Telecom News - "יצרן המספרים" מכה שנית ומפרסם נתוני שוק התקשורת בלי כל קשר למציאות

"יצרן המספרים" מכה שנית ומפרסם נתוני שוק התקשורת בלי כל קשר למציאות

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> "יצרן המספרים" מכה שנית ומפרסם נתוני שוק התקשורת בלי כל קשר למציאות
הרן לבאות (סמנכ"ל בכיר לכלכלה במשרד התקשורת) פרסם את נתוני שוק התקשורת ואת נתוני בזק מול מתחרותיה, נתונים, שהועתקו כלשונם ע"י כלי התקשורת בלי לבחון אם יש איזה קשר בין הנתונים לאיזו מציאות בשוק התקשורת הישראלי, כאילו קפאנו בזמן ולא קרה מאומה בשוק הטלפוניה בעשור האחרון.
מאת: אבי וייס, 12.7.16, 09:47הרן לבאות

משרד התקשורת \ אגף כלכלה בראשותו של הסמנכ"ל הבכיר הרן לבאות (בתמונה), פרסם אמש את התפלגות הכנסות שוק התקשורת בישראל לשנת 2015 (כאן) ואת נתוני נתח השוק של חברת בזק בתחום הטלפוניה הפנים-ארצית הנייחת מול כלל מתחרותיה בחודשים מרץ 2015 – מרץ 2016 (כאן).

הנתונים הועתקו (כרגיל) בשיטת Copy&Past ע"י כלי התקשורת בישראל, בלי לבחון אם יש לנתונים הללו איזה קשר לאיזו מציאות בשוק התקשורת בישראל. הרי יש מדדים בינלאומיים, שלפיהם מודדים את שוקי התקשורת, אבל זה לא מזיז בכלל למומחה מס' 1 בישראל להמצאת מספרים מקצה האצבע: הרן לבאות.

הרן לבאות מציג נתונים לפי מתכונת, שנקבעה לפני עשרות שנים ולא עודכנה מאז. הוא מתעלם לחלוטין מהשינויים בצריכת שירותי התקשורת בעולם ובישראל, במיוחד ע"י דור ה-Y (צעירים בני עד גיל 35-36) וההשפעה של דור ה-Y על צריכת התקשורת ע"י דור ה-X (מבוגרים בני 36 עד 70). ההתעלמות מההתפתחות הזו הייתה במוקד הניתוח לגבי מות "ועדת פילבר" לגבי עולם ה-OTT. שום לקח לא נלמד מהכשלונות החוזרים ונשנים.

הרן לבאות מציין, שהמתכונת להצגת הנתונים שלו היא ב"ועדת גרונאו", בלי פירוט המקור. למעשה, היו כמה "ועדות גרונאו". תעריפי בזק וצורת מדידת שוק התקשורת החלו להתעצב ב"ועדה להסדרת תעריפי בזק" ב-1998 (לפני כמעט 20 שנה), נוסחו מחדש ע"י "ועדת גרונאו" באפריל 2003, ומאז הם באותה מתכונת.

ב"ועדת גרונאו" של 2008 שהמלצותיה הוגשו במרץ 2008 ואושרו מייד אחרי כן ע"י שר התקשורת דאז, אריאל אטיאס, נקבעה המתכונת הסופית הקיימת עד היום להצגת נתוני שוק התקשורת ולהצגת נתוני נתחי השוק של בזק מול מתחרותיה בטלפוניה הפרטית והעסקית. 

המתכונת, שנקבעה ב-2003 וב-2008 הייתה אמורה להסתיים ב-2009, אבל זה לא קרה. ב-2010 הוטלה על "ועדת חייק" המשימה לעצב מחדש את תעריפי בזק ומדידת נתחי שוק התקשורת, אבל "ועדת חייק" לא עשתה זאת ובמקום זאת ניסתה לתקן את "דו"ח גרונאו" בכל הקשור ל"שוק הסיטונאי", ולמעשה "השוק הסיטונאי" הקיים כיום בישראל הוא תוצאה של "ועדת חייק", שהמלצותיה פורסמו ב-2011.

בכל הקשור למדידת השוק והצגת נתונים של שוק התקשורת, "ועדת חייק" לא עשתה מאומה ולא שינתה מאומה ומאז גם לא קרה מאומה (למרות שהיה צורך כמה פעמים לבצע עדכונים). לכן, הרן לבאות דורש מחברות התקשורת נתונים במתכונת, שקבעה "ועדת גרונאו" ב-2008 על בסיס ההחלטות ב-2003. את הנתונים הללו הוא מעבד מאז  מידי שנה ומציג לציבור, בלי כל קשר למה שהתפתח בשוק התקשורת מאז 2008. 

למה הנתונים הללו בכלל חשובים?
כי כל רגולציית שוק התקשורת נשענת על הנתונים הללו. זה הבסיס לקבלת ההחלטות בכל התחומים. גם הגדרות הממונה על ההגבלים עסקיים לגבי שוק התקשורת והגדרת המונופולים (בזק והוט) נשענת בדיוק על הנתונים הללו. 

שני המסמכים של הנתונים, שהציג אמש הרן לבאות, פשוט מתעלמים לחלוטין ממה שקרה בשוק התקשורת הישראלי בשנים האחרונות ומסמכים אלה נצמדים להגדרות ולהצגת נתונים שכבר ב-2008 היו לא מעודכנים ולא נכונים.

אתייחס כאן רק ל-2 נקודות מרכזיות, כדי להדגיש את הניתוק מהמציאות בנתונים המוצגים:

1. מה זה "שוק האינטרנט" בישראל?
במסמך הכנסות שוק התקשורת כשכתוב במסמך "תשתיות אינטרנט" ו-ISP, הכוונה היא רק לתשתיות קוויות ול-ISP קווי. אין תשתיות ניידות ואין ISP נייד.

האם זה נכון?
אפילו ב-2008 זה כבר לא היה נכון. זה היה נכון בתחילת שנות ה-90, כשעדיין לא היה אינטרנט נייד (סלולרי) כשירות ציבורי בישראל. 

אני יכול להעיד על הנתונים, שיש בידי. כשאתר טלקום ניוז עלה לאוויר במרץ 2013, כ-80% מהגישה של הקוראים לאתר הייתה בחיבורי אינטרנט נייח ממחשבי PC (מחשבים נייחים ולפטופים) וכ-20% ממכשירים ניידים (18% מסמארטפונים וכ-2% מטאבלטים).

שוק הצריכה של שירותי אינטרנט החל להשתנות במהירות בעיקר בגלל עליית הצריכה הניידת מדור ה-Y והשפעת התנהגות דור ה-Y על דור ה-X (שזה ביחד כל השוק הצרכני לאינטרנט בישראל).

ביולי 2015 הגישה לאתר טלקום ניוז ממחשבי PC הייתה כ-60% ומהסלולר כ-40%. המהפך היה מאוד מהיר והיום ביולי 2016, 49% מהקוראים מגיעים לאתר מסמארטפונים, 4% מטאבלטים ורק 47% ממחשבי PC בחיבור נייח. כלומר, במהלך החצי הראשון של 2016 נוצר רוב לגלישה ניידת באינטרנט לאתר טלקום ניוז.

מנתוני מחקרים הקיימים בעולם וגם מחקרים וסקרים, שנעשו בארץ, זה המצב בכלל הגישה לשירותי האינטרנט בכל התחומים. פשוט, הגולשים באינטרנט עברו למובייל.

דוגמה טריה מנתונים עדכניים מהעולם: מחקר מיוני 2016 של eMarketer ו-ComScore מצא את הנתון הסטטיסטי הברור הבא (בארה"ב): Half of Connected Devices in US Homes are Mobile. מה לא ברור בנתון הזה?

אבל אצל הרן לבאות אין בכלל אינטרנט סלולרי או אינטרנט נייד. אין חיה כזו. אין תשתיות כאלו ואין ISP כאלו, למרות שזה רוב שוק האינטרנט. אין בישראל בכלל סוג כזה של רישיון: "ISP סלולרי" (הרישיון הסלולרי כולל בתוכו את שירותי האינטרנט, ללא צורך ברישיון נפרד). 

מזמן היה צורך לסווג את נושא הגלישה באינטרנט ולהציג אותו בצורה שונה לגמרי. גם היה צריך לקבוע אם גלישה ב-WiFi זה אינטרנט נייח או נייד. בעולם המערבי, יש ריבוי של רשתות WiFi השייכות לחברות הסלולר כ-Offload. לכן, בעולם סופרים זאת כחלק מהאינטרנט הסלולרי. בישראל, רוב ה-WiFi הוא פרטי, או ציבורי מחברות, שאינן סלולר ולכן ייתכן שיש צורך לסווג גלישה ב-WiFi אצלנו כאינטרנט קווי. 

משרד התקשורת הרגיש מזמן באבסודר של קיום רישיונות מיוחדים ל-ISP קוויים (בלבד), ולכן לאחרונה ביטל את הצורך ברישיון ISP לספקי האינטרנט הקטנים (עד 20 אלף לקוחות) והפך זאת ל"היתר כללי" ב"תעודת רישום".

אולם, הביטול של הצורך ברישיונות ל-ISP קטנים לא בא כדי לתקן את "הגדרות השוק" בתחום האינטרנט, אלא להוריד עומס עבודה מפקידי המשרד. בהודעה לציבור נאמר במפורש (ע"י משרד התקשורת), שהצעד הזה בא "להוריד בירוקרטיה". בדיוק כמו שנוהל "מדיניות הטיפול בתלונות הציבור" נולד כדי להוריד את העומס מעל פקידי המשרד ולמנוע מהציבור להתלונן כדי לא להכביד על הפקידים הללו... 

2. האם בזק עדיין מונופול בטלפוניה?
במסמך נתח השוק של בזק בתחום הטלפוניה יש 2 מדידות של נתונים, של בזק מול כל מתחרותיה, מדידות המוצגות בדיוק באותה צורה, שנקבעה ב"ועדות גרונאו" של 2003 ו-2008, כאילו שוק הטלפוניה קפא בזמן:

א. הטלפוניה הקווית הנמדדת היא הטלפוניה הפרטית הישנה והוותיקה של בזק (בתוספת ה-VoB של בזק בינלאומי. זה היה התיקון, שהוכנס ב"ועדת גרונאו" של 2008 בעדכון של הגדרות גרונאו מ- 2003).

אולם, איך מדברים היום בטלפון בבית? התשובה די ברורה: בטלפון הסלולרי, כי הסלולר הפך כבר לפני כ-5 שנים ל-Flat Rate בשיחות ובמסרונים. אם יש טלפון קווי של בזק בבית זה לרוב לצרכי גיבוי. כך, דור ה-Y מתנהג וזה השפיע גם על דור ה-X. 

כלומר: שוק שיחות הטלפוניה מזמן הוא לא שוק של שיחות קוויות. הרוב המוחלט של שיחות הטלפוניה נעשה בסלולר (בבית וגם במשרד). המיעוט הוא בטלפוניה קווית.

כ"כ, השיחות הטלפוניות עוברות בשנתיים האחרונות ל"מסרים מיידיים" (ווטסאפ, מסנג'ר וכיו"ב), ולשיחות ב-VoIP של אפליקציות דוגמת סקייפ וכיו"ב.

אין בכלל בטבלאות של הרן לברות חיה כזו הנקראת שיחות ניידות. כלומר: כל ההגדרות על נתח השוק של בזק בתחום השיחות הטלפוניות הפרטיות שגויות מיסודן.

ב. הטלפוניה קווית הנמדדת בתחום העסקי היא רק טלפוניית "צירי קווים", כלומר: קווי ISDN (כן, זו הטכנולוגיה משנות ה-70 עד שנות ה-90 של המאה הקודמת).

הרן לבאות נתקע בהיסטוריה ושכח, שמאז 2008 הטלפוניה העסקית עברה 2 מהפכות טכנולוגיות:
1) מעבטלפוניה עסקית באינטרנטר למרכזיות IP מקומיות או ב-Hosted.
2) מעבר לשירותי טלפוניה בענן. הענן יכול להיות בארץ או בכל מקום בעולם.

כיום, יש ריבוי שירותי טלפוניה בענן גם מספקיות התקשורת (לרבות מבזק ומהוט) וגם מספקים, שאינם חברות תקשורת (דוגמת תדיראן טלקום, בינת, טלדור ועוד רבים וטובים). 

למיטב ידיעתי, רוב הטלפוניה העסקית בישראל נמצאת כיום ב-2 הטכנולוגיות היותר חדשות הללו, עם  מעבר מהיר של השוק העסקי לשירותי טלפוניה בענן. תוך כשנתיים, כמעט כל הטלפוניה העסקית בעולם, כמו גם בישראל, תהיה בענן.

​אולם, אצל הרן לבאות אין חיה כזו, ששמה שירותי טלפוניה עסקית בענן. הוא ממשיך למדוד רק את קווי ה-ISDN העסקיים, כאילו קפאנו בזמן ולא קרה מאומה בשוק הטלפוניה בעשור האחרון.    

שורה תחתונה:
שום נתון של משרד התקשורת לא מחובר למציאות. אצל הרן לבאות המציאות קפאה ב-2008 ומאז לא קרה שום דבר בשוקי התקשורת והצרכנים משתמשים באותן טכנולוגיות, שהיו בשוק ב-2008.

פשוט קשה להאמין, אבל זו המציאות הווירטואלית הנוצרת מידי שנה בעיני משרד התקשורת הישראל. 
  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
16.7.24 - CIO FOCUS 2024

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים