שקר ה- SIM והבל ה- ARPU

דף הבית >> דעות ומחקרים >> אנליסטים >> שקר ה- SIM והבל ה- ARPU
שקר ה- SIM והבל ה- ARPU
מאת: ערן יעקובי, 23.6.13, 16:00ערן יעקובי

הגיעה העת שחברות הסלולר תפסקנה למדוד ולדווח על רמת ההכנסות ללקוחות לפי כמות הסימים ולעבור לדיווחי אמת מציאותיים יותר.
 
ראשית, צריך להודות על האמת: ענף הטלקום המקומי ובחינתו על ידי שוק ההון, בדרך כלל נמצאים בפיגור מסוים אחרי המתרחש במדינות נאורות אחרות. ההתייחסות המובאת כאן אינה עוסקת הפעם בכשלים רגולטוריים, מבנה הענף, טעויות אסטרטגיות וכדומה.

הפעם אנו מתייחסים למחקר חדש, שביצעה חברת Wireless Intelligence, בנוגע להמלצות הצריכות להילקח בחשבון ע"י החברות הפעילות בענף ובעקבותיהן גם ע"י העוסקים בהערכות שווי של חברות סלולר בישראל.
 
חברות הסלולר השונות בישראל, כולל החדשות, שהפציעו לחיינו לפני קצת יותר משנה, מדווחות על הכנסות, ARPU (הכנסה ממוצעת חודשית למנוי) ומספר מנויים, בדרכים מעט שונות, כל אחת לפי האינטרס שלה. המפעילות החדשות משוועות לקבלת דמי הערבות ולכן מדגישות את מספר המנויים שהשיגו על כל במה אפשרית. הוותיקות מנסות להראות כל אחת בדרך שלה, שה- ARPU לא יורד בקצב המאיים שציפו לו ולכן הן פחות רגישות לכמות המנויים שהן מאבדות. שוק ההון מצידו, במודלים של הערכות השווי לחברות הסלולר, מחשב הכנסות עתידיות על בסיס הכפלה של כמות כרטיסי ה- SIM הצפויה בעתיד לפי שיטת הדיווח הקיימת כיום, ב- ARPU שהוא רואה לנגד עיניו במצב של התייצבות השוק. חלק ממעריכי השווי חושב שיש עוד מקום לירידה ב- ARPU טרם התייצבות וחלק אחר חושב שה- ARPU צפוי להיות גבוה מהמצב היום, במצב של שיווי משקל.
 
נזכיר, ה- ARPU בישראל, נכון להיום, מחושב לפי רמת ההכנסות משירותי סלולר, מחולקת במספר כרטיסי ה- SIM הפעילים (גם על נושא "מהו SIM פעיל" יש ויכוחים). אנו טוענים כי אובד הכלח על שיטת הדיווח הנוכחית, הן מבחינה שיווקית ברמת החברות והן מבחינה כלכלית, ברמה של מעריכי השווי. על מנת להסביר מדוע, הבאנו כאן התייחסות של חברת המחקר האמורה ולאחר מכן נסכם את דעתנו על מה נדרש בישראל:  

ארה"ב היא אחת המדינות הבודדות בעולם שבה צרכנים מגדילים את ההוצאות שלהם על טלפון נייד, בניגוד לתפיסה המסורתית ש- ARPU יורד באופן עקבי בשנים האחרונות.
 
בחינת נתוני ה- ARPU מתבצעת בשתי צורות מדידה שונות; ARPU של חיבורים סלולריים, המחושב על ידי חלוקת הכנסות חוזרות מלקוחות קיימים (הכנסות משירותי סלולר) בכמות כרטיסי ה-SIM, לעומת ARPU של משתמשים ייחודיים, שבו הכנסות חוזרות מחולקות במנויים ייחודיים, כלומר מספר אנשים/חשבונות. לשם הפשטות נבחין ביניהם כ- ARPU חיבורים לעומת ARPU מנויים.
 
בארצות הברית, ARPU מנויים גדל בכ- 9% בעשור האחרון ל - 69 דולרים, למרות ירידה של 15% ב- ARPU חיבורים, באותה תקופה. ארה"ב מדורגת במקומות הגבוהים בשוקי הסלולר בעולם מבחינת ARPU מנויים, ברבעון 4 2012: מקום 12 מעל ערב הסעודית (15), אוסטרליה (17), יפן (18) וסינגפור (23).
 
המחקר של חברת Wireless Intelligence משנה לגמרי את התמונה. לטענת כותביו, החישוב המסורתי של ARPU (כלומר ARPU חיבורים) יוצר עיוות בחישוב ההוצאות האמיתיות שצרכן מוציא על שירותים ניידים, שכן החישוב לפי חיבורים מתעלם מבעלות של מנוי אחד על מספר כרטיסי SIM. בארה"ב לשם הדוגמא, מנוי של חברת סלולר מחזיק בממוצע 1.54 כרטיסי SIM.
 
כאשר מחלקים הכנסות משירותים סלולריים במספר החיבורים, ה- ARPU בארה"ב מראה ירידה רבעונית רציפה, כפי שניתן לראות במרבית אזורי העולם. לפי חישוב זה ה- ARPU ירד בכ - 8 דולרים בעשור האחרון ל -45 $. נתון מעניין הוא שכאשר מחשבים ARPU על בסיס חיבורים ביפן (50 $) הוא גבוה יותר מזה שבארה"ב - יפן מדורגת 7 מתוך 236 מדינות ואילו ארה"ב מדורגת במקום ה-11. עם זאת, כפי שהוסבר לעיל, המצב הפוך בעת חישוב ARPU מבוסס על מנויים. בסופו של דבר השאלה הנשאלת היא כיצד מתנהג חשבון הסלולר של משפחה ממוצעת?
 
מגמה זו מודגשת על ידי Verizon Wireless, אשר ברבעון ה- 3 של שנת 2012 החלה לדווח על ARPA (הכנסה ממוצעת לחשבון משתמש) וזנחה את השימוש ב- ARPU כדי לשקף את השיעור הגבוה של משתמשי תכנית נתונים משותפת בגזרת מנויי ה- Post-paid שלה. אמנם ARPA אינו שווה ערך באופן ישיר ל- ARPU מנויים, אבל Verizon הציגה ARPA של 146.8 $ ברבעון הרביעי של 2012, צמיחה של כ- 6.6% לעומת המקביל, בעוד ה- ARPU חיבורים צמח בכ- 4.7% בלבד. באוקטובר האחרון, Verizon ציינה כי "בעקבות הצגתה של תכנית "שיתוף הכל כולל הכל" ולאור העובדה כי לקוחותיה ממשיכים להוסיף מספר מכשירים לחשבונותיהם, Verizon Wireless כעת תדווח אך ורק על  ARPA במקום ARPU מאחר ולקוחות יכולים לשתף נתונים בין מספר מכשירים".
 
שינוי זה בסגנון הדיווח מעיד על העלייה בבעלות על כרטיס ה-SIM לפי מנויים לעומת חיבורים. מספר כרטיסי ה-SIM למנוי גדל בכ- 18% בארה"ב בין השנים 2009 ו -2011, וצפוי להמשיך לצמוח בחמש השנים הקרובות, בעיקר בשל אפקט הבעלות על פס רחב סלולרי באמצעות מכשירים שונים. בשווקים מפותחים, האימוץ המהיר של מכשירים ניידים בפס רחב (כגון USB, datacards, מחשבים ניידים וטאבלטים) מסביר באופן חלקי את העלייה בבעלות על ה-SIM, כאשר יותר ויותר משתמשים נוטים לרכוש אחד או יותר מכשירים, כמו גם אחד או יותר התקנים ניידים בפס רחב. מצב זה תופס תאוצה גם על ידי עסקאות שאורזים המפעילים כתוכניות נתונים משותפות, המאפשרות להקצבת נתונים יחידה להיות משותפת על פני מספר מכשירים וכרטיסי SIM.
 
בחודש מרץ השנה, AT&T הציגה שלוש חבילות משותפות ניידות המאפשרות לצרכנים להוסיף עוד מכשירים לחשבונות שלהם, לרבות טלפונים בסיסיים בתמורה ל- 30 $ לחודש לכל מכשיר; מחשבים ניידים, dongles ונטבוקים עבור 20 $ לחודש לכל מכשיר; טאבלטים ומכשירי משחקים עבור 10 $ לחודש לכל מכשיר. החבילות החדשות כוללות קול ו- SMS ללא הגבלה ועולות עד 500 $ לחודש עבור 50 GB גלישה.
 
עם זאת, ההכנסות המופקות על ידי מכשירים זוללי פס רחב, כגון טאבלטים עדיין נחקרות על ידי המפעילים. דן הסה, מנכ"ל ספרינט נקסטל, טוען כי טאבלטים מביאים פחות הכנסות נוספות מאשר טלפונים חכמים, אבל בכל זאת "מה שאנחנו אוהבים בטאבלטים הוא שאנחנו בדרך כלל רואים אותם כמכשיר לסבסוד 'לא במחיר מאוד נמוך'". בניגוד לכך, ג'ון סטיבנס, סמנכ"ל הכספים של AT&T, טוען שסבסוד של 100 $ שהושק לאחרונה על טאבלטים עזר להביא מכירות של עד 400,000 יחידות ברבעון האחרון ונראה כ"כלי שיכול לספק תרומה אמיתית ומועילה להגדיל את הפעילות ממכשירים ממוקדי נתוני סלולר". סטיבנס הוסיף כי ברבעון 4 2012, "התוצאות היו חיוביות, לא רק לגבי פעילות מכירות הטאבלטים, אלא גם בהיבט של מחויבות חודשית של מנויי החברה, מחויבות התורמת לשורה העליונה והתחתונה". בנוסף, בעוד T-Mobile הודיעה ​​בשנה שעברה כי היא מפסיקה לסבסד מכשירים, Verizon Wireless, מסבירה כי סובסידיות הן חלק מההצלחה שלהם בקטגוריית מכשירי האינטרנט הסלולרי שלהם, וכי הם תורמים להגברת הכנסות מצטברות מנקודת מבט של שימוש והכנסות.
נתוני ARPU בארה"ב

חזרה לישראל:
חבילות ה"סלקום טוטאל", חבילות "המשפחה" של פרטנר והתכנית העדכנית של פלאפון לגבי שירות המאפשר שיתוף גלישה בטאבלט, לפטופ וסמארטפון, בדומה להצעה של Verizon Wireless, הן תחילת הדרך בשינוי הקונספטואלי שהחברות הוותיקות עוברות מבחינה שיווקית.

כעת, קל הרבה יותר להסיק מהי דרכן של חברות הסלולר הותיקות מבחינת תמחור חבילות משפחתיות, תרומה לשורה העליונה ולא פחות חשוב, הגדלת שביעות הרצון ותחושת הערך שמקבל מנוי של אחת מהן. נזכיר שבישראל נתקלות החברות באיסור רגולטורי של סבסוד מכשירים, אך ישנן דרכים לעקוף זאת.

אם נניח שלמרות רמת התחרות הגבוהה בישראל, החברות הוותיקות לא תצעדנה לאחור, אלא תמשכנה לשווק חבילות משפחתיות בחשבונית אחת, גם שוק ההון ומעריכי השווי אמורים לרענן את החשיבה.

בניית תחזיות עתידיות במודל הערכת השווי, אמורות להתייחס למגמות שצוינו כאן לעיל, בנוגע לשורת ההכנסות מחד, אך גם להוצאות התפעול ובעיקר הוצאות הרכשת ושימור לקוחות מאידך. התנאי הבסיסי לכך, הוא שינוי שיטת הדיווח של חברות הסלולר הוותיקות – זה הרי אמור להשתלם להן בכל היבט שהוא.

אם הסטנדרט ישתנה, לא נעסוק עוד בהאשמות הדדיות לגבי כרטיסי SIM פיקטיביים ו/או לדרך החישוב לגבי מנוי פעיל או לא. אז גם לא נתווכח על שיטת חישוב ה- ARPU. החברות, המנויים ושוק ההון יקבלו כלי אחיד נורמאלי לדיון והוא החשבון המשפחתי, ניצול יעיל יותר של משאבי הרשת ותמחור מניות בדרך מוסכמת יותר. בקיצור, לא עוד "שקר ה- SIM והבל ה- ARPU".
 
מאת: ערן יעקוביסמנכ"ל מחקר דש ברוקראז'
כסף מסלולר 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות
מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.15-16/9/2020 - ChipEx2020  

19/5/20 - EcoMotion 2020    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

 
זרקור חברות
 
GETTER
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים