Telecom News - על אפקט הפרפר בעולם הרגולציה של התקשורת

על אפקט הפרפר בעולם הרגולציה של התקשורת

דף הבית >> דעות ומחקרים >> על סדר היום >> על אפקט הפרפר בעולם הרגולציה של התקשורת
על אפקט הפרפר בעולם הרגולציה של התקשורת
מאת: חיים חביב, 22.11.13, 09:30חיים חביב
 
זווית אחרת לחלוטין על האסדרה של עולם הטלקום הישראלי: פיל בחנות חרסינה או פרפר ענוג? בשניהם - סכנה.
 
אף שהמטאורולוגיה זכתה במאה האחרונה לקפיצת מדרגה (בעיקר בשל חיוניותה לניהול מלחמות בעידן המודרני והודות לשילוב לוויינים במערך החיזוי), עדיין מוגבלת יכולת החיזוי כיום עד 5-7 ימים קדימה, לכל היותר. מומחים אף סבורים, שמדע המטאורולוגיה לא יצליח לעולם לחזות את מזג האוויר לתקופה משמעותית קדימה. לעניין זה מפליגים המבינים בתאוריית אפקט הפרפר, ולפיה כל אירוע מינורי כמו נפנוף כנפיו של פרפר עדין ביבשת רחוקה עלול להשפיע באופן מכריע על התפתחות תנאי מזג אוויר מפתיעים, עד כדי תרחישי אימה, באופן שאינו ניתן לחיזוי מדעי. את כל המשתנים הללו (לרבות תנאי השפה המרובים) קשה להכליל במערכת מתמטית פשוטה לפתרון (חיזוי).
 
למה אני מלאה אתכם בסיפור זה? רק משום שאני מהרהר לעיתים, ביני לבין עצמי, שגם באסדרה (מינוח עברי ל- רגולציה) הנוהגת של ענף התקשורת הישראלי כרוך סיכון דומה להתפתחות תרחיש אימה בדומה לאפקט הפרפר. בעבר, כשהייתי (לפני כעשור) חלק מהנהלת משרד התקשורת, שיווינו לנגד עינינו את מעשה האסדרה למשחק הרכבה (פאזל) עדין של תמונת פסיפס ענקית; התחושה הייתה, כי אפילו שינוי זעיר, לא מחושב די, בשילוב חלקי הפסיפס עלולה להוביל עד כדי קריסת מפת האסדרה ושינוי התמונה מיסודה. לקחנו תמיד בחשבון, שהתמונה אינה חדה וברורה במלואה ורבים מהחלקים כרוכים במשתנים רבים, חלקם לא ידועים, לעיתים אף סמויים מהעין, באופן שהערכת השפעתם על האסדרה הנוהגת, יציבותה או על מגמת השינוי כרוכים באי וודאות רבה ובסיכון גבוה. אלו חייבו תהליכי אסדרה מחושבים, מדודים, זהירים, מגובים בעבודת מטה מסודרת ובהתייעצות עם מומחים (גם חיצוניים), לרבות הציבור ונציגיו - לא רק דיון מוגבל לבעלי העניין, 'הטייקונים'.
 
בימים האחרונים פורסם (ר' כאן) על שת"פ ההולך ונרקם בין פרטנר להוט מובייל, לקראת שיתוף תשתית רשתות סלולר. הם לא יחידים. פורסם, כי גם פלאפון וסלקום בוחנות השגת הסכם דומה ביניהן. השותפות אליה חותרים הצדדים מבוססת על שיתוף רשתות אקטיבי, לרבות שיתוף מרכיבי תשתית (אנטנות) ותדרים. היתרון הגלום בשיתוף: ניצול אופטימלי של הספקטרום, ויש לא מעט רגולטורים בעולם, שכבר אימצו מודל זה (שבדיה, דנמרק, הונג-קונג, קנדה) ו- הוזלת עלות ההקמה למפעילים לאורך שנים רבות. החיסרון – חשש של ממש לפגיעה בתחרות, שהתפתחה בענף הסלולר בשנה וחצי האחרונה וסיכון פירותיה לצרכן.
 
במציאות הישראלית המודל הזה עשוי לספק לשר התקשורת המכהן 'פתרון קסם' למצוקת התדרים המעכבת את הפעלת הדור הרביעי (LTE); אין זה סוד, שאין די רצועות תדרים כדי לספק את תאוות המפעילים הוותיקים והחדשים (סלקום, פלאפון, פרטנר, גולן טלקום, הוט מובייל). נזכיר את מה שהמומחים יודעים זה מכבר: אין די תדרים פנויים להקצאה לכל המפעילים כדי להפעיל דור רביעי רציני (צריך לפחות 30 מה”ץ למפעיל ב- TDD או 40 מה”ץ למפעיל ב- FDD). גם התדרים שרוצים לחלק בתחום 1,800 יועדו במקור לגורם אחר, שהיה “נוח” להתעלם מקיומו, אך היום זה מאד בעייתי... ותדרים זמינים בתחום 2,600 עדיין אינם בנמצא על המדף.
 
די ברור, שלתת מעט (תדרים) לכול יהיה אולי 'צודק' ושוויוני אך בלתי יעיל הנדסית, גם לא כלכלי ועלול לכער את נוף הארץ באלפי אנטנות חדשות נוספות, שרק תעצמנה את הפוביה של הציבור מנזקי הקרינה (ואת החשש של הפוליטיקאים מזעמו של הציבור).

אבל כל אלו הרי כבר ידועים שנים ולא צצו במפתיע בסמוך לכניסת המפעילים החדשים לשוק הסלולר. גם בדור ה-3 מתקשים המפעילים החדשים 'להרים' רשת עצמאית משל עצמם ונסמכים על שירותי האירוח של המפעילים הוותיקים. מרגע, שהוענקו הרישיונות החדשים, גולמה בהם הבטחה שלטונית לאספקת תדרים להפעלת רשתות לדור הרביעי. ההישג הצרכני בכניסת מפעילים חדשים לשוק היה עצום ומידי - התלהטות עזה של התחרות וצניחה חדה של המחירים לצרכן. האם ההבטחה השלטונית בוססה כהלכה ונבדקה ביסודיות? האם נבחנו ההשלכות מרחיקות הלכת של הרפורמה הסלולרית? ספק רב! אני תמה אם מי, שהניע מהלכים על לוח השחמט הלאומי שלנו, אכן צפה שנתיים-שלוש קדימה. ושלא יהיה כל ספק, סבורני, שהשר היוצא, משה כחלון, הניע רפורמה חשובה ומהפכנית לרווחת הצרכן הישראלי, וסימן באומץ את קץ עידן החזירות בעולם הסלולר.
 
התחושה בשוק התקשורת היא, ששר התקשורת גלעד ארדן העניק את ברכת הדרך לעסקה המסתמנת בין פרטנר להוט, מבלי שעמד כראוי על משמעויותיה. יש, הסבורים, שהעסקה רעה מאוד לתחרות. השר אף השתלח (על פי גלובס) בממונה על הגבלים עסקיים, שהעז להביע תמיהה (איזו חוצפה! מה הוא מבין בתחרות?). נראה, שאצה לשר ארדן הדרך והוא מבקש להוציא לדרכם את מכרזי התדרים לדור הרביעי - המתעכבים במשרד התקשורת כבר למעלה משנתיים - ולרשום את ההישג על שמו, ומוקדם ככל האפשר. אלו מחייבים אותו לפתרון חידת 'ריבוע המעגל' והעמדת רצועות תדרים ראויות למכרז. כאלו יימצאו במקרה הטוב רק ל- 3-4 מפעילים או לכולם במידה פחותה, שתקלע את כולם למצוקה תפעולית ועסקית בלתי אפשרית. הרשתות המשותפות הן חבל ההצלה ו'פתרון הקסם' של השר ארדן.
 
ומה אם בדרך ייעלמו הלקוחות הפוטנציאליים הגדולים ביותר של מיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל ותישמט הקרקע מתחת לרגלי חברת IBC, שמצויה בשלבי הקמה מתקדמים, בתום חבלי לידה קשים ורק הודות להתגייסות הממשלה לסייע לה? הרי די ברור, כי השיתופים המתרקמים יובילו בוודאות די גבוהה לרכישת התמסורת האופטית בתוך קבוצות הבית: פרטנר והוט מובייל תרכושנה שירותי תמסורת מקבוצת הוט ופלאפון וסלקום תרכושנה מקבוצת בזק. זה מתכון לסתימת הגולל על IBC  - פרויקט שאפתני של משרד התקשורת ובבת עינם של ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר דאז, משה כחלון. ואולי גם זו מטרה "כשרה" במגרש הפוליטי? יש אולי הסבורים במשרד כי אם תתרחש קטסטרופה, היא תטופל בבוא הזמן, בבחינת 'נהרוג תורכי וננוח' – עכשיו נרוויח זמן ואח"כ נשלם בעיכובים ובא לציון גואל. האמנם?
 
עוד נוסיף על המציאות המורכבת:
צוות מומחים בין משרדי (בריאות, הגנת הסביבה, תקשורת) פרסם בשנת 2011 מדיניות ממשלתית ברורה ומנומקת (מגובה בחוות דעת מקיפות) בדבר הקמת תשתית דור רביעי משותפת בישראל, שתשרת את כל המפעילים. האם החלטה זו תיזרק לפח? נזכיר, גלעד ארדן היה אז השר להגנת הסביבה.
 
אין כנראה מנוס משיתוף רשתות. זו הדרך להקמת דור רביעי, אך לשם כך יש להקים חברה, שתקים ותפעיל רשת משותפת, עבור כלל המפעילים. זו חייבת להיות חברה “ניטרלית”, חברת “שוק סיטונאי” של רשת גישה אלחוטית. סביר לדעתי, שיימצאו משקיעים, שיהיו נכונים להשקיע בתשתית כזו, והמדינה חיבת ליצור תנאים להבטחת הקמתה, לרבות הסדרת:  “אישור סוג” לאתרים (לא ניתן לטפל בהקמת עשרות אלפי אתרים בשנים בודדות, לפי הערכה מעל 100 אתרים בשנה); הקצאת תדרים הולמת ישירות לחברה זו (לא למפעילי הסלולר!); רישיון שיגדיר את המותר והאסור, “הבעלות הצולבת” המותרת ועוד כיוצא באלו זוטות. 
 
האם משרד התקשורת נתן דעתו על כך, שהשותפויות המתרקמות להקמת רשתות סלולר משותפות בין בעלי עניין עלולה גם 'להתגלגל' לכדי מיזוג מלא של פלאפון לתוך בזק? מיזוג גולן טלקום וסלקום? או מיזוג סלקום פלאפון גולן ובזק גם יחד? מה יעלה אז בגורל התחרות ובהישגים, שהושגו בעמל רב לאורך רבע מאה? נדמה לעיתים, כי השר ארדן נוהג במשרדו כפיל בחנות חרסינה (וודאי לא כפרפר ענוג), ומדחיק ממחשבתו את השלכות הכרעותיו על תרחישים, שיחרצו את גורל  התחרות בענף התקשורת של ישראל. האם בתום כהונת השר נישאר עם שוק תקשורת תחרותי?
 
 
LTE 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות


למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
 

23.5.24 - Google Cloud Summit 

6.6.24 - Israel Mobile Summit 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים