סטנדרטים פתוחים ב-NFV: הבחירה בגישה היברידית

דף הבית >> תקנים חדשים >> סטנדרטים פתוחים ב-NFV: הבחירה בגישה היברידית
סטנדרטים פתוחים ב-NFV: הבחירה בגישה היברידית
מאת: צ'ארלי אשטון, 21.7.16, 09:06צ'רלי אשטון
 
ה-NFV מספק הרחבה דינמית של תהליכים ומשאבי רשת, ברשתות תקשורת מכל סוג. אחת הדרישות הקריטיות להפעלה יעילה של NFV היא "פתיחות" ופיתוח בסביבת קוד פתוח. פתרונות פתוחים ו/או בעלי יכולת פעילות הדדית בין מערכות, יכולים להגדיל משמעותית את מספר ספקי התוכנה, דבר המגביר חדשנות, מוריד עלויות ומוביל למערכות NFV עתירות ביצועים.

משמעות הצמיחה האקספוננציאלית בתעבורת נתונים, כמו זו המגיעה מהזרמת וידאו ומהתרחבות של קשרים חדשים עבור ה-IoT (אינטרנט של הדברים), היא אתגר גדול מתמיד לספקי שירות, במטרה לטפל בביקוש הגדל במהירות לרוחב פס.

בנוסף, ספקי שירות מחפשים דרכים להפחית את השקעות ההון והוצאות התפעול שלהם, תוך הפעלה במקביל של שירותים, שייצרו תזרימי הכנסה עתידיים.
 
היסטורית, תשתיות רשתות הטלקום התבססו על תוכנה קניינית, שפעלה על חומרה ייעודית, שנבנתה במיוחד עבור פעולה אחת ויחידה. אך היום, חברות הטלקום וספקי שירותי רשת בוחנים Network Functions Virtualization NFV - לחידוש וטרנספורמציית הרשתות שלהם.
 
התפיסה המרכזית של NFV היא תכנון, פריסה וניהול של שירותים באמצעות הפרדת פונקציות רשת מהחומרה הייעודית עליה הן פועלות. כך, מתבצעת וירטואליזציה של מספר אפליקציות ופונקציות רשת, תוך הרצתן בתוכנה על בסיס פלטפורמות שרתים סטנדרטיות. הדבר מאפשר גם יכולת גידול בכמות היישומים.
 
חשוב לציין, שאחת הדרישות הקריטיות להפעלה יעילה של NFV היא "פתיחות". פתרונות פתוחים ו/או בעלי יכולת פעילות הדדית בין מערכות, יכולים להגדיל משמעותית את מספר ספקי התוכנה, דבר המגביר חדשנות. שימוש באסטרטגיה פתוחה משמעותו גם, שיצרני ציוד טלקוםTEMs -  יכולים לפתח פתרונות חדשים מהר יותר, תוך הפחתה אפשרית של עלויות פיתוח.
 
OPNFV
פרויקט Open Platform for NFVOPNFV, שהושק בספטמבר 2014, הוא פלטפורמת ייחוס בקוד פתוח, שנועדה להאיץ את ההשקה של פתרונות ושירותי NFV.

OPNFV פועל תחת Linux Fundation, כשהיעד המרכזי שלו הוא להטמיע את מפרטי ETSI עבור NFV.
 
שניים מהעקרונות הבסיסיים של פרויקט OPNFV (באיור להלן) הם:
 
שיתוף פעולה בין חברות הפועלות ברחבי הEcosystem-  של NFV בסביבת קוד פתוח, דבר שצפוי להביא לתוכנת ייחוס  באיכות גבוהה, אותה ניתן לשלב בתוך פתרונות מסחריים.
 
העיקרון השני: פתרונות הממנפים את קוד ה-OPNFV, שיהפכו לזמינים בשוק מהר בהרבה מאשר אלה, שפותחו מהיסוד, או כאלה, שהחלו בפרויקטים ארגוניים.

סקירה של פלטפורמת OPNFV מוצגת באיור.
 
 איור
 
Figure – OPNFV Platform Overview
 
המיקוד הראשוני של פרויקט OPNFV הוא בתשתית NFV (NFVI) ותוכנת ניהול תשתית וירטואלית - VIM. את אלה ניתן להטמיע באמצעות שילוב רכיבים מפרויקטים שונים, בהם: OpenDaylight, OpenStack, Ceph Storage, KVM, Open vSwitch ו- Linux.

יחד עם ה-APIs שלו, ה-NFVI ורכיבי תוכנת VIM, תיווצר התשתית הבסיסית הדרושה לאירוח פונקציות רשת וירטואליות -VNF  וההתממשקות לניהול ו-Orchestration (MANO). הנהנים העיקריים מ-OPNFV צפויים להיות ספקי שירות, אבל ייהנו ממנו גם מפתחי תוכנת VNF עם ממשקים סטנדרטיים, שמקדמים ניידות ופעולה בין מערכתית.
 
גרסת OPNFV הראשונה שוחררה ביוני 2015, תחת שם הקוד 'Arno'. המהדורה כללה רכיבי NFVI ו-VIM והתמקדה מאוד במפתחי VNF. השילוב אפשר גם להפעיל ולקשר VNFs בארכיטקטורת ענן, על בסיס OpenStack ו-OpenDaylight. הגרסה השנייה, תחת שם הקוד 'Brahmaputra', הייתה הראשונה 'המוכנה למעבדה'. היא כוללת שדרוגים רבים בתחומים כגון התקנה, אינטגרציה מתמשכת, תיעוד משופר ודוגמאות של תרחישי מבחן.
 
אתגרים
סקר עצמאי, שנערך לאחרונה (ע"י  Telecom TV), שאל יצרני ציוד טלקום - TEMs, ספקי שירות - CSPs ויצרני תוכנה, מה הם השיקולים החשובים ביותר בעת פריסת NFV ברשת מסחרית. המסקנה, שעלתה מהסקר הייתה, ש-2 השיקולים החשובים ביותר הם פתרונות בעלי יכולת שילוב הדדית ממספר ספקים והדרישה לאמינות וזמינות ברמת ספקי טלקום.
 
כדי להבטיח, שלפתרונות יש יכולת שילוב הדדית עם אחרים, על ספקי NFV להיות מודעים באופן מלא לסטנדרטים של NFV, שהוגדרו ע"י יוזמת ETSI, מאחר שיותר ויותר מדובר בתאימות בין מערכתית מול חברות אחרות בעולם ה-NFV. למרות שסטנדרטים פתוחים מונעים נעילה לספק מסוים ע"י פיתוח של פתרונות תואמים ובעלי יכולת שילוב הדדית ממספר חברות, ספקי שירות ישלבו בדרך כלל מוצרים של יותר מאשר ספק אחד במסגרת הפתרון המלא הניתן לפריסה. המשמעות היא, שספקי שירות ידרשו הוכחה, שמוצרים יעבדו יחדיו בצורה חלקה.
 
הנקודה הבאה היא אמינות וזמינות ברמת ספק טלקום ויש לה חשיבות גדולה. התעשייה דורשת מ-OPNFV להתבסס על קוד פתוח. עם זאת, לקהילת הקוד הפתוח אין עדיין יכולות זמינות גבוהה וביצועים, שהן הכרחיות לפלטפורמה ברמת ספקי טלקום העומדות במינימום ההכרחי של 5 תשיעיות (99.999%) או 6 תשיעיות (99.9999%). הטמעות NFV תידרשנה לתוכנת וירטואליזציה ברמת ספקי טלקום כדי לספק יכולת תעבורה בזמן אמת, כמו גם את יכולות הגידול הדרושות כדי לטפל במיליארדי מכשירים חדשים מקושרים וביצירת כמויות הולכות וגדלות של תעבורת נתונים.
 
ביצועים, גידול ודרישות אבטחה הם יותר קשיחים עבור מיתוג וירטואלי ברשת של ספק שירות. לדוגמא, ל-Open vSwitch - OVS יש כרגע מגבלות תכנון, שבאות לביטוי ביכולת גידול, יעילות וביצועים נחותות יותר. בנוסף, מהדורות Arno ו-Brahmaputra אינן כוללות תכונות התורמות לאספקת אמינות ברמת ספקי טלקום בפלטפורמת ה-NFVI.
 
נושא מרכזי שלישי, הוא הצורך, שקיים בתעשייה, לגמישות ובידול של פלטפורמות במונחי עמידה בדרישות ובביצועים ברמת ספקי טלקום ולא רק בדרישות של אפליקציית NFV. תוכנה של ספק ספציפי תהיה לעתים עדיפה או תספק יכולות, שאינן זמינות בתוכנת קוד פתוח. לכן, תוכנה קניינית יכולה לספק לספקי שירות ו-TEMs יתרון תחרותי.
 
גישה היברידית
לסיכום, צריך להיות ברור כי ישנם יתרונות רבים של הבטחת  סטנדרטים פתוחים דה פקטו עבור NFV .
 
OPNFV מספק תוכנת התייחסות באיכות גבוהה, שיכולה להשתלב לתוך פתרונות מסחריים. זה גם אומר, שפתרונות הממנפים את OPNFV יכולים להיות זמינים לשוק מהר יותר באופן משמעותי. עם זאת, באופן כללי, טכנולוגיות שרתים ומחשוב ארגוני, שמבוססות על 100% פתרונות קוד פתוח, לא נועדו לעמוד בדרישות המחמירות של רשתות ספקי הטלקום. לקהילת הקוד הפתוח פשוט אין את היכולות לספק זמינות גבוהה וביצועים ההכרחיות עבור מפעילי הטלקום.
 
בנוסף, חשוב, שתהיה ל-TEMs ו-CSPs יכולת בידול לפלטפורמות שלהם. כל זה אומר, שהפתרון האופטימלי חייב להיות גישה היברידית מבוססת על תקני ומפרטי OPNFVETSI  פתוחים, ובמקביל לקחת את המיטב מפתרונות של יצרנים ספציפיים כדי לקדם חדשנות בשוק. בעת בחירת פתרונות NFV, על TEMs ו-CSPs לשקול את אותם ספקי תוכנה המטמיעים גישה היברידית זאת בהיצע מוצרי ה-NFV שלהם.

בעולם אידיאלי, מה שנדרש הוא פלטפורמת NFV מוכנה ל-VNF, שכוללת מוצרי תוכנה וחומרה מובילים בתעשייה, שמראש בוצעה בהם אינטגרציה, קיבלו אישורים, והם תואמים ב-100% לכל תקני API רלוונטיים כגון ETSI MANO, OpenStack  ו-KVM. ראוי גם להשתמש בארכיטקטורת plug-in פתוחה עבור OpenStack, לתמיכה ביכולת הפעולה ההדדית של רכיבי קוד פתוח סטנדרטיים, ובתוכנה מותאמת תואמת- API.
 
באופן אידיאלי, פלטפורמה זו גם צריכה לבוא מספק, שהוא חלק מיוזמת ETSI NFV, וסייע להגדיר ולעצב את המפרטים. בנוסף, על הפלטפורמה גם לענות על דרישות ביצועים הכרחיות, שנדרשות עבור מיתוג ברמת ספקי טלקום בתחומים מרכזיים, שאינם מקבלים מענה מפתרונות מבוססים על סטנדרטים פתוחים כגון vSwitch OVS .
 
כמו כן, נדרשים מוצרים קנייניים העונים למגבלות של OVS תוך אספקת יכולת גידול רבה יותר ויעילות ביצועים, שדרושות כדי לשלול את האפשרות של נעילה לספק ספציפי, ולספק פתיחות דרך השימוש בממשקי תכנות יישומים (APIs) ו-OpenStack  לדוגמא, כדי לספק את הרמה הנדרשת של הפשטה.
 
יצרני תוכנה, שיכולים להתבסס על היסודות של 'הפתוח' יחד עם רמות הביצועים אותן מספק 'הקנייני', הם אלה המאפשרים ל-CSPs ו-TEMs לספק את הדור הבא של רשתות ומערכות NFV פתוחות עתירות ביצועים.
 
מאת: צ'ארלי אשטון, יולי 2016.
מנהל פיתוח עסקי בכיר בחברת ווינד ריבר
ווינד ריבר בישראל - חברת ScaleIL - כאן

NFV
  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות
רק בריאות, לכל הקוראים והקוראות באשר הם!!!!

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

7-13/11-21 - שבוע היזמות הגלובלית 2021
 

הכי ניצפים 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

שר התקשורת חתם על הטבה רגולטורית של מאות מיליוני ש"ח ל-3 טייקונים! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

"תיק 4000" התפור: עדכונים שוטפים לגבי משפט נתניהו שחשוב לדעת - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן


 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
הבלוג של אלי ציפורי
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים