Telecom News - בזק בקדחת שדרוגים: תשדרג את רשת הסלולר ואת רשת הפס הרחב לטכנולוגיית ה- Vectoring שתספק עד 180 מגה לכל בית

בזק בקדחת שדרוגים: תשדרג את רשת הסלולר ואת רשת הפס הרחב לטכנולוגיית ה- Vectoring שתספק עד 180 מגה לכל בית

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> בזק בקדחת שדרוגים: תשדרג את רשת הסלולר ואת רשת הפס הרחב לטכנולוגיית ה- Vectoring שתספק עד 180 מגה לכל בית
קבוצת בזק מגיבה לתחרות בסלולר ובקווי בשדרוג הרשתות. ההשקעה הגדולה ביותר: שדרוג רשת הסלולר של פלאפון בכ- 100 מיליון ש"ח. השדרוג החשוב ביותר: שדרוג רשת ה- VDSL לטכנולוגיית ה- Vectoring, שתחסום את יישום השוק הסיטונאי בישראל.
מאת: אבי וייס, 29.5.13, 22:45

בלעדי: קבוצת בזק נלחצה כנראה מההתקדמות הטכנולוגית של מתחרותיה והחליטה לצאת מהאדישות ולהשקיע בשדרוג תשתיות משמעותי ביותר, גם בתחום הקווי וגם בתחום הסלולרי.

ההחלטה החשובה יותר לטווח הקצר והבינוני היא שדרוג רשת הפס הרחב של בזק לטכנולוגיית ה- Vectoring. הסברים נוספים מה זה Vectoring מצויים כאן וכאן. מדובר בטכנולוגייה המשפרת באופן משמעותי את הביצועים על חוטי הנחושת של בזק. זאת, ע"י ביטול הרעשים מחוטים שכנים ועוד כמה טכניקות לשיפור התקשורת רחבת הפס על חוטי הנחושת. 

למה בזק משדרגת את רשת חוטי הנחושת שלה כעת?
א. הפריסה של סיבים עד הבתים (מה שבזק מכנה Fiber NGN) תיקח זמן רב, אולי עשור. כרגע, בגלל אי הוודאות מה יצא ממיזם חברת החשמל ל- FTTH, אין מה למהר עם הסיבים (גם הוט עצרה את מהלכי ה- FTTH שלה). 

ב. בזק נלחצה מהפיגור שלה מול הוט לספק קצבים גבוהים. להוט יש 100 מגה לכל לקוח שרוצה זאת, בכל מקום בארץ. לבזק - אין. ניתחתי זאת בהרחבה כאן. בזק לא יכלה להישאר מאחור לזמן ארוך כל כך. הטכנולוגיה היחידה הזמינה ליישום על הרשת הקיימת שלה היא טכנולוגיית ה- Vectoring. טכנולוגיה זו מספקת 100 מגה לרוב הלקוחות ועד 180 מגה לחלק קטן מהלקוחות (אלו הקרובים פחות מ- 2 ק"מ מארון בזק השכונתי ומצב החיווט של חוטי הנחושת אליהם טוב מאוד). 

ג. ביישום ה- Vectoring מחסלת בזק את המשך יישום ה"שוק הסיטונאי". מדובר בצעד מאוד משמעותי לעתיד בזק ולעתיד התחרות בשוק הקווי בישראל.

הסבר קצר למי שלא בקי בתחום:
1) משרד התקשורת החליט ברוב חוכמתו ליישם, בשלב ראשון, את שיטת ה- Bit Stream Access כמודל הראשוני ל"שוק סיטונאי" בישראל. למה? תשאלו את מנכ"ל משרד התקשורת עדן בר טל שהציג זאת.

המשמעות: לא יחול שום שינוי במצב היחסים בין בזק לספקים ש"ירכבו" עליה. גם היום, כל הספקים הגדולים מחוברים ללקוחות דרך בזק ב- Bit Stream Access. הטכנולוגיה הזו נולדה עם תחילת פריסת ה- ADSL לפני כ- 15 שנה. אין בה שום דבר חדש. הדבר היחיד שישתנה: הלקוח ישלם ל- ISP  גם על התשתית של בזק. גם זה לא חדש. יש כל הזמן וכל השנים מבצעים של ה- ISP, שהמחיר שלהם ללקוח כולל בתוכו גם את תשלום התשתית. אז מה חדש? כלום. האם המחירים ירדו? למה שירדו אם אין שום דבר חדש?

מי מרוויח מכך? כמובן בזק, שירד ממנה העול של ה"ההפרדה המבנית". על הטעות ההיסטורית הזו כבר פרסמנו עשרות מאמרים, מהם חמישה רק בשבוע האחרון, ואין צורך לחזור על כך שוב. 

2) מה עושה ה- Vectoring לשוק הסיטונאי? הוא תוקע אותו במצב של Bit Stream Access בלבד, שזה המצב הקיים, בלי יכולת להתקדם לכיוונים, שיאפשרו תחרות של ממש "בשוק הסיטונאי". מודלים יותר חדשים אלו של "שוק סיטונאי" קרויים LLU ו- SLU. מבלי להיכנס לפרטים טכניים, העיקר הוא חשוב: אי אפשר ליישם LLU ו- SLU אם יש Vectoring על חוטי הנחושת.

למה? המערכת הזו פועלת על כל החוטים במקביל, ולכן לא ניתן להפריד זוג חוטים אחד או יותר מכלל החוטים, שיש באותה שכונה, כדי לחבר לקוח בודד לספק המתחרה ה"רוכב" על רשת בזק. ה- Vectoring ממש לא מסתדר עם שימוש בנחושת בגישת ה- LLU/SLU, שכן ביטול ההד של ה- Vectoring לא מאפשר שימוש ב- MSAG שונים, ומחייב MSAG בודד, בו כל כרטיסי ה- VDSL מסונכרנים ביניהם. דבר זה אינו אפשרי טכנית לאור פריסת בזק ברחבי הארץ.

הרגולורים באירופה גילו את זה לפני כמה שנים והם כבר זנחו את רעיון "השוק הסיטונאי" (ולא רק מהסיבה הזו. הסיבה העיקרית לזניחת המודל של השוק הסיטונאי הייתה: השוק סיטונאי התגלה כמכשול רציני להתפתחות השוק הקווי). בישראל, הרגולטור החוכמולוג כנראה לא שמע על כך, שיש צרות עם ה- Vectoring ויכולת היישום של השוק הסיטונאי, ולכן יפול במלכודת, שטומנת לו בזק. בדיוק כמו שקרה בסבב הקודם, שה- Unbundling על בזק, ההמצאה ההזויה הקודמת של משרד התקשורת, הפכה לבלתי אפשרית כשבזק חיסלה את המרכזיות שלה ועברה ל- NGN. 

3) הרגולטור לתקשורת הבלגי - BIPT היה הראשון באירופה שביטל ב- 2011 את חובת ה- SLU על VDSL2 עם Vectoring, כאשר הרגולטור נוכח שמספיק שיש זוג חוטים אחד שמוצא משליטת חברת הבזק בארון הציוד השכונתי וזוג זה מועבר לשליטת ספק מתחרה, זה יוצר מייד נפילה של לפחות 20 מגה במהירויות הפס הרחב של כל המנויים באותה שכונה. במצב כזה, כל המנויים בשכונה, גם אלו של הספקים המתחרים, אינם מוכנים לשלם על חיבורי פס רחב במהירויות גבוהות, בעוד שהם מקבלים בפועל תעבורה לא יציבה ולעיתים איטית להחריד. הרגולטורים באירופה הוזהרו ע"י אנליסטים בלתי תלויים, למשל ע"י Analysys Mason [חברת מחקר בריטית לתקשורת] שאי אפשר לייישם סביבה "מרובת מפעילים" של "שוק סיטונאי" על רשת בזק עם Vectoring. הם התעלמו מכך, עד שקמה מחאת צרכנים מאוד חריפה והעמידה אותם על טעותם.

אחרי הבלגים, כל הרגולטורים לתקשורת באירופה "יישרו קו" והשאירו רק את ה- Bit Stream Access כאלטרנטיבה יחידה ליישום בסביבה מרובת מתחרים "על הגב" של חברת בזק. החלטה זו כמובן חיסלה את כל הרעיון של "שוק סיטונאי", שגם ככה קירטע ברוב מדינות אירופה. מבחינת חברת הבזק, היא רק צריכה להחליף את מודמי ה- ADSL הוותיקים שיש בידי לקוחותיה למודמים חדשים תומכי VDSL2 עם Vectoring ושדרוג מהיר המבוצע בארונות השכונתיים, כדי לספק את המהירויות הגבוהות לכל הלקוחות (100 מגה לפחות ומעלה). עבור קבוצת בזק הישראלית זה בהחלט מחיר כדאי, כדי להשאיר את כל מתחרותיה תקועות בטכנולוגיות העבר ולקבל "ביטול הפרדה מבנית" ממשרד התקשורת.

עוד לפני ההחלטה של בזק על השדרוג, כל המומחים שיש בעולם התקשורת, כולל מנכ"לי משרד התקשורת בעבר, מנכ"לים של חברות תקשורת מתחרות בבזק וגם כותב שורות אלו, הציגו למשרד התקשורת ש"השוק הסיטונאי" עומד להכשל כישלון חרוץ, מסיבות רבות, לא רק מבחינה טכנולוגית. זה לא הפתרון לעידוד התחרות בישראל. כעת, בהחלטת בזק, ננעץ המסמר האחרון ב"ארון השוק הסיטונאי", שנולד בטעות ב"וועדת חייק" והמשיך בדמיון יצירתי של מנכ"ל משרד התקשורת וכמה מפקידיו, החפים מכל ידע וניסיון ממשי בעולם התקשורת. 

עדכון:
תגובת בזק: אנחנו בוחנים את טכנולוגיית הווקטורינג. הטכנולוגיה מסוגלת להגביר קצבים עד ל-100 מגה, על ידי הקטנת "הנחתת" הקו עקב הפרעות פיזיות (אורך הנחושת וכו'). עדיין לא התקבלה החלטה בעניין השדרוג".

במקביל לשדרוג הרשת הקווית, החליטה קבוצת בזק לשדרג בכ- 100 מיליון ש"ח את רשת הסלולר של פלאפון. למה? תקראו בתוצאות המדידות - מה קורה ברשת פלאפון, כפי שחשפנו כאן. פלאפון  לא יכלה להרשות לעצמה להיות הרשת האיטית ביותר בישראל (הפוך מהפרסומות שלה, הטוענות שהיא הרשת המהירה בישראל...). לכן, פלאפון תשקיע כ- 100 מיליון ש"ח ברשת משודרגת מבית אריקסון (בזבוז כסף אדיר ממדים, שכן - העתיד ברשתות סלולר דווקא מצוי בשילוב עם ה- WiFi). זו רשת שתהיה מוכנה ל- LTE. מייד תקפצו ותשאלו: מתי יהיה LTE בישראל? על כך כתבתי סדרה שלמה שהסתיימה לאחרונה כאן. בקיצור: לא בקרוב. אין מה למהר ולרכוש מכשירים תומכי LTE...
 
סיבים 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
24-25.6.24 - כנס הרצליה 2024

26-27.6.24 - AI WEEK 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים