Telecom News - "הפטנט הישראלי של חברת סלולר עם ספקטרום ובלי אנטנות - לא מוכר בעולם"

"הפטנט הישראלי של חברת סלולר עם ספקטרום ובלי אנטנות - לא מוכר בעולם"

דף הבית >> דעות ומחקרים >> אנליסטים >> "הפטנט הישראלי של חברת סלולר עם ספקטרום ובלי אנטנות - לא מוכר בעולם"
כך לדברי אנליסט התקשורת המוביל בעולם, Sylvain Fabre, מנהל המחקר בגרטנר, שמוסיף: "לא ברור לי מה המודל העסקי של חברת סלולר עם תדרים ובלי אנטנות. אין חיה כזו. גם השילוב שלה במודל של שת"פ אנטנות - לא יכול להצליח". 
מאת: אבי וייס, 30.5.15, 20:10Sylvain Babre Gartner

בלעדי: נפגשתי ביום 28.5.15 עם סילבאין פבר (Sylvain Fabre), מנהל המחקר בגרטנר, (בתמונה), שהגיע במיוחד לישראל בהזמנת מכון הייצוא הישראלי, כדי להציג למומחים החברים במכון הייצוא את עתיד עולם הסלולר, מנקודת מבט של המחקר העולמי (מחברת המחקר הגדולה והמובילה בעולם). זאת, ביוזמת אוהד קוג'מן, מנהל ענף תקשורת במכון הייצוא ואבנר פורטנוי, מנהל יחידת המידע והמודיעין העסקי במכון הייצוא. 

השאלות המרכזיות שלי נגעו למה שנמצא כרגע על סדר היום של שוק הסלולר הישראלי: איך יעבוד נושא שת"פ האנטנות ב-LTE, לאור ההסתבכות, שכבר החלה בתחום זה (בסלקום ובפלאפון), בגלל הצורך לשלב את החברות מרתון (אקספון-018) וגולן טלקום בהסדר הזה. 

סילבאין פבר: "עולם שיתוף האנטנות נמצא בדעיכה בכל העולם. הסיבה המרכזית: חילוקי דיעות בין השותפים על השיתוף ועל ההוצאות הכרוכות בשיתוף.

תפעול אנטנות סלולר הוא 'בור בלי תחתית' של הוצאות בלתי צפויות. העלויות והתשלומים על שכירת שטחי נד"לן ועל טכנאים לתחזוקה, עם ריצה מתמדת של מהנדסי רשת וטכנאים אחרי תקלות בלתי צפויות, יוצרים בעיות חמורות של חיסול ה-ROI, שבונים 2 הצדדים למודל שת"פ האנטנות. אני גם לא בטוח, שזה טוב לחברות עצמן וללקוחות שלהן. 

לכן, בעיית השיתוף בהכנסות, שיורדות כל הזמן, במודל, שבו יש אי-שליטה על ההוצאות, עם האשמות הדדיות מי אשם בהוצאות הבלתי צפויות, מוביל לדעיכה של המודל.

המודל של ה-MVNO הרבה יותר מוצלח, כי כל ההוצאות על הרשת הסלולרית הן של חברת אחת והיא יודעת לתמחר היטב את כל הוצאותיה ולהגיע לרווחיות, ואז יש במה להתחלק עם ה-MVNO וכל הצדדים מרוצים. 

אני לא מכיר את הפטנט הישראלי של חברה סלולרית, שזוכה במכרז בתדרים, אבל אין לה רשת סלולרית והיא לא מתכוונת לבנות רשת סלולרית. אין חיה כזו. נתקלתי בעברי כמה פעמים בתופעות מוזרות בעולם הסלולר, כולל כאלו, אבל הן מהר מאוד חוסלו ונעלמו, כי הן לא הגיוניות. לא ברור לי מה ההגיון לספק למישהו תדרים, אם אין לו רשת סלולרית והוא לא מתכוון לבנות רשת סלולרית.

בשביל לרכב על מישהו אחר, לא צריך תדרים. קוראים לזה MVNO. דהיינו: מה שנשאר לזה, שקיבל תדרים, הוא: לסחור בתדרים הללו. אני לא יודע אם זה חוקי בישראל, נאמר לי שלא.

בכל מקרה, לא ברור לי מה המודל העסקי של דבר כזה. אין תופעה כזו בשום מקום בעולם. אין מצב, שמישהו יחזיק בתדרים בלי רשת וירכב על הרשת של מישהו אחר. זה לא יכול להחזיק מעמד משום בחינה שלא נסתכל על זה". 

נושאים נוספים שנסקרו בעתיד עולם הסלולר ע"י סילבאין פבר:
"גרטנר היא החברה הגדולה בעולם לייעוץ עסקי לארגונים ולעסקים בכל רחבי העולם, כולל בישראל. 170 מפעילי תקשורת הם לקוחות שלנו. כך, שיש לנו תמונת מבט מקיפה על שוק התקשורת בכל רחבי העולם. בסך הכל יש לנו כ-60 אלף לקוחות, בכל תחומי ה-ICT ב-85 מדינות בעולם. מכאן, שהיקף הידע והמחקר שלנו הוא אדיר ואנו משתמשים בכל כלי המחקר החדישים ביותר כדי להביא תובנות ללקוחות שלנו.

עתיד עולם הסלולר ופתרון בעיית העומס על רשתות הסלולר
36 מיליארד דולרים יוצאו ב-2019 על תשתיות רשתות סלולר - RAN ב-4G. אך על פי הניתוחים שלנו, זה לא יענה בכלל על הביקושים, למרות התפשטות השימוש ב-Offload.

לכן, יש צורך בתכנון מאוד מדויק לגבי התפתחות רשתות הסלולר. זה דורש מאמץ מחקרי משותף של כולם: הממשלות, מוסדות המחקר העצמאיים, מוסדות המחקר באקדמיה, חברות הסלולר עצמן, ספקיות פתרונות לחברות הסלולר, ארגוני התקשורת העולמיים דוגמת ITU ו-3GPP ועוד. כולם חייבים להיות שותפים למאמץ הזה.

אחת הבעיות המרכזיות בהתפתחות רשתות הסלולר היא העובדה, שהתעשייה, שלא הייתה בכלל ברשתות הסלולר עד לפני מספר קטן של שנים, נכנסת לעולם הסלולר עם מוצרי IoT בכמויות בלתי נתפסות. לכן, כל הפתרונות צריכים לכלול שילוב של כל המרכיבים: הקצאות תדרים ובכמויות, השקעות ענק כדי להגיע ל-5G, השקעות ענק ב-Offload ועוד. 

יש היום תחומים, שכבר בשלים ליישום בשוק דוגמת: VoLTE, NFV ו-RAN בענן. יש לבחון בזהירות כל טכנולוגיה האם יש לה היתכנות עסקית. ל-RAN בענן יש כבר יישום מוצלח אחד ענק בסין, אבל זה בנסיבות, שהתאימו שם. 

מבין יצרני הציוד ל-LTE, גרטנר מציבה בראש הרשימה את נוקיה, אריקסון וואווי. אלקטל-לוסנט נמצאת מעט מאחור וכל השאר ממש מאחור. ההאיחוד של נוקיה עם אלקטל-לוסנט יוצר מצב חדש, שיש לראות לאן הוא מתפתח ולאן זה יוביל. לא בטוח, שיהיה איזה מהפך של הכוחות בשוק.

תחום ה-Small Cells הוא תחום מאוד מבטיח, גם בבניינים, בתעשייה וגם ברחובות הערים. יש כיום ניסויים של הכנסת והטמעת Small cells ברכבים של GM ואולי גם בפורד. כנראה ב-GM זה יוטמע ממש ברכב (Embedded). 

הבעיות המרכזיות של תחום ה-Small cells הן בתחומים, שלא שולטים עליהם עד הסוף בהוצאות דוגמת: שכירות שטחי נדל"ן להצבת האנטנות, בעיות בתשתיות החשמל, עלויות התקנה, עלויות כוח אדם, שצריך להגיע ולטפל באנטנות הללו. מספיק שיש אפילו מעט תקלות באנטנות הללו, וכל מודל עסקי הגיוני יורד לטמיון, בגלל הצורך הפיזי להגיע לאנטנות הללו. יש כיום ביקוש רב מצד עיריות המבקשות הגדלת הפריסה של Small cells מחברות הסלולר, כתוספת לפריסה הקיימת כבר ומתרחבת כל הזמן של רשתות ה-Wifi. 

ספקי הסלולר מבינים, שהם חייבים לשפר את 'חוויית השימוש' של הלקוחות, ולכן הם מבינים, שאסור לסמוך על ה-Offload אם הוא מבוסס רק על Wifi. לכן, הספקים מבינים, שהם צריכים Small cells  או Pico cells כדי לספק שירות עם חוויית לקוח ברמה טובה.

הדרך ל-5G
המטרה של 5G היא לחבר כ-7 מיליארד אנשים וכ-7 טריליון מכשירים (IoT). זו המטרה הראשית, שהולכים אליה בדרך ל-5G. רוצים להשיג את זה עם אפס נפילות רשת ושיהוי מינימלי. רוצים לבנות רשת עם קיבולת אין סופית. זה לא יקרה לפני שנת 2020. ביפן זה יתחיל ב-2018, אחרי כן בדרום קוריאה ואחרי 2020 - בשאר העולם.

איך ספקי הסלולר צריכים להתכונן למעבר הזה?
1) קודם כל לבחון את התדרים של LTE-A ולהתנסות ב-LTE-U. הגישה של LTE-U עושה שימוש בתדרי ה-5 ג'יגהרץ, בתחומים שגם ה-WiFi נמצא בהם.
2) לבחון ולהחליט לגבי הטכנולוגיות הבאות: VoLTE, RCS, QoS Control, MTC, D2D ולקחת בחשבון הכולל של השקעות בתחומים הללו, שהטכנולוגיות הללו תוחלפנה ב-5G. 

להערכתנו, ה-5G יחליף בשלב הראשון תדרים של 3G ו-LTE, אולי גם תדרי LTE-A, תוך שימוש ב-CA, MIMO וטכנולוגיות נוספות. בטווח היותר ארוך, הארכיטקטורה של רשת 5G תשתנה. הגישה העתידית: שימוש במודל ה-SaaS בכל דבר, על רשתות בטכנולוגיות ה-SDN וה-NFV. למשל: יוצעו שירותי UCaaS (תקשורת אחודה כשירות), עם שילוב בעננים קיימים ענקיים בעולם דוגמת אלה של גוגל ואמזון. בשוליים יהיו פתרונות מסוג של LTE-Direct לכוחות החירום ו-LTE-Broadband. 

תחום ה-5G עדיין בהתפתחות ותקנים טרם נסגרו. יש כיום ניסויים בתחומי ה-15 ג'יגהרץ, ב-28 ג'יגהרץ ו-70 ג'יגהרץ. לא ברור עדיין מה יוביל. כל אחד מושך את השמיכה הזו לכיוון אחר. אולם, לנו בגרטנר די ברור, שה-SDN וה-NFV הם מציאות ויש מאחורי המציאות הזו כוחות פיתוח, ייצור, שיווק, כוחות מאוד חזקים, עם חברות ענק התומכות בכך. נושא המודל העסקי של ההתפתחות הזו עדיין לא ברור עד הסוף. רבים מתנסים עם ה-SDN וה-NFV כדי לחוש את התחום. ספקי סלולר רבים אדישים עדיין להתפתחות הזו. אני מאמין, שבשנתיים הקרובות יכנסו כולם לבחינה של התחום הזה.

שני תחומים נמצאים בשלבי חיסול סופיים והם ה-WiMAX וה-Roaming. נושא הנדידה - Roaming הולך לרדת דרסטית. באירופה זה כבר ירד וזה יקרה בהדרגה בכל העולם. הבוננזה הקרויה 'הכנסות מתחום שירותי הנדידה' עומדת להיעלם. לכן, ספקי הסלולר מחפשים מנועי צמיחה חדשים ואנו רואים כניסה שלהם לכל תחום, עם פתרונות של שחקן מרובע".
 
שת"פ אנטנות 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
24-25.6.24 - כנס הרצליה 2024

26-27.6.24 - AI WEEK 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים