Telecom News - עוד שנתיים אבודות בשוק התקשורת הישראלי בעקבות "חוק ההסדרים"

עוד שנתיים אבודות בשוק התקשורת הישראלי בעקבות "חוק ההסדרים"

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> עוד שנתיים אבודות בשוק התקשורת הישראלי בעקבות "חוק ההסדרים"
הפשרה "בסגנון מפ"אי" בין צחי הנגבי, שלמה פילבר ומשה כחלון לעניין "חוק ההסדרים במשק לשנים 2017-18" היא עוד "בכייה לדורות". אחרי יותר משנה של אפס התקדמות (כלומר: שקיעה מהירה מול העולם) צפויים לנו עוד שנתיים של שקיעה. 
מאת: אבי וייס, 12.8.16, 09:30צחי הנגבי

אחרי יותר משנה של קדנציה של ביבי נתניהו כשר התקשורת ושלמה פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת הגענו למצב בו שוק התקשורת הישראלי ממשיך לדשדש בבוץ של עצמו ובלי שום כיוון (השוק בישראל המשיך לשקוע יחסית לעולם: הידרדרנו למקום 35 בכל מדדי ה-ICT, כאשר בפס הרחב הסלולרי ירדנו למקום 58 ובפס הרחב הקווי ירדנו למקום 38, ואלה נתונים של השנים שעברו. ההידרדרות הואצה בשנתיים האחרונות ואת זה נקבל במדידות ההשוואה, שתפורסמנה בשנה הבאה).

כדי לשנות כיוון, היה צורך לייצר מדיניות חדשה, רגולציה חדשה וחקיקה חדשה. כל זה לא קרה בשנים האחרונות. תיקוני החקיקה ב"חוק ההסדרים במשק ל-2017-18"  הם יישום של מדיניות ורגולציה ישנים ביותר. פשוט אסון והמשך תהליך "ההתאבדות העצמית" של שוק התקשורת הישראלי.

הפשרה, שנעשתה ע"י השר צחי הנגבי (בתמונה) עם שר האוצר, שמשמעה: המשך החקיקה (במקום הקפאתה), אבל בתיאום עם צחי הנגבי (ושלמה פילבר), מבטיחה, שתהיינה לנו עוד שנתיים של שקיעה. שום תועלת לא תצמח מהחקיקה הזו לשוק התקשורת הישראלי ולצרכנים. 

מדוע?
התשובה ניתנה בצורה קצת אירונית ע"י משרד האוצר בעצמו, במסמך ההסברים, שהוא הפיץ כחלק מהחקיקה. באוצר (בגלל חוסר המקצועיות של אלה שחיברו את המסמך), לא שמו לב, שהם סותרים את עצמם באותו מסמך. כדי להבהיר את הנושא, אני מביא את התצלום מדברי ההסבר לחקיקה של הרגולציה המוצעת ע"י האוצר בתחום הקווי:
מסמך האוצר
דהיינו: האוצר בעצמו מציג בנימוקיו כיצד ניתן להצליח ולהתקדם בתחום הקווי: בפריסת סיבים עצמאית. כל הדוגמאות, שהאוצר מביא בעצמו, הן פריסת סיבים עצמאיים של חברות מתחרות בחברת הבזק המדינתית (בתשתית עצמאית).

אם המפתח לתחרות בשוק הקווי הן תשתיות עצמאיות, איך זה מסתדר עם חקיקה חדשה שנועדה למנוע פריסת תשתיות עצמאיות והנצחת המצב הקיים של ""טפילות על רשת בזק [או הוט]"?

כשאין מדיניות - הרגולציה היא תוצאה של "שליפות מהמותן" והסתמכות על העבר
החקיקה בתחום הקווי, שמונחת כעת על שולחן הכנסת, היא פרי מדיניות של השר משה כחלון (כאן) מ-2.5.12, בעקבות "דו"ח חייק", שפורסם ב-2011. כלומר: נתקענו במנהרת הזמן ולא זזנו אפילו מילימטר אחד קדימה מ-2012

מאז 2012, יצא (בנובמבר 2014) מסמך יישום "שוק סיטונאי" של השר גלעד ארדן, אבל הוא לא מסמך מדיניות חדש אלא רק יישום של המדיניות הקיימת מ-2012. בהקשר הזה יצא בפברואר 2015 מסמך נוסף של יישום SLU (כאן), שהוא שימוש בתשתיות הפיזיות של בזק ע"י מתחרותיה. החקיקה החדשה ב"חוק ההסדרים החדש ל-2017-18" היא הרחבה של תת סעיף אחד בתהליך יישום SLU. זה הכל. כלומר: לא התקדמנו לשום מקום. אנו ממשיכים "להסתובב במעגל" סביב המדיניות מ-2012 של כחלון, שכבר אז היא הייתה מיושנת ביותר וחסרת בסיס מציאותי. 

כדי להתקדם ולקדם את שוק התקשורת הקווית בישראל, היה צורך לייצר מדיניות חדשה (שבד"כ נולדת אחרי ועדה ציבורית רחבה ומקצועית, שמכינה את הרקע, המסמכים והניתוחים למדיניות החדשה). זה לא קרה. לכן, מסמך המדיניות של כחלון מ-2012 זה מסמך המדיניות האחרון, שבתוקף בשוק הקווי, והחקיקה החדשה המוצעת בחוק ההסדרים החדש היא המשך וחלק בלתי נפרד מאותה מדיניות ישנה. 

יודגש: אי אפשר לקבל החלטות רגולטוריות כל כך חשובות בלי שום עבודת מטה, שום נתונים, שום שימועים ושום ניתוחים מקצועיים משום סוג, תוך התעלמות מתמשכת מהפרות חוק ורישיונות, ובלי מדיניות חדשה ועדכנית.

מה מדיניות חדשה בתחום הקווי אמורה לכלול?
לא צריך לנחש. מסמכי מדיניות כאלה יש בכל העולם, כי בכל העולם התקדמו ומיישמים כיום את המדיניות הנכונה והעכשווית לשוק הקווי. זה כולל אצלנו לפחות את הסעיפים הבאים:
  • מדיניות פריסת סיבים לבתים לרבות השתתפות הממשלה בפריסה הזו, לרבות לוחות זמנים ויעדין ברורים. זה כולל (כמובן) עידוד תשתיות עצמאיות וטכנולוגיות פריסה חדשות לבתים ולעסקים (בין היתר זה כולל: פריסת NG-PON2 או כל טכנולוגיה מתקדמת דומה, שילוב סלולר ו-DSL, שילוב דור חמישי בחיבור קווי, פריסת רשתות SD-WAN, לרבות הרשאה ועידוד של פריסת סיבים ע"י רשויות מקומיות). במסגרת המדיניות החדשה זו יש להחליט גם מה עושים עם הפגר שלא נקבר ששמו Unlimited. למי ששכח, Unlimited זו המצאה רגולטורית של משה כחלון. ביבי נתניהו רצה לפני כמעט עשור לתת את הרישיון והפריסה לחברת החשמל, מה שהיה מצליח בוודאות. הכשלון של Unlimited הוא אחד משרשרת הכשלונות האדירה של משה כחלון בהיותו שר התקשורת, בשוק התקשורת הישראלי. הוא ממשיך כעת במלאכת ההרס, כשר אוצר, בגיבוי ביבי וכעת גם בגיבוי צחי.
  • בתחום "השוק הסיטונאי" בכל העולם עברו מזמן לגישת ה-WLR (ר"ת: Wholesle Line Rental) ו- L2-WAP, כדי להבטיח את המשך ההשקעות בתשתיות הקוויות. בישראל, נתקענו בשנות ה-80 של המאה הקודמת עם מדיניות BSA ו-SLU (החקיקה המוצעת כעת ע"י האוצר והממשלה לתחום הקווי היא במסגרת רגולציית ה-SLU). 
  • עידוד וקידום טכנולוגיות חדשות בתחום האינטרנט ובראשן IPv6. בנוסף, הסדרת תחומים חדשים דוגמת: "שמות מתחם", "הגנת סייבר", לרבות עדכון הרגולציה בתחומים של "נייטרליות הרשת" ו"הגנת הפרטיות". בישראל, מסמך המדיניות אחרון בתחום זה הוא מהשר פואד בן-אליעזר מ-17 בדצמבר 2000. כלומר, אנו תקועים כאן כבר 16 שנה... 
  • קביעת רגולציה לתחום שירותי הענן (ענן בתקשורת). כיום, הווירטואליזציה (SDN/NFV) מגיעה עד מוצרי הקצה בבתי הלקוחות. אין ברגולציה הישראלית שום דבר בתחום הענן. "מלטה יוק". הרגולציה האחרונה שבתוקף היא על ISDN - PRI מ-2009. פשוט מדהים. במקביל, יש לבטל ולהחליף את המדיניות הישנה הקיימת בתחום שירותי ה-IP על רשת האינטרנט (מדיניות VoB מ-2004, שעודכנה חלקית רק פעם אחת ב-2007, ולבטל את מדיניות VoC מ-2012. שהפכה את שירותי ה-VoIP בסלולר לשירות קווי). 
  • טיפול בבעיית "רשת האיתותים" הישנה של ישראל ובקשרי הגומלין בין מפעילים בישראל ברשת זו. אין כל מסמך מסודר בעניין זה, אין אכיפת תקנים ואין כלום. כרגיל ברגולציה הישראלית - "איש הישר בעיניו יעשה".
  • קידום טכנולוגיות בעולם הכבלים, עקב כניסת טכנולוגיות מתקדמות דוגמת Docsis 3.1 תוך מעבר ל-4K ובהמשך ל-8K ויצירת שירותים אינטראקטיביים ומשולבים עם הצופים בשידורים.
  • קביעת מדדים ל"איכות השירות" ו"חוויית השימוש והגלישה" וקביעת הדרכים למדידה נכונה של הפרטמטרים הללו, לרבות פרסומם לציבור (כדי שהציבור יוכל לבחור את הספק, שמספק את השירותים האיכותיים ביותר, וכך ליצור תחרות גם על האיכות, לא רק על המחיר).
  • משרד התקשורת בעצמו צריך להגיע למאה ה-21 (בשיטות העבודה, בקשר עם הציבור - כלומר לסיים את עידן הפקס, בעדכון מערכות התוכנה הפנימיות, באתר אינטרנט מודרני ואינטראקטיבי, בתהליכי שקיפות ועבודת מטה נכונים, בשיתוף נציגי הציבור בשימועים, ועוד ועוד). 
כל הסעיפים שיש כאן נעשו בעולם והם ברי יישום גם בישראל. היו תקופות בהיסטוריה של שוק התקשורת הישראלי, שבהן נעשו מהלכים חשובים וברי משמעות כאלה, ואציין רק 2 תקופות בולטות: כשדני רוזן היה מנכ"ל משרד התקשורת וכשאורי אולניק ז"ל היה מנכ"ל משרד התקשורת. גם מרדכי מרדכי קידם לא מעט דברים. אולם, הוא היה אחרון ברשימה של המנכ"לים המקדמים את שוק התקשורת הישראלי לטובת הצרכנים והשוק. מאז - יש רק ספינים, תחמונים, שקרים, כאוס, "תפירת מכרזים", אי ביצוע תכניות עבודה, זיופים, וכמובן: שקיעה מתמדת לתהום

לצערנו, כרגע, כל מחשבה על רגולציה חדשה ועדכנית זה לא דבר שקורה וגם לא יקרה. פשוט מייאש, איך נתקענו עם פוליטיקאים קטנים ורגולטורים, שלא רואים שום דבר יותר רחוק מ-10 ס"מ מקצה אפם. כך, השנים 2016 עד 2018 תהיינה עוד שנים אבודות שלא מקדמות אותנו לאיזה מטרה ברורה וטובה בשוק התקשורת הישראלי. 
משבר 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
16.7.24 - CIO FOCUS 2024

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים