רשתות תקשורת בקוד פתוח? חשיפת הטרנד החדש בעולם הרשתות

דף הבית >> חדשות לארגונים ולעסקים >> רשתות תקשורת בקוד פתוח? חשיפת הטרנד החדש בעולם הרשתות
רשתות תקשורת בקוד פתוח? חשיפת הטרנד החדש בעולם הרשתות
מאת: אבי וייס, 13.5.16, 20:11ג'פרי בהר
 
שוק רשתות התקשורת נמצא במהפך חריף ומהיר של מעבר מרשתות קנייניות, שלוכדות את הלקוחות ב"חתונה קתולית", לרשתות פתוחות ומאובטחות מבוססות קוד פתוח. חשיפה: למה קבוצת Dell EMC מובילה את הגישה הפתוחה הזו המאפשרת גם למפתחים מצד ג' לפתח פתרונות המותאמים לצרכי השוק?
 
"ההתפתחות של הפתרונות שלנו היא למעשה מענה לצורך, שעלה מהלקוחות, שאנו פוגשים", מתאר ג'פרי בהר (Jeffrey Baher), מנהל תחום הרשתות, Dell EMC. "כולם ביקשו מאתנו פתרונות יותר דקים, יותר זולים, כדי לצמצם את ההוצאות של הארגונים על רשתות התקשורת ולא להיות כבולים לפתרונות ישנים וקנייניים".
 
קיימתי ראיון בלעדי עם ג'פרי בהר (בתמונה), כדי לשמוע על מימוש הרעיון של רשת תקשורת בקוד פתוח ולאן שוק הרשתות הולך.
 
שאלה: מה התחדש אצלכם בתחום הרשתות?
ג'פרי בהר: "הכרזנו על כמה מוצרים בעולם רשתות התקשורת. כל המוצרים מבוססים על הגישה של Open Networking. ההכרזה המלאה מצויה להורדה כאן, למתעניינים. 
 
זה מאפשר להפוך את המתגים והנתבים לווירטואליים, לשקופים מנקודת המבט של ניהול המערכות בענן פרטי או היברידי. זה חלק מההתפתחות של עולם ה-SDN/NFV".
 
שאלה: למה קוד פתוח ברשתות תקשורת?
תשובה: "אנו עובדים על הכיוון הזה כבר 3 שנים וראינו, שהדרך הטובה ביותר להתקדם היא להפריד את החומרה מהתוכנה. מצאנו, שעבודה עם שותפים היא הדרך המהירה ביותר להתקדם בעולם הרשתות, במקביל להתקדמות המהירה הקיימת בעולם השרתים, שעברו להיות שרתים ווירטואליים ובהמשך עברו לענן.
 
הרשתות לא תוכלנה להישאר מאחור בהתפתחות הזו. כך, רק במערכת פתוחה אפשר לרתום את כל התעשייה ולפתח במהירות פתרונות לכל דרישה".  
 
שאלה: מה הכרזתם בקו הפתרונות החדש בקוד פתוח?
תשובה: "הכרזנו על 3 מוצרים חדשים, 2 עבור הענן הפרטי ב-Data Center ואחד לקמפוסים ולארגונים בינוניים עד קטנים:
  1. S5148F-ON שהוא מתג של 25 גיגה אתרנט, שמיועד לשרתים בביצועים גבוהים. המוצר הזה מתאים למה שמוגדר SDDC (ר"ת: Software Defined Data Center), מספק יכולות ושליטה ברמה הגבוהה ביותר שיש. הוא מתאים במיוחד לשרתי 14G החדשים. המתג הזה יכול להיות משורשר ולספק 100 גיגה אתרנט ע"י שרשור של 4 מתגים ביחד.
  2. S-4100-ON שהוא מתג חזק, שמספק 10 או 100 גיגה אתרנט ל-Data Centers. מדובר במוצר המתחרה במחיר ובביצועים מול כל מה שיש בשוק.
  3. N1100 שהוא מתג של 1 או 10 גיגה, שמתאים לקמפוסים ולארגונים מכל סדר גודל, לעסקים ולארגונים בינוניים עד קטנים, מתאים במיוחד לתפקידי מתג איסוף וגישה לרשת ארגונית.
כל קו המוצרים שלנו יעבור לגישת ה-Open Networking, כי אנו מאמינים, שזו הגישה הנכונה לעולם רשתות התקשורת".
 
שאלה: למעשה, קו המוצרים הזה מתחרה בשותף שלכם – סיסקו. למה?
תשובה: "אם תבחן את התפתחות עולם המחשוב הארגוני, מאז ימי המיינפרים ועד עולם הענן של עכשיו, תראה שהכול הפך לחכם, וירטואלי, מהיר, שריד וטוב הרבה יותר.
 
אבל, עולם הרשתות לא התפתח כך. רוב השוק היה ועודנו מבוסס על ASIC ולא הייתה שום אפשרות אחרת במשך שנים רבות. הטכנולוגיה די נתקעה במהלך השנים.
 
אולם, היום המצב השתנה לגמרי. גם סיסקו הלכה לפתרונות חדשים, אבל פרטיים. אנו הלכנו לכיוון אחר - פתרונות פתוחים. זו אותה תפיסה של בניית עולם ה-Data Center החדש. הכל מבוסס סיליקון ומעל זה יש תוכנה, הרוב בקוד פתוח.
 
לכן, נוצרת כעת תחרות בשוק בין פתרונות סגורים ופרטיים לבין פתרונות פתוחים, שאנו חלק מהגישה הזו. אני מאמין, שבגישה שלנו אפשר להציע מודלים שונים של פתרונות, שמבוססים על פיתוחי תוכנה ע"י יצרני תוכנה צד ג', פתרונות, שמופעלים על חומרה תקנית של מתגים ונתבים. אני מאמין, שיש להפריד את פיתוח החומרה מפיתוח התוכנה וזה מאפשר הרבה יותר יצירתיות והתקדמות מהירה גם בשוק הרשתות.
 
כאשר אנו מדברים על ה-Data Center החדש, אז הכל עובר לאוטומציה ונדרש טיפול אוטומטי בכל מה שיש ב-Data Center. אי אפשר להישאר עם הקונפיגורציות הידניות של עולם הרשתות הישן.
 
כך, הגישה החדשה הופכת את מוצרי הרשת להרבה יותר קטנים, הרבה יותר יעילים וניתנים לשליטה אוטומטית, תחת אותה מערכת שליטה של ה-Data Center. זה מייתר את התפקיד של מנהלי הרשתות. המתגים ברמת השרתים הופכים לווירטואליים וצמודים לשרתים. מעליהם יש את המתגים והנתבים שמחברים לרוחב והחוצה. אתה יכול לראות מקו המוצרים שלנו, שהם מאוד דקים.
 
בשכבה העליונה של הרשת תוכל לראות מוצרים דוגמת ה-NSX של VMware. אלה מוצרי SDN מלאים, שמספקים את הרמה העליונה של הרשת והגנת הרשת. כך, שכל שכבות הרשת הופכות לווירטואליות עם מיקרו-סגמנטציה, מה שמבטיח שרידות והגנה מפני התקפות סייבר. הניהול והשליטה נעשה בקלות ממקום אחד.
 
בעולם החדש של מרכזי המחשוב, מחפשים פתרונות מסוג אחר ממה שהיה בעבר. ב-Data Center המודרני, שמספק שירותי ענן מקומי וענן היברידי, יש צורך, שכל הרכיבים יפעלו בהרמונה ובאוטומציה מלאה".  
 
תרשים: תחזית התפתחות עולם רשתות התקשורת:
התפתחות עולם הרשתות 

שאלה: מה קורה עם העברת תעבורת קול ווידיאו על המתגים והנתבים שלכם?
תשובה: "ברוב המקרים, שאני מכיר, בגלל רוחבי הפס הגדולים, אפשר להעביר את התעבורה של הקול והווידיאו על אותה רשת. אולם, במקומות רבים זה לא הולך ביחד בגלל בעיות השיהוי המפריעות לתעבורת הקול והווידיאו.
 
אולם, ההתפתחות לכיוון של Unified Communications מובילה לפתרון של הבעיה הזו ע"י תיעדוף של תעבורת הקול והווידיאו. יש כיום בלא מעט Data Centers התייחסות מיוחדת לנושא השיהוי, ונעשה ניהול רוחבי פס וניהול זרמי התעבורה, כדי לתת לקול ולווידיאו את העדיפות בתעבורה.
 
המתגים החדשים שלנו יודעים לנהל את התעבורה ולתת את העדיפות הנכונה לתעבורת קול ווידיאו. בגלל שאנו עובדים בגישת ה-Open Networking ו-Open Stack, יש מפתחי תוכנה, שיודעים לפתח פתרונות מעל למתגים שלנו, כדי לענות על צרכים מיוחדים בתחום הקול והווידיאו. זה היתרון המרכזי של עבודה בקוד פתוח, שאתה מאפשר למפתחים מצד ג' לפתח פתרונות מותאמים לצרכים של השוק.
 
אם תסתכל על ספקי התקשורת הגדולים בארה"ב, כמעט כולם עברו לגישה הזו, גישת ה-SDN והקוד הפתוח. לכן, רבים מהם משתמשים במוצרים שלנו. ספקי התקשורת מבינים, שהגישה הזו מביאה להם תועלת והם משתחררים בהדרגה מרשתות התקשורת הקנייניות, היקרות והסגורות הענקיות, שהיו להם. המהפך הזה החל וכבר לא ניתן לעצור אותו".  
 
שאלה: לאן המערכת הזו מתפתחת?
תשובה: "ההתפתחות המשמעותית ביותר היא ההכרזה על מערכת ההפעלה OS10, שהכרזנו, שהיא מערכת הפעלה חדשה המתאימה לעידן החדש והפתוח. יש למערכת החדשה תאימות לאחור למערכת ,OS9 אבל אני ממליץ לכל מי שיכול, שכבר כעת ישדרג ל-OS10.
 
היתרון הגדול של הגישה החדשה: ניתן לחבר למערכת שלנו כל מערכת תוכנה אחרת מכל ספק המפתח לפי העקרונות של Open Networking. אנו עובדים כעת עם חברות תוכנה רבות כדי לבנות אקוסיסטם שלם של פתרונות לכל צורך העולה בשוק.
 
כל הפיתוחים החדשים נעשים בגישת ה-DevOps בעיקר על לינוקס. זה מאפשר לכל מי שמנהל Data Center לקבל יכולות טובות יותר.
 
אנו נשקיע מאמץ בחודשים הקרובים כדי להרחיב את השת"פ שלנו עם חברות תוכנה מכל העולם, כדי שקהילת הקוד הפתוח בעולם רשתות התקשורת תתרחב ותתפתח, כדי לתת מענה לנושאים, שטרם נפתרו.
 
הגישה שלנו מחלצת את הלקוחות מהמלכודת, שהן נפלו אליה, בפתרונות של רשתות תקשורת קנייניות ופרטיות. אנו מעבירים את הכוח לידי הלקוח והוא ישלוט ברשת שלו ויחליט איזו מערכת תוכנה תרוץ ותנהל לו את הרשת.
 
מבחינתי, הלקוחות יכולים לפתח את התוכנה המתאימה להם לבד, או לקחת כל ספק תוכנה אחר. הם לא זקוקים למערכת התוכנה שלנו. זה היופי והיתרון בגישת הקוד הפתוח".
 
תרשים: יתרונות הגישה של Open Networking:
רשת פתוחה - יתרונות 

שאלה: מה החלום המקצועי שלך?
ג'פרי בהר: "אני חולם ומקווה, שנהיה מובילים בעולם הרשתות. זה שוק מאוד תחרותי ונכנסנו אליו בגישה של Open Networking ואני מקווה, שנוכל להוביל את השוק בגישה הזו.
 
שנים רבות רשת התקשורת ב-Data Centers ובארגונים הייתה בנויה על גישה מיושנת. הפלטפורמות החדשות של עולם המחשוב מספקות לנו הזדמנות להיכנס לשוק ולהשיג נתחי שוק.
 
נכנסנו לשוק במצב מיוחד, שבו שוק המחשוב נמצא בתזזית של שדרוג ולכן אנו מתאימים את הפתרונות של הרשתות, שאנו מפתחים, להתפתחות המהירה הזו ומקווים להשיג עמדת השפעה מרכזית בשוק לאור היוזמה שלנו".
 
הכותב הוא אורח של Dell-EMC World 2017
 
תמונות של המתגים החדשים של Dell EMC:
מתגים חדשים
מתגים חדשים 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות
רק בריאות, לכל הקוראים והקוראות באשר הם!!!!

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

7-13/11/21 - שבוע היזמות הגלובלית 2021

17-18/11/21 - iHLS INNOTECH 2021 
 

הכי ניצפים 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים