Telecom News - המהפכה הצרכנית של IBC: שבירת "שרשרת הערך" של עולם התקשורת

המהפכה הצרכנית של IBC: שבירת "שרשרת הערך" של עולם התקשורת

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> המהפכה הצרכנית של IBC: שבירת "שרשרת הערך" של עולם התקשורת
ניתוח: החלק החשוב ביותר ב"מהפכת הסיבים" של IBC הוא לא רוחב הפס הסימטרי, אלא העברת הכוח לידי הלקוחות ושבירת השליטה של חברות התקשורת על "שרשרת הערך" בעולם התקשורת. כל אחד יכול להתחרות בפורטל הספקים וכל אחד יכול להציע שירותים (מכל סוג) למשתמשי הקצה. 
מאת: אבי וייס, 23.11.13, 19:30דני לאופר - מנכ"ל ויה אירופה ישראל

בכל ההודעות לתקשורת של IBC (עד כה 3 הודעות, על הסכמים עם Fast, Triple C ו- Hello 015), הופיע משפט אחד זהה בכולם והוא: "ההסכם מבוסס על המודל העסקי של Open Services Exchange, שמטרתו  עידוד חדשנות טכנולוגית ובחירה של הצרכנים באמצעות בניית רשת ניטראלית, שפתוחה לשימושו של כל בעל רישיון לתקשורת בישראל בתנאים שווים".

המשפט הזה "מדיר שינה" מספקי התקשורת הגדולים (בזק, הוט) וגורם למצטרפים הגדולים הפוטנציאליים לשירות זה (סלקום ופרטנר) להזיע, להביע מחאה ולנסות לשנות את תנאי ההסכם הזה המבוסס על רעיון ה- Open Services Exchange. אולם, זה לא יעזור לאיש מהם. לפורטל הלקוחות והשירות החדשני בשם ה- Open Services Exchange יצטרפו תוך זמן קצר מספר רב של ספקים, עשרות, לא רק קטנים (יחסית) שכבר פורסם ודווח אודותם. 

מה זה Open Services Exchange? 
יהיו כאלה, שזה יזכיר להם את "פורטל בחירת הספקים" בשירותי החיוג של בזק בראשית ימיו של שירות ה-ADSL של בזק, בסוף שנות ה- 90. אולם, זה לא דומה בכלל לפורטל ההוא של בזק. בפורטל הישן של בזק היו רק ספקי אינטרנט. בפורטל החדש של IBC יהיו ספקים בכל תחום. דוגמאות: שירותי VoD, שירותי בריאות, שירותים עירוניים, שירותי אבטחה, שירותי מסחר אלקטרוני, שירותים אלחוטיים, שירותי שיחות ועידה, שירותי ענן מכל סוג, שירותי חדשות, שירותי מוזיקה, שירותי בנקאות, שירותי ביטוח, וכך הלאה והלאה. בקיצור: כל שירות עולה על הדעת ויש מאחוריו יזם\יזמים המעוניינים למכור מוצרים ו\או שירותים לקהל הרחב, או לקהלים ממוקדים (למשל לבעלי עסקים, לקשישים, לצעירים, לנשים, וכיו"ב). 

את תפיסת העולם העומדת מאחורי הפורטל כבר הצגתי וניתחתי כאן. כדי להדגיש את חשיבות "הפורטל הפתוח לשירותים" של IBC מצ"ב כאן מצגת קצרה של ג'ונס בירגסון, מייסד ויזם ViaEuropa, החברה העומדת מאחורי גישה זו ומובילה אותה בתוך IBC. למי שמתעניין מהן הטכנולוגיות העומדות מאחורי הגישה הזו ואיך הרשת נראית ומתופעלת עד לרמת הסיבים והמתגים, מצ"ב מצגת של חברת סיסקו, שהיא החברה הבונה את התשתיות המרכזיות של רשת IBC לתושבי ישראל.

ניתוח חלקם של כל השותפים בפרוייקט "סיב לכל בניין", לרבות חשיפת עידוד ההצטרפות ל- 5,000 לקוחות הראשונים, נעשו על ידי כאן. די ברור, ש-IBC מתכוונת לבנות את "מועדון הלקוחות" הגדול בישראל, וזה המפתח להצלחת חברת תקשורת של הדור החדש (הסבר למה זה המפתח להצלחה בעולם התקשורת החדש - כאן). זה"מועדון לקוחות" חדש לגמרי, אותו מייסדת IBC בישראל ממש בימים אלו, שהוא "אנטי תזה" לרעיון הנפל של "שוק סיטונאי" בגישה הישנה, אותו מנסה (עדיין) להוביל משרד התקשורת בעשור האחרון (ללא כל הצלחה). 

יש כרגע נקודת צל אחת המעיבה על היוזמה של IBC: הספקים למיניהם יתחברו אליה ואל הלקוחות ב- IPv4. לדעתי זו טעות אסטרטגית. חברת IBC הייתה יכולה להביא בשורה לשוק הישראלי, לא רק בפורטל מהפכני, אלא גם בהפעלת IPv6 ובכך לבדל את עצמה טכנולוגית גם ברמת טכנולוגיית ה- IP מהספקים הוותיקים הקיימים בשוק הישראלי. לדברי IBC, זו החלטת ספקי האינטרנט באיזה גרסת IP להשתמש, בחיבור אל הלקוחות ואליה. אנתח את הסעיף הזה (של המעבר ל- IPv6) במאמר נפרד. 

מה המשמעות המעשית של "פורטל השירותים הפתוח" (Open Services Exchange) ללקוחות ולספקי השירותים?
המשמעות המעשית היא אחת ויחידה: הכוח יוצא מספק התקשורת הגדול והוותיק ועובר לידיים של הלקוחות. הם בוחרים את הספק בכל תחום ובכל מוצר ושירות ויכולים לעבור בין ספקים בקליק של עכבר. המחיר של 5 ש"ח לחודש עבור לקוחות קיימים ו- 15 ש"ח לחודש עבור לקוחות חדשים, כרף שהציבה חברת Fast לשוק באינטרנט של 100 מגה סימטרי, יעמוד מול העיניים של כל הלקוחות בפורטל הזה. תחרות המחירים תהיה כאן אכזרית יותר ממה שקרה בסלולר. ההתנתקות מספק תקשורת קיים תהיה מהירה יותר ויעילה יותר, הרבה יותר מהשירות שמספק אתר "נתק" לכ- 50 אלף ישראלים בחודש, כפי שחשפנו כאן

כך, "שרשרת הערך" של עולם התקשורת, שמוכתבת עד היום ע"י ספקי התקשורת הגדולים - נשברת. זו הסיבה, שספקי התקשורת הגדולים מייחלים לנפילת מיזם הסיבים של IBC. המרווחים הקטנים של ההכנסות בעולם הפס הרחב הקווי (בשונה מהמצב, שהיה בעולם הסלולר, כמנותח כאן), יכולים להוביל להתרסקות של חברות התקשורת הגדולות וגם הקטנות.

החברות בזק, סלקום, פרטנר והוט, שמוכרות חיבור סימטרי של 1 ג'יגה בעשרות אלפי ש"ח לחודש, ומוכרות 100 מגה סימטרי ב- 3,500 ש"ח ומעלה לחודש, תצטרכנה להוריד מחירים למאה ש"ח לחודש. זו מכה מאוד כואבת לכיס. בעולם העסקי מדובר במהפכה שלא הייתה מעולם בישראל, כמנותח כאן. בשולי הדברים נציין, שההסכם בין פרטנר להוט לשיתוף אנטנות, לא רק נועד לחסוך כסף להוט מובייל, אלא הוא (בראש וראשונה)  נועד להרוג בו זמנית גם את "השוק הסיטונאי" וגם את "מיזם הסיבים" של IBC. ניתוח מורחב לסוגיה זו מצוי כאן, ולא ברור למה שר התקשורת גלעד ארדן מתלהב מההסכם הזה (בעוד עמיתו, הממונה על ההגבלים העסקיים) מסתייג ממנו. 

"שבירת שרשרת הערך" בעולם התקשורת תוביל לנפילת "הסכמי הג'יגות", שמשרד התקשורת לא הצליח לטפל בהם עד היום. מדובר בתשלום של אלפי עד עשרות אלפי ש"ח לחודש לג'יגה, לכל ספק אינטרנט הרוצה להגיע ללקוחות על רשתות בזק והוט. אצל IBC - אין "הסכמי ג'יגות". הסכם כזה הוא "אנטי-תזה" לגישה של IBC. היא עובדת שקוף ובמחיר אחיד מול כל הספקים. גם אין הנחות לגודל. 

מה יקרה אם גם בבזק והוט מחירי הג'יגות ייפלו ויהיו אפס?
כמובן: סכנת קריסה כלכלית לחברות הללו. העיקר: זה יוביל ליצירת שוק חדש על הרשתות של בזק והוט: 
שוק ה-ISP העצמאיים של ספקי תכנים מכל סוג, שהיו תלויים עד כה בשלושת ה-ISP הגדולים (בזק בינלאומי, נטוויז'ן וסמייל), שרק להם היה כסף לשלם מידי חודש לבזק והוט על פי "הסכם הג'יגות", את הסכומים הגבוהים הללו, כדי לספק שירות מלא ללקוחות הקצה. שכן, בהיעדר תשלום על החיבור בפס הרחב לבזק ולהוט, נעלם לגמרי החסם הכלכלי להפוך ל- ISP עצמאי ובלתי תלוי בגדולים. כל ספקי התכנים לא יהיו מוכנים לשלם יותר ל- ISP הגדולים, עבור התעבורה מהם ללקוחות, כפי שהם משלמים כיום. דהיינו: כל ספק תכנים משמעותי יהיה ISP עצמאי משל עצמו, יספק את התכנים שלו ישירות ללקוח וירוויח ממנו ישירות, בלי התיווך ו"קטיפת האחוזים" בדרך, של ספקי ה-ISP  הגדולים. 

את התרחישים למשמעות של נפילת "הסכמי הג'יגות" ניתחתי בהרחבה כבר כאן, כשהחל (לפני כמעט שנתיים) בלבול מושגים של משרד התקשורת, כיצד לטפל רגולטורית בו זמנית ב"הסכם הג'יגות" ו"בשוק הסיטונאי". התוצאה של בלבול זה: מאומה לא קרה בשני הנושאים הללו. אולם, המיזם של IBC עומד להפוך את כל התמונה על פניה ולשנות "סדרי עולם" בתקשורת, מה שהיה אמור לעשות משרד התקשורת בעצמו, ממזמן. 

דהיינו, במקום לבטל את הצורך ב-ISP, בדיוק כפי שקרה ממזמן בכל העולם, ולבטל את "ההפרדה המבנית" על בזק והוט, יוולד לנו שוק חדש של ריבוי ספקי ISP, שמספקים שירותים מגוונים (בעוד שאת המחיר ללקוח הסופי כבר לא ניתן להוריד הרבה, אחרי שהוט קבעה רף מחיר של 20 ₪ לחודש, לכל רוחב פס ו- Fast קבעה רף של 5 ש"ח לחודש לכל רוחב פס). בקצרה: יהיו שחקנים חדשים רבים, חלקם יעברו ויתנו שירות על רשת IBC, חלקם על רשתות בזק והוט וחלקם על כל הרשתות הללו גם יחד. כך, תחום שירותי התקשורת לציבור יהפוך גם ל"זירת חברות הזנק" (סטארטאפים) מכל סוג. בהחלט התפתחות מעניינת. אולם, רבות מהן תפשוטנה את הרגל בטווח הזמן היותר ארוך, בגלל המחירים הנמצאים כבר היום ברצפה.

מנקודת ראות צרכנית, לטווח הזמן הקצר, מדובר ב"חגיגה צרכנית" של מחירים נמוכים עד מגוחכים. די ברור, ששר התקשורת הנוכחי ינסה לנכס לעצמו את "החגיגה הצרכנית" הזו ויעלים את העובדה, שהחגיגה הזו נולדה מתוך "טעות בניווט" שלו ושל המשרד אותו הוא אמור לנהל, בדיוק כמו שעשה שר התקשורת הקודם (במהפכה הסלולרית). 
מודל הפורטל הפתוח של IBC
תרשים מודל Open Services Exchange של IBC (לחיצה מגדילה את התמונה). 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
24-25.6.24 - כנס הרצליה 2024

26-27.6.24 - AI WEEK 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים