שירותי תקשורת משולבים בענן: איזה ענן עדיף - פרטי, ציבורי או היברידי?

דף הבית >> שירותי עננים ואחסון מידע >> שירותי תקשורת משולבים בענן: איזה ענן עדיף - פרטי, ציבורי או היברידי?
שירותי תקשורת משולבים בענן: איזה ענן עדיף - פרטי, ציבורי או היברידי?
מאת: מיכאל פנחס, 10.6.17, 14:40מיכאל פנחס
 
מהם המאפיינים של שירותי תקשורת משולבים בענן ולאיזה עסקים מתאים כל אחד מהם? איך מיישמים אותם? מי אמור להתקין אותם? התחרות בשוק זה ממש פרועה ומלאה ב"חלטוריסטים". איך בוחרים את ספק שירותי הענן המתאימים לעסק?
 
תשתיות מחשוב ותקשורת מחשבים הן היסודות של מערכת המחשוב והטלפוניה בכל העסק, וכוללות תשתיות תקשורת, רכיבי רשת, מערכות תוכנה ושרתים (מקומיים ו\או בענן). תכנון חכם של תשתיות מחשוב מאפשר לעסק גמישות תפעולית וחיסכון בעלויות.
 
עד היום, עסקים רבים בוחרים את ספק הרשת בנפרד מספק שירותי תחזוקה של הרשת ולעיתים נמנעים מרכישה של שירותי אחריות ושירותי תחזוקת שרתים ורשתות ומשלמים רק על הוצאות, שיש בפועל בעת תקלות, או עובדים לפי "בנק שעות" המוקצה לספק התחזוקה.
 
כך יוצא, שמחוסר הבנה או ידיעה, עסקים רבים מפסידים כסף רב על תחום ההקמה, העדכון ותחזוקת הרשתות, לאורך שנים.
 
כל זה נעלם, כשעוברים לשירותי תקשורת בענן, שבהם האחריות על התחזוקה, השדרוגים והשרידות מוטלים על ספק שירותי הענן.
 
אולם, המושג שירותי ענן כולל בתוכו כמה סוגים, כשהעיקריים הם:
  • שירותי עננים מקומיים, נבנים על בסיס חוות שרתים מקומית (הנמצאת ממש בחצרי הלקוח – On-Premise), או בספק שירות המחובר ברשת סגורה לעסק.
  • שירותי עננים ציבוריים. מדובר בחוות שרתים (בד"כ חוות שרתים ענקיות) היכולות להיות בכל מקום בעולם או בארץ.
  • שירותי עננים היברידיים. מדובר בשילוב בין עננים מקומיים לציבוריים. כיום יש נטייה בשוק להתנסות בגישה ההיברידית, משום שהיא משלבת את הטוב שבשני הפתרונות.
מה עדיף: שירותי תקשורת משולבים בענן פרטי, ציבורי או היברידי?
התשובה אינה פשוטה, כי הוא תלויה קודם כל בניתוח צרכי העסק, מנהליו, עובדיו, שרשרת הערך שלו ולקוחותיו. בשוק יש גידול מהיר מאוד של כל הסגמנטים של סוגי העננים, אך הגידול המהיר ביותר הוא בתחום העננים הציבוריים.
 
התשובה גם תלויה בצרכי השימוש בשירותי הענן: האם זה שימוש בתשתיות הענן כשירות (IaaS), שימוש לצרכי פיתוח (PaaS), או להרצת יישומים (Saas).
 
שאלה נוספת שיש לשאול: האם יש חשיבות למיקומו הפיזי של הענן (כלומר: של חוות השרתים המספקת את שירותי הענן), האם הוא חייב להיות בישראל, או שהוא יכול להיות בכל מקום בעולם, או ביבשת או מדינה מסוימת.
 
למעשה, בתחום חברות ההייטק ובמיוחד הצעירות, בחירה בענן ציבורי היא האופציה הראשונה והיחידה. אמזון AWS היא מובילת שוק בפער ניכר מול מחתרותיה, ואחריה ניצבות חברות ענק דוגמת מיקרוסופט-Azure, גוגל Cloud, Rackspace, Dimension data  וכמות מאוד נכבדה של מתחרות נוספות, החל מסיסקו, דרך אורקל וכלה ב-IBM.
 
כיום, אמזון מבצעת מהלכים כדי להתפשט לכל תחום כל רחבי העולם, ומטרתה ברורה: לכבוש נתחי שוק ממי שאמזון תופסת כמתחרות: גוגל, אפל ומיקרוסופט. אחד הכלים, שאמזון הכניסה לאחרונה למשחק, הוא שירות של Personal Assistance, שירות הקרוי בשם Alexa (שדי מזכיר את שירות Siri של אפל), עם שלל מוצרי קצה בתצורה המכונה בשם Echo-Dot. הפתרון הזה כבר משמש כעת לצרכים רבים ובכלל זה: בית ועסק חכם, מסחר אלקטרוני, שירותי מידע ועוד. ההצלחה המהירה של השירות הזה באה להשלים את מגוון שירותי הענן המוכרים, ע"י הפיכת כל השירותים הקיימים והעתידיים לשירותים המופעלים בקולו של המשתמש, בצורה קלה וידידותית.
 
אמזון מאמינה, שהעתיד של עולם המחשוב יהיה: Voice-controlled computing, הכל יתופעל בקולו של האדם. זה משתלב היטב בגישה של צ'אט-בוטים והמעבר לרובוטים אנושיים.
 
התחום הזה נמצא בתחילת דרכו והוא ישפיע בצורה חזקה על שיקולי הבחירה של מנהלי עסקים: באיזה סוג של ענן להשתמש ואצל מי.
 
מהם המאפיינים של שירותי תקשורת משולבים בענן: פרטי, ציבורי או היברידי?
יישום של כל תצורה של חיבור שירותי תקשורת משולבים בענן יכול להתבצע בתצורות רבות, בהתאם להחלטת בעלי העסק. אולם, אפשר לראות כמה מאפיינים בולטים לכל תצורת מימוש ולמי זה מתאים:
  • חיבור לעננים ציבוריים בד"כ מבוצע על רשת האינטרנט הציבורי. יחד עם זאת, יש לא מעט ספקים (למשל בזק והוט), שמציעים חיבורים פרטיים הנעשים ברשת סגורה אל הענן הציבורי. הפתרון של ענן ציבורי מתאים בעיקר לחברות קטנות עד בינוניות, לחברות בצמיחה מהירה ולעסקים חדשים.
  • עננים פרטיים בד"כ נמצאים בתוך הרשת הארגונית ולעיתים קרובות זו רשת סגורה או פרטית. החיבור לאינטרנט נעשה ברשת נפרדת. הפתרון מתאים בעיקר לעסקים יותר גדולים, לעסקים בתחום הציבורי והביטחוני ולעסקים המעוניינים לשלוט בצורה קרובה (פיזית) על הנתונים והיישומים שלהם.
  • עננים היברידים מחוברים בכמה תצורות (גם ברשת סגורה וגם ברשת האינטרנט הציבורית). הגמישות הזו בחיבורים מאפשרת להעתיק עומסים במהירות מהענן הפרטי אל הענן הציבורי ולהיפך, ולחסוך בכך בהוצאות, במיוחד בשעות העומס על המערכות. כיום, יש מגוון רחב של כלים המאפשרים לשנע בסיס נתונים ויישומים מענן פרטי לענן ציבורי ולהיפך, לפי הצרכים והעומסים, באופן שקוף וקל, תוך שליטה בהוצאות. זאת, כדי להגיע למקסימום יעילות במינימום הוצאות. עננים היברידיים מתאימים לכל סוגי העסקים מכל סדר גודל, עם יתרון לעסקים בינוניים וגדולים, שיכולים להשיג בגישה הזו את מירב החיסכון בהוצאות.
איך מיישמים בתוך עסק שירותי תקשורת משולבים בענן?
כיום, מקובל ומומלץ להתקין בעסק "תשתית תקשורת אחודה". כלומר: הטלפוניה וה-Data של מערכות המחשוב עוברים על אותה תשתית.
 
הקמת "רשת תקשורת מחשבים אחודה" הפכה להליך שגרתי בעסקים רבים משום, שרשת תקשורת נתונים אחודה בעסקים מביאה עמה יתרונות רבים ביניהם ניתן למנות:

• ייעול תהליכי העבודה בעסק והגדלת התפוקה בעסק, תוך כדי צמצום העלויות הכספיות ע"י שימוש ברשת אמינה אחת.
• אפשרות לשיתוף קבצים ויישומים בין עובדי הארגון: העובדים, שמשתמשים ברשת התקשורת, יכולים לשתף ביניהם את הקבצים והנתונים השונים, וכך הם משיגים ייעול של תהליכי העבודה ותפוקה גבוהה יותר.
 
תקשורת אחודה (Unified Communications) משמעה: איחוד הטלפוניה, התקשורת וניהול תהליכי העבודה וכלי העבודה תחת מעטפת ניהולית אחת, בממשק משתמש אחד וברשת אחת. החיסכון הכספי הוא ברור ולא דורש הוכחות.
 
כחלק מתכנון הרשת, מומלץ לבצע אופטימיזציה מלאה של כל רכיבי הרשת מכל סוג, על מנת להשיג ביצועים מקסימליים, ולאפשר עבודה מהירה וללא תקלות, קצה לקצה.
 
יש לתכנן את השילוב של תשתיות המחשוב עם השרתים הארגוניים וכל ציוד קצה אחר המתחבר לרשת, לרבות חיבור של מערכות נלוות דוגמת: חדר ישיבות, מערכות פיקוח, מערכות של מצלמות אבטחה, מערכות אזעקה, ניטור, כיבוי אש, מתח נמוך, מרכזיות טלפון מקומיות או בענן, בקרת כניסות ועוד. את השרתים יש להתקין ולהגדיר בצורה מלאה ומדויקת, כדי שניתן יהיה להתחיל לעבוד באופן מידי וללא כל צורך בהתאמה נוספת והדרכות של משתמשי הקצה. כמובן, שיש לבחור בחבילות תקשורת מתאימות לפי צרכי העסק. בסופו של הפרויקט יש לתכנן גם תכנית תחזוקה ובקרה שוטפת, כדי להבטיח שמירה על תשתיות המחשוב לאורך זמן.
 
מי אמור להתקין שירותי תקשורת משולבים בענן?
פרויקט של הקמת שירותי תקשורת משולבים בענן מבוסס על רשת תקשורת אחודה, אינו עניין פשוט כלל וכלל ומי שיכול ואמור לבצע פרויקט כזה הוא רק אותן החברות העוסקות בתחום של תכנון והתקנה של רשתות מחשבים, שהתנסו בכך, הלכה למעשה. אין כאן מקום ל"חלטוריסטים", שלא ידוע היכן הם יהיו מחר או בשנה הבאה.
 
לפרויקט הקמת רשת מחשבים יש כמה שלבים עיקריים שהם: אפיון רשת תקשורת המחשבים הנדרשת לעסק, הקמה והטמעה של המחשבים ושאר הציוד הטכנולוגי, בדיקת תקינות הרשת, הפעלה של רשת המחשבים לאורך זמן וחיבור הרשת אל ספקי תקשורת. מדובר בפרויקט, שאמור להחזיק מעמד שנים (לפחות עשור), אחרי ההקמה.
 
הדרך הטובה ביותר בבניית רשת היא לבחור בספק המבצע פרויקטים של תשתיות מחשוב מקצה לקצה (Turnkey Project), תוך שהוא לוקח אחריות מלאה על כל תהליכי התכנון, הרכש, ההטמעה והתחזוקה. בצורה כזאת עובדים מול ספק אחד, שמבצע את כל העבודה, מכיר את הדרישות של העסק ויכול להבטיח פתרונות תקשורת מתקדמים ומגוונים בזמן מהיר.
 
מבחינת התחזוקה, יש כבר הבנה בעסקים רבים, שיש  צורך בספק, שיש לו מרכז תמיכה הפותר תקלות בגישה מאובטחת מרחוק (בענן). זאת, על פי תקנים בינלאומיים לניטור ושליטה על ציוד קצה בתקשורת, מה שמונע תקלות על ידי דיווחים אוטומטיים של השרתים ומרכיבי הרשת למערכת ניטור ובקרה הנמצאת אצל הספק. הספק שולח טכנאי רשת מחשבים לבית העסק לפתירת תקלות במקום, רק כאשר לא ניתן לפתור את התקלה מרחוק. מאוד מומלץ שגם שירותי הגנת הסייבר יינתנו בענן.
 
טיפים בבחירת ספק שירותי תקשורת משולבים בענן
מומלץ מאוד לדרוש SLA (ר"ת: Service Level Agreement) מספק השירות. ספק, שאינו מוכן לספק הסכם SLA, מומלץ לא להתקרב אליו. החלק החשוב ביותר ב"הסכם רמת שירות" כזה אינו היקף ההסכם ועלויותיו, אלא הקנסות \ החזרים \ זיכויים על אי עמידה בהסכם. אין לחתום הסכם עם ספק, שאינו מוכן להגדיר מול ההתחייבויות שלו את הקנסות \ זיכויים \ החזרים כספיים, שהוא חייב בהם עקב אי עמידה בהסכם.
 
אין לקבל את טיוטת ההסכם כ"כזה ראה וקדש". כל חוזה הוא בסיס למו"מ. בנוסף לדברים הברורים, שיש להגדיר בהסכם עפ"י רמת השירות הנדרשת (זמני תגובה לתקלות, עלויות, כיסוי ועלויות של סעיפי תקלות ושירות שאינם בהסכם, ביטוח, הגנה על הפרטיות, שרידות המערכת, הגנת סייבר, וכיו"ב), חובה לציין מול כל סעיף מה ההחזר \ זיכוי \ קנס, שהספק ישלם אם הוא אינו עומד בהתחייבויות שלו.
 
השאלה החשובה ביותר, שבעל העסק יכול לשאול בעצמו (גם ללא ייעוץ מקצועי) את ספק תשתיות התקשורת והמחשוב היא: מה העלות הכוללת לעסק, עלות הכוללת הכל: עלויות התקנה וציוד מכל סוג, עלויות הביטוח, התחזוקה, ורישיונות (אם יש), תוכנות נדרשות, מכשירי קצה נדרשים, חלפים נדרשים לתיקונים מקומיים דחופים וכיו"ב. כך, ניתן להשוות בקלות בין ספקים ולחשב את העלות הכוללת (TCO) של כל פתרון.
 
לכן, מומלץ לנקוט באחת מ-2 הדרכים הבאות (או לשלב ביניהן) בבחירת הספק המתאים לעסק בחיבור לשירותי ענן:
א. Best of breed. כלומר: מי הספק המספק את השירות הטוב ביותר מבחינת ביצועיו, שירות, יכולות, גמישות הפעלה, יכולת התמיכה של הספק לאורך זמן, הסמכות מקצועיות של עובדי הספק, שמבצעים את ההתקנות והתחזוקה, האם לענן שנבחר יש "נוכחות מקומית" בישראל, וכך הלאה.
ב. המחיר הטוב ביותר (בד"כ הכוונה למחיר הזול ביותר).
 
שורה תחתונה בתחום שירותי תקשורת משולבים בענן:
לפני שבוחרים בפתרון כלשהו, יש להתייעץ ולבצע ניתוח מלא של צרכי העסק, הערכת הצרכים העתידיים של העסק, התחשבות בהשקעה האפשרית ותיחור מקצועי בין ספקים.

מאת: מיכאל פנחס, מהנדס תקשורת, יוני 2017.
מחבר המדריך לפתרונות תקשורת ומחשוב ענן ולרכישת מרכזיות טלפון IP לעסקים

עננים
 
  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות
הצלחה ורק בריאות, לכל הקוראים והקוראות באשר הם!!!!

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
רק בריאות, לכל הקוראים והקוראות של האתר, באשר הם!!!!

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.


 

הכי ניצפים 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

חשיפה: כיצד עמית סגל הטעה את הציבור וסייע לתפירת תיק 4000 כנגד נתניהו - כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

עדכונים שוטפים שצריך לדעת ממשפט "תיקי האלפים" עם כתב האישום השקרי - כאן

עדכונים וחשיפות מבית המשפט המחוזי בירושלים על תיק 4000 התפור והמופרך - כאן

ביהמ"ש המחוזי בירושלים: עדכונים מרתקים ממשפט תיק 4000 המצוץ מהאצבע - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

החקירה הנגדית של חפץ: עדכונים מביהמ"ש המחוזי בי-ם לגבי תיק 4000 התפור - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

משפט תיק 4000: הסברים/פרשנויות של אבי וייס באמצעות סרטוני יוטיוב ומצגות - כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים