איך "כתבות מפנקות" הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד?

דף הבית >> עולם ה-ICT >> חדשות משרד התקשורת >> איך "כתבות מפנקות" הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד?
אתגר לקוראי האתר: למצוא ולהציג לציבור לינק או צילום של פסק דין האומר "שחור על גבי לבן", שכתבות מפנקות ומלטפות בעיתונות, השפעה על בחירת עורך או כתב באתר חדשות פרטי, החלפת כותרות באתר או השפעה על הורדת כתבות הן בגדר "טובת הנאה", שהיא מיסודות עבירת השוחד. פיצוץ ה-Fake News סביב תיק 4000 והאתר וואלה! וכמה טריקים ועובדות מביכות ומפתיעות העולים מהנתונים הסטטיסטיים הגלויים של אתר וואלה!.  פרק שביעי בסדרה, שמבוסס כמו כל הפרקים הקודמים רק על עובדות המגובות במסמכים. אם כתבות מפנקות וחיוביות, שמקורן ברצון לקדם אינטרסים כלכליים או פוליטיים של מישהו הן בבחינת מתן שוחד או מתן איזה סוג של טובת הנאה, אזי יש להקים מחנה מעצר ענק בנגב, שבו יהיה צורך להכניס למעצר כמעט את כל העיתונאים, כל עובדי תעשיית יחסי הציבור והדוברים ואת כל בעלי השליטה והעורכים הקיימים בישראל מאז קום המדינה. עבור מקבלי השוחד צריך להקים "עיר מעצרים" בסדר גודל של כל גוש דן.
עדכונים בסוף הכתבהWALLA FREE
מאת: אבי וייס, 16.1.19, 10:43

התחלתי להתערב עם כל מי שדיבר עמי על הפרשה לפני כשנתיים, כבר כשהתחילו הרינונים של "סיפורי וואלה!", שהתגלגלו שנה וחצי מאוחר יותר לסיכום המשטרה של החקירה ב"תיק 4000", סיכום שקבע, שיסודות עבירת השוחד בתת הסעיף של "טובת ההנאה" (כשאין חולק שלא עברו מעטפות של כסף בפרשה זו), בין ביבי לאלוביץ' - מבוססים על העבודה היומיומית בכל מערכת של עיתון, מאז שהעיתונות נולדה. נטען שזה החל ברומא במחצית המאה הראשונה לפני הספירה. מאז ועד היום וכך יגם היה בעתיד.

העבודה היומיומית הזו השגרתית הזו לפתע הפכה לעבירת פלילית של שוחד (תחת תת הסעיף של "טובת הנאה"). 

מה הייתה התערבות שלי עם אלו שהתווכחתי עימם (וגם עם המשטרה)? תשלח לי לינק או צילום של פסק דין מישראל, או מאיזו מדינה דמוקרטית בעולם, שבו נקבע "שחור על גבי לבן", שהשפעה או התערבות בתכני עיתון פרטי מקוון או לא מקוון, נופלת במסגרת יסודות "טובת ההנאה" ,שהיא מיסודות עבירת השוחד.

אני יכול לבשר לכם שמזה כשנתיים לא הפסדתי בהתערבות מול איש, כי אין דבר כזה.

כעת אני מרחיב את ההתערבות: אני "מסיר את הכובע" בפני מי שישלח לי לינק או צילום, של איסור להתערב בתכני עיתון פרטי, או להתערב במינוי כתביו או עורכיו, זאת: בתקש"יר, בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה, בתקנון האתיקה של עובדי המדינה, או בכל מסמך רשמי אחר, שמחיב עובדי מדינה זוטרים כבכירים.

אדווח לקוראינו אם נשלח אלי לינק כזה. אגב, עברתי מזמן על כל מסמך רשמי הקיים בישראל - ולא מצאתי דבר כזה. אולי אני זקוק לרופא עיניים באופן דחוף, יכול להיות. אבל יותר בטוח לעניות דעתי - שאין דבר כזה

חשיפה מסעירה לקוראינו - איך מתנהל עיתון מאחורי הקלעים, מאז המצאת העיתון ברומא לפני אלפי שנים ועד היום:
אני עוסק רק בתקשורת והייטק, לא בפוליטיקה. עברתי כמה תחנות בחיי המקצועיים בתחום הזה: כתב, כתב בכיר, מנהל תחום תקשורת, סגן עורך, משנה לעורך ומאז מרץ 2013 אני עורך ראשי של Telecom News שזה עסק קטן - בבעלותי. 

כל השנים, הייתי ועודני מקבל כל יום, בין 20 ל-50 בקשות להעלות ולפרסם "כתבה מפנקת" על מישהו, או על חברה, או על מוצר, או על שירות. מפעם לפעם (זה די נדיר, כמה פעמים בשנה) אני מקבל בקשות להוריד כתבות ו\או להחליף כותרות, כי היא לא מוצאת חן בעיני מישהו. כמעט כל שבוע אני מבצע "עסקה" עם דובר או עם איש יחסי ציבור, שהוא (כלומר הקליינט שהוא מייצג אותו) יקבל ממני "כתבה מלטפת" באתר, תמורת הבטחת "בלעדיות" או "קדימות" לידיעה שהוא מספק לי ממנו.

בנוסף, יש כאלו שמתערבים לי או מנסים להכתיב לי מי ינהל את האתר ומי יהיו הכתבים שיכתבו בו, בנושאים מסוימים. מי עושה את זה? למשל משרד התקשורת, שאוסר עלי להגיע למסיבות עיתונאים ולא מוכן שאראיין את ראשי המשרד, אבל מוכן לקבל כתבים אחרים של טלקום ניוז (עם הגדרת השמות של אלה, שהוא כן מוכן לקבל). זו ממש לא בדיחה ל-1 באפריל ואף כתבתי זאת בגלוי (למשל כאן). 

בתחום בו אני עוסק (שהוא מקצועי ולא פוליטי), יש מעל ל-30 משרדי יחסי ציבור, עם מאות עובדים וגם כמה עשרות של דוברים (של החברות הגדולות במשק, ומשרדי הממשלה העוסקים בתחומים המכוסים בטלקום ניוז). כל האנשים הנחמדים והמקצועיים הללו הללו מקבלים משכורת ובונוסים (אם יש) למטרה אחת עיקרית, בהקשר של הפניות שלהם לטלקום ניוז: לדאוג, שבטלקום ניוז תהיינה "כתבות מלטפות" על הקליינטים שלהם.

ככה זה עבד, עובד ויעבוד, מאז המצאת העיתונות וגם כיום וזה יימשך ולעד. ככה העיתונות עובדת. זו שגרת העבודה מאז ומתמיד. אין שיטת עבודה אחרת, אלא ביום שכל בני האדם שעובדים בתעשייה הזו יהפכו לרובוטים עם AI.

אי אפשר לקחת את שגרת העבודה של העיתונות, הדוברות ויחסי הציבור, ולהפוך אותה לפלילית, בלי שום חוק או החלטה חלוטה של בית משפט. זה גם לא מתקבל על הדעת.

בלי מערכת יחסים הדוקה ומקצועית, בין מערכות יחסי הציבור והדוברות עם כל כלי התקשורת למינם, אין יכולת קיום לשני הצדדים. בשביל זה נבנה מנגנון "האתיקה העיתונאית", שמסדיר את מערכת היחסים הזו וגם אם מישהו לא מקיים את האתיקה העיתונאית, זה לא עניין פלילי בכלל. זה עניין פנימי של גופי העיתונות להסדיר בתוכם פנימה (במקרים קיצוניים זה מגיע לבית הדין הפנימי של מועצת העיתונות, כאשר העונש המכסימלי האפשרי הוא: נזיפה ופרסום התנצלות על הטעות...).

מי שהחליט להפוך את סדרי העבודה של עולם העיתונות, יחסי הציבור והדוברות, לפשע מסוג שוחד, הוא פשוט אדם הזוי, פוגע בחופש העיתונות ופוגע בחופש העיסוק. מדובר באדם (או קבוצה של אנשים, אם זה יותר מאחד) פשוט מסוכן, מסוכן ביותר, שמתאים ל"רפובליקת בננות", אדם שפוגע באינטרסים הציבוריים הכי חשובים שיש במדינה דמוקרטית, שיש לסלק אותו מכל תפקיד ציבורי, וכמה שיותר מהר. 


איך ייתכן שיש "טובת הנאה" בלי "הנאה"?
אם ביבי ושרה קיבלו "כתבות מפנקות ומלטפות", אז צריך למצוא מה הייתה "ההנאה" שלהם מכך, היות והם מכחישים את הטענות נגדם. אפשר למדוד זאת בכמה דרכים. דרך אחת כבר נמדדה והיא בדיקת כל המאמרים, שהיו בתקופה, שביבי היה שר התקשורת: כמה היו חיוביים, כמה שליליים וכמה נייטרליים. הממצאים ברורים ולא אחזור עליהם כאן.

יש הטוענים, שביבי ושרה "שלטו" בוואלה! באותה עת דרך אנשי קשר ויח"צ. זה נראה עוד יותר הזוי, כי למערכת וואלה! יש מנכ"ל, מועצת מנהלים, מנהלים בכירים, עורכי דין וכיו"ב. אי אפשר לשלוט בכל כך הרבה אנשים בלי שירגישו בזה. מה גם שנטען, שלא מעט מהם הם בכלל "אנטי ביבי" בהשקפת עולמם הפרטית. בכל מקרה, זה לא נוגד שום חוק. עיתון פרטי מקוון וגם לא מקוון לא כפוף או מפוקח בשום צורה ואפילו לא בעקיפין - למשרד התקשורת. יתרה מכך, באותה תקופה בכלל ביבי התעסק עם הבעלים של "ידיעות אחרונות" ו-YNET וגם נטען בכמה כלי תקשורת, שהוא שולט ב"ישראל היום". אז למה הוא צריך היה "להתעסק" עם אתר כמו אתר וואלה!? זה לא נראה הגיוני.

כאן אני מציג אתגר אחר לגמרי. אתגר שבכלל לא נבדק. כמה קוראים קראו את הכתבות המלטפות, מול כמה קוראים שקראו את הכתבות השליליות וכמה את הכתבות הנייטרליות. זאת, מול הקוראים שקראו ידיעות אחרות באתר. כשאני מתכוון ראו, זה ממש קראו, לא רק הקליקו על הכותרת או עברו ליד הכותרת (הכל מדיד וקיים באתרים מקוונים). 

אפשר להוציא את הנתונים הללו מגוגל אנליטיקס של וואלה! (נתונים של מדידה פנימית של האתר, שלא גלויים לציבור, בניגוד, למשל, לנתוני גוגל אנליטיקס של אתר טלקום ניוז, שחוברו על ידי לאתר SimilarWeb למדידה חיצונית של אתרים באינטרנט. כך, שכל נתוני הקוראים מגוגל אנליטיקס יהיו חשופים בשקיפות מלאה לציבור - כאן.

אגב, SimilarWeb היה סטארטאפ ישראלי, שנולד ב-2007 , ושהפך לחברה גדולה ברמה העולמית והניתוחים של סימילרווב נחשבים ל"מילה האחרונה" בקרב החברות הגדולות בעולם, לרבות חברות מדיה ותקשורת.  

ההצעה שלי היא כזו: לקחת 10 כתבות מלטפות על ביבי, 10 כתבות מלטפות על שרה, 10 כתבות שליליות עליהם, 10 כתבות נייטרליות עליהם, ומול זה להציב 30 כתבות שלא נכתבו עליהם, בכל התחומים הקיימים באתר החדשות של וואלה!: פוליטי, פלילי, ספורט, אופנה וכיו"ב), ולהציג טבלה משווה סטטיסטית, של כמות הקוראים, שהקליקו על הכתבות בכל קטגוריה וכמה זמן בממוצע הם התעכבו על הכתבה (מה שמצביע, שאולי הם הושפעו מהכתבה) וכמה הקליקו על כל כתבה ונטשו אותה מייד (מה שמצביע, שהם לא הושפעו מהכתבה כי לא קראו אותה. הנתון הזה (של נטישת כתבה, או בכלל נטישת האתר) נקרא Bounce Rate בלשון המקצועית, בעולם של של צפייה של קוראים באינטרנט, והנתון הזה נמצא גם כן בנתונים של גוגל אנליטיקס.

אני בטוח, שהמשטרה לא תבקש ולא תרצה לבצע בדיקה כזו. למה אני בטוח בזה: כי כך, כל "מגדל הקלפים", שהיא בנתה על וואלה - יתמוטט ברעש ענקי.

לעניות דעתי, בספק אם היו קוראים ל"כתבות המלטפות והמפנקות" הללו, קוראים שהקדישו זמן לקרוא את הכתבות הללו עד סופן ולהיות מושפעים (אולי) מהן. הנתונים של וואלה! (שמייד נציג אותם) מצביעים, שחלק נכבד מאוד מהקוראים נוטשים את הכתבות באתר, מייד כשהם נכנסים אליהן מבלי לקרוא את הכתבה (פירוט בסעיף הבא). כלומר, זו לא תהיה הפתעה אם אספר לכם, שאת "הכתבות המלטפות" על ביבי ושרה מעט מאוד קוראים (אם בכלל) קראו את הכתבות הללו, מול כתבות אחרות המצויות באתר וואלה!.

אני סבור, שאפילו ביבי ושרה ידעו ויודעים, ש"וואלה!" הוא בכלל לא אתר מוביל או משפיע בתחום העיתונות המקוונת, בוודאי לא בעל השפעה מול כלי התקשורת המובילים. כך, שנושא "ההנאה" הוא אולי מינורי ואולי אפסי, או אף שלילי. לבנות על זה תיק פלילי? הזוי לחלוטין.  

חשיפת השטיקים והטריקים של אתר "וואלה!":

כמה קוראים יש בכלל לאתר וואלה!? 

אני מבקש, שתחזיקו טוב טוב בשולחן או בכל דבר יציב, כדי שלא תפלו לרצפה מרוב צחוק או תדהמה.
כי אני די בטוח שתפלו מהכיסא, מצחוק או מתדהמה, אם אתם יושבים על כיסא, או אפילו עומדים. 

התשובה: 35 מיליון מבקרים בחודש החולף (דצמבר 2018). ליתר דיוק: 35.38 מיליון.
במצטבר בין אקטובר 2018 עד דצמבר 2018 (3 חודשים): 106.1 מיליון מבקרים.

מאיפה? 90.54% מישראל.

כלומר: מעל ל-31 מיליון בחודש החולף וכ-96 מיליון בשלושת החודשים שחלפו. 


לא מאמינים?
אז הנה מייד תראו את צילום הנתון, שהוצאתי אתמול מ-SimilarWeb, אתר שנחשב שני בגודלו ובאמינותו בעולם מדידת ביצועים באתרים באינטרנט, אחרי גוגל אנליטיקס (שכבר ציינתי לעיל - מוסתר ע"י וואלה! מהציבור):

הדו"ח החופשי המלא של אתר וואלה! מ-SimilarWeb מצוי כאן להורדה, למי שמתעניין והוא חופשי לכל אחד. מי שמעוניין בדו"ח מעמיק יותר, יכול להירשם ולשלם באתר.

כאן אני מביא את 2 הצילומים הכי חשובים מהדו"ח הזה והראשון הוא של סיכום התעבורה השוטפת של הנכנסים לאתר בחודש האחרון וב-3 החודשים שעברו:
וואלה! צילום ראשום

לא רק שיש לאתר הזה 35.38 מיליון "מבקרים" ׁׁלחודש - נכון לתחילת ינואר 2019, ה-Bounce Rate ("אחוז הנוטשים") של האתר הוא ענק, 40.55% (הנתון של אתר טלקום ניוז, רק לשם השוואה, הוא 7.91%).

כלומר, מעל ל-40% מה-35 מיליון הללו, נכנסים לאתר ונוטשים אותו כעבור שניות ספורות, בלי לקרוא מאומה

מדהים. לא?

איך נולד ה"ישראבלוף" הענקי הזה?

מכאן:
וואלה! 2

אם אתם לא הבנתם את הנתונים, אז אסביר את זה שוב לאט, בציון כמה עובדות מרתקות ומביכות:
 • חלק ניכר מהנכנסים לוואלה! הם בכלל לא בני אדם. למשל. לי יש תיבת דואר בוואלה, שאני נותן אותה לכל אתר בארץ ובעולם, שרוצה ממני הרשמה בכניסה לאתר, או כדי לקבל איזה מידע מהאתר. זאת עשיתי ואני עושה, כמו רבים בישראל, כדי שאת כל הזבל הפרסומי, שמגיע מייד לאחר ההרשמה הזו, אקבל לתא הדואר הזה בוואלה. אני מקבל בין עשרות למאות מיילים של "דואר זבל", כלומר פרסומות, כל יום, לתא הדואר שלי. כל כניסה של מייל לתא הדואר שלי - זו כניסה לוואלה. כל כניסה שלי לוואלה כדי למחוק את הדואר הזה, זו כניסה לוואלה.
 • כעת מתחיל להיות יותר מובן למה ה-Bounce Rate כל כך גבוה (41%). כל מייל, שמגיע לתא הדואר שלי, חולף לו במהירות בפתח האתר ונוחת במהירות הבזק בתיבת הדואר שלי בוואלה. המייל הזה לא קורא את הידיעות על ביבי או שרה, כי המייל הזה שנשלח אלי הוא פשוט טיפש מדי. הוא רק מייל המכיל פרסומת, לא יכולת קריאה והנאה של כתבות מפנקות על ביבי או שרה. את המייל הזה בכלל לא מעניין ביבי או שרה. המייל הזה מגיע אלי - כדי למכור לי משהו, שאני בכלל לא רוצה לקנות...
 
 • על פי הנתון הנמצא בתצלום, 18.49% מהכניסות לאתר וואלה זה דואר. פשוט דואר (במקרה של תא הדואר שלי, כמעט הכל זה זבל עבורי...). על זה אפשר לבנות תיק פלילי? מדהים, שאנשים בכלל לא יודעים מה זה אתר וואלה!. הם לא הסתכלו על הנתונים הגלויים לעין כל. רק "יורים באוויר" האשמות שווא. רק בגלל שזה ביבי ושרה.
 • אפשר לראות, שרק 13.54% מהנכנסים, מגיעים לאתר החדשות של וואלה!. לאיזה חדשות הם בדיוק מגיעים? כמה זמן הם מקדישים לכל כתבה? האם הם באמת קוראים את הכתבה, או נוטשים אותה מייד בהתחלה (Bounce Rate)? לזה צריך גם את גוגל אנליטיקס, כפי שהצעתי בפסקה הקודמת. עד שזה לא ייבדק עם נתוני אמת, כל טענה יכולה להישמע הגיונית, כולל הטענה, שאיש לא קרא את "הכתבות המלטפות והמפנקות" על ביבי ושרה, אולי חוץ מביבי ושרה, ואנשי יחסי הציבור שלהם...  גם הם (אנשי יחסי הציבור) יודעים שכל העניין הזה הוא "ישראבלוף" אחד ענק, כי הם משתמשים בכלים דוגמת SimilarWeb, כדי למדוד את החוזק, ההשפעה והיקף הכניסות לאתרים. 
 
 • מי הם כל שאר המיליונים, שנכנסו לאתר וואלה? זה התרגיל של וואלה! (לזכות האתר ייאמר, שיש עוד אתרים לא מעטים, שעושים את התרגילים הללו, כך שזכות ההמצאה הזו, לא שייכת דווקא לוואלה!): יש לוואלה לא פחות מ-50 (!) דומיינים ("שמות מתחם"), שזה ממש מספר מדהים בהיקפו, דומיינים שסווגו על ידי וואלה! כ-Subdomains, כמופיע בתצלום כאן למעלה, לכל השירותים שיש באתר, מ-VOD ועד לוח מודעות לנדל"ן, והכל נרשם על הדומיין הראשי. כלומר: כל הכניסות לכל הדומיינים הללו נרשמות על הדומיין הראשי. דוגמה להמחשה: אם מישהו נכנס לוואלה לחפש להשכיר דירה, או לקנות צעצוע לילד, זה נרשם ככניסה לאתר, למרות שאותו מחפש דירה או רוכש צעצוע לילד, לא קרא שום "כתבה מפנקת ומלטפת" על ביבי או שרה
 
 • יתרה מכך. ביבי התעניין בכלל כל אותה תקופה וגם לפניה ואחריה, בנושאים של שוק הטלוויזיה וזה היה ממש נושא מרכזי עבורו, לא בזק וואלה!, ובתחום העיתונות המודפסת והמקוונת, הוא התעניין ועסק באופן אישי בעיתונים, שבאמת יש להם השפעה על דעת הקהל בישראל: "ידיעות אחרונות", "אתר YNET" ו"ישראל היום". כל זה מסופר ומתועד בהרחבה יתרה, במה שמכונה ע"י המשטרה והתקשורת: "תיק 2000", תיק, שנראה על פניו "פייק ניוז". קצת פרופרוציות ונתונים מוצקים, לא יזיקו לחקר האמת. אבל נראה בעליל, שלא מחפשים את האמת, אלא את ראשו של ביבי
לא די שרבים "התגייסו" כדי לייצר "אווירת שוחד" כנגד ביבי, "בתוספת יוקר" דחפו בכוח גם את שרה לעלילה הבלשית המבושלת הזו. מה היא בכלל מבינה בענייני רגולציה ובזק? היא חתמה אי פעם על מסמכים רגולטוריים? היא מבינה בכלל איך מייצרים מסמכים רגולטוריים בעולם התקשורת? זו פשוט בדיחה ואבדן דרך של המשטרה והפרקליטות.

אם צריך להעמיד לדין פלילי כל אחד, שרוצה כתבה חיובית בעיתון (דוגמת שרה), אזי צריך לכסות את כל שטח מדינת ישראל בגג ולהכריז על כל המדינה הזו כבית סוהר אחד גדול כמעט לכולם (אפשר להתחיל עם הפוליטיקאים...). גם יהיה שם מקום מכובד להרבה קציני משטרה...

מדפי החקירה של שרה במשטרה בפרשה זו, אפשר רק "לעטוף דגים" או לבנות עפיפונים מנייר, לא כתב אישום עם ראיות קבילות לבית המשפט. ועוד הקימו "חמ"ל" בלהב 433 עם עשרות ואולי מאות חוקרים, בראשות המפכ"ל וקצינים אחרים בצמרת המשטרה, לחקירה ההזויה הזו. זה פשוט פלופ משטרתי אחד גדול, מקומם ועצוב.

התייחסות נוספת לסוגיות הללו יש כאן, כשהתייחסתי לבקשת התביעה הייצוגית שהוגשה כנגד וואלה! ב-12.12.18.

"התפירה של התיק" ו"חושף השחיתויות" המהולל - אילן ישועהאילן ישועה יחצ
בסיפור, שהניע מנכ"ל וואלה!, אילן ישועה (בתמונה משמאל, יח"צ), נעשו כל כך הרבה שגיאות, שצריך להקדיש לזה יותר מקטע קצר במאמר. אציין כאן רק את הנקודות המרכזיות:
 • אילן ישועה הוא לא עובד ציבור ולא עובד מדינה. לתת לאדם, שעובד במקום פרטי, הגנה של "חושף שחיתויות", הגנה שחלה רק על עובדי ציבור, מבלי להגדיר אותו כ"עד מדינה", או לחילופין "חשוד", היא דבר בלתי מתקבל על הדעת. 
 • יתרה מכך. במקום עבודה פרטי זה נראה ממש סותר כמה חוקים אם אתה מקבל מיליונים כשכר ובונוסים מבעל הבית שלך ותוך כדי כך במשך שנים אתה מקליט אותו ואוסף נגדו חומרים, לקראת "יום פקודה" ככסת"ח למעשים שלך עצמך, כדי ל"הגן על התחת" של עצמך.
 • אם בעל הבית שלך מושחת, תתפטר ותגיש נגדו תלונה, או שתגיש תלונה בזמן אמת ולא אחרי שנים, כשיש לך חשש, "שעלו על עקבותיך". לעניות דעתי, זו הדרך הנכונה, הישרה והמוסרית לנהוג. אצטט כאן משפט חשוב, שפורסם כאן: "אדם ערכי לא משתף פעולה במשך שנים (מתחילת העשור ועד 2018) עם הוראות המנוגדות לערכיו המקצועיים והמוסריים, ובוודאי לא כשהוא סבור, שהן מהוות גם עבירה על החוק ומצדיקות הקלטה של מנהליו, שאותם הוא מחשיב כעבריינים – כשכל אותו זמן הוא מכניס לחשבון הבנק שלו מיליוני שקלים (כנראה עשרות מיליוני ש"ח. 'רק' 12 מיליון ש"ח הוא קיבל בונוס על מכירת יד2. זאת, על חשבון בעלי המניות של חברה ציבורית)".
 • אחת הטענות המרכזיות, שגם המשטרה הכניסה בהמלצותיה לפרקליטות בסיום החקירה, הייתה הטענה, שביבי התערב במטרה להחליף את עורך וואלה!. זאת, בעקבות ידיעה, שפורסמה בוואלה! בנובמבר 2016 בעניין "פרשת הצוללות". כל מי שבודק את לוחות הזמנים, היה מגלה בקלות, שבנובמבר 2016 ביבי בכלל לא היה שר התקשורת לענייני בזק, כי הוא "קיבל חסינות" בגלל תלונות חלק מכלי התקשורת, חסינות מהיועמ"ש, ושר התקשורת לענייני בזק מיולי 2016 (ליתר דיוק מ-18.7.16) והלאה היה צחי הנגבי (עד שהוחלף ע"י איוב קרא). זה בדיוק אותו סיפור הקיים בכל סדרת הכתבות שלי. לוקחים מעשים, שבוצעו (אם בכלל) אחרי שביבי כבר לא עסק בענייני בזק, ומעבירים אותם לאחור ב"מנהרת הזמן", כאילו זה הוכחה שניתן שוחד. שוחד נותנים ומקבלים בהקשר של המעשה (המעשה היה חתימה של ביבי על מיזוג בזק-יס, שנחתם על ידו ב-23.6.15. כלומר: נובמבר 2016 זה שנה וחצי אחרי כן (!). המכתב של פילבר בעניין "ההפרדה התאגידית" נחתם ביום 23.12.16, כחודש אחרי "הניסיון של ביבי להדיח את עורך וואלה! - אבירם אלעד". אי אפשר לגלגל את המעשה הזה (של ניסיון לפטר עורך) לאחור שנה וחצי לקשור אותו בדיעבד למעשה, שנעשה שנה וחצי קודם, ואי אפשר לגלגל אותו חודש קדימה ב"מנהרת הזמן", כדי לקשור את המעשה הספציפי הזה של "השוחד", למעשה של "ההטבות לבזק" מפילבר, אולי בשליחות ביבי. זה לא הגיוני ולוחות הזמנים פשוט לא תואמים. זה נראה על פניו "תפירת תיק" ב"חוטים גסים". 
 • אם כתבות מפנקות וחיוביות, שמקורן ברצון לקדם אינטרסים כלכליים או אינטרסים פוליטיים של מישהו, או שניהם גם יחד, הן בבחינת מתן שוחד, או מתן איזה סוג של טובת הנאה, אזי יש להקים מחנה מעצר ענק בנגב, שבו יהיה צורך להכניס למעצר כמעט את כל העיתונאים, כל עובדי תעשיית יחסי הציבור והדוברים, כל בעלי השליטה והעורכים הקיימים בישראל, כמעט בכל אמצעי התקשורת, מכלי התקשורת הגדולים הארציים ועד המקומונים הכי קטנים בקרית שמונה (או באילת, אותו דבר), מאז קום המדינה (למה מקום מהמדינה? כי לפני כן הבריטים ולפניהם הטורקים שלטו כאן עם חוקים משלהם...) ועד עצם היום הזה. למה יש צורך לעצור כמעט את כולם? משום שזה בדיוק מה שהם עושים כמעט כל יום, כל השנה וגם היום. מחנה המעצר בנגב זה רק בשביל העיתונאים, אנשי היח"צ, המו"לים, הבעלים והעורכים, נותני השוחד ומתווכים בשוחד. עבור מקבלי השוחד צריך להקים "עיר מעצרים" בסדר גודל של כל גוש דן. לכן מכאן, אם כתבות מלטפות ומפנקות הן טובת הנאה ושוחד, הגיוני ומתקבל על הדעת, שהיה ראוי לעצור בפרשות "תיק 4000", את אילן ישועה מנכ"ל וואלה!, זה שמסר לחוקרים את "ההקלטות המפלילות" (למעשה, מפלילות קודם כל את עצמו בעניין זה) וגם כינה את משפחת אלוביץ' "משפחת פשע". זה אולי נכון ואולי לא, אבל החלק החשוב מהמשפחה הזו - זה הוא בעצמו. הוא היה לכאורה ראש "נותני השוחד", עם הצוות שלו בוואלה! במשך שנים - רק אם אכן "כתבות מפנקות" בתקשורת - זה שוחד. לכן, אם הוא לא נעצר ע"י המשטרה, אז זה יכול להיות רק מאחת הסיבות הבאות: 1) הוא "עד מדינה", אבל לא סיפרו לנו את זה (או לא רצו לספר לנו את זה והעובדה הזו תתגלה עוד מעט). 2) הוא מודיע קבוע של המשטרה, והמפעיל שלו ביחידת המודיעין המשטרתית קיבל עבורו מהפרקליטות "חסינות" לכל מעשיו במשך שנים בשירות "משפחת הפשע", שהייתה הבעלים של וואלה! ושדאגה "לרפד" אותו ב"משכורות מפנקות" במשך שנים. 3) אין עבירה כזו ולכן לא עצרו אותו. (רגע, אבל את ביבי כן מאשימים בעבירה כזו. משהו פה לא מסתדר עם הטיעון הזה. בהערת אגב אציין, שאלי ציפורי מגלובס כתב על הנושא הזה מאמר מאוד נוקב ונכון - כאן). 
 
 • לא די שהחקירה נוהלה ברשלנות ובחוסר הבנה בסיסי של עולם רגולציית התקשורת, לא נעשו דברים בסיסים כדי לאמת את מה ש"עדי המדינה" מוסרים. למשל, אם היו בודקים את הסמארטפון של ניר חפץ ("עד מדינה" בתיק)וגם את המחשב שלו ביסודיות, היו מגלים, שכל מה שהודלף ע"י הפרקליטות לכמה כתבים לגבי הרצון של נתניהו (ואשתו) ל"כתבות חיוביות" בוואלה!, עם כל מיני רכילויות טפשיות ועסיסיות (דוגמת "סיפורי אשת והאב של השר נפתלי בנט"), נעשה על ידו מול כל כלי התקשורת, שחפץ עמד עימם בקשר, לא רק מול וואלה!. ככה עובדים בעולם העיתונות, מאז שהיא נולדה בימי הביניים ועד עצם היום הזה. יש עורכי עיתונים, שיכולים להעיד על כך, אבל הם כלל לא נחקרו. בכלל, כל החומר, שהעביר אילן ישועה בחקירתו וכל ההקלטות שלו, היה צריך להיות מועבר למועצת העיתונות. שם מטפלים בהפרות של האתיקה העיתונאית. לא במשטרה. זה בכלל לא עניין של המשטרה או של הפרקליטות. מדובר בכשל חקירתי ענק ובכשל משפטי מדהים. 
 • בדיקה סטטיסטית של הכתבות בעד או נגד ביבי בוואלה! בתקופה הרלבנטית, לרבות כמה הקליקו על כל כתבה וקראו אותה (בהשוואה מול כתבות אחרות, כפי שכתבתי למעלה), מה שלא נעשה עד רגע זה, הייתה מגלה, שהיו יותר כתבות "נגד ביבי"(או "ניטרליות"), מאשר "כתבות מלטפות ומפנקות" אותו ואת שרה, ובכלל את כל הכתבות המפנקות הללו קראו רק קומץ קטן של קוראים וזה לא השפיע על איש וגם ביבי ידע שזה לא משפיע על איש. זאת, כי וואלה! זה קודם כל אתר של מסחר אלקטרוני ודואר אלקטרוני ולא אתר של חדשות מוביל ומשפיע בישראל. כלומר: רוב כלי התקשורת, שהיללו את "חושף השחיתויות" אילן ישועה,, במערכת אדירה של Fake News, יצרו מצג שווא לציבור, שאין לו שום בסיס בעובדות, ודחפו את המשטרה והפרקליטות לחקור בסדר הלא נכון ובכיוון הלא נכון את החקירה הזו, וגם נפלו בפח עם "עדי מדינה" ספינולוגים "עם דיפלומות בספינולוגיה", אנשים, "שלא הייתי קונה מהם רכב משומש", ובכך הכשילו את החקירה של המשטרה לכל אורכה, וגם את הפרקליטות, שנגררה אחרי הקו השגוי הזה.
שורה תחתונה:
יש כאן, למיטב הערכתי, על בסיס כל המידע והמסמכים שהצגתי וניתחתי בסדרת הכתבות (עד כה 7 כתבות מרכזיות ועוד כמה כתבות משנה נלוות), "תסמונת של עיוורון", תסמונת, מעין קונספציה, שמזכירה את "הקונספציה של יום הכיפורים".
המשטרה והפרקליטות בנו כאן בחוטים גסים "פייק תיק" המבוסס על "פייק ניוז". 
 

נספח
רשימת הפרקים הקודמים בסדרה החדשה בעניין "תיק 4000": כמה פרקי רקע חשובים, שהקדימו את הסדרה הזו, וששימשו כבסיס ונקודת מוצא לחשיפות הטריות והחדשות: עדכון 17.1.19: כתבה ב"ישראל היום" מוסף השבוע 18.1.19, עמ' 16-17: "המשטרה לא חקרה את האנשים הנכונים בתיק 4000".
נצ"מ בדימוס אבי וייס, בעל האתר "טלקום ניוז", עלה לכותרות כאשר שלמה פילבר עשה "לייק" לידיעה: "מסמכי בזק־YES מוכיחים - תפירת תיק" • בראיון, מספר וייס על האיתות של פילבר ("לא כדאי שיעלה להעיד") √• על החקירה • ועל כך שנתניהו לא עזר לבזק. - כאן.

עדכון 23.1.19, 22:30: עלתה לפתע כתבה מדהימה ונוקבת, מבוססת מסמכים מקוריים, בעיתון "דבר ראשון" מהכתב ארז רביב. להלן הכותרת של הכתבה, כותרת המדברת בעד עצמה: "תהליך האישור נחשף חשיפה: פרוטוקול אישור עסקת YES-בזק מראה החלטה לחוצה אך מקצועית. לפי המסמכים שהגיעו לידי 'דבר ראשון', אישרה מועצת הכבלים והלוויין את ההעסקה שבמרכז תיק 4000 בלוחות זמנים לחוצים, אך קיימה דיון מעמיק וענייני בפרטיה | אם במשרד התקשורת הייתה התנגדות, איש לא הביע אותה | איך זה מסתדר עם גרסתו של נתניהו? כל הפרטים בכתבה". 
הכתבה המלאה - כאן

עדכון 18.5.19: בראיון מדהים, שפורסם ב-8.5.19 ע"י כתבי "מקור ראשון" (כאן), עם עו"עו"ד שי ניצןד שי ניצן (בתמונה משמאל), פרקליט המדינה, עולות, בין היתר (ולעניות דעתי), 3 תובנות חשובות:
1) עו"ד שי ניצן טוען, שההדלפות מגיעות מעורכי הדין של נתניהו ולא מהפרקליטות. הוא כמובן יודע את האמת, וזו לא האמת (מה שטען בראיון). האמת כתובה כאן - "שחור על גבי לבן".
2) הוא לא שמע על תופעת "תפירת תיקים" בישראל. ייתכן ויש לו בעיות בשמיעה, או בזיכרון, או בקריאה, או בכולן יחד. זה נראה די ברור מדבריו.
3) עו"ד שי ניצן "מודה בפה מלא", שאין תקדים להעמדה לדין של איש ציבור בחשד לקבלת שוחד כתוצאה מפרסום "כתבות מחמיאות ומלטפות" עליו (או על אשתו ו\או בנו) בעיתון מקוון (או בכל כלי תקשורת אחר). כלומר: הוא המציא חוק שלא קיים ורוצה ליצור תקדים משפטי עולמי, "על הגב שלנתניהו". די ברור למה. 

בנוסף, עו"ד שי ניצן הצדיק את יצירת התקדים המדהים הזה בטענות ש: "צריך לזכור שוואלה היה אז אתר החדשות השני המוביל בישראל", ו-"כתבה רצינית בעיתון היא בעלת משמעות גדולה עבור איש ציבור ועבור כל אחד". הבעיה שלשקרים הללו - אין בכלל רגליים, כמפורט כאן בכתבה למעלה. אין כאן כלום והעובדות שונות לגמרי. פשוט המצאה ו"תפירת תיק" קלאסית

אותי (ולא רק אותי) זה די מזעזע, שזו דמותו ואלה הם ערכיו של פרקליט המדינה של מדינת ישראל. 

זו בדיוק הסיבה, שלאחר הפרסומים (למשל: כאן וכאן) בדבר "סיכול חקירת חשדות לפלילים" ע"י עו"ד שי ניצן, הגשתי לשופט (בדימוס) דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות (נת"מ), תלונה (כאן), אודות "העלמת תלונה" ע"י הפרקליטות בראשותו של עו"ד שי ניצן (התלוננתי רק על המקרה האחרון. יותר מ-10 תלונות בחשד לפלילים "הועלמו" אצלו, מאז תחילת 2018 ועד היום. היו "העלמות" של תלונות, שהגשתי ליועמ"ש ,ש"נגרסו" בפרקליטות גם קודם לכן, אבל לא ספרתי...), התלונה הוגשה כעת לנת"מ, אודות המקרה הכי חריף והכי "טרי". נקדיש לנושא הזה כתבה ספציפית ומלאה במסמכים, בהמשך סדרת הכתבות אודות "תפירת תיק 4000".  

עדכון 12.6.19: אחרי 13 שנה, מנכ"ל וואלה!, אילן ישועה, סיים אמש (11.6.19) את תפקידו באתר וואלה!. ישועה סיים את תפקידו בהסכמה עם הנהלת קבוצת בזק, אך מאחורי הקלעים התגלעו מחלוקות בחודשים האחרונים בינו לבין יו"ר בזק, שלמה רודבעידו אשד, סמנכ"ל התוכן של האתר, יחליף אותו וימונה למנכ"ל החברה מהיום. דירקטוריון וואלה! בראשות רודב התכנס ואישר את פרישת ישועה ומינויו של אשד
ישועה הוא אחת הדמויות המרכזיות ב"תיק 4000". הוא האיש שביצע בפועל את ההנחיות מטעם משפחת אלוביץ' בעניין החשד (כביכול) להטות את סיקור האתר למען ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ורעייתו שרה. בשלב מסוים החל ישועה להקליט את אלוביץ' וגורמים נוספים כשהם מעבירים לו הנחיות מעין אלה. העדות של ישועה, ההקלטות והמסרונים שמסר, הפכו למשמעותיים מאוד להפיכת חקירת "תיק בזק" לחקירת "תיק 4000"

עדכון 18.10.19: פורסם מאמר של קרולין גליק ב"ישראל היום" (כאן), תחת הכותרת: "זה התקדים הדרמטי שהציגו פרקליטיו של נתניהו בשימוע - ועשוי למוטט את התיקים נגדו", אודות חוות הדעת המשפטית הבינלאומית המעמיקה שנמסרה לד"ר אביחי מנדבליט בשימוע. מומלץ לקריאה. 
BAG SEWING FREE
BAG SEWING FREE 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות
מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 
לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

28-29/10/19 - Smart Mobility Summit 2019 

17-24/11/19 - שבוע היזמות העולמי 2019  

17-21/11/19 - Oracle Week 

3/12/19 - ועידת ההייטק החרדי 2019  

4/12/19 -  GO Mobile #8 

11/12/19 - Next Case  

12/2/20 - Teleco 2020

 

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לספטמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן


 
זרקור חברות
 
פורטינט
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים