Telecom News - המפסידה העיקרית מביטול "השוק הסיטונאי" - סלקום והמרוויחה - Unlimited

המפסידה העיקרית מביטול "השוק הסיטונאי" - סלקום והמרוויחה - Unlimited

דף הבית >> חדשות >> חדשות השוק הקווי >> המפסידה העיקרית מביטול "השוק הסיטונאי" - סלקום והמרוויחה - Unlimited
ניתוח המהלכים הבאים בעקבות שינוי רגולציית השוק הקווי ב-EU. משרד התקשורת,ששבוי בתפיסות עולם אנכרוניסטיות, עלול "לגרור רגליים" בביטול "השוק הסיטונאי". בכל מקרה, יש מרווחים ומפסידים מהמהלך הזה כבר היום. סלקום ו-Unlimited ב-2 הקצוות של ההפסד והרווח. 
מאת: אבי וייס, 6.11.14, 11:20אבי ברגר

התהליכים, שיובילו לקריסת הרעיון של "שוק סיטונאי" בישראל, היו ברורים לי בשנתיים האחרונות, ולא היה ברור לי מדוע כמעט מחצית מכוח האדם במשרד התקשורת הועסק בשנתיים האחרונות סביב העניין הזה באובססיביות, בתחום רגולטורי התלוש מכל מציאות הגיונית.

שלא לדבר על המיליונים שנשפכו לריק על חברות ייעוץ חיצוניות ויועצים, כמעט הכל ב"פטורים ממכרזים" ומחוץ לכל נורמה וחוק. תופעה פסולה, שנלוותה לכל התהליך ההזוי הזה. 

החשיפה שלי מאמש (כאן), באה בהמשך ישיר לחשיפה שלי על שינוי הרגלציה הקווית של "השוק הסיטונאי", שהתרחש כבר קודם ב-EU, בגלל שדרוג רשתות חברות הבזק (כאן), לטכנולוגיות ה-Vectoring וה-G.fast.

אנו נמצאים כעת "בתקופת בינייים", כשמשרד התקשורת כפוף לראש הממשלה (בנימין נתניהו), שבוודאי אין לו זמן לנושאים הללו. לכן, שר התקשורת בפועל הוא מנכ"ל משרד התקשורת, אבי ברגר (בתמונה), האיש שאחראי אישית (יחד עם גלעד ארדן שעזב לטובת משרד הפנים), לכאוס הזה שנקרא "שוק סיטונאי". 

לכן, הסיכויים שהשוק הסיטונאי בישראל יתבטל בקרוב - נמוכים. זה יקרה, אבל הגסיסה תיקח זמן עד שיוצא "רישיון קבורה" לנושא. אלה, שהמציאו את זה ועבדו על זה בשנתיים האחרונות, יחפשו כל תירוץ למה הסיפור זה צריך להימשך. בדיוק כמו שמאמיני "קץ הימים", שמסתגרים במערות לפני התאריך שבו יגיע "קץ האנושות", לא משנים את דעתם, כשהתאריך הזה עובר ושום דבר לא קרה לאנושות...

חלופות ל"שוק הסיטונאי"
אחת הסיבות העיקריות, ש"השוק הסיטונאי" בוטל ב-EU, היא: החלופות העסקיות לשוק הסיטונאי הפכו שם לנורמה. המודל של "שוק סיטונאי", כפי שניתחתי לא אחת (למשל כאן), נכשל באירופה כשלון חרוץ. ההחלטה על שינוי המודל הרגולטורי וביטול כל הרגולציה הישנה על השוק הקווי לא נפלה שם בפזיזות. להיפך. היא נפלה לאחר פרסום דו"ח מקיף (כאן) של ה-EU, ד"וח שהציג בצורה ברורה את כל המגמות החדשות בהתנהגות הצרכנים וחברות התקשורת בשוקי התקשורת הדינמיים ב-EU. 

מה כן הצליח שם (ב-EU) בשוק הקווי? מודל רגולטורי אחר לגמרי, שבנוי על הסכמים חופשיים בין חברות התקשורת הקטנות המתחרות והחדשות, לבין חברת הבזק המדינתית. כך, כל החברות הפועלות בשוק התקשורת רוכשות מספק הבזק, לאחר מו"מ מסחרי רגיל (בדיוק כמו שזה קיים היום): תשתיות, שירותים, קווים וכיו"ב ומספקות זאת כ"משווק" עצמאי. זאת, בדיוק כמו בעולם ה-MVNO בסלולר, גם כאן בישראל. בשוק האירופאי קוראים לשיטה הזו: Wholesale Line Rental. בקצרה מכנים זאת באירופה: WLR. 

עפ"י הדו"ח של ה-EU לגבי שנת 2013, שפרסמנו כאן, השיטה הזו (WLR) קיימת כבר ב-25 מתוך 31 המדינות המפעילות "שוק סיטונאי" באירופה, מכלל 33 המדינות, שנכללו בדו"ח:

והנה, פורסם לאחרונה (כאן) דו"ח מעמיק על התפתחות הרגולציה ב-EU בתחום "השוק הסיטונאי" נכון לשנת 2014. הממצאים ב-2014 מראים, שה-WLR זו הגישה שהצליחה ב-EU ב-26 מדינות מתוך ה-33 מדינות, שנסקרו בדו"ח (ראה בגרף כאן). 

גרף 1
דהיינו: הגרף מראה בברור, שכבר אין טעם לקיים משטר רגולטורי אחר (שאיננו WLR) ב-EU. 

מכאן עוברים לשאלה: איך נקבע המחיר של הרכיבים ברשת, רכיבים שרוכשים הספקים המתחרים מחברת הבזק בשיטת ה-WLR? גם זה מאוד פשוט, אם תקראו את המשפט הבא מהדו"ח:

תצלום 2
כלומר: בדיוק כמו שמתנהלים כמעט בכל מו"מ עסקי בין ספק למפיץ שלו. מי שרוצה לדעת איך בדיוק קובעים את המחיר במו"מ העסקי הזה, שמתקיים בחופשיות בין הספקים הקטנים והמתחרים לבין חברת הבזק, מוזמן לעיין בדו"ח המלא, או להביט על הגרפים כאן למטה בתחתית הכתבה, שמסכמים את הנושא הכספי של שיטת ה-WLR והשיטות האחרות הקיימות ב-EU.

בקצרה: השוק החופשי עושה את שלו, כי זה שוק תחרותי וכל צד רוצה להמשיך ולהרוויח, בגישת ה-Win-Win. לא צריך את משרד התקשורת באמצע, ווהרגולטור מתערב רק כשיש הפרה של חוקי ההגבלים העסקיים, או הפרת נורמות, כללים או חוקים, מצד חברת הבזק, או מכל צד אחר, בתהליך העסקי הזה. 

מי מרוויח ומי מפסיד מהביטול הצפוי של "השוק הסיטונאי" בישראל?

יש מעט מרוויחים ורבים שמפסידים:

א. המרוויחה הגדולה לעניות דעתי אמורה להיות Unlimited. זאת, מפני שביטול השוק הסיטונאי ידחוף אליה את כל הספקים, שעד היום חלמו שהם "ירכבו ובזול" על רשת בזק. ובכללם: קבוצת הסלולר הגדולות סלקום ופרטנר וכן ספקי תקשורת קטנים (דוגמת גולן טלקום, רמי לוי ועוד), שתלו תקווה, שיהיה "שוק סיטונאי" בישראל.

להערכתי, תוך פחות משנה נראה את סלקום חוברת ל-Unlimited. כנראה פרטנר תישאר עם HOT ולא תחבור עם Unlimited, אך כרגע זה עדיין לא מספיק ברור (בהתייחס לפרטנר). ייתכן וגם היא לא תרצה להיות מחוץ לרשת של Unlimited. 

ב. בזק לדעתי מפסידה מביטול "השוק הסיטונאי", שכן ביטולו יבטל את העילה, שבגינה בזק מצפה ל"חיסול" ה"הפרדה המבנית" בין החברות בקבוצת בזק. כך, בלי ביטול "ההפרדה המבנית", בזק תישאר מונופול כבול ומפוקח מכל הכיוונים עוד שנים לא מעטות. הרווח המהיר, ששאול אלוביץ' ציפה לעשות כתוצאה מביטול "ההפרדה המבנית", יידחה לזמן בלתי ידוע. .

בזק הפסידה בשבוע החולף בבית המשפט בדרישה שלה לקבל את דו"ח פרונטיר (חברת הייעוץ, שייעצה ויועצת למשרד התקשורת בתחום "השוק הסיטונאי"). אולם, זה לא שינה את העובדה, שמשרד התקשורת "פיברק" (בלשון המעטה) את הדו"ח של פרונטיר, כפי שחשפנו כאן. התחמנות הזו המשיכה בלי הפוגה ובשימוע האחרון שהפך להזוי היה ברור, ש"השוק הסיטונאי", שנוהל בשגגה, הגיע ל"סמטה ללא מוצא". לא היה צורך לחשוף את הזיופים של המסמכים של "השוק הסיטונאי" בפניה לבית המשפט המחוזי, כדי לדעת ולראות, שמשרד התקשרות חיסל את הנושא הזה במו ידיו, בגלל שיטת "התחמונים על תחמונים". 

ג. הוט תפסיד גם היא בעקיפין מביטול "השוק הסיטונאי", למרות שלא תוכנן כרגע לחול עליה, מפני שהמתחרות שלה, ובראשן Unlimited, תתחזקנה

ד. המפסידה העיקרית היא סלקום, שתכננה לא רק "לרכב" על רשת בזק כדי לספק טלפוניה ואינטרנט, אלא תכננה לספק שירותי טלוויזיה מלאים. ערן יעקובי ניתח כאן בהרחבה את הכיוונים החדשים של סלקום, וכיצד לא מבינים את המהלכים הללו. אני ניתחתי, שסלקום שגתה בכל מהלכיה בתחום הכניסה לעולם הטלוויזיה. כעת, תיפול עליה "המכה האחרונה" - אין "שוק סיטונאי", פשוט אין ולא יהיה.

לעניות דעתי, בסלקום יצטרכו לבצע "איתחול" של כל התכניות שלה (ולחשב את כל ההפסדים, שנגרמו בשנתיים האחרונות כתוצאה ממהלכי קבלת החלטות מוטעים) ולהצטרף ל-Unlimited, כפי שציינתי בסעיף הראשון.

הכניסה של סלקום לתחום "מחלף האינטרנט הישראלי", כפי שחשפתי כאן, בהחלט מחזקת את הכיוון של ההתחברות העתידית בין קבוצת סלקום ל-Unlimited. 

ה. פרטנר, שחזתה את התהליך הזה נכון, החליטה אך לפני מספר ימים להיכנס בזהירות לעולם הטלוויזיה, בדרך ובמקום שבו היא חזקה בו: בסלולר על הדור הרביעי (LTE), בשירות שנקרא Orange 4GTV. לעניות דעתי, זו החלטה נבונה, שקולה ו"צופת פני עתיד". זאת, לאחר שפרטנר עשתה לא מעט שגיאות בשנה החולפת.

מכאן, שפרטנר כבר "מוכנה" נפשית ומעשית לביטול "השוק הסיטונאי" והביטול רק יחזק את המגמה החדשה, שהיא הולכת בה (שירותי טלוויזיה על הדור הרביעי ושת"פ הולך ומתהדק עם קבוצת HOT). 

ו. יש מרוויחים נוספים מביטול "השוק הסיטונאי", ששמם יצוף ויעלה לכותרות בשנה הקרובה, ובראשם עומדת חברת Triple C מפתח-תקווה של רמי נחום. Triple C ממוצבת יפה עם הכלים הנכונים להצליח בעולם התחרותי העתידי, שאין בו "שוק סיטונאי", במיוחד במגזר העסקי. נשמע בשנה הקרובה גם על שחקנים נוספים, שפחות מוכרים כרגע בתחום עולם שירותי הטלוויזיה, דוגמת קרטינה טי.וי. ופרי טלקום. צפו להפתעות

צילום: השיטות הכלכליות לתמחור שיטת ה-WLR ב-EU:
צילום 3
צילום 4 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024

2.12.24 - Telco 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים