מבחן דרך: EchoDot מאמזון: האם המכשיר מתאים לבית חכם וכ"סייען אישי"?

דף הבית >> לגיקים >> גאדג'טים >> מבחן דרך: EchoDot מאמזון: האם המכשיר מתאים לבית חכם וכ"סייען אישי"?
המכשיר הזעיר Amazon Echo Dot בגרסה החדשה (2nd Generation) החל להימכר ב- 39.99 דולרים מתוך מטרה של אמזון: להוביל את התחומים של "סייען אישי" חכם (במקום Siri) ולהיות מרכז הבקרה והתפעול של "הבית החכם" (בקול), לכל סוג של שירות IoT קיים או עתידי. האם זה הפתרון המתאים לשוק הישראלי?
מאת: אבי וייס, 19.12.16, 08:00אמזון

הקדמה
במקביל לשלל ההכרזות של אמזון -AWS, שבוצעו לאחרונה בארה"ב (כאןכאןכאןכאןכאן וכאן), יצאה חברת אמזון בהכרזה חשובה לשוק הפרטי והעסקי הקטן, עם גאדג'ט קטן בשם EchoDot, שהוא "דור שני" (2nd Generation) למוצר הקודם באותו שם, שנראה בתצלום כאן משמאל בצד ימין, מוצר שהיה גבוה לפחות פי 2 מהגרסה החדשה של המוצר, הנמצאת כאן בתמונה משמאל, בצד שמאל). הגרסה החדשה עולה 39.99 דולרים כולל הכל. ללא ספק: "מחיר פיצוץ". 

לאמזון יש שפע של פיתוחים חדשים ש"הורסים" שווקים קיימים דוגמת: משלוחים ב-Drones, בית חכם וסופרמרקט ללא קופות ביציאה. בנוסף, אמזון מפתחת "אובר למשאיות", במטרה לנסות ולהשתלט על שוק אדיר של כ-800 מיליארד דולרים שנתי. החברה מפתחת אפליקציה שתשדך בין נהגי משאיות לבעלי עסקים שזקוקים למשלוח – ללא צורך במתווכים, חברות הובלה או חברות שילוח. די בדומה לאובר. לאמזון יש כבר אלפי משאיות ועשרות רבות של מטוסים בבעלותה ונראה ש"ידה בכל". 

כדי לספק יכולות של "בית חכם" (דוגמת שליטה על האורות, שליטה על המזגן, הבוילר, הכניסות, המצלמות וכיו"ב), יש צורך לרכוש סנסורים תואמים, שגם אותם ניתן לרכוש (כמובן) בחנות של אמזון, מיצרנים שונים, שהתאימו את המוצרים שלהם לחיבור ל-EchoDot. 

בנוסף, ניתן לחבר את הגאדג'ט הזה למוצרים מסייעים לו, דוגמת רמקולים איכותיים ומיקרופונים מרוחקים, באמצעות בלוטוס', למוצרים תואמים במגוון תצורות, שניתן לרכוש אותם (כמובן) באתר של אמזון

היכולת המרכזית של המכשיר (כחלק ממהפכת ה-IoT) היא לספק מענה בקול ("זיהוי דיבור") ולבצע מטלות בפנייה בקול אל המכשיר. צריך לדבר עם המכשיר ע"י כך, שאומרים את המילה Alexa ואז אומרים את השאלה או הפקודה והמערכת מגיבה יפה ומהר בקול של אישה, ששמה אלכסה. בכלל, אלכסה מתחרה ביישומים דומים דוגמת ה-Siri של אפל. זה חלק מהמגמה העולמית של מעבר ל"סייען אישי", שמספק שירותים בקול לדובר, אותו הוא מכיר ולמד את הרגליו וצרכיו - עם הזמן. אפשר לצרף בני משפחה למכשיר ולבנות פרופיל עצמאי לכל בן משפחה.

ניתן להוריד מחנות מיוחדת של אפליקציות (די בדומה לחנויות של גוגל ואפל), מחנות המופיעה תחת השם Alexa Skills, אלפי אפליקציות זעירות וכמעט כולן חינמיות. אלפי מפתחים ממשיכים לפתח אפליקציות בכלים החינמיים שאמזון מספקת. אלו אפליקציות קטנות המבצעות מטלות כחלק מאלכסה. למעשה, כל אפליקציה כזו עונה ומבצעת מטלה או מטלות, כמענה לפקודה קולית אחת או יותר שאומר הדובר לאלכסה לבצע. יש Skills שפותחו לסנסורים שונים שמבצעים מטלות שונות של "בית חכם". 

התקנה, הפעלה ותכונות
אלכסה EchoDot מגיעה מאמזון בקופסה קטנה, רק עם כבל חיבור לחשמל וחוברת דקה של הוראות התקנה. לא צריך יותר - כדי שזה יפעל. מחברים את המכשיר הקטן הזה לחשמל וכאן מתבצע תהליך קצר של התקנה חד פעמית, תהליך, שדורש מחשב נייד או נייח שיש לו WiFi וגם חיבור לאינטרנט.

ההתקנה מתבצעת ע"י כך, שגולשים לאתר של המכשיר: alexa.amazon.com, אם יש כבר חשבון באמזון אפשר ישר להתחיל בהתקנה. אם אין חשבון באמזון, אפשר לפתוח חשבון בחינם באמזון. המערכת אומרת למשתמש לחפש ב-WiFi את המכשירהחדש ולהתחבר אליו.

לאחר ההתחברות ב-WiFi מהמחשב הנייח או הנייד למכשיר החדש, מבצעים את הקונפיגורציה הבסיסית שלו הכוללת: התחברות מהמכשיר לרשת האינטרנט ב-WiFi והתחברות בבלוטוס' למכשיר קרוב (אם יש מכשיר כזה, למשל הסמארטפון של המשתמש).

לאחר מכן, הכל כבר עובד. המכשיר מתחבר לאינטרנט דרך חיבור ה-WiFi, שהוגדר לו, מתחבר לענן של אלכסה באמזון וממתין לפקודות של בעל המכשיר. המכשיר דובר ומבין בינתיים רק אנגלית וגרמנית (אין מועד מתי ידבר בעברית). אפשר לשלוט במכשיר בכתובת  alexa.amazon.com, האתר מזהה אם המכשיר מחובר לענן והפורטל של המכשיר ממש טוב ונוח להתמצאות והפעלת יכולות ויישומים מרחוק ולשנות בקלות כל פרמטר או יישום שקשור למכשיר.

החיסרון הגדול של המוצר הזה כרגע: הוא לא מכיר בישראל (לא בעברית ולא במיקום שלנו). לכן, צריך בהרשמה להיות רשום בארה"ב (המערכת לא בודקת אם הכתובת היא אמיתית, כל עוד היא אכן קיימת בארה"ב. יש חברות שמתמחות בייבוא מחנויות מארה"ב שלא שולחות לישראל, ומספקות ללקוח כתובת משלהן בארה"ב. זה בדיוק השירות שיש צורך ליישם כאן, כי אמזון לא שולחת את המכשיר הזה לישראל, אם הוא נרכש בחנות המקוונת שלה).

בנוסף, לא ניתן להוריד ולהפעיל בישראל את האפליקציות הסלולריות של המכשיר (אפשר לבצע זאת רק כשנמצאים בחו"ל, בארצות דוברות אנגלית וגרמנית). ככשאלתי את מפתחי המכשיר בעניין זה, הם ענו לי, שטרם נקבע מועד לשיווק והפצת המכשיר בעברית לשוק הישראלי. זה יגיע, אבל לא ידוע מתי. כך, שכרגע אפשר לתפעל את המכשיר כאילו בעל המכשיר מצוי בארה"ב,בקול ומתוך המחשב הנייח או הנייד ולא מתוך הסמאטרפון. המכשיר מגיע עם "כתובת ברירת מחדל" בסיאטל ארה"ב ואי אפשר כרגע להחליף את הכתובת הזו לישראל. 

אפשר לאמן את המכשיר להבין את המבטא של כל אחד והמערכת די גמישה ומזהה די יפה כמעט כל מבטא באנגלית (חיסרון שהיה ב-Siri של אפל, שהבינה רק מבטא ניו-יורקי, כנראה בגלל המפתחים של המערכת באפל). 

המכשיר מגיע במגוון צבעים (המכשיר במבחן הדרך כאן הוא לבן ושחור המכשיר EchoDotונראה מאוד יפה, כמו בתמונה משמאל). המכשיר שוקל בסה"כ 163 גרם, היקפו 8.4 ס"מ, יש בו מערכת WiFi בתקן n בתדרי 2.4 ו-5 גיגהרץ, יש בו בלוטוס' ויכולות מולטימדיה מגוונות. האחריות על המכשיר די קצרה (90 יום אחריות מלאה ויכולת החזרה, שנה אחריות רגילה), אחריות הניתנת להרחבה בתשלום קטן נוסף עד ל-3 שנים (בארה"ב). למשל: שנתיים אחריות מורחבת עולה 9.99 דולרים. 

אפשר להפעיל מכשיר נפרד בכל חדר בבית, או להפעיל את כל המכשירים בכל החדרים תחת רשת שליטה אחת (לצרכי "בית חכם"), או לחלק את הבית לאיזורי שליטה שונים כשבכל איזור יש לפחות מכשיר אחד וסנסור אחד.

למכשיר אין סוללה או כל אופציית גיבוי. כך, שאם יש נפילת חשמל ו\או נפילה של האינטרנט, המכשיר פשוט לא יפעל. לכן, מומלץ שהמכשיר ביחד עם הנתב הביתי יהיו מחוברים לאל-פסק שיגן מפני נפילות חשמל קצרות, ברקים ושינויי מתח פתאומיים ברשת החשמל. 

במבחן דרך זה לא בחנתי את יכולות "הבית החכם" של המכשיר וזה יגיע בהמשך. המכשיר תומך במוצרי "בית חכם" של חברות רבות דוגמת: WeMo, Philips Hue, Samsung SmartThings, Nest, ecobee.

המכשיר מכיל רמקול פנימי די חזק וצלול, ומי שרוצה למשל להאזין למוזיקה באיכות גבוהה יותר, יכול לחבר את המכשיר בבלוטוס' לרמקולים ולמיקרופונים מרוחקים מבוססי בלוטוס' (או בחיבור ישיר לרמקולים חיצוניים, בכבל AUX), או לחבר אוזניות ישירות למכשיר.

למכשיר הזה יש אינספור אופציות ואינספור שימושים, החל ממענה לכל שאלה ועד להזמנת מוצרים ושירותים מקוונים מכל סוג והפעלת סנסורים מכל סוג. אפשר למשל לחבר את המכשיר לג'ימייל וללוח השנה (Calendar), כך שניתן לנהל יומן פגישות דרכו. אמזון בנתה מכשיר, שייענה לכל צורך קיים או עתידי, באמצעות התוספים הקטנים - Alexa Skills, שיכולים לתת מענה לכל צורך קיים או עתידי.

בכך, אמזון מעוניינת להיות מובילה בשוק מוצרי "הבית החכם" וגם בשוק מוצרי "הסייען האישי", כי המכשיר הקטן הזה מספק את 2 הנושאים והיכולות הללו בו זמנית, במוצר אחד קטן, קל לתפעול וגמיש להתאמה לכל צורך אישי או ביתי. 

שורה תחתונה: המכשיר החדש EchoDot מבית אמזון מציג ללא ספק פתרון מאוד תחרותי ובמחיר מאוד אטרקטיבי בעולם ה-IoT, בדגש על עולמות "הבית החכם" ו"הסייען האישי". הכי חשוב: אין שום דמי מנוי חודשיים לתפעול המכשיר (כמו שיש למשל בפתרון של בזק לבית חכם).

כרגע, המוצר הזה לא כל כך מתאים לישראל, אם כי הוא פועל יפה בישראל, תוך שליטה עליו במחשב נייח או נייד ובקול (באנגלית). החיסרון העיקרי שלו הוא שאי אפשר כרגע לטעון בישראל על הסמארטפון את האפליקציה להפעלה ושליטה על המכשיר מרחוק (מהסמארטפון), מה שהיה עושה את המוצר הנחמד הזה להרבה יותר ידידותי, נייד וחביב, למשתמש הישראלי. 

ציון: 8.5 מתוך 10. 

היכולות של המכשיר
  
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות
שנה טובה ומתוקה, מלאת בריאות והצלחה, גמר חתימה טובה, לכל קוראינו באשר הם!!!

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

29/9/20-1/10/20 - VMworld 2020

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי   

22-30/11/20 - Oracle Week

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
LIVECITY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים