Telecom News - שירותי סלולר ותקשורת בענן – האם זה הזמן לעבור לטכנולוגיות החדשות?

שירותי סלולר ותקשורת בענן – האם זה הזמן לעבור לטכנולוגיות החדשות?

דף הבית >> חדשות עולם המרכזיות ומוקדי השירות >> שירותי סלולר ותקשורת בענן – האם זה הזמן לעבור לטכנולוגיות החדשות?
שירותי סלולר ותקשורת בענן – האם זה הזמן לעבור לטכנולוגיות החדשות?
מאת: מיכאל פנחס, 5.7.14 , 19:10מיכאל פנחס
 
עולם שירותי הסלולר והתקשורת נע במהירות לקראת אספקת שירותים על בסיס SDN ו-NFV. הדילמה העומדת בפני כל מנהל ובעל עסק: האם זה הזמן לעבור לטכנולוגיות החדשות ואיזה ערך הן מביאות לעסק?
 
בדיוק כמו שעולם המחשוב עבר מעולם השרתים הפיזיים לעולם השרתים הווירטואליים ובהמשך לעולם העננים, כך מתרחש התהליך גם בעולם התקשורת. יש הטוענים, שעולם התקשורת, מיום המעבר שלו למערכת דיגיטלית, הפך להיות מבוסס תוכנה. אולם, הדגש היה (עד היום) על החומרה (מתגים, נתבים, מודמים, אנטנות, כבילה וכיו"ב). 
 
התקן ה"חם" ביותר בעולם התקשורת הוא SDN (ר"ת: Software Defined Networking). זו המקבילה של המעבר של שרתים מעולם ה-PC לעולם הווירטואלי ובהמשך לענן. מהפכת עולם התקשורת נמצאת בתחילת דרכה בישראל (בעולם היא מזמן כבר שם) והיא ממשיכה לכיוון NFV (ר"ת: Network Functions Virtualization), שזו שכבת המימוש של יישומים מעל ל-SDN. השלב הבא בהתפתחות כבר נמצא כאן ושמו WebRTC, שזה מימוש של וירטואליזציית התקשורת על גבי דפדפן משתמש הקצה הנייח והנייד, לכל שירותי התקשורת באמצעות שימוש פשוט ושקוף בדפדפן.
 
מעבר להתקדמות הטכנולוגית, היתרון המרכזי במעבר לטכנולוגיות חדשות הוא: הוצאות התקשורת צונחות. בטכנולוגיית WebRTC עלויות התקשורת ממש קרובות לאפס, משום שהעסק ממילא משלם על חיבור הפס הרחב שלו לכל שימושי האינטרנט, ותוספת שירותי התקשורת מעל לדפדפן היא בדיוק כמו תוספת של כל אפליקציה אחרת מעל לדפדפן, שיכולה להיות חינמית או זולה ביותר. מכאן, שהמוטיבציה של העסקים להתקדם לתשתיות תקשורת מבוססות טכנולוגיות חדשות אינה באה רק מהמקום של תוספת יכולות ושימושים לעסק, אלא בעיקר מהמקום של חיסכון בהוצאות התקשורת.

המעבר של שירותי הסלולר והתקשורת ל-SDN

ה-SDN הוא התחום ה"חם" ביותר בעולם הרשתות, ה-Data Centers והאינטרנט. המאבק בין הספקים הגדולים על מימוש התקן טרם הוכרע (כרגיל, כל ספק \ יצרן גדול בא עם גרסה או פירוש משלו: מה זה SDN). מאחורי התפיסה החדשה נמצאים מספר גופים לתקינה. מבין החשובים הוא ארגון ה-ONF (ר"ת: Open Networking Foundation), קונסורציום מחשוב עצמאי המאגד את מרבית ספקי החומרה והתוכנה לרשת כמו גם מפתחים יישומים וחברות תוכנה.
 
אך הוא לא "יחיד במגרש". גם ארגון מתחרה, שפיתח תקן משלים בשם OpenFlow, שכרגע מצוי בשלבי פיתוח סופיים והרחבות ניכרים, נמצא בשוק. ספקים מובילים מציגים מוצרים המבוססים על OpenFlow. מדובר בתקן פתוח וזה מבדיל אותו מתקנים אחרים הקיימים בתעשיית התקשורת הנוכחית. עוד טרם ברור אם התקן הפתוח יהיה היחיד המוביל בתחום ה-SDN. כרגע מסתמן, שמירב היצרנים והספקים בשוק העולמי מאמצים את התקן הזה (הפתוח).
 
למה התקן הזה חשוב?
הרעיון הבסיסי של Ethernet כבר לא עובד. 75% מהתעבורה היא רוחבית, בין שרתים, לכן המבנה האנכי של התעבורה, שלפיה בנוי האתרנט, תנועה מהקצה ל-Core במבנה אנכי של 3 שכבות, מפריע לרשת ואינו מתאים עוד למציאות. לכן, כל התעבורה צריכה להיות ב-Layer 2. כ"כ, הדרישות מהאתרנט הן שונות מבעבר ולא נדרשו כלל מרשת אתרנט עד היום, למשל: שיהוי נמוך, אבדן מידע אפסי, רוחבי פס עצומים. לכן, הולכים כיום לקראת 2 סוגי פתרונות:
 
א. מעבר לרשת מבוססת תוכנה. התוכנה המובילה היום היא OpenFlow, מעליה קיים אתרנט וירטואלי המכונה Dove (ר"ת Distributed Overlay Virtual Ethernet), שממומש במספר תצורות תוכנה. התצורה המובילה היא ב-NFV.
ב. פתרון רשת חדש (יחסית) בתקן המכונה Trill, שאומץ ע"י מספר יצרנים, שכולל גם פתרון לבעיית ה-Fiber Channel על אתרנט במרכזי מחשוב גדולים. פתרון זה משמש בעיקר לארגונים גדולים הזקוקים למערכי אחסון ענקיים.
 
2 הטכנולוגיות הללו הן "טכנולוגיות משבשות", שמשנות את כל תעשיית התקשורת ויוצרות מהפכה. זה תואם בדיוק את ההתפתחות המהירה, שהתחוללה בעולם המחשוב, במעבר ממחשבים לטאבלטים ולסמארטפונים. זו מהפכה שנייה ב-Data Centers בעשור האחרון, אחרי שב-2009 יצא ה-SAN, שהוא למעשה מימוש של Fiber Channel על אתרנט.
 
הכיוון, שנראה ברמת הלוחות המחברים, הוא של PCIe (כרגע מקובל לדבר על PCIe 3.0) ברמת החומרה הבסיסית ביותר (I/O Fabric) ולמעשה אין היום הבדלים בין אתרנט לאינפיניבנד, כך שהזול ביותר מבניהם יצליח (דהיינו: האתרנט). הרשת העתידית תהיה בנויה מ-3 שכבות:
1. השכבה הפיזית של ה-Fabric (לוח האם הפיזי).
2. וירטואליזציה של Layer 2.
3. שכבת ניהול הרשת בגישת ה-Network as a Software.
 
ה-Fiber Channel ינוע אף הוא על האתרנט כי לשם צועדת התעשייה. העתיד טמון ב-Converged Networks (רשתות מאוחדות) ועליהם השירותים. אנו במעבר מ-10 ג'יגה ל-40 ג'יגה ונגיע די מהר ל-100 ג'יגה בכל רשת ארגונית. כך, נקבל Multi-Pathing על Fabric יחיד.
 
2 גישות ל-Multi-Pathing תתחרינה ביניהן: Layer3 בשם ECMP וה-Trill. שתיהן טובות ושתיהן תפעלנה שנים רבות זו לצד זו. הסיבה: אין כאן קהילות מפתחים גדולות, כמו שהיו למשל ללינוקס. הפתרונות הללו מפותחים למעשה ע"י היצרנים הגדולים של ציוד והם השולטים בשוק.
 
כל השירותים ירוצו על הרשת הווירטואלית כאפליקציות. זה מה שידחוף את התקן הפתוח OpenFlow. די מהר הלקוחות יבקשו 1 טרה-ביט לשנייה, אחרי שיתרגלו ל-100 ג'יגה-ביט. זה יגיע כבר בעשור הנוכחי, כנראה תוך שנתיים - שלוש. תקן ה-OpenFlow כארכיטקטורת תוכנה למימוש ה-SDN נמצא כל הזמן בפיתוח והוא, כאמור לעיל, מוביל ויוביל.
 
אין ספק, שהמעבר לעולמות וירטואליים בתחום המחשבים ובמיוחד במרכזי מחשוב דחפו את הרשתות ועולם התקשורת לנוע באותו מסלול לעבר וירטואליזציה. זה לא מהלך קל או פשוט. אך אין כל ספק, שהעתיד טמון במתגים העונים על מפרטי SDN ו-NFV. באמצעות המעבר מסביבת עבודה של שימוש בחומרות מבוזרות לסביבה וירטואלית וגמישה או לסביבת ענן, יכולים מנהלי רשתות או מפעילי טלקום לפרוס במהירות רבה יישומים ושירותים חדשים בכל מקום ובכל נקודת זמן בה מתעורר הצורך. זאת, בלא צורך לשדרג ולעדכן מרכיבי חומרה ייעודיים ויקרים.
 
חברת המחקר ARCchart פרסמה מחקר, שלפיו פתרונות SDN (לרבות ה-,NFV שהוא תקן על בסיס SDN) לספקיות תקשורת ובמיוחד לספקיות תקשורת סלולרית הגיעו כבר ב-2013 להיקף מכירות של 245 מיליון דולרים. הצפי לפתרונות SDN בעולם הנייד לחברות הסלולר יגדל בקצב מדהים של 120% לשנה (!) מידי שנה עד 2018, מה שיוביל לכך, שב-2018 יימכרו פתרונות SDN לחברות הסלולר בהיקף של 13 מיליארד דולרים. למעשה, התחזיות מדברות על כך, שעד 2018 כמעט כל רשתות ספקי התקשורת הקווית והסלולרית בעולם המערבי יתמכו ויהיו מבוססים על SDN\NFV. כיום, די ברור, שהעולם הולך ל-100% וירטואליזציה וזה יוגשם במלואו בעשור הקרוב.
 

איך מנהלים את הרשתות החדשות?

כמובן, בתוכנה. כלי תוכנה הנראים בדיוק כמו כל אפליקציית תוכנה אחרת (נייח או ניידת) מפשטים ומייעלים את תהליכי ההקמה, הניהול וההרחבה של רשתות וירטואליות, לאספקת שירותי ענן מחשוב, עיבוד אנליטי, תמיכה ביישומים ניידים ועבודה ברשתות חברתיות.
 
כאמור לעיל, הרשת החדשה מבוססת על תפישה חדשנית: רשת מוגדרת תוכנה –SDN , שמעבירה את השליטה במתגי הרשת ובמכלול מרכיבי התקשורת המזרימים נתונים לכל הארגון – מהמתגים עצמם אל פלטפורמת תוכנה המציעה ממשקים פתוחים. באמצעות מעבר זה, יכול מנהל הרשת לשלוט ולהגדיר מרחוק סדרי עדיפות לסוגי תקשורת שונים, על מנת להאיץ תעבורת נתונים מועדפים, ל'מתן' שימוש במשאבי רשת של יישומים או תכנים הנמצאים בעדיפות נמוכה יותר, או אף לחסום לחלוטין העברת נתונים ממקורות או מסוגים מוגדרים. כתוצאה מהיכולות המשופרות האלה, מציגה הרשת הארגונית ביצועים גבוהים יותר ואבטחה משופרת.
 
מערכת התוכנה לרשת מוגדרת תוכנה לסביבות וירטואליות - NFV - מהווה שכבה וירטואלית נוספת העוטפת את רשת התקשורת ומאפשרת אוטומטיזציה והאצת תהליכי הקמה של רשתות מוגדרות תוכנה. בנוסף, מאפשרת התוכנה למנהלי הרשת להאיץ תהליכים ומשימות, שדרשו עד כה השקעת זמן ניכרת, דוגמת הקצאת משאבי רשת, ולקצרם מאד - מימים אחרים לדקות ספורות בלבד.
 
בנוסף על ניהול הרשת והקצאת המשאבים, מאפשרת המערכת החדשה, שמבוססת על ארכיטקטורת DOVE - שכבת אתרנט וירטואלית מבוזרת, להבטיח אוטומטיזציה ווירטואליזציה גבוהות מאי-פעם של מכלול הרשת. בעוד שרתים ומערכות אחסון תומכים בווירטואליזציה זה מכבר, וירטואליזציה של רשתות תקשורת הופכת לעניין קריטי יותר ויותר, ככל שמדובר באספקה מהירה של שירותי ענן מחשוב, ניתוח אנליטי של נתוני Big Data, שירותים למשתמשים ניידים ועבודה ברשתות חברתיות. ספקי שירותי ענן משתמשים בכלי רשתות מוגדרות תוכנה על מנת לתת מענה יעיל יותר לשינויים בשוק, לשיפור עמידות הרשת ומתן מענה לאתגרי האבטחה, הכול תוך קיצוץ עלויות והפחת מורכבות התפעול.
 

מה כל זה אומר לבעל העסק ולמנהל המעוניינים בשירותי סלולר ותקשורת בענן?

מדובר במהלך אסטרטגי של הגירה לעולם החדש של התקשורת, שתיקח כמה שנים טובות. הכיוון הוא ברור: אין צורך, שלעסק יהיה ציוד אצלו בתוך כותלי העסק. הכל יינתן בענן. הכל עובר לתוכנה.
 
השלב הראשון במעבר הזה הוא ביטול רשתות כפולות או משולשות (והוצאות כפולות ומשולשות). עשרות אלפי עסקים בישראל מחוברים ב-2 או 3 תשתיות תקשורת קוויות ועוד תשתיות אלחוטיות וסלולרית, הכל במקביל. מדובר בבזבוז עצום של כספי העסק. בשלב השני יש להעביר יישומים, שאינם קריטיים לענן, כדי להתנסות במעבר "לעולם החדש".
 
הכיוון החדש של התפתחות שירותי התקשורת העסקיים כולל את המרכיבים הבאים:
 
1. עננים מעורבים (היברידיים). זה הכיוון אליו הולך העולם הארגוני והעסקי, תוך גמישות בהקצאת משאבים וחלוקת עומסים בין הענן הפרטי לענן הציבורי, משאבים המנוהלים במערכת אחת לכל סוגי העננים.
 
2. אחסון מבוסס וירטואליזציה בכל מקום. האחסון משולב באופן מלא עם ה-SDN, מה שמאפשר גמישות מרבית בהפעלת משאבי האחסון.
 
3. מחשוב קצה של העולם החדש. אין צורך במחשבים (PC) בידי משתמשי הקצה. העובדים יכולים לגשת ולהשתמש בכל היישומים מעל לכל מכשיר קצה בכל מקום (BYOD), בכלים המספקים חוויית שימוש מאובטחת ושקופה.
 
4. הוספת והורדת יישומים, הורדה והוספת רוחבי פס ויכולות, תיעשנה "לפי דרישה" והתשלום של העסק על השירותים יהיה רק על פי צריכה. בדיוק כמו השימוש בחשמל ובמים.
 
5. ניהול מרכזי קל, פשוט של מערכות הענן על בסיס יישום ה-SDN בכל המערכות. הכל עובר לאוטומציה, דהיינו: הניהול ייעשה, ככלל, ללא מגע יד אדם. גם תקלות תתוקנה באופן אוטומטי. התקנת תוכנות ועדכונים תהיה בשיטת ההתקנה העצמית: המערכת דואגת לעצמה. תהיה מערכת ניהול מבוזרת והתוכנה שולטת בכל.
 
6. רשתות ועבודה קבוצתית מאובטחת מבוססת SDN. כל המערכות לרבות מערכות האבטחה והסייבר תהיינה וירטואליות.
 
7. ארכיטקטורה חדשה ל-Data Centers המבוססת על העיקרון, שכל המשאבים: מיחשוב, אחסון ורשת הם וירטואליים ומוקצים "על פי דרישה" בתוכנה בלבד, ללא תלות בחומרה עליה משאבים אלו "יושבים".
 

טיפים מעשיים לחסכון בשימוש בשירותי תקשורת בענן

כל בעל עסק המתכנן לעבור לשירותי ענן וגם מי שכבר מצוי בשירותי ענן בתקשורת, רצוי ומומלץ, שישאל את עצמו: האם הוא משיג את התשואה המכסימלית (ROI) לעצמו במעבר או בשימוש בשירותי תקשורת בענן. המעבר לשירותי תקשורת בענן אינו מהלך חד פעמי וגם אינו פשוט. יש בו מכשלות כמו בכל תחום חדש. גם בתחום זה ניתן ליפול ב"מלכודות דבש" ולהיקלע ל"חתונה קתולית", שבה הלקוח העסקי לכוד אצל ספק אחד מבלי יכולת להשתחרר מהתלות הזו, תוך תשלום על השירותים הללו במחירים העולים ומטפסים ללא כל תקרה או איזה מנגנון ריסון כל שנה ואף כל רבעון.
 
בעולם התזזיתי בו אנו נמצאים (מבחינה כלכלית) הדרך הטובה ביותר לחסכון בהוצאות התקשורת לכל עסק היא להעביר את כל ההוצאות מסעיף ה-CAPEX לסעיף ה-OPEX. דהיינו: שכל ההוצאות על שירותי התקשורת תהיינה על בסיס תשלום חודשי נמוך וידוע מראש לטווח זמן של לפחות שנה, ללא עלויות תחזוקה, שדרוגים ורכש ציוד. זאת ניתן להשיג רק במעבר לשירותי תקשורת בענן.
 
יחד עם זאת, המעבר לשירותי ענן דורש בחינת כמה סוגיות חשובות ובכללן:
א. שמירת רמת האבטחה  של השירותים (הגם שהם נמצאים בענן).
ב. שמירה על איכות התקשורת (במיוחד איכות הקול והווידיאו).
ג. שמירה על יציבות מחירים לטווחי זמן סבירים (לפחות שנה).
ד. ניהול פשוט וקל (תוך שימוש בדפדפן), ללא צורך בהכשרות ולמידה של מערכות התקשורת העסקיות.
ה. בחירה בספק אמין ויציב עם תשתיות חזקות, שרידות ומאובטחות.
ו. יכולת לחבר את כל סוגי הטלפוניה (במיוחד הכוונה לטלפוניה הסלולרית) למרכזיה בענן.
ז. קבלת מענה בענן לצרכים ספציפיים ובכללם: הקלטות, זיהוי מתקשרים, Call Center, שילוב מערכות לעבודה קבוצתית ומרחוק, BI, שילוב מערכות "המשרד האחורי", שילוב מערכות מתח נמוך, שילוב מצלמות אבטחה ועוד.
ח. יכולת להחליף ספקים בצורה סבירה ללא תלות מוחלטת בספק אחד.
 
לא תמיד ניתן להשיג את כל המטרות הללו בו זמנית אצל ספק שירותי ענן מסוים. לכן, יש לחפש את הפתרון הנכון המביא ROI מדיד וברור לעסק.
 
יודגש שהמעבר לענן אינו מהווה כשלעצמו צעד לכיוון ה-SDN  \ NFV. יש ספקי עננים (גם בישראל) שמספקים את השירותים שלהם ללקוחות בענן בטכנולוגיות של הדור שלפני ה- SDN \ NFV. זה יהיה אחד השיקולים בבחירת ספק ענן: האם הוא מצוי כבר בעולם ה- SDN , או שהוא רק בדרך לשם ומתי הוא יגיע למעבר מלא לעולם ה- SDN.
 
הטיפ החשוב ביותר בתהליך הזה הוא שינוי הרגלי עבודה, שמביא לחסכון רב במשאבים ומעלה את הפריון העסקי. מדובר בתהליך לא קל אבל מאוד כלכלי ופרודוקטיבי לעסק. זה אפשרי במעבר לשירותי ענן, שמספקים יכולת לעובדים לעבוד מכל מקום, בארץ או בחו"ל. זה יכול להביא לחסכון גם בשטחים המוקצים לעובדים במתקנים קבועים (שכן, יהיו עובדים, שיעבדו מרחוק, כולל מהבית). שינוי הרגלי ושיטות העבודה הוא תהליך, שיש לתכנן אותו ברצינות וביסודיות במקביל להעברת שירותי התקשורת לענן.

החלטה על בחירת ספק שירותי תקשורת בענן - טיפ:

ריבוי  הספקים לשירותי תקשורת בענן (היקף, שגדל משמעותית ב-2014 ויגדל בשנים הבאות) מוביל לידי כך, שבעל העסק עומד נבוך מול שפע ההצעות ואינו יודע במי לבחור.

עסקים קטנים כגדולים יכולים להיכנס ללא היסוס לבחינת פתרונות בענן, ולזנוח את הטלפוניה האנלוגית או ההיברידית הישנה (אם עדיין קיימת אצלם) ומערכות התקשורת הישנות, שאינן IP (אם עדיין קיימות אצלם). אין מה להסס וניתן להתנסות ואף להחליף ספקים, אם אינם עונים לצרכי העסק. בענן זה הרבה יותר קל ופשוט.

 
מאת: מיכאל פנחס, מהנדס תקשורת, יולי 2014.
מחבר המדריך לחיסכון  בהוצאות התקשורת ולרכישת מרכזיות טלפון לעסקים
 
שירותי ענן 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024 

21.8.24 - רוח אחרת - כנס חירות ישראלי

2.12.24 - Telco 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים