכים, בחלק ניכר מהעמודים...

לכן, פניתי למשרד התקשורת ושאלתי:

"אודה למתן מענה מהיר לשאלה הבאה: באתר משרד התקשורת כאן: פורסם המסמך של פרונטיר, שהוא הבסיס הכלכלי והחישובי לכל רעיון "השוק הסיטונאי".
בדף הראשון כתוב שהמסמך מינואר 2014, כך גם בכותרת של עמוד 3, אולם, לפתע בעמוד 4 התאריך הוא נובמבר 2012, וכך לאורך כל עמודי המסמך. חלק מהעמודים הם עם כותרת מינואר 2014 וחלק עם כותרת תאריך של נובמבר 2012.
בעיון מדוקדק בתוכן של המסמך עצמו, לכל אורכו, ניכר, שהנתונים (כולם, ללא יוצא מן הכלל, כולל הטבלאות), הם מנובמבר 2012 והבסיס הכלכלי לחישוב – TSLRIC גם הוא מ-2012 ואף קודם לכן. יש במסמך טבלה מסכמת, שהכותרת שלה הוחלפה ל-2014 וגם במשפט הסיכום הוכנס 2014. אולם, הנתונים הם למעשה של 2012 ומצויין במפורש במכתב נפרד (ראה כאן עמוד 6 מתחת לטבלת המחירים, שלמרות שבראשה כתוב שזה מ-2014) שאלו הם למעשה נתונים של 2012, ושיש לעדכן את הנתונים ל- 2014. כך גם במשפט הסיכום כאן בעמוד 17, כתוב שהנתונים הם מ-2012
למי היה אינטרסים להסתיר, שכל הנתונים עליהם "השוק הסיטונאי" מתבססים הם מ-2012 ואינם מעודכנים, אך שכח לטשטש את העקבות לכך, במסמך המרכזי שעליו 'השוק הסיטונאי' מתבסס?"

את תשובת משרד התקשורת טרם קיבלתי. אם אקבל, אפרסם.

סוגיית המודל הכלכלי לחישובי פרונטיר
לא רק הנתונים של "השוק הסיטונאי" ישנים ולא בתוקף, תוך ניסיון מגושם ומגוחך להסתיר זאת, גם המודל הכלכלי, שלפיו פרונטיר עבדה, שהוכתב לה במפורש ע"י משרד התקשורת, שגוי ומיושן.

המודל הכלכלי השגוי קרוי TSLRIC. את השם של המודל הנכון ומה ההבדלים בינו לבין המודל השגוי הזה, כבר הסברתי כמה פעמים במאמרים נוקבים, שכתבתי בעניין חישוב הקש"ג הסלולר והקש"ג הקווי. לא אחזור על זה, כי מדובר בנושאים קשים להבנה, למי שאינו כלכלן ,או רואה חשבון, או עו"ד, עם תואר מתקדם וניסיון בעיסוק בתחום הכלכלי - רגולטורי הזה.

אולם, יש כאן שאלה אחת שקל יחסית לענות עליה. השאלה היא: למה הוכנס במודלים הכלכליים של פרונטיר חישוב כלכלי מיושן ושגוי? לזה יש תשובה מאוד פשוטה וברורה: תראו מה עשו בכירים במשרד התקשורת, אך לפני כשנה, כשפרשו מהמשרד ללא צינון. בקרוב, אחשוף פרשייה נוספת באותו נושא בדיוק, הנדונה כעת בבג"ץ. שם מסתתרת התשובה. בניירת הרבה שהונחה בפני הבג"ץ. בנוסף, יש פרשייה עדכנית וטרייה, שראשי המשרד מתאמצים להסתיר אותה, שמטעמי "הגנת הפרטיות" אני נמנע מלחשוף אותה, ושקשורה במישרין לשאלה שנשאלה בתחילת הפסקה.

באופן יותר מפורש ולא משתמע לשתי פנים, פרופ' ירון זליכה אמר וגם כתב בכמה ספרים ובעשרות מאמרים, מתוך היכרות אישית שלו עם הבכירים במנגנון הממשלתי, שהוא נתקל בהם (עד עצם היום הזה), כך: "יש בכירים במנגנון הממשלתי, יותר מדי בכירים, שכל מה שמעסיק אותם זה: מה יהיה התפקיד הבא שלהם, כשהם יסיימו את התפקיד הנוכחי שלהם בממשלה. באופן לא מפתיע, נמצא, שהם עובדים לאחר פרישתם אצל בעל ההון, שאת העסק שלו הם אמורים לבדוק, או לפקח, או שיש להם השפעה עליו, בהחלטותיהם, בעת מילוי תפקידים בשירות הציבורי. הימנעות ממעשה או מעשה שלטוני שגוי, שיש לו מניעים זרים נסתרים ולא משרת את האינטרס הציבורי, זו בעיני שחיתות. זה מרכז השחיתות במדינת ישראל". אין לי מה להוסיף על דבריו הברורים והנוקבים של פרופ' ירון זליכה

כך, המסמך המרכזי הזה, כמו אלו שעוסקים בו במשרד, מהשר גלעד ארדן ומטה, שאין להם, כפי מה שנראה כאן, "מושג ירוק" במה הם עוסקים, משמש להם ככסת"ח, כאילו מישהו מקצועי מבריטניה (פרונטיר), סיפק להם ניתוח עדכני ומקצועי של נתונים, כבסיס ל"שוק הסיטונאי". זאת, בזמן, שמי שקבע את מודל הבדיקה הכלכלי, זה אותו אדם או אנשים, שחושב\ים אולי על מקום העבודה הבא, ולא על נכונות הבדיקה והאינטרס הציבורי העומד מאחוריה. לכן, גם השימוע הזה לא הופנה לציבור ולנציגיו המוסמכים, והוסתר במשך כשבוע מהעיתונאים (למעט אחד, שבספק אם הבין את מה שעולה מהמסמכים שקיבל). מכאן, שכל הניתוחים הכלכליים, שפורסמו במקומות רבים ביומיים האחרונים, על ההפסדים הצפויים כביכול לבזק, עקב "השוק הסיטונאי", אין להם "ידיים ורגליים". זאת, כי הם מבוססים על מודלים כלכליים ישנים ושגויים וחישובים כלכליים שפג תוקפם, ממזמן, וליתר דיוק, כבר בנובמבר 2012.
 
ביזיון 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
16.7.24 - CIO FOCUS 2024

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים