תושבים זה פאסה - מודל MBI לפיתוח כלכלה מקומית בערים וברשויות המקומיות

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> תושבים זה פאסה - מודל MBI לפיתוח כלכלה מקומית בערים וברשויות המקומיות
תושבים זה פאסה - מודל MBI לפיתוח כלכלה מקומית
מאת: רואי דינוביץ, 30.1.20, 08:00רואי דינוביץ ROEE
 
בעולם שבו הכל משתנה לנו מול העיניים, הגיע הזמן לשנות גם את הדרך, שבה מסתכלות העיריות והרשויות על התושבים שלהן. על המודל, שיכול לעשות מהפכה גדולה בשירות, שכולנו מקבלים.

לפני 3 שנים כתבתי מאמר בשם "נקודת המפץ של העסקים הקטנים", שעסק במצבים המורכבים בהם עסקים קטנים נמצאים והקשר בין הרשות לעסקים וללקוח, שקשורים זה לזה. במאמר הזה חשפתי את החלום שלי להקים חברה והתחלתי לעבוד על מודל ה-MBI

מאז ועד היום כתבתי ונכתבו מאמרים על תחילתה של מהפכה, שבמשך הזמן קראנו לה המהפכה הרביעית, בה משתנים הרגלי הצריכה, מהירות התגובה ועוד.

היום, אחרי 3 שנים, וכשהחברה שהקמתי קיימת כבר חצי שנה, ניסיתי לסתור את המסקנות שלי, שאומרות, שכדי לפתח כלכלה מקומית בשנים הקרובות צריך מעורבות מוניציפאלית משמעותית, פיתוח עסקי (בעיקר ליברלי) תוך מיקוד ושיתוף קהילות של אנשים המנוהלים ע"י אדם וטכנולוגיה.
 
מהו המודל?

 MBI

Municipality
מועצה, עיר או ישות המנהלת תא גיאוגרפי המאושרת ע"י המדינה מכוח סטטוטורי. כפי שרובנו מכירים את הרשות המוניציפאלית, היא נותנת שירותים רחבים כמו פינוי אשפה, חינוך בלתי פורמלי, חינוך, תחזוקת תשתיות, ניהול וויסות של היתרי בניה ועוד.

ב-20 השנה האחרונות חל שינוי משמעותי במרבית מהרשויות, שהחלו לתת שירותים רבים הן בכוח החקיקה, שהמחוקק נתן להן והן מהרצון והכוח הפוליטי המתקיים בהן של נציגי הציבור לרצות את בוחריהם ולהגשים את חלומותיהם.

הדבר יצר כמות של שירותים המשפיעה על כוח האדם ושיטת העבודה ברשות. בעלי התפקידים באותן רשויות מנוהלים על פי סדרי עדיפויות של נציגי הציבור המושפעים מהציבור, מה שקרה עם התרחבות הרשתות החברתיות והזמינות, שבכל לחיצת כפתור ניתן להעלות פוסט, להוציא מכתב ולארגן קבוצה (כמו ועד שכונה) המשפיעה על קבלת ההחלטות. סטטוס בקבוצת פייסבוק מייצר תנודות בשינוי קבלת ההחלטות אצל בעלי התפקידים המקצועיים והפוליטיים ומייצר לטווח הארוך הגדלה של שירותים ופתרונות לצרכים העולים מהשטח.
 
שלא תתחשבו שאני נגד. בכללי אני בעד, אבל אני גם אסתור את עצמי.
בטווח הקצר הרבה פעמים זה אפקטיבי ונותן את המענה, אבל תמיד נשאלת השאלה האם זהו תפקידה של הרשות?
לעמוד על אותו הצורך או לעזור לאותו האדם - בואו נניח, שתמיד כן, כי אולי לא קיימת דרך אחרת. אך אם נסתכל על ההיבטים הכלכליים של כל דבר כזה, יש לזה משמעות כלכלית בהווה ובעתיד. כל הוספת שירות, אם בהתחלה הוא עולה מעט כסף או אפילו בהתנדבות, בטווח הארוך יגדל השירות או הפרויקט יועלה הרבה כסף, ומישהו צריך לממן את זה.   
 
דוגמא: במשך שנים רבות קיים בעיריית רעננה שירות סיירת ביטחון. בהתחלה טיפלה הסיירת בעיקר בגנבות, שמירה, מתן ביטחון ועוד. עם השנים החלה הסיירת להעניק שירותים רפואיים, עזרה בחילוץ בעלי חיים, טיפול בתנועה, התנעת רכבים ואפילו החלפת פנצ'ר לכל מי שפונה לעזרה. השיח היום על אגרת השמירה בכל הארץ דן סביב השאלה: מי צריך לממן את זה? בין היתר, ישנו גם ויכוח בסעיף הגבייה של הרשויות על השמירה. בנוסף, אם תושב הרצליה יעבור ברעננה ויתקשר למוקד הוא יקבל את השירות בדיוק כמו תושב רעננה.
 
אם נעשה חשבון קצר על השירות שנתנו: הגעה, טיפול בפנצ'ר או התנעה של מצבר, ייקח לא פחות מחצי שעה. העלויות הישירות הן דלק, בלאיי הרכב, שירות המענה הטלפוני של המוקד, צוות של 2 אנשים ברכב. זה עלה בערך 200 ש"ח - מספר לא מדויק, אבל לא רחוק.

דוגמא נוספת: אירועים פתוחים לקהל הרחב הכוללים תושבים גם מחוץ לעיר או ליישוב. תחשבו, שיש בכל עיר ובכל יישוב, שנותן שירות כזה או אחר, שירותים הכוללים: הופעה, כניסה, ניקיון ועוד. עלות של כל אדם יכולה להגיע ל-30 ₪. 
 
למה אני מדבר על השינוי של ה-20 שנה האחרונות? כי ההיקף גדל מאוד וערים שהיו חזקות או עדיין חזקות נתנו ונותנות שירותים רבים, ובלי לשים לב הן מימנו ומממנים אלפי או מיליוני אנשים, מה שגורר אותם להיות מוקד משיכה משטחים גיאוגרפיים אחרים אליהם.
 
הדוגמא המוכרת ביותר היא אירועי יום העצמאות. בתקופה זו אותן רשויות מגדילות וממשיכות לספק את אותם שירותים, אך לא עומדות בעומס העלויות של השירותים האלה במיוחד ביחס להכנסות הרשות.

לכן אנחנו רואים בכל חודש רשות נוספת הנכנסת למעגל הרשויות, שאינן עומדות ביעדי התקציב שלהן והופכות לכדור שלג תקציבי.
לכן, דרוש שינוי שיטת העבודה וניהול המשאבים של הרשות ומעבר משיטת גביית מיסי ארנונה ואגרות, לגבייה על בסיס שירותים, שצורך המשתמש הנכנס לאותו תא גיאוגרפי. כמו בכביש 6 - לא נכנסת, לא צרכת, לא שילמת.
 
Business
בתוך תא השטח הגיאוגרפי של הרשות מתקיימות פעילויות עסקיות רבות מהבתים, ממרכזי המסחר והתעסוקה וסחר בין אזורים. כך היה נהוג עד לא מזמן כאשר מרבית הפעילות העסקית הייתה מתקיימת בתאי שטח קטנים כמו רחובות מרכזיים ואזורי תעשייה. כיום, הפעילות העסקית משתנה מאותם תנאי שטח, בהם הפעילות העסקית מצטמצמת, ומתפזרת לשטחים גיאוגרפיים רחבים יותר מ-2 סיבות עיקריות:

המסורתית - הגדלה וריבוי שטחי המסחר הגדלים בעזרת המחוקק.
רשתות דיגיטליות - מאפשרות ליותר אנשים להיות חופשיים ועצמאיים, מה שמגדיל את שינויי הצריכה היום יומיים באותם אזורים גיאוגרפיים, שכיום אינם מנוהלים ע"י הרשות לדוגמא. זה מייצר בשלב זה ואקום ועודף שטחי מסחר ומשפיע ישירות על אובדן הכנסות או אי צמיחתן מארנונה ואגרות, מה שבשנים הקרובות ייצור קריסה עסקית בלא מעט רשויות.

לכן, המודל מדבר על חיבורים עסקיים ישירים ובניית תשתיות עירוניות ליצירת סחר ומתן שירות לקהילה, וכך הניהול יישאר "סוציאליסטי" ויעזור לשמר את אותן רשויות עם שינוי בתפיסה - "ערים חכמות".
 
לעומת זאת, בתהליכים אלה נכנסים גופים עסקיים שונים בשביל ייעול ושליטה של הרשויות בתהליכים רבים, מה שלפעמים יכול לגרום גם ההפך.
 
בחלק זה של המודל, המטרה היא לייצר משאבים קודם כל לקהילה ומזה לייצר משאבים כלכליים לרשות, שאינם דרך מיסוי.
 
 Intelligence
הסעיף הזה מחולק ל-2 חלקים עיקריים:
ניתוק מוחלט של המילה המסורתית "תושב" והפיכתו ל "user” (משתמש).
בחלק זה - יצירת ערך הכסף היא הדדית, כי מנגנון הכסף יישאר בתוך הקהילה והמטרה היא לייצר פעילויות של צורך בשירותים גם מחוץ לקהילה ועי"כ להוביל להכנסת כסף נוסף לתוך הקהילה. הדבר ייצר  ערך גבוה יותר למטבע המקומי. במודל זה, הרשות תוכל להגדיל את סך השירותים שלה כפי שהמדינה שואפת לעשות, כדוגמא להמשך עידוד רשויות, שתרכושנה או תיקחנה שטחי ציבור ותסחורנה בהם כנכסים מניבים מה שיכול להביא גם למונופול עסקי. החלק הזה ינוהל ע"י רובוטים, אפליקציות ומערכות חכמות, שהיום כבר לא מעט מהם קיימים בשוק ועוד יתרחבו בשנים הקרובות.
 
החלק השני הוא חיזוק הכוח האנושי, מה שהרבה פעמים קורה בטבעיות.
בשונה מהבדידות המתרחשת ברשת, יש נושאים משותפים לצורך של שינוי או הזדהות של מתן פתרון לצורך כלשהו. אפשר לראות התחזקות של ועדי הבתים, ועדי ההורים בבתי הספר, שכונות וכל תחום, שקיימת בו קבוצת שייכות בה משולבת טכנולוגיה עם העולם הרגשי. המנהיגים בקבוצות אלו ומתן תשתיות יאפשרו לרשות לייצר מנופי תמיכה בתוך השטח הגיאוגרפי ומחוצה לו.

כדי שהמודל יעבוד ויצליח יש לייצר מעגלים רבים לחיבור 3 הקטגוריות.
ניהול מנגנון זה נקרא ניהול כלכלה מקומית.

את תחום זה חקרתי ובדקתי ב-3 השנים האחרונות במסגרת לימודיי ומניסיון של 12 השנים האחרונות בתפקידי הקודם. בזכותם הצלחתי להיכנס לעומק הדברים, וכיום החברה, שאני עומד בראשה, הקימה מנגנון המחבר בין המודל לחיי היום יום ברשויות. נדרשת עוד עבודה רבה עד להטמעה ולימוד של המודל מכיוון שאנשים רבים עוד לא מצליחים להבין את יכולת החיבור וטוענים להתפזרות ולחוסר מיקוד.
 
כשבניתי את המודל ראיתי את הצורך הממשי בחיבור של גורמים רבים ויצירת פלטפורמה, שתאפשר לנהל בדיוק את זה. הפלטפורמה תעזור לנציגי ציבור ובעלי תפקידים במגזר הציבורי לנהל את הכלכלה המקומית שלהם.

כך נוכל לייצר לכל משתמש הצורך שירות, מבקש שירות או דורש שירות, להיות מתוגמל ולשלם על אופי השימוש שלו בשירותים העירוניים כמו נסיעה בכביש, שימוש בתחבורה ציבורית, זריקת אשפה, חינוך ומתן מענה שלו למשתמש אחר.

כדי שהמודל יצליח ברשות, יש צורך שכל המערכות, אנשי תקשורת ועסקים ישתפו פעולה וכל צעד צריך להיות מאוד מתוקשר כדי לייצר את הדבר הזה. כדי לייצר מציאות צריך להביא אותה כפי שהיא ולהוביל אותה לאן שאנו שואפים שהיא תהיה.

לסיום: יכול להיות שאני "חי בסרט" אבל את הסרט הזה אני כתבתי.
עכשיו השאלה היא: האם הסרט יהיה שובר קופות במציאות?   
 
מאת: רואי דינוביץ, ינואר 2020.
יו"ר החברה לפיתוח כלכלה מקומית FORMUNI ברעננה

CITY FREE 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

הכי ניצפים 
חג שמח!!!!

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

חשיפה: כיצד עמית סגל הטעה את הציבור וסייע לתפירת תיק 4000 כנגד נתניהו - כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

עדכונים שוטפים שצריך לדעת ממשפט "תיקי האלפים" עם כתב האישום השקרי - כאן

עדכונים וחשיפות מבית המשפט המחוזי בירושלים על תיק 4000 התפור והמופרך - כאן

ביהמ"ש המחוזי בירושלים: עדכונים מרתקים ממשפט תיק 4000 המצוץ מהאצבע - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

החקירה הנגדית של חפץ: עדכונים מביהמ"ש המחוזי בי-ם לגבי תיק 4000 התפור - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

משפט תיק 4000: הסברים של אבי וייס ע"י סרטוני יוטיוב/מצגות ינואר 2022 - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים