קוד פתוח: פלטפורמה לאבטחה ופרטיות הגדולה בעולם

דף הבית >> סקירות טכנולוגיות >> קוד פתוח: פלטפורמה לאבטחה ופרטיות הגדולה בעולם
קוד פתוח: פלטפורמה לאבטחה ופרטיות הגדולה בעולם
מאת: חיים חביב, 13.5.18, 07:00יאן וילדבור

ראיון בלעדי עם אוונגליסט קוד פתוח ברד האט Red Hat ומי שמגדיר עצמו כ"סיוט של פטנטים בתחום התוכנה". מידע מרתק למפתחים ולצוותי DevOps, ולארגונים ועסקים בעולמות הטלקום והאבטחה.

יאן וילדבור, (בתמונה), עובד ברד האט 13 שנים. הוא הצטרף לחברה כאיש פריסייל. אז העסיקה החברה 600 עובדים בעולם, עם הכנסות של כ-30 מיליון דולרים בשנה. היום היא מעסיקה 12,000 עובדים, עם מחזור מכירות של כ-3 מיליארד דולרים. החברה תרמה לכ-450 פרויקטים של קוד פתוח בכל ההיבטים של מערך התוכנה, החל ממערכת ההפעלה וכלים למפתחים, ועד תווכה (Middleware), הדסקטופ והענן. שוויה עומד על 28 מיליארד דולרים, ולה 85 משרדים ב-35 מדינות.

וילדבור התוודע ללינוקס ב-1993 ומאז הוא 'לוחם' מסור למען קוד פתוח, וגם עסק בפיתוח פרויקטים של קוד פתוח. במסגרת תפקידו הוא מרבה לצאת ממשרדו בגרמניה (מטה EMEA) ולסייר באירופה, המזה"ת ואפריקה, כדי לדון ולשכנע באמונה עמוקה, שקוד פתוח, ידע וסטנדרטים הם הדרך העדיפה ללכת בה. הוא מטיף בנשמתו אך גם מלא הומור. לראיון הוא מגיע חבוש כובע אדום (מהמהדורה של ותיקי החברה), ומתלוצץ, שהגיעה כבר העת לשדרג את מעמדו למעלת ארכיבישוף.

שאלה: ברשותך לבסיק, מה ההבדל בין קוד פתוח לשימוש בתוכנה חופשית?
יאן וילדבור: "מדובר בעולמות תוכן שונים. תוכנה חופשית מופצת לשימוש חופשי של אנשים פרטיים או ארגונים. בד"כ, היא אירוע חד-פעמי של פיתוח כלי, שהמפתח או החברה מצאו לנכון לשתף עם אחרים לזמן מוגבל.

לעומתה, קוד פתוח משתף את קוד המקור כדי לייצור קהילה והמשכיות. בקוד הפתוח הקוד המקורי פתוח לקהילת המפתחים, והם יכולים לעשות בו שימוש חוזר, עדכון, תיקון ושיפור. בקוד הפתוח ישנם כללים לשימוש מחודש, וברד האט מקפידים להחזיר לקהילה את כל שורות הקוד, ומבטיחים ללקוח בהסכם השירות הגנה מלאה מפני פגיעה בזכויות פטנטים".
 
שאלה: מדוע לאמץ קוד פתוח מנקודת המבט של הארגון?
תשובה: "בדרך הישנה של עבודה עם תוכנה - קונים, משתמשים, והחברה אחראית לכך. תם זמנו של המודל הזה. בכל תחום בו עוסקים צריך לבדוק 2 דברים.

הראשון הוא רלבנטיות. כל דבר היום הוא מוגדר תוכנה. אין צורך בנתבי חומרה ואחסון חומרה. הכול בתוכנה.
דבר שני: בכל דבר מדובר בפעילות בין מערכתית בין מוצרים. לכן צריך להיכנס יותר לתוכנה, ולהבין מה מתרחש בה.

בגישה מוגדרת תוכנה, אנשים יוצרים תוכנות ופתרונות קוד פתוח משלהם, ומכיוון שזה לא מסחרי, למה לא לחלוק את הידע עם אחרים? לדעתי, אי אפשר לבנות מערך בלי רכיבי קוד פתוח בתוכו, והחלטנו בחברה להפוך זאת למודל עסקי, ולבנות את כל חלקי המערך טוב יותר, כאשר במודל העסקי שלנו, הלקוחות לא משלמים עבור התוכנה אלא רק עבור תמיכה, ייעוץ ושירותים נלווים".
 
שאלה: האם, לדוגמא, אפשר להיות כיום ספק שירותי טלקום בלי בעלות על חומרה?
תשובה: "בעבר למפעילים היה תקציב מוגדר להקמת פרויקט. הם הלכו לספקי ציוד הטלקום הגדולים, רכשו מהם מרכיבי רשת, שהיו בבעלותם. כל זה השתנה ב-5-7 השנים האחרונות, כי הספקים ראו, שכל מה שהם עושים הוא דיגיטלי ומוגדר תוכנה. ולכן פנו לדור הבא של טכנולוגיה  ה-NFV, רשת מבוססת תוכנה (Network Function Virtualization).

הספקים הגדולים התנגדו למגמה כי זה פוגע במודל ובהכנסות שלהם, וניסו לעכב את המהלך. נכון, עדיין נדרש ציוד פיזי ייעודי, אנטנות וכו', אבל משם הכול דיגיטלי. הטרנספורמציה הדיגיטלית מעודדת יצירת ארכיטקטורה מומלצת, שתפתור את בעיות חברות הטלקום. הבעיה האמתית היא בפעולה בין-מערכתית מתואמת.

הצעתי את המודל הזה, אך הספקים הגדולים לא רצו לשמוע. בסופו של דבר, הפרויקט בוצע והניב את Open NFV וכולם הצטרפו לפיתוח ארכיטקטורת ייחוס זאת".

שאלה: מה שיעור חדירת הקוד הפתוח לעולמות הטלקום?
תשובה: "כולם משתמשים, אבל עכשיו זו החלטת ארכיטקטורה, גם אם לא הכל קוד פתוח. 80% מהיכולות, שאינן תחרותיות ואינן מיוחדות לספק זה או אחר כמו בילינג וכו', יכולות להיות משותפות".

שאלה: שוק הטלקום די מסורתי ושמרני ומצד שני בעל פוטנציאל עצום. כיצד ניתן לדחוף את זה?
תשובה: "נכון, גם לנו זה עסק של מיליארדי דולרים".

שאלה: כיצד מתגברים על בעיית האבטחה בגישה פתוחה, לכאורה יש כאן סתירה?
תשובה: "אבטחה היא הרבה יותר מאשר קוד. מדובר בגישה כוללת. קוד פתוח דווקא מעצים את האבטחה. בשנים האחרונות נחשפנו לעובדה, שיצרנים השאירו במודע או שלא במודע ״דלתות אחוריות״, שאפשרו לגופי ממשל ולהאקרים לנצל זאת.

הקוד הפתוח, בו מיליוני מפתחים וחברות בעולם רואים כל שורת קוד ויכולים לשנות או להגדיר, הוא המפתח לאבטחה. שקיפות היא הערך המרכזי בבניית אמון. בנוסף, החברה מציעה דרכים רבות לפתרון בעיות אבטחה עם מוצרים וכלים פרואקטיביים המסייעים ללקוחות באבחון אבטחה עצמי.

תתפלא, כיום, פחת מאד הצורך לשכנע לגבי חלופת הקוד הפתוח, שהפכה לטבעית, תוך אמון ברמת האבטחה הגבוהה הנובעת מבדיקה שורות הקוד ע"י הקהילה באופן נרחב, וחסימת איומים אפשריים".

שאלה: יש לכם אחריות לכך?
תשובה: "כן בהחלט, הלקוחות משלמים לנו ואנו מספקים אחריות כוללת".

שאלה: מה גישתם של ארגונים רגישים לאבטחה כמו בעולם הביטחון. האם הם  יכולים להשתמש בקוד פתוח?
תשובה: "כן, גופים ביטחוניים ברחבי העולם מקדמים אתנו פרויקטים גדולים. ודווקא, מכיוון שזה קוד פתוח הם יודעים בדיוק מה יש להם בניגוד למערכים סגורים".

שאלה: אבל משתפים ידע?
תשובה: נכון, והם שמחים מכך. הם יודעים ומחליטים מה לשתף ומה לא לשתף, כי הם רואים את הקוד. לגופים כאלה יש בעיות טלקום זהות למה שיש במכוניות מקושרות, מה שיש בבתי חולים, ומה שיש לחברות טלקום. לא נפלא שכולם יכולים לחלוק מידע?
עם גישה מוגדרת תוכנה הרבה דברים נראים שונים. כאשר הכול תוכנה, מודל הפריסה גמיש. אנו רוצים לעשות הגירה זאת לפשוטה וללא עלות.

עם הגישה שלנו, ועם OpenShift, OpenStack וניהול מסביב, ניתן לומר, שבמערך גדול ניתן להעביר חלק מהעומס לענן ציבורי, ואז להחזיר לארגון".

שאלה: מה לדוגמא עם הבילינג - לב הארגון, נראה שיש היסוס רב לשתף בענן ציבורי?
תשובה: "יש הרבה יותר מכך בארגונים של טלקום ואחרים. לחברות כמו נטפליקס ואחרות יש משימות כבדות של עומסים גדולים של ביקוש לתכניות או סרטים מסוימים, והן קונות את הקיבולת כשירות. המטרה היא לשמור על חווית הלקוח בחברות כמו ספוטיפיי, אמזון ונטפליקס עבור CDN  (אספקת תוכן).

נכון, לכן זו צריכה להיות מערכת דינמית וגמישה. בילינג לא יצא אף פעם, אבל דברים אחרים כן. העניין שצריך למכן את זה, שיהיה אוטומטי, לא ידני. את זה אי אפשר לעשות בעולם מוגדר חומרה, אלא רק בעולם מוגדר תוכנה. ליכולת לעדכן את כל המודולים האלה המתוקשרים ביניהם קוראים DevOps.  

שאלה: אני מבין שיש חילוקי דעות על DevOps.
תשובה: "כש-DevOps חוסך כסף זה עובד. יש הרואים בכך גישה תרבותית, גם בחברות טלקום".

שאלה: מה המודל העסקי שלכם כשהכול פתוח?
תשובה: שירות, תמיכה אבטחה, יעוץ. כל ההסכמים מעל התוכנה אותה מקבלים ללא תשלום. המנוי מאפשר ללקוח לקבל את כל העדכונים לתקופה של המנוי. אגב, אם תוקף הסכם המנוי פג, הלקוח יכול להמשיך להשתמש בתוכנה, תחת אחריותו. זה קוד פתוח. משימת החברה שאני עבד בה היא לשכנע את הלקוח, כל פעם מחדש, שכדאי להמשיך ולחדש את המנוי. הלחץ הוא עלינו".

שאלה: מה מצב חדירת קוד פתוח בישראל?
תשובה: "הייתי בישראל הרבה פעמים. לפני 8-10 שנים זה היה קרב קשה, בעיקר בכל הנוגע למגזר ממשלה ופיננסיים. הכול אז היה מיקרוסופט, אורקל, יבמ. במהלך השנים המצב התקדם והשתנה בהדרגה. בתחום פיננסים ובנקים 95% מהבורסות בעולם 'רצות' כיום על לינוקס, 75% מהן על רד האט. גם הבורסה בישראל. עכשיו חווים שגשוג בקוד פתוח בישראל. מיקרוסופט מגדירה את עצמה היום קוד פתוח, מה שעוד יותר משפיע על אימוץ התפישה.

הרבה פרויקטים מבוססים על קוד פתוח ו-DevOps כמו פפר של בנק לאומי. אז נכון שישראל קצת מאחרת ביחס לאחרים בעולם, אבל היא גם מהירה ביותר".

שאלה: ראיתי סגירת סניפים רבים של בנקים בישראל - עוברים לבנקים דיגיטליים. זו בעיה לאנשים מבוגרים חסרי מיומנות רשת.
תשובה: "כן, אבל זו גם הזדמנות. כולם רוצים בנק דיגיטלי, חלק רוצים גט טקסי או אובר להזמנת מונית. הכל מסמן את המעבר לעולם מוגדר תוכנה.

נושא ה-GDPR ישפיע גם כן. אני מקבל מהשוק משוב, שיש מודעות רבה לטכנולוגיה ולסיכוניה אבל גם לכך, שקוד פתוח מביא עמו פתרונות. הממשלה בבריטניה עושה זאת כבר שנים".

שאלה: מה חזון לטכנולוגיה חדשה למוצרים ולשירותים שלכם?
אין לי באמת חזון. אני מעוניין בהעצמת הלקוחות שלנו. אנו פועלים לפי הצרכים שלהם.

לדוגמא, בתחום טלקום ו-OpenStack, השוק ביקש גרסה מיוחדת, ועשינו זאת בשת"פ עם וואווי ואריקסון. הם ואחרים יכולים להשתמש בקוד, שמפתחים מעבירים לקהילה (במודל Upstream). המטרה היא  לאפשר יותר תקשורת בין אנשים בלי חשיבות במה משתמשים.  לכן, צריך הפשטה (אבסטרקציה)".

שאלה: נושא הפטנטים בקוד הפתוח, איך זה מתיישב עם אלפי פטנטים שלכם?
תשובה: "אני הובלתי את המחאה נגד פטנטי תוכנה בשוק האירופי, לפני שהצטרפתי לחברה. פטנטים בתוכנה הם פגע רע. כחברה יש לנו הבטחת פטנטים. אנחנו חושבים, שהם רעים וצריך להיפטר מהם, ועדיין הם קיימים. לכן, צריך להתגונן כנגד טרולים. כל 7,000 הפטנטים שלנו באים תחת רישיון פשוט וניתן להשתמש בהם. אנו משתמשים בפטנטים בדרך המתגוננת, כדי שלא יתבעו אותנו על הפרות פטנטים.

אנו מבטיחים ללקוחות: אם טרול פטנטים יבוא אליהם, אנו נטפל בזה. זו ה-Assurance (התחייבות שלנו) ללקוחות. בקוד פתוח אנו משתפים את הידע, ונושא הפטנטים נוגד את התרבות שלנו".

שאלה: מהי 'התרבות הפתוחה' שאימצתם?
תשובה: כשרוצים ללמוד מאתנו DevOps, אנו אומרים: זה עניין תרבותי. לכן, הפתרון שלנו היה להקים מעבדות חדשנות תרבותית בהן יכולים הלקוחות לבוא ולהתנסות ולקחת לארגון את התוצרים שמפתחים. אנו לא חברת מוצר. אנו מוכרים ידע, שינוי תרבותי. אנו לא צריכים עוד לקוחות. אנו צריכים לדבר עם הלקוחות וללמוד איך אפשר לסייע להם יותר".

שאלה: ולסיכום, משפט על פעילותכם בישראל.
יאן וילדבור: "לפני 8 שנים רכשנו את הסטארטאפ הישראלי קומרנט, והקמנו בישראל סניף של רד האט הפועל כמרכז מו"פ. היום מועסקים בו 200 עובדים, רובם מהנדסי פיתוח ל-OpenStack וירטואליזציה, וכן אנשי הבטחת איכות. בנוסף, יש בישראל גוף מכירות ושיווק, ייעוץ ופריסייל, שאחראי על פעילות אזורית בישראל, יוון וקפריסין.

גם השנה ממשיך הסניף הישראלי בקצב צמיחה מהיר ומתהדק השת"פ של אנשי המכירות והתמיכה עם מרכז הפיתוח שלנו. אלה יביאו להעצמת מודל הקוד הפתוח אצל הלקוחות המקומיים תוך עבודה ישירה של לקוחות גדולים במערכת הביטחון והבנקאות עם מרכז הפיתוח, והשפעה על מפת הדרכים הטכנולוגית שלנו.

בנוסף, תתוגברנה מגמות הענן ההיברידי והקונטיינרים, יואצו תהליכי פיתוח דרך השימוש בפלטפורמה כשירות - PaaS עם מוצר OpenShift, הטמעת ארכיטקטורת ענן תוך שימוש ב-OpenStack, פיתוח אפליקציות עם תווכת JBoss, ומעבר הדרגתי לאחסון מוגדר תוכנה עם Ceph".

OPEN SOURCE 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.


 

הכי ניצפים 
חג שמח!!!!

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

חשיפה: כיצד עמית סגל הטעה את הציבור וסייע לתפירת תיק 4000 כנגד נתניהו - כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

עדכונים שוטפים שצריך לדעת ממשפט "תיקי האלפים" עם כתב האישום השקרי - כאן

עדכונים וחשיפות מבית המשפט המחוזי בירושלים על תיק 4000 התפור והמופרך - כאן

ביהמ"ש המחוזי בירושלים: עדכונים מרתקים ממשפט תיק 4000 המצוץ מהאצבע - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

החקירה הנגדית של חפץ: עדכונים מביהמ"ש המחוזי בי-ם לגבי תיק 4000 התפור - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

משפט תיק 4000: הסברים של אבי וייס ע"י סרטוני יוטיוב/מצגות ינואר 2022 - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים