Telecom News - מה הקשר בין האסטרטגיה העתידית של שוק התקשורת ותחמוני פטור ממכרז?

מה הקשר בין האסטרטגיה העתידית של שוק התקשורת ותחמוני פטור ממכרז?

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> מה הקשר בין האסטרטגיה העתידית של שוק התקשורת ותחמוני פטור ממכרז?
שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, נפל כנראה בפח של מתחמני "פטורים ממכרזים" במשרד התקשורת (בעברית יותר ברורה: תמי לשם ושות'), ויצא לדרך של בניית תכנית אסטרטגית לשוק התקשורת לשנים הבאות בליווי וייעוץ של חברת "רותם אסטרטגיות עסקיות". חשיפת הפלופ. 
מאת: אבי וייס, 9.11.15, 09:40שלמה פילבר

בסיכום 100 הימים הראשונים של כהונת שלמה פילבר (בתמונה) כמנכ"ל משרד התקשורת, 100 ימים של כישלון אחד מתמשך, ציינו והדגשנו בסיכום 100 הימים הראשונים שלו נושא מאוד חשוב: היעדר כל תכנית סדורה שלו כמנכ"ל לעתיד עולם התקשורת (לא "תכנית אב" אסטרטגית, לא מדיניות, לא תכנית עבודה שנתית. פשוט כלום. רק עיסוק ב"מיקרו רגולציה").

כנראה, ששלמה פילבר החליט לתקן את השגיאה החמורה הזו והוא יצא ב"מבצע" של למידה ודיונים סביב בניית "תכנית אסטרטגית" חדשה למשרד התקשורת. אני מקווה, שהוא יידע להזמין לדיונים הללו גם את נציגי הציבור המוסמכים, ולא רק את בעלי העניין, האינטרסים וההון, כמו שמשרד התקשורת רגיל לעשות. הוא התחיל בתהליך ביום 8.11.15 ב"יום פתוח" לכל "גורמי הענף" שהוא הזמין, לגיבוש אסטרטגיה לשוק התקשורת. 

אולם, בפרסום בגלובס בנושא זה בשבוע שעבר, הופיע משפט מוזר, שמייד צד את תשומת ליבי [ציטוט]: "המהלך של פילבר נועד לשרטט אסטרטגיה חדשה למשרד בכל התחומים, הסלולר, הקווי והשידורים, וממנה לקבוע תוכנית עבודה מסודרת. בגיבוש התוכנית תסייע חברת רותם אסטרטגיות, שהיא חברה, שנשכרה לצורך רה-ארגון במשרד ועכשיו תסייע גם בגיבוש האסטרטגיה".

מייד אסביר למה המשפט הזה עורר את תשומת ליבי. בכל מקרה, מייד פניתי למשרד התקשורת בשאלה:
"בגלובס פורסם, שרותם אסטרטגיות תסייע למשרד התקשורת בגיבוש תכנית אסטרטגית חדשה. היכן פורסם הפטור ממכרז (או המכרז) לשירות הזה וכמה זה יעלה למשלמי המיסים?".

כשלא קיבלתי תשובה ברורה, פניתי שוב ושוב למשרד התקשורת והדגשתי את שאלתי בהוספת המשפט הבא: "מה הקשר בין שינוי ארגוני פנימי של משרד התקשורת (פטור ממכרז, שנתקבל ל"בדיקת המבנה הארגוני של משרד התקשורת"), ל"תכנית אסטרטגית לשוק התקשורת"?"

תגובת משרד התקשורת
"משרד התקשורת בחר בחברת רותם אסטרטגיות למתן ייעוץ ארגוני לשם בחינה מחודשת של מבנה משרד התקשורת, ממנה ייגזר המבנה הארגוני המיטבי למשרד, כאשר את אסטרטגית המשרד לשנים הבאות  יגבש הדרג הבכיר במשרד בדיונים פנימיים.
יש להדגיש כי החברה נשכרה ללוות את ההיבט הארגוני של התהליך בלבד.
 ההתקשרות נעשתה כדין  - הדיווח על מתן פטור ממכרז פורסם ביום 28/12/2014 באתר מנהל הרכש".

דהיינו: לפתע, מה שכתוב בגלובס - לא נכון. את התכנית האסטרטגית למשרד יגבשו עובדי המשרד (בשביל זה יש במשרד התקשורת כמה בעלי תפקידים שזה עיקר תפקידם: ראש אגף תכנון מדיניות (יאיר חקק), מדען ראשי (ד"ר אמיר אדלר), ועוד כמה בעלי תפקידים באגפים האחרים). רותם אסטרטגיות תעסוק במבנה הארגוני הפנימי של משרד התקשורת. איך זה מתחבר ביחד? תשאלו את תמי לשם (סמנכ"ל בכיר מנהל ומשאבי אנוש), ואת אבי ברגר, שבישלו את "הפטור ממכרז" לרותם אסטרטגיות ... הם התמחו בניצול "עבודת ייעוץ אסטרטגי" כדי לקדם ולתגמל (ולהבטיח נאמנות) של מי שהם חפצים ביקרו, דוגמת שרית עסיס, שקודמה והפכה להיות מנהלת אגף משאבי אנוש (בפרשה שראויה לחקירה, שחשפנו כאן בהרחבה). חשיפת התעלומה הנוכחית, מצויה בסוף המאמר. 

רקע: הפטור ממכרז לרותם אסטרטגיות
חברת רותם אסטרטגיות זכתה באופן מאוד מסתורי ב"פטור ממכרז" לתקופה מ-1.1.15 עד 31.12.15 בהיקף של כ-663 אלף ש"ח. מחיר אסטרונומי עבור בדיקת המבנה הארגוני של משרד התקשורת (משרד ממשלתי מאוד קטן, פחות מ-150 עובדים, עם מבנה ארגוני מאוד פשוט וקומפקטי ושמכיל יותר "סמנכ"לים בכירים" מאשר כמה משרדי הממשלה חשובים דוגמת ביטחון, כלכלה, וחוץ, גם יחד...).

זאת, כאשר כבר נעשתה עבודה מקצועית בדיוק נושא הזה, עבודה, שהייתה מונחת על שולחנו של המנכ"ל הקודם אבי ברגר, עבודה, שהוכנה ע"י המנכ"ל שקדם לאבי ברגר - עדן בר טל (בסיוע כמה יועצים ועוזרים), שלא הצליח לממש את תכנית השינוי הארגוני הזה, שתוכנן על ידו.

במרכז התכנית, שהכין עדן בר טל: הקניית סמכויות, אנשים ותקציבים לידידו שמילה מימוןשמילה מימון (בתמונה משמאל), סמנכ"ל בכיר לפיקוח ואכיפה (ש"הוצנח" לתפקיד זה על ידו), על חשבון כמעט כל עמיתיו במשרד התקשורת.

למה אבי ברגר היה צריך להוציא 663 אלף ש"ח מכספי משלמי המסים, על בדיקה שכבר נעשתה לגבי המבנה הארגוני של משרד התקשורת? זה לא ברור עד היום, כי זה לא נחקר.

במשרדי ממשלה אחרים, כשחקרו במשטרת ישראל "פטורים מוזרים ממכרזים", נמצאו דברים מאוד מעניינים... 

אולם, כשהעניין הזה דלף ופורסם על ידי, אבי ברגר השתולל בזעם על עובדי המשרד, שהדליפו זאת לטענתו (כך הוא סבר בטעות, כי הוא הגדיר את כל המהלך הזה כ"סודי"). אז על הפרק הייתה ההחלטה להעביר את יחידת הפיקוח האלחוטי של אגף הספקטרום (בראשות נתי שוברט), על אנשיה, רכביה ותקציביה, לידיו של שמילה מימון. התכנית הזו עדיין נמצאת על השולחן. אגב, לא הייתה כל הדלפה, זה פשוט פורסם במדור הפטורים ממכרזים באתר האינטרנט של משרד האוצר. לכן, חשפנו זאת בכמה מאמרים לרבות במאמר מקיף, שעורר בזמנו רעש במשרד התקשורת.

אבי ברגר (בדיוק כמו מחליפו - שלמה פילבר), לא הבין, שאי אפשר במאה ה-21 לשמור דברים כאלה בסוד. זה יצא החוצה בכל דרך אפשרית. צריך לעבוד בדיוק הפוך: עם מכסימום פתיחות, שקיפות ושיתוף הציבור בתהליכי קבלת ההחלטות. 

יום לפני ש"עזב" (מלה מכובסת למילה "עף") את תפקידו במשרד התקשורת, הספיק אבי ברגר לקבל את ממצאי והמלצות רותם אסטרטגיות בעניין המבנה הארגוני של משרד התקשורת והציג זאת להנהלת המשרד. אולם, כל התהליך הזה הוקפא והוכנס למגירה, עם כניסת המנכ"ל החדש שלמה פילבר לתפקידו. 

כך, ככל הנראה, שלמה פילבר תכנן להעסיק את רותם אסטרטגיות בעניין התכנית האסטרטגית החדשה שלו, כי נשאר זמן עד 31.12.15 להעסיק חברה זו בייעוץ למשרד, תמורת הסכום הגבוה, שהיא מקבלת. אולם, הפניה שלנו כנראה טרפדה במעט את הרצון הזה.

יתרה מכך: משרד התקשורת היה יכול להסב את הייעוץ של רותם אסטרטגיות, מייעוץ העוסק במבנה הארגוני הפנימי של משרד התקשורת לייעוץ לאסטרטגיה כוללת של שוק התקשורת והשפעתה על התנהלות משרד התקשורת. זאת, משום שלרותם אסטרטגיות היה פטור ממכרז מטעם מנהל הרכש הממשלתי, לספק שירותי ייעוץ כוללים למשרדי הממשלה, לפי הגדרה של: "ייעוץ למשרדי הממשלה המבקשים להטמיע תרבות ותהליכי עבודה של תכנון, בקרה ומדידה". אולם הפטור הזה נגמר ב-1.5.15. משרד התקשורת לא פנה לחדש את הפטור בעניין זה למנהל הרכש הממשלתי. לכן, נשאר כעת בתוקף רק הפטור הקודם, עד 31.12.15, לעניין בחינת המבנה הארגוני הפנימי של משרד התקשורת. 

בינתיים, חלקים מהתכנית המעודכנת של השינוי במבנה הארגוני של משרד התקשורת (שבמרכזם:העצמת שמילה מימון, על חשבון עמיתיו), כבר נחשפו על ידי, והפעם הם שייכים לקדנציה של שלמה פילבר, שממשיך באותו קו בדיוק  בו החל עדן בר טל, ובכלל זה הענקת סמכויות, אנשים ותקציבים לשמילה מימון:
א) בתחום הפיקוח על הדואר. זאת, על חשבון סמנכ"ל בכיר דואר.
ב) בתחום 
הפיקוח על "עידן +". זאת, על חשבון "הרשות השנייה" ו"מועצת הכבלים והלוויין". 

למה צריך להמשיך להעסיק את רותם אסטרטגיות בסיפור הזה במאות אלפי ש"ח? אולי יותר פשוט להחליף את התואר של שמילה מימון לתואר "מלך ישראל" (או אולי "משנה למנכ"ל", כמו שכבר פעם ביקש), לתת לו נהג צמוד, רכב חדש עם מנוע חזק, סמארטפון חדש, ואז הכל יבוא על מקומו בשלום... 

אם לא הבנתם את "התכנית האסטרטגית" העתידית של שלמה פילבר ומה ייצא ממנה, הנה סיכום קצר ומאוד מעניין שלה: שמילה מימון ירכב על כולם, ישאב אנשים, סמכויות ותקציבים מכולם וימשיך לעשות צחוק מכולנו. זה הכל. בשורות חדשות לעתיד שוק התקשורת הישראלי? הצחקתם אותי... 
בתמונה: עדן בר טל, מנכ"ל משרד התקשורת מלפני 2 קדנציות, מי שהחל את התהליך של "תכניות אסטרטגיות למשרד התקשורת" שבמרכזם: העצמת שמילה מימון, על חשבון עמיתיו במשרד...  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות


למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
 

23.5.24 - Google Cloud Summit 

6.6.24 - Israel Mobile Summit 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים