אבטחת IoT בסניפים ארגוניים ובחנויות קמעונאיות

דף הבית >> חדשות אבטחה ועולם הסייבר >> אבטחת IoT בסניפים ארגוניים ובחנויות קמעונאיות
אבטחת IoT בסניפים ארגוניים ובחנויות קמעונאיות
מאת: אוהד רייכברג, 8.12.19, 14:43אוהד רייכברג יחצ

התקני IoT משחקים תפקיד מרכזי יותר ויותר במאמצי הטרנספורמציה הדיגיטלית המתמשכים של הארגונים כיום. הם מרחיבים גם את שטח התקיפה הפוטנציאלי של הרשת עקב חוסר האבטחה המובנה שלהם ומשמשים כיעד קבוע עבור פושעי הסייבר. ההתמודדות עם האתגר של אבטחת התקני ה-IoT, שמתפשטים במהירות בסניפים, דורשת חשיבה מחדש על האבטחה. מה ארגונים צריכים להתחיל לאמץ?

האינטרנט של הדברים (IoT) מהווה כיום חלק מהותי בכל סביבת רשת, החל ממטה החברה הראשי ועד לרשת הביתית. סניפים מבוזרים של ארגונים וחנויות קמעונאיות אימצו את ה-IoT בקצב מהיר מאוד, כאשר הם משתמשים בהתקנים הללו כדי לספק טווח רחב של שירותים, תוך שימוש בשרתי ענן SaaS כממשק הניהול שלהם.

חלק גדול מהצמיחה הזאת לא מסתכם רק בשדרוג של התקנים מסורתיים כמו מדפסות, אלא ישנה התקדמות לגרסת IoT חכמה יותר היכולה לאסוף נתונים ולעקוב אחר הרגלי שימוש.

התקני IoT הנמצאים בסניפים מבוזרים ובחנויות קמעונאיות יכולים לשמש לדברים שונים כמו:
  • ניטור מעקב ואבטחה לא מסתכמים כיום רק בדברים כמו מערכות טלוויזיה במעגל סגור (CCTV), אלא מערכות האבטחה הפיזיות כיום כוללות מצלמות IoT מחוברות, קוראי תגיות ומערכות אזעקה ,שיכולות לקשר בין סריקת תג למערכת זיהוי פנים בווידאו כדי להבטיח גישה מאובטחת למתקן; לחבר תמונות וידאו ממצלמת IP לעסקת כרטיס אשראי לצורך איתור הונאות ולסייע בחקירות PCI; ולהגביל בצורה דינמית גישה למשאבים פיזיים בהתבסס על מגוון של הקשרים, כולל תפקיד או השעה ביום; ואפילו לנעול את המתקן במקרה של פרצה או מקרה חירום.
  • חיישני IoT, במיוחד בסביבות קמעונאיות, נפרסים כדי לפשט את הניטור והניהול של מערכות קריטיות. הם כוללים דברים כמו חיישני טמפרטורה על מקררים במיקומים של הגשה מהירה כדי לוודא, שהאוכל נשמר בטמפרטורות הדרושות, וחיישני לחץ מיכל בתחנות דלק לתפעול בטוח.
  • עסקים קמעונאיים משתמשים בהתקני IoT כדי לתקשר בצורה טובה יותר עם הלקוחות וכדי לבצע פרסונליזציה של חוויית הקנייה שלהם. הם משתמשים בחיישנים המותאמים ל-IoT כדי לבצע סריקות סמארטפונים פסיביות כדי לזהות ולקבל לקוחות חוזרים ולעקוב אחריהם לאורך החנות כדי לאסוף מידע אודות הרגלי הקנייה שלהם. ניתן להשתמש באותות כדי לשדר מידע אודות מוצר ומכירות לסמארטפון של הלקוח, כאשר התקנים, שנמצאים בקרבה, יכולים לספק התראות מיוחדות וקופונים כשהקונה נמצא קרוב למוצר או למחלקה מסוימת, או אפילו פרסומות מותאמות אישית המבוססות על מיקום בקיוסקים המותאמים ל-IoT, ומסכים עם עגלת קניות לכל אורך הביקור שלהם בהתבסס על היסטוריית קנייה קודמת.
  • מנהלי בניינים יכולים להשתמש בחיישני IoT כדי לכבות בצורה אוטומטית את האורות וההתקנים ולשנות את הטמפרטורה כאשר משרדים, חדרי ישיבות או חלקים אחרים של הבניין לא נמצאים בשימוש. כ"כ, ניתן לשלב חיישנים אלה עם דברים כמו לוח שנה תאגידי כדי לבצע משימות כמו לוודא, שהחומרה של חדר הישיבות מאותחלת ומוכנה לפני תחילת הישיבה ומכובה ברגע שהמשתתפים עוזבים את החדר.
אתגרי אבטחת IoT בסניפים
בעוד שכל אחת ממערכות מבוססות ה-IoT היא בעלת יתרונות ישירים עבור הארגון המשתמש בהן, הן גם יכולות להציג סיכון, שהסניף המקומי או הצוות הקמעונאי לא מוסמכים לטפל בו. לפי דו"ח מפת האיומים של פורטינט, התקני IoT מהווים את אתגר האבטחה העיקרי בקרב לקוחות. 6 מתוך 12 הפרצות הגלובליות, שזוהו ודורגו על ידי מעבדות FortiGuard, התמקדו בהתקני IoT, כאשר 4 מהן היו קשורות למצלמות מבוססות IP.  

העובדה היא, שהתקני IoT מרחיבים את שטח התקיפה הפוטנציאלי של הרשת ואף גרוע מכך, הם ידועים לשמצה עקב היותם לא מאובטחים בגלל דברים כמו יחידת עיבוד מרכזית (CPU) מוגבלת וזיכרון; דלתות אחוריות מובנות; העובדה, שהם פועלים לרוב ללא מסך, ממשק משתמש ועוד. דברים אלה מקשים על עדכונם או תיקונם בקלות, במיוחד בגלל שהם לא תוכננו עם אבטחה מובנית כלשהי. כתוצאה מכך, התקני IoT משמשים כמטרה קבועה עבור פושעי הסייבר כדי לגנוב נתונים, לחטוף CPU, להפיץ נוזקות ולהשיק התקפות ברשת.

מדובר באתגר כפול, כאשר הראשון הוא בכך, שלעיתים רחוקות יש צוות IT מוסמך כלשהו בסניף המבוזר או בחנות הקמעונאית, שיכול לפרוס, לנהל או לפתור בעיות הקשורות להתקני IoT ותקריות אבטחה קשורות. האתגר השני - אפילו פריסות אבטחה מרוחקות כוללות לעיתים קרובות התקנים מספקים מרובים בעלי קונסולות ניהול משלהם וממשקים מסובכים. התפרשות של ספקים והתקנים עלולה להפריע לניהול אבטחה יעיל.

אבטחת IoT באמצעות ה-SD-Branch החדש
התמודדות עם האתגר של אבטחת התקני ה-IoT ,שמתפשטים במהירות בסניפים, דורשת חשיבה מחדש על האבטחה. כחלק ממאמצי הטרנספורמציה הדיגיטלית, ארגונים צריכים להתחיל לאמץ SD-WAN (רשת תקשורת מרחבית המבוססת על אבטחה) כדי לשפר את התקשורת ואת חיבורי הנתונים בין הסניפים הארגוניים המרוחקים שלהם ובמיקומים של חנויות קמעונאיות.

יחד עם זאת, רבים מגלים במהרה, שהניסיון של הוספת אבטחה למערכת ה-SD-WAN שלהם בדיעבד יכולה להיות קשה מאוד לפריסה ואף מסובכת יותר לניהול. כתוצאה מכך, SD-WAN מאובטח - במקום שבו האבטחה נשזרת ישירות לתוך טכנולוגיית ה-SD-WAN - מאפשר לא רק לבחון ולאבטח תעבורה ויישומים, אלא גם להתאים עצמו בצורה דינמית לרשתות הדיגיטליות של ימינו המתאימות את קנה המידה בצורה אוטומטית ומשתנות כדי לעמוד בדרישות העסקיות השונות.

ה-SD-branch לוקח את הרעיון הזה צעד אחד קדימה ע"י הרחבת האבטחה המסופקת ע"י ה-SD-WAN המאובטח עמוק לתוך הרשת של הסניף ומספק אבטחה ליישומים, תהליכי עבודה ומשתמשי קצה, רשתות והתקני IoT מחוברים.

מערכת זו כוללת את האלמנטים הבאים:
הגנת קצה הרשת: פיירוול של הדור הבא (NGFW) הוא המרכיב הבסיסי לאבטחת פריסות SD-branch. פיירוול של הדור הבא צריך להיות מסוגל להרחיב את האבטחה החל מחיבור ה-SD-WAN ועד לבקרי גישה חוטיים ואלחוטיים כדי לוודא את כלל אבטחת תעבורת ה-IoT הנכנסת והיוצאת.

הגנת קצה הגישה: נקודות גישה פיזיות ואלחוטיות מאובטחות צריכות לא רק לספק קיבולת ותפוקה, שמספיקות כדי לעמוד בדרישות רוחב הפס המתרחבות של ה-IoT, אלא גם לחלוק חיבורי התקנים ותעבורה עם הפיירוול של הדור הבא כדי לאבטח את תעבורת ה-IoT הנעה לאורך הרשת של הסניף. מתגים צריכים להציע הספק גבוה יותר (PoE) כדי להפעיל את התקני ה-IoT הזללניים ביותר.

הגנת התקני הקצה: השגשוג של התקני ה-IoT בסניפים יכול להוות איום משמעותי עבור ארגונים היות ורבים מהם לא כוללים פונקציות אבטחה. כתוצאה מכך, יש לזהות ולחלק את כל התקני ה-IoT העושים שימוש במכניזם של בקרת גישה משולבת לרשת (NAC), שיכול לספק גילוי, סיווג ואבטחה אוטומטיים עבור התקני IoT המחוברים לרשת.

טכנולוגיות NAC, בתיאום עם פיירוול של הדור הבא, צריכות לסרוק את תעבורת הרשת בצורה קבועה לזיהוי התנהגות חריגה, וכך לאפשר למערכת האבטחה לזהות התנהגות לא ראויה של התקנים ולהגיב באמצעות בידוד דינמי של ההתקנים, שזוהו לצורך הסגר ותיקונם.

התקני IoT משחקים תפקיד מרכזי יותר ויותר במאמצי הטרנספורמציה הדיגיטלית המתמשכים של הארגונים כיום. הרחבת התקני ה-IoT לתוך הסניפים המבוזרים וחנויות קמעונאיות מאפשרת לארגונים להתאים אישית את האינטראקציה שלהם עם לקוחות; לספק שירותים חכמים המגבירים את הפרודוקטיביות; להפחית את התקורה; להתמודד עם סיכונים; ולאסוף מידע קריטי כדי לשכלל את השירותים, תהליכי העבודה והיישומים שלהם באופן קבוע.

התקני ה-IoT מרחיבים גם את שטח התקיפה הפוטנציאלי של הרשת עקב חוסר האבטחה המובנה שלהם ומשמשים כיעד קבוע עבור פושעי הסייבר לגניבת מידע, חטיפת CPU, הפצת נוזקות והשקת התקפות בתוך הרשת.

הבנת היתרונות של פריסות ה-IoT תוך התמודדות עם האתגרים, שהם מציגים, דורשת ארכיטקטורה אסטרטגית עבור הסניף, כאשר האבטחה מהווה את הבסיס שלה. אסטרטגיה זו תאפשר למערכת אבטחה משולבת להפחית סיכונים ע"י ראייה של כל ההתקנים, סגמנטציה מכוונת של התקני IoT המבוססת על קונטקסט, מעקב וניטור של תעבורת ההתקנים והתאמה מהירה בזמן אירוע אבטחה כדי למנוע איומים לפני שיש להם את היכולת להשפיע על הארגון.

קראו עוד אודות קונסולידציה של שירותי הסניף, תוך אספקת אבטחה, גמישות וביצועים באמצעות מארג האבטחה (Security Fabric) של פורטינט.

מאת: אוהד רייכברג, דצמבר 2019.
דירקטור אזורי בפורטינט ישראל

CYBER FREE 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-16/9/2020 - ChipEx2020  

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים