Telecom News - אנטומיה של כישלון מהמסד עד הטפחות: מכרז התדרים ל-LTE

אנטומיה של כישלון מהמסד עד הטפחות: מכרז התדרים ל-LTE

דף הבית >> חדשות הסלולר והמובייל >> אנטומיה של כישלון מהמסד עד הטפחות: מכרז התדרים ל-LTE
אין מה להסתנוור מהודעות המתארות "שחר חדש" בעולם הסלולר הישראלי. כל הודעות משרד התקשורת מבוססות על פיקציות, שהופכות שחור ללבן. לא נולדה שום חברת סלולר חדשה בישראל (רק שתי חברות תהפוכנה לווירטואליות עם עוד חברה וירטואלית אחת חדשה). ניתוח הכישלון מהמסד עד הטפחות, מה פוברק ומי הפסיד הכי הרבה במכרז התדרים ההזוי של ינואר 2015 ומי מרוויח ובגדול (לא מי שחשבתם). בכל מקרה, במכרז זה נמנעה האפשרות להתפתחות רשתות מתקדמות בעשור הקרוב.
מאת: אבי וייס, 13.1.15, 10:30גלעד ארדן

במכרז התדרים לדור רביעי - LTE, שהסתיים אמש "בקול ענות חלושה", יש רק מפסידים (ואולי מרוויחה אחת, שננתח את סיכוייה להרוויח בהמשך). יש כאלה, שהפסידו הרבה: עם ישראל, ההגיון והיושר הציבורי, הקופה הציבורית, אולי החברות סלקום ופלאפון, ויש כאלה שהפסידו הרבה יותר מאחרים: פרטנר והוט מובייל (פירוט בהמשך), אלא אם תהליך "הספסרות בתדרים", שיוצא כעת לדרך, יחבר אליהן את היצור הווירטואלי החדש והמיותר, שנולד בהבל פה: מרתון-018. אני מציע לכולנו להתעלם מהודעת הרהב של משרד התקשורת שפורסמה בעקבות המכרז (כאן). 

האנטומיה של הכישלון, מהמסד ועד הטפחות:

א.הבסיס הרעוע מאוד של החוק: המכרז לתדרים מבוסס על חוק, שנולד במאה ה-19 (זו לא בדיחה ל-1באפריל, כי עכשיו רק ינואר), חוק שעבר התאמות קלות לחקיקה של המאה ה-20 בשנת 1972 ועבר עוד כמה תיקונים זעירים בשנים שלאחר מכן. אולם, החוק נשאר ברובו הגדול ללא שינוי מהיום בו נולד וזה "פקודת הטלגרף האלחוטי".

לצעירים, שלא מכירים את ההיסטוריה: פקודה: המשמעות היא שהמקור של החוק הוא במנדט הבריטי. המושל הבריטי היה מוציא "פקודות" לאוכלוסייה תחת הכיבוש הבריטי ב"פלסטינה" דאז. טלגרף: הטכנולוגיה המובילה של המאה ה-19 טרום המצאת הטלפון. טכנולוגיית הטלגרף הומצאה ב-1833 והוחלפה בהדרגה ע"י המצאת הטלפון ב-1876.

ככה זה בדיוק נראה וזה הבסיס החוקי למכרז התדרים, לאגרות התדרים, לחלוקת התדרים, למכרז התדרים ולכל מה שקשור בטכנולוגיות הסלולר של המאה ה-21. מדהים. פשוט מהמם. 

ב. אין מדיניות תדרים ותכנון תדרים. הבאנו לאחרונה דוגמה (כאן) אין מתנהלים מכרזי תדרים במדינות אחרות בעולם, למשל בארה"ב. כדי שהיה ברור: התדרים הם אותם תדרים בכל העולם. אין בארה"ב יותר תדרים משיש בישראל. הספקטרום הוא אותו ספקטרום, מה שקובע זה איך מטפלים בו.

הספקטרום זה משאב לאומי קריטי לא פחות מגז ומחצבים, שחשוב לטפל בו בזהירות ובשיקול דעת מרבי, עם תמיכה ציבורית והחלטות ברורות ושקופות. לכן, יש צורך ב"מדיניות תדרים לאומית" (העוברת תהליכי הסכמה לאומיים ברמה הגבוהה ביותר, ותהליכי חקיקה מתאימים) ו"תכנית תדרים לאומית" (בד"כ זה נעשה במדינות המערב בתכנית עם תכנון ל-10 שנים קדימה). שני הדברים הללו לא קיימים במדינת ישראל. אפילו לא התחילו לעסוק בהם בשנים האחרונות. השר לשעבר אריאל אטיאס היה השר האחרון שאי פעם חתם על מסמך מדיניות בתחום התדרים, מסמך שנגנז מייד לאחר שנחתם על ידו, ממש בסיום כהונתו (בתחילת 2009). 

אז איך עושים מכרז לתדרים, בלי מדיניות תדרים לאומית ובלי תכנון תדרים לאומי? עובדים בשיטה הישראלית הידועה בשם: "ישראבלוף". מאלתרים ומפברקים כיד הדימיון. יוצרים "יש מאין", כמו הפרסומות לדור 4.5

ג. איך מחלקים בכלל תדרים ומוציאים אותם למכרזים? את זה אסור לשאול. 
בישראל, יש שני גופים העוסקים בכך: "ועדת התדרים העליונה", ו"ועדת התדרים" (לעבודה השוטפת). "ועדת התדרים העליונה" לא התכנסה לדיון בנושא חלוקת התדרים בישראל בקדנציה האחרונה. גם לא בקדנציה הקודמת וגם לא בקודמת לקודמת. ועדה זו לא התכנסה מעולם ולא קיבלה מעולם שום החלטה על שום תדר. למה? התשובה בסעיף הקודם: אין מדיניות ואין תכנית לתדרים. אז על מה יש בכלל לדון ולקבל החלטות?

"ועדת התדרים השוטפת", מתכנסת בחשאיות מפעם לפעם ועל כך יש דוחות ביקורת חמורים ומזעזעים, חוזרים ונשנים, של מבקר המדינה ועשרות רבות של מאמרים שלי, שחושפים ומתארים את הכאוס הרגולטורי של התנהלות ועדה זו (ליתר דיוק, זו בכלל לא ועדה. אלו החלטות של אדם אחד, שלא במקרה שמו אותו בתפקיד הזה, לקבל החלטות ספק חוקיות בקצב מסחרר: סמנכ"ל בכיר לספקטרום, נתי שוברט). הוא הוצב שם (ליתר דיוק "הושתל" שם), כדי לשמור על הכאוס רב השנים ולהתעלם מדו"חות מבקר המדינה (וגם המבקר הפנימי של משרד התקשורת), כי יש מי שמרוויח מהכאוס. לא נרחיב היום בנקודה זו, כי יש עוד הרבה נושאים, שהם בכאוס מוחלט, בסעיפים הבאים...

ד. תוקעים את היכולת לפרוס אנטנות ומונעים פריסת אנטנות קטנות ואנטנות ל-Offload של Femtocell ו-WiFi. כאן, יש אדם אחד האחראי על כל ההחלטות בתחום זה והוא גלעד ארדן, שהחל בתהליך הזה עוד בהיותו השר להגנת הסביבה. מדובר בשר, שיצר רגולציה והיסטריה ציבורית סביב נושא הקרינה (כדי להצדיק את המאבק שלו נגד האנטנות), מה שאין בשום מדינה בעולם. הוא גם עצר את היכולת של Unlimited להציע חיבורי סיבים ומתן תשתית לפריסת אנטנות LTE לחברות הסלולר הצריכות לפרוס תשתיות (בניגוד לנעשה בעולם המערבי). ישראל היא המדינה היחידה בעולם, שכל מה שנעשה במכרז התדרים ל-LTE הוחלט ע"י אדם אחד, בהליך חשאי, אדם בעל אינטרסים מאוד מוזרים (בלשון המעטה): גלעד ארדן

ה. מבטלים מכרז קודם בפיקציה ולוליינות חוקית. "רפורמת כחלון" (כך משה כחלון מנכס לעצמו את המכרז הקודם לתדרים ויוצר מזה מפלגה חדשה), רפורמה זו בוטלה במכרז זה, ע"י תרגיל משפטי האומר כך: מי שזכה במכרז הקודם בתדרים ויזכה גם בתדרים במכרז הזה, פטור מהחובות החוקיות של המכרז הקודם.

או בעברית פשוטה, למי שמתקשה להבין את ההגיון: החובה של הוט מובייל וגולן טלקום לפרוס רשת סלולרית של ממש בכל הארץ בעלויות של כמיליארד שקלים לכל רשת, כדי לייצר בישראל 5 חברות סלולר אמיתיות המתחרות זו בזו, כי הוכח, ש-3 חברות לא מספיקות כדי לייצר תחרות, חובה זו מתה מות נשיקה, עם הזכייה הבאה שלהן בתדרים.

הפעם, זו זכייה, שבה כבר אין חובה לפרוס רשת סלולרית של ממש ויש יכולת להפוך ל-MVNO (ספק וירטואלי) באמצעות תרגיל "רשת משותפת" (דהיינו: לרכב על רשת של ספק סלולר ותיק, שיש לו רשת ארצית). על ידי כך, משיגים שני דברים במכה אחת: מבטלים את "רפורמת כחלון בסלולר" ומורידים דרסטית את מספר האנטנות בישראל. 

ו. הפיברוקים שהם פשוט פיברוקים: אם הסעיפים הקודמים נוגעים למנהל תקין, תרגילים משפטיים וענייני פרודצורה, שניתן לפרש אותם לכאן ולכאן, בתרגיל כאן אני מתאר שני פיברוקים, שהם פשוט פיברוק. דהיינו: המצאת יש מאין. בדיוק כמו דור 4.5 של סלקום. מדובר בתחמנות מהסוג הגרוע ביותר.

לא פלא, שעל התחמנות הזו לא חתום סמנכ"ל הספקטרום, אלא בעלי תפקידים אחרים (דוגמת סמנכ"ל הכלכלה, מומחה לפיברוקים, מנכ"ל המשרד והשר), כי סמנכ"ל הספקטרום, עם כל התחמנות שלו, יודע, שההחלטות הבאות ממש עברו במשרד התקשורת את גבול הפיברוק האפור ונמצאות ממש בתחום השחור. תחום של שקר מוחלט

שני הפברוקים קשורים זה בזה והם הבסיס העיקרי למכרז התדרים ל-LTE, שהיה אתמול:
1. הפברוק הראשון הוא שיש מחסור חמור בתדרים ל-LTE. לא רק שאין מחסור בכלל (נותח בהרחבה כמה פעמים, למשל כאן, כאן וכאן), מנכ"לים לשעבר של משרד התקשורת דוגמת דני רוזן ושלמה וקס, השמיעו בקולם היכן יש תדרים פנויים ודני רוזן הופיע בכמה במות ושטח את הידוע לו ומה נדרש לעשות (ראה גם כאן. פורסם לפני קרוב לשנתיים).

איש במשרד התקשורת לא התייחס לדבריהם, וגם לא לאנליסטים ומומחי תקשורת אחרים, כדי לא למוטט את הפברוק הזה. זאת, כדי להעצים את המחסור המדומה בתדרים. בהמלצת מנכ"ל משרד התקשורת, הגדיל גלעד ארדן את התרגיל על ידי כך, שהוריד את תדרי ה-2,600 מגהרץ מהמכרז, כדי להגדיל את הלחץ ו"ליישר" את שוק הסלולר בלחץ לפי התכתיבים החדשים שלו.

2. הפברוק השני הוא פיברוק הצורך בשת"פ אנטנות. לצורך הפיברוק הזה הומצא פיברוק, שכולו חסר כל בסיס האומר כך: שת"פ בדור 4 מחייב אוטומטית שת"פ בדור 3, ולכן ניתן לוותר לשחקנים החדשים בעולם הסלולר (הוט מובייל וגולן טלקום ובהמשך למרתון-018), על פריסת רשת דור 3 (ובכך הם נהפכים ל-MVNO משודרג, ועי"כ אפשר לחסל באחת את תוצאות מכרז התדרים הקודם, ליצירת תחרות בשוק הסלולר הישראלי, מיוזמתו של השר הקודם, משה כחלון). כך, הרפורמה הסלולרית  - פשוט נקברת.

גם מחסלים אגב כך את היכולת לספק LTE-A. מפני שהיה צורך לחלק 60 מגהרץ לכל חברה (או לפחות 40 מגהרץ, או המינימום שבמינימום - 20 מגהרץ, לא מנות של 5 מגהרץ, כמו שהיה במכרז אמש), כדי להתקדם ל-LTE-A. אגב, בעולם יש כבר מעל ל-50 רשתות LTE-A עם ביצועים מדהימים של 300 מגה ומעלה.

כך, בשני פיברוקים מקבילים, גם מונעים פיתוח רשתות מתקדמות לעשור הקרוב, מבטלים את הצורך במתחרים חדשים בעלי רשתות סלולר עצמאיות וגם מצמצמים את מספר האנטנות, תוך מניעת יכולת לתת שירות מתאים לעולם הסמארטפונים והטאבלטים, בפריסת רשתות קטנות ל-Offload. 
 
ז. מאפשרים בתרגיל מתוחכם לשחקן חדש להתחרות במכרז לתדרי סלולר בלי כל בסיס חוקי:
אסור היה לאשר למרתון 018 להשתתף במכרז משתי סיבות טובות, שכל אחת בפני עצמה מספקת כדי למנוע את ההשתתפות של מרתון-018 במכרז:

1. על פי דיני המכרזים בארץ ובעולם, ספק, שזוכה במכרז ציבורי כלשהו ולא מממש את זכייתו בגלל מחדליו שלו עצמו, לא יכול לגשת אחר כך למכרזים חוזרים באותו נושא (ויש מדינות המרחיבות זאת: אינו יכול לגשת לשום מכרז בשום נושא). הספק הזה חייב לעמוד בתקופת צינון. ברוב העולם מקובל להטיל עליו צינון בין 5 ל-10 שנים. זאת, כדי ללמד לקח את מי שכושל ומטריד את המדינה במכרזים, במצגי שוא.

מרתון-18 זכתה בתדרים במכרז הקודם, אך לא הצליחה לממש את זכייה בגלל שלא העמידה את הערבויות הנדרשות במכרז. זו בדיוק הסיבה למה לא היה צריך לאפשר לה לגשת שוב למכרז, באותו נושא, שלוש שנים אחרי המכרז הקודם. 

2. אי אפשר להקים חברת סלולר ל-LTE עם 5 מגהרץ. היות ובתנאי המכרז אמש, מרתון-018 יכלה לקבל לכל היותר רק 5 מגהרץ, מראש היה צריך למנוע ממנה מלהשתתף במכרז. זאת, כי מכרז התדרים הוא מכרז לספק סלולר עם תשתיות ותדרים, ולא לספק וירטואלי המספסר בתדרים, בלי כל כוונה בכלל להקים תשתיות סלולר.

תהליך הקמת MVNO אינו דורש תדרים, כי הוא "רוכב" על רשת אחרת. הקמת MVNO זה תהליך אחר לגמרי. כך נוצר לו מצב, שבו במשרד התקשורת יצרו חסרון מלאכותי בתדרים, יצרו עודף של מתמודדים פיקטיביים, מה שמעלה את "מס התדרים" המוטל על כולנו והלחיץ את כל חברות הסלולר. 

ח. נותנים הקלות למי שלא מגיע לו הקלות. במכרז אמש ניתנו הקלות ל-3 טייקונים חדשים (יחסית) בישראל: חזי בצלאל (מרתון-018), פטריק דרהי (הוט מובייל) וקסבייה ניאל (גולן טלקום). היחיד, שמגיע לו (אם בכלל) "הגנת ינוקא", כי הוא חדש בעולם הסלולר זה חזי בצאלאל (מרתון-018). זהו.

למה ניתנו הקלות למי שלא מגיע לו? זה פשוט חלק מהתרגילים הקודמים, שהכפיפו את החברות הוותיקות לכללים החדשים שהם: פחות אנטנות, פחות שירות מתקדם לציבור הנייד בטכנולוגיות חדשות (LTE-A ו-Offload).

ט. מי הפסיד ומי הרוויח מהמכרז? כדי לספק שיפור ב-LTE ולא לספק "דור 3.5 משודרג", כמו שיש היום עם ה-LTE ב-5 מגהרץ לערוץ, יש צורך, שלכל חברת סלולר בעלת תשתיות סלולר (ואחרי המכרז הזה תישארנה רק 3 תשתיות סלולר, במקום 5), תהיינה לפחות 20 מגהרץ לערוץ. זה לא קרה במכרז שהסתיים אתמול.


פרטנר והוט הרוויחו במכרז, כנראה פלאפון היא המפסידה. סלקום יכולה הייתה להיות להיות הזוכה הזמנית הגדולה (והפתעה לסיום):
לפני המכרז היה לפרטנר 10 מגהרץ ב- 1,800 מגהרץ, בהנחה שהיא תסגור את דור 2 שלה די מהר, אז היא יכולה להשתמש בשנים הקרובות ב- 10 מגהרץ (5 מגהרץ מהם הם אלה שבשימוש עכשיו), פלוס 5 מגהרץ שזכתה במכרז פלוס 5 מגהרץ של הוט (אם יאושר סופית השת"פ באנטנות בינהן) - סה"כ 20 מגהרץ.

בסלקום-גולן טלקום (אם יאושר סופית שת"פ האנטנות ביניהן), היה לסלקום 17 מגהרץ בשימוש בתחום ה-1,800 מגהרץ, 5 מגהרץ יישאר לדור 2. כך נשאר 12 + 5 זכיה של גולן טלקום + 3 זכיה של סלקום, סה"כ 20 מגהרץ.

פלאפון + מרתון-018 (אולי): פלאפון זכתה ב-15 מרתון-018-אקספון ב-5, סה"כ 20 מגהרץ.

כלומר: לקוחות סלקום-גולן טלקום ופלאפון-מרתון-018 יהנו מ-20 מגהרץ, שזה כרגע עד 150 מגהביט לשניה בהורדה וגם ללקוחות פרטנר-הוט יש 20 מגהרץ, שזה גם כן 150 מגהביט לשניה בהורדה, במקסימום.

וכאן נכנס עניין הספסרות. מרתון-018 תלך עם מי שייתן לה את התנאים הטובים ביותר, כדי "לרכב" על הרשת שלו כ-MVNO, תמורת ה-5 מגהרץ, וייתכן שהיא לא תתחבר בכלל עם פלאפון ואז כל התמונה תשתנה. כך, מרתון-018 הופכת להיות "אס" מבוקש בחפיסת הקלפים שמשרד התקשורת זרק אמש על השולחן. כעת, ה-5 מגהרץ המצוקמקים שלה - "שווים זהב". כך יוצרים באופן מלאכותי את "הבהלה לזהב", דהיינו: לתדרים הללו. 

ייתכן בהחלט, שנראה פה רשת משותפת לשלושה מפעילים: של פרטנר-הוט מובייל-מרתון-018 עם 25 מגהרץ, או אפילו סלקום-גולן טלקום-מרתון-018 עם 25 מגהרץ! (מול 15 מגהרץ של פרטנר-הוט ולכל היותר 20 מגהרץ, אם יפנו את כל לקוחות דור 2 מהר מהרשת, ו-15 מגהרץ של פלאפון), שזה ייהיה כמעט הגשמת החלום של סלקום.

זה אמנם לא יאפשר לסלקום להפעיל רשת בדור 4.5, רשת
LTA-Aכמו שסלקום אמרה וטענה בפרסומות של "דור 4.5". אבל במקרה כזה, סלקום תהיה בעדיפות טכנולוגית משמעותית מול מתחרותיה. במקרה הזה, פלאפון תהיה המפסידה הגדולה (בכל מקרה) של המכרז. 

חזיתי זאת לפני שנה וחצי (אז היו במכרז גם תדרי ה-2,600 מגהרץ), וחזרתי וניתחתי אפשרות זאת לפני כשלושת רבעי שנה, וכעת זו אפשרות שיכולה להתגשם. אם מרתון-018 תחבור לסלקום (עם גולן טלקום), סלקום שמחוברת בצורה מעוררת תהיות עם השר גלעד ארדן, כך שיהיה כאן אולי צוות מנצח, בשוק הסלולר הישראלי.

בתסריט הזה, גולן טלקום תרכוש די מהר את סלקום (ואולי גם את מרתון-018,שהיא מטרד זעיר ביותר בתכנית), כדי להשיג את יעדיה, במינימום השקעות בתשתית, כמו שהחוק חייב אותה לעשות. כך, שבהחלט אפשרי שמי שיהיה המרוויח הגדול ביותר לאורך זמן במכרז התדרים שהסתיים אמש, בלי צורך בכלל לפרוס אנטנות לתדרים הללו ובלי צורך לשלם תשלום מלא על התדרים הללו, הוא מיכאל גולן, עם שותפו קסבייה ניאל. כך, "מהפכת הסלולר" של גולן טלקום תושלם, באקט סיום מפתיע, מוצלח (מבחינתם) ומרשים ביותר

שורה תחתונה: אינני יודע אם יהיה בישראל האדם הישר ואמיץ הלב, שיצא נגד הפארסה הזו של מכרז תדרים מפוברק והבלתי חוקי, שיצר מציאות מעוותת בשוק הסלולר הישראלי ומונע התקדמות רשתות הסלולר בישראל לטכנולוגיות חדשות. גלעד ארדן הלך (למשרד הפנים), אך המורשת המעוותת שלו נשארת עימנו לנצח. "בכייה לדורות". 
 
אבי ברגר
בתמונה: אבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת, מי שעמד בראש מכרז התדרים ל-LTE שהסתיים אמש בפלופ אחד גדול.  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות

למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 

24.7.24 - הכנס הארצי -שנתי ה-22 של מיט”ל 2024

2.12.24 - Telco 2024

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים