Telecom News - שירותי רשתות IoT בטכנולוגיית LoRa כבר כאן - מבזק וסלקום

שירותי רשתות IoT בטכנולוגיית LoRa כבר כאן - מבזק וסלקום

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> שירותי רשתות IoT בטכנולוגיית LoRa כבר כאן - מבזק וסלקום
באיחור של לפחות 5 שנים, שוק התקשורת הישראלי מגלה את הצורך ברשתות IoT לצרכים מגוונים (הלהיט של היום ומחר זה "רכב אוטונומי"). לאחר שחרור תדרים ע"י משרד התקשורת לתחום טכנולוגיות LoRa ו-SigFox, בזק וסלקום החלו לבצע ניסויים למתן שירות בטכנולוגיית Lora לקראת פרויקטים בתחום ערים חכמות ורכב חכם.
מאת: אבי וייס, 31.5.18, 11:43איוב קרא

המונחים של עולם ה-IoT עדיין לא מוכרים לציבור בישראל (למעט אלה העוסקים בתחומים הטכנולוגיים הללו), וזה מה שהביא את ארגון 360Compliance דרך הסניף הישראלי שלו (בשת"פ עוד ארגונים דוגמת IEEE), לקיים כנס שנתי, שהוקדש כולו לתחום רשתות ה-IoT.

הדגש השנה היה על רשתות LoRa ו-SigFox, שמצליחות (מזה שנים) בכל העולם.

היתרונות בשימוש בטכנולוגיות הללו הוא ברור והטכנלוגיות הללו מערערות את השליטה רבת השנים של חברות הסלולר בתחום זה, שלטה שמומשה באמצעות טכנולוגיות סלולר בשם M2M. 

בינתיים, חברת SigFox הצרפתית לא החליטה להגיע לישראל, אז נשארה לשוק הישראלי האופציה להשתמש בתקני LoRa הפתוחים, עם התדרים, שהוקצו ע"י משרד התקשורת לנושא זה. הסברים מקצועיים אודות Lora ו-LoraWan יש במצגת כאן. ניתוח ההבדלים בין Lora ל-SigFox יש במצגת כאן, וניתוח הטכנולוגיות, שבהן משתמשות חברות הסלולר לצרכי רשתות IoT - במצגת כאן. שאר המצגות נמצאות כאן, למתעניינים. 

בישראל, 2 חברות סלולר גדולות כבר הציגו את הכיוון שלהן, שתיהן משתמשות ב-2 טכנולוגיות IoT לעולם רשתות הסלולר: הראשונה: LTE-M המופיעה גם בשם CAT-M (על שם טכנולוגיית מכשירי הקצה), השנייה: (NB-IoT (Narrow-Band IoT.

פלאפון הציגה פתרון מלא ומתקדם בטכנולוגיות הללו (כאן), עם כמות שותפים ולקוחות מרשימה ביותר שהולכת וגדלה במהירות, וגם פרטנר הכריזה על כך (כאן) כבר לפני יותר משנה, אך טרם ברור מה היקף הפריסה והצלחת השירותים, שהיא מספקת, על 2 רשתות ה-IoT הללו. 

התדרים, שהקצה משרד התקשרות לטכנולוגיות LoRa ו-SigFox בתחום של 915 עד 917 מגהרץ, הם רק התחלה צנועה של הנושא. בעולם, הרגולטורים לתקשורת הרחיבו את התחומים הללו וכיום הלהיט הוא בכלל לא בתחומי התדרים הללו, אלא בתחומי ה-2.4 גיגהרץ, תחומי תדר חופשיים. התקן הזה מכונה בשם FR24 או FLRC, ויש כיום כבר לפחות 80 רשתות LoRa ברחבי העולם, שהחלו להשתמש בתדרים הללו (או בתדרי 803 עד 870 מגהרץ, שנועדו לאירופה ולעוד איזורים בעולם).

השימוש בתדר 2.4 גיגהרץ מספק פריסה של רשתות IoT עם תקשורת לטווחים של עד 2.3 קילומטרים, לעומת השימוש בתדרים של ה-800 וה-900 מגהרץ, שמספקים תקשורת עד למרחק של כ-3.6 קילומטרים. אולם, התדרים החופשיים פשוט מוזלים את העלויות של הפריסה ודמי השימוש (כי לא צריך לשלם על התדרים ולא צריך רישיונות לתדרים, עם דמי רישיון שנתיים).

בישראל (במשרד התקשורת), עדיין לא שמעו על זה. גם מדיניות IoT - אין. זו הסיבה, שהתחרות בעולם ה-IoT בישראל החלה עקום, בחברות הסלולר החליפו את השם של הטכנולוגיות הישנות של M2M לשם היותר סקסי: IoT, בגיבוי משרד התקשורת, שנתן להן הקצאת מספרים לסימים "נעולים", מספרים לשירותי IoT מבוססי סים סלולרי נעול, פתרונות, שנועדו כדי "ללכוד את הלקוחות" ב"חתונה קתולית" מוחלטת, ללא יכולת ניוד. הפארסה המדהימה הזו מתוארת בהרחבה כאן וכאן ולא תוקנה עד היום, למרות החשיפה של המהלך הבלתי חוקי הזה על ידנו.

כעת, המהפך בכיוון הנכון - החל. אחרי פרטנר ופלאפון, שבחרו במסלול של טכנולוגיות עולם הסלולר, החברות בזק וסלקום החלו להתנסות בכיוון של רשתות LoRa. על פי אתר משרד התקשרות (שלפתע הפך להיות שקוף ומעודכן בנושא "רישיונות לניסוי טכנולוגי"), 2 החברות מתנסות ממש כעת בפריסת רשת LoRa בתדרים המותרים (915 עד 917 מגהרץ), והן תסיימנה עד תחילת 2019 את שלב הניסויים הטכנולוגיים ואז תעבורנה (אולי אף קודם לכן), לספק שירות מסחרי מקיף, כולל שירותים מותאמים לצרכים של לקוחות הקצה, לקוחות הבוחרים להשתמש בטכנולוגיות LoRa ל-IoT.

הכנס של אקומושן בשבוע שעבר (עם מעל ל-3,500 משתתפים, עם נוכחות של כמעט כל יצרני הרכב בעולם, עם מעל ל-100 סטארטאפים ישראלים בתחום הזה, עם מעל ל-50 חברות ישראליות ותיקות, שנכנסו לתחום הזה, ועשרות משלחות רשמיות ופרטיות מכל רחבי העולם) הוכיח, שישראל הפכה ל"מעצמת פיתוחים" לתחום "הרכב החכם" ו"תחבורה חכמה".

כמובן שכל ההתפתחות המדהימה הזו בישראל (שהציבור נחשף אליה ברכישה המדהימה של מובילאיי ע"י אינטל), נשענת על טכנולוגיות IoT וסנסורים בכמויות אדירות. לכן, גם יש צורך ברשתות IoT.

התחרות, שהחלה בין הטכנולוגיות ובין הספקים של הרשתות (ובמיוחד בין חברות הסלולר לחברות שאינן סלולר, שפורסות רשתות IoT בהיקפים עצומים, דוגמת SigFox), היא לטובת השוק והצרכנים. זאת, כי התחרות הזו מוזילה את העלויות של הפתרונות והופכת את הפתרונות לנגישים לכל אחד במחירים המתאימים לכל כיס. 

בישראל, משרד התקשורת הישראלי הוא המשרד הטכנולוגי היחיד מבין משרדי הממשלה, שאין לו שום תוכניות לקידום ועידוד סטארטאפים (לפי המדיניות העדכנית של משרד האוצר והרשות לחדשנות וההשקעות הכספיות של הרשות למיזמים שיפותחו במסגרת משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות), אין בו שום תכנית ליזמים בעולם התקשורת ושום אקסלרטור או אפילו איזה מענק או תמיכה בתחום, זה גם המשרד הטכנולוגי היחידשאין לו "מדען ראשי" (פשוט אין, מזה שנים, גם בגלל קומבינה בתקנים של המשרד), ושיחידת "תכנון המדיניות" הזעירה שלו פשוט מנוטרלת ולא מספקת דבר וחצי דבר לטובת הציבור, לטות עתיד הרגולציה ועתיד שוק התקשורת. אחד הכלים המרכזיים של תכנון מדיניות רגולטורית נכונה ויעילה הוא הפקת מסמך RIA שנעשה ביחד עם הציבור (מה זה RIA? ראה כאן). מסמך ה-RIA האחרון, הכושל והיחיד שהופק ע"י האגף הדמיוני הזה הזה, היה במרץ 2017. רק לשם ההשוואה, הרשות להגנת הצרכן במשרד הכלכלה, הפיקה ב-2017 לא פחות מ-6 מסמכי RIA, בנושאים מגוונים של הגנת הצרכן, כולל שניים מהם בתחומי רגולציית עולם התקשורת. ב-2018 הרשות להגנת הצרכן כבר הפיקה מסמך RIA נוסף בתחום הגנת הצרכנים. זאת, כי משרד התקשורת עצמו הפסיק למלא את ייעודו בהגנת הצרכן וקידום האינטרסים הצרכניים והציבוריים של תושבי ישראל.

כלומר, משרד התקשורת הוא משרד טכנולוגי שעיוור לחלוטין לטכנולוגיה ולעתיד. המשרד עסוק בשנים האחרונות רק בדבר אחד: לשרת את הרצון של בעלי ההון ו"המקורבים לצלחת". אם לא די בכך, יש במשרד הזה יחידה חדשה (יחסית) לנושאי טכנולוגיות (אגף טכנולוגיות עתידיות וסייבר), אבל היחידה הקטנה הזו טרם הפיקה שום מסמך מדיניות ושום שימוע בשום תחום טכנולוגי (מאז שהאגף הזה הוקם - ב-1 לינואר 2017, לאחר יותר מחצי שנה של התארגנות). 

זו בדיוק הסיבה מדוע כל התקציבים לפיתוחים בתחום "ערים חכמות" ו"תחבורה חכמה" נמצאים בידי השרה לשוויון חברתי, גילה גילה גמליאלגמליאל, (בתמונה משמאל)שקיבלה תקציב של מעל ל-70 מיליון ש"ח (שווה לתקציב השנתי של כל פעילות משרד התקשורת), ופרסמה "קול קורא" לרשויות המקומיות להציג פרוייקטים של "עיר חכמה ו"תחבורה חכמה" ול-232 רשויות מקומיות כבר אושר תקציב (וכל התקציב הזה כבר הוקצה בשנה החולפת ע"י המשרד לשיוויון חברתי לפרויקטים הללו, ולקראת השנה הבאה יוקצו שוב תקציבים בהיקף ניכר, לנושאים הללו).

למשרד התקשורת אין בכלל "חלק ונחלה" בכל הפעילות רחבת ההיקף הזו, שמובלת ע"י השרה גילה גמליאל והמשרד שבראשו היא עומדת.

זאת, מלבד כמה ספינים של השר איוב קרא (בתמונה למעלה משמאל), למשל ברחובות ובעוד כמה הזדמנויות, למרות שרוב מוחלט של הפרויקטים הללו מבוססים על טכנולוגיות תקשורת, ומן ההגיון היה, שמשרד התקשורת יוביל את ההתפתחויות הטכנולוגיות הללו, ולא המשרד לשיוויון חברתי.

אולם, למי שלא מסוגל לבצע אפילו סעיף אחד משמעותי בתכנית העבודה השנתית שלו (מתחילת העשור הנוכחי ועד היום) ולספק רמת שירות מינימלית לציבור, זה יהיה חוסר אחריות ציבורית ממדרגה ראשונה להפקיד בידי משרד כזה את הטיפול והתקציבים הנוגעים ל"ערים חכמות" ו"תחבורה חכמה".  
 
LORA 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות


למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
 

23.5.24 - Google Cloud Summit 

6.6.24 - Israel Mobile Summit 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים