על נגישות ושמישות אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות

דף הבית >> פורומים וביטקוין >> Web 2.0/3.0 >> על נגישות ושמישות אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות
על נגישות ושמישות אתרי אינטרנט עבור בעלי מוגבלויות
מאת: חיים חביב, 13.7.13, 21:45נגישות באינטרנט
 
ציבור גדול בתוכנו ממודר כיום מגישה אפקטיבית למידע עצום הזמין לכל ברשת האינטרנט. לא עוד? תקנות חדשות הצפויות בקרוב עשויות להבטיח גישה שוויונית לרשת לציבור גדול של בעלי מוגבלות.
 
מכון התקנים הישראלי בשיתוף עם עמותת נגישות ישראל, האוניברסיטה הפתוחה ואיגוד האינטרנט הישראלי. קיימו בשבוע שעבר (10 ביולי 2013) יום עיון לרגל השקת התקנים הישראליים לנגישות ולשמישות אתרי אינטרנט. מדובר במהלך העשוי לבשר על פריצת דרך של ממש ביחס של החברה לציבור גדול בתוכנו הממודר כיום מגישה אפקטיבית למידע עצום הזמין לכל ברשת האינטרנט.
 הלו עטרות
באיחור של כמעט 5 שנים אחר העולם המערבי המתקדם הושק התקן הישראלי (ת"י) 5568 - קווים מנחים לנגישות באינטרנט. התקן הוכן במכון התקנים ע"י ועדת מומחים בהרכב: בת שבע אנגלברג- בר, שאולה הייטנר (יו"ר), הראל חייט, אדם סולומון, אייל סלע ובהשתתפות גורמים נוספים, שהתגייסו וסייעו במלאכה. עקרונות התקן הוצגו במפגש ע"י מנהלת אגף התקינה במכון התקנים, הלן עטרות (בתמונה), וע"י שאולה הייטנר, יו"ר ועדת המומחים. התקן מבוסס על מסמך הקווים המנחים של קונסורציום הרשת הכלל- עולמית, W3C, מדצמבר 2008 שאושר כתקן ישראלי בשינויים ובתוספות לאומיים  Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0. מסמך ה- W3C אומץ באוקטובר 2012 על ידי התקן הבין- לאומי המסמך - ISO/IEC 40500.
 
למה זה טוב?
מחקרים בעולם מוכיחים, כי האינטרנט נכנס לכל בית, ובעצם מאפשר לאנשים עם נכויות להיות מעורבים יותר בקהילה. אדם עם בעיות נגישות יכול לקרוא עיתון, לשמוע הרצאות, לשוחח עם חברים בצ'ט, יכול להכיר אנשים חדשים, יכול להיות מעורב חברתית ופוליטית דרך פורומים. יש הרבה מאוד הזדמנויות חדשות הנפתחות בפניו. המחקרים מראים שעבור אנשים עם נכויות, האינטרנט פותח דלתות חדשות. אנשים רבים שלא היו מעורבים כלל, פתאום מוצאים זירה חדשה להיות מעורבים.
 
בארצות-הברית הפך האינטרנט להיות שובר השוויון. הגישה לאינטרנט אפשרה לנכים להשתתף והביאה לשיפור משמעותי באיכות החיים שלהם וביכולת המעורבות החברתית, לעומת המצב בארץ, שאנו רק בראשיתה של המגמה הזו.
 
כאשר יש קשיים במימוש זכויות גישה לאינטרנט, מוגבלת גם היכולת להרחיב השכלה, תעסוקתית וכללית, ליצור קשרים בין-אישיים ברשת, ולהעמיק מעורבות בקהילה. צירוף כל אלו מכה באוכלוסייה הפגיעה גם ביכולת התעסוקה והקיום שלה, והופך אותה לנטל על החברה.
 
יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל, עמד על חשיבות יישום התקן בהקדם. עמותת נגישות ישראל הוקמה בשנת 1999 במטרה לקדם את הנגישות של אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם ולסייע בידם להשתלב בחברה, בשוויון, בזכות, בכבוד ובעצמאות מירבית. בין מטרות העמותה: קידום הנגישות של ציבור חבריה לאתרי אינטרנט ולמידע, כמו גם פיתוח טכנולוגית לשיפור הנגישות. נתונים שהציג יובל מצביעים על כ- 1.44 מיליון אזרחים בעלי מוגבלות בישראל לרבות פיזית, ראייה, שמיעה וקוגניטיבית. אוכלוסייה זו כוללת גם קשישים, מתקשים בקריאה/ שפה (למשל עולים חדשים), מתקשים טכנולוגית, חוששים מהמדיה ועוד. לדבריו, 'הנגשת' האינטרנט לבעלי מוגבלויות מביאה בכנפיה גם פוטנציאל כלכלי גדול לעסקים מקוונים. פוטנציאל שאין להפחית בערכו.
 
מה נדרש לבצע?
נציין, כי האמצעים העומדים כיום לסיוע לבעלי מוגבלויות הם ייחודיים, בין היתר מסתייעים בעלי מוגבלות מוטורית בעכברים ארגונומיים ובתחליפי עכבר, תחליפי מקלדת ומערכות מיקוד מבט; לקויי ראיה ועיוורים מסתייעים בתוכנות ייעודיות המשלבות הקראה, הגדלת פונטים והתאמת צבעים וניגודיות כמו גם בתוכנות קוראות מסך ואף בצגי ברייל. לא די באלו, שכן על מפתחי ועורכי עמודי האינטרנט לכלול אמצעים נוספים שיאפשרו לבעלי המוגבלות הרלבנטית למצות את יכולת הכלים הייעודיים. כך לדוגמא, לא די בהקראה של עמוד האינטרנט אלא יש להכריז על כותרות ופסקאות ולאפשר למשתמש לנוע ביניהן בקלות ובנוחות. יש ציפייה לקבל מידע רלבנטי גם על קטעי ווידיאו שכבד ראייה (או עיוור) יתקשה מאד לצפות בהם ולכן יש לצרף להם קטע קישור קולי המתאר את התוכן (או התמונה או הטבלה וכיוצ"ב).

הבטחת חוויית הנגישות של אדם הסובל מלקויות כאלו ואחרות היא אתגר של ממש ומפתחי האתרים יידרשו להתמודד עם סוגיות מורכבות, בהן: תאימות לדפדפנים מסוגים שונים, תאימות לאותו דפדפן בגרסאות שונות, התאמה בעת עדכון תכני האתר, התאמה 'חלקה' לקורא מסך (שבהרבה מקרים קורא את שם הקובץ באופן מילולי אף שהשם חסר פשר למשתמש בכלל ואינו תורם כלל להבנה), אפשרות לשימוש בהרבה מקשי קיצור במקלדת לביצוע פעולות שונות (דרך עבודה המאפיינת את ציבור היעד).
 
האם די בתקנים?
בקצרה: לא! עוד ארוכה הדרך. מטבע הדברים, התקנים הישראלים של מכון התקנים הם וולונטאריים וחסרי תוקף משפטי אלא אם כן קיבלו עיגון מחייב בחקיקה ובתקנות, וזה טרם קרה. על פי המוצהר בכוונת המדינה לעגן בזמן הקרוב תקנים אלו בתקנות ולהפכם למחייבים.
 
אין ספק, כי הקפדה על קווים מנחים אלה תאפשר נגישות לתכני אינטרנט לקהל רחב יותר של אנשים עם מוגבלות, כגון עיוורון ולקויות ראייה, חירשות וכבדות שמיעה, לקויות למידה, מוגבלויות קוגניטיביות, מוגבלות תנועה, מוגבלויות דיבור, רגישות לאור ושילובים של מוגבלויות אלה, ואף תקל נגישות לתוכן האתר לכלל המשתמשים. בחודשים הקרובים, עוד לפני תום השנה, צפויה השלמתם של תקנות מחייבות שיטילו על גופים ציבוריים (משרדי ממשלה, עיריות, מוסדות ציבור בנקים, ואולי גם ספקי תקשורת גדולים) להתאים את אתריהם לנגישות בעלי המוגבלויות בהתאמה לתקנים החדשים (לרבות ת"י 9241-15.1 בנושא הנחיות לתכנון ממוקד משתמש). זה העוגן הממשי והיחיד העשוי להבטיח הטמעה של נגישות ברמה אחרת לכלל האוכלוסייה ולציבור גדול אשר מודר מהרשת בתוקף הנסיבות, קהות החושים של החברה והרצון לחסוך בממון.
 
יאים כאן דבריו של יו"ר הכנסת (לשעבר) ראובן (רובי) ריבלין שאמר כבר בדצמבר 2003 בדיון בכנסת: "אנו מציינים היום את היום הבין-לאומי לזכויות אנשים עם מוגבלויות, מוגבלי הליכה ואנשים בכיסאות גלגלים, לקויי ראייה ועיוורים, כבדי שמיעה וחירשים - 630,000 נפש בישראל. הנטייה הרווחת היא להתייחס לאנשים בעלי מוגבלויות כאל נכים מסכנים, שיש לעזור להם, לעשות להם טובה, חסד, ולא כך הוא. זכותם של אנשים בעלי מוגבלויות לקבל שירותים בבנקים, במשרדי ממשלה ואף בקניונים. זוהי זכות בסיסית לשוויון, בעיקר שוויון זכויות בתעסוקה, שממנו נגזרת חובת התאמת מקום העבודה ואיסור אפליה בקבלת עבודה. נציבות שוויון לאנשים בעלי מוגבלויות במשרד המשפטים פרסמה מחקר, ולפיו 95% מהמבנים בישראל אינם נגישים לנכים. הבעיה בהנגשת משרדי ממשלה, בתי-עסק, מוסדות ואתרי אינטרנט אינה העלות, אלא בעיקר חוסר מודעות, חוסר המודעות של אנשים בריאים".

אני צופה, ולוואי שאתבדה, שמכבש הלחצים של בעלי ההון ועסקים גדולים אחרים יחל לפעול ברגע שמועד חובת התאמת האתרים יתקרב ויכפה עליהם בחוק. או אז יחלו המאמצים לכרסם בהיקף החובה ובלוח הזמנים ליישומה. ניצנים לכך כבר נשמעו במפגש השקת התכנים, הן מצדם של מפתחי אתרים שהציגו מגוון קשיים טכניים והן מצד חברי מכון התקנים וועדת המומחים. חובת אכיפת התאמת האתרים לכלל הציבור תחול על משרד המשפטים, הנציבות לשוויון זכויות לבעלי מוגבלויות. יש לקוות שכוחם יעמוד להם.
 
בעלי מוגבלויות באינטרנט 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

הכי ניצפים 
חג שמח!!!!

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

חשיפה: כיצד עמית סגל הטעה את הציבור וסייע לתפירת תיק 4000 כנגד נתניהו - כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

עדכונים שוטפים שצריך לדעת ממשפט "תיקי האלפים" עם כתב האישום השקרי - כאן

עדכונים וחשיפות מבית המשפט המחוזי בירושלים על תיק 4000 התפור והמופרך - כאן

ביהמ"ש המחוזי בירושלים: עדכונים מרתקים ממשפט תיק 4000 המצוץ מהאצבע - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

החקירה הנגדית של חפץ: עדכונים מביהמ"ש המחוזי בי-ם לגבי תיק 4000 התפור - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

משפט תיק 4000: הסברים של אבי וייס ע"י סרטוני יוטיוב/מצגות ינואר 2022 - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים