למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד

דף הבית >> חדשות סטארטאפים >> למה 95% מהסטארטאפים בישראל נכשלו, נכשלים וימשיכו להיכשל גם בעתיד
פיזור הערפל מאחורי אי ההבנה מה זה סטארטאפ ומה זו יזמות של סטארטאפ. העסקה של רכישת מובילאיי ע"י אינטל לא נוגעת בכלל לעולם הסטארטאפים בישראל, כי זו עסקה מוצלחת ביותר של שוק חברות ההייטק, לא של שוק הסטארטאפים. פרק ראשון בסדרה, שתחשוף את שורשי הבעיה של תרבות הכישלון הישראלית (אין דבר כזה באף מדינה בעולם). כמעט כולם משקרים ליזמים בהקשר לסיכויי ההצלחה שלהם.
מאת: אבי וייס, 23.3.17, 10:30סטארטאפ

ללא ספק כלי התקשורתהרדידות הנוראית הקיימת בסיקור עולם ההייטק והסטארטאפים בישראל), הם חלק מהבעיה שתסוקר בסדרת כתבות, ש"תרים את המסך" ממה שלא רוצים שתקראו ותדעו: למה בישראל כ-95% עד 96% מהסטארטאפים נכשלים (96% אלה הנתונים של מחקרי IVC - כאן וכאן)' נתונים מעודכנים עד סוף 2016 ממשיכים להצביע על כך שכ-50% מהסטארטאפים שנרשמים ב-IVC נסגרים עוד באותה שנה בו הם נולדים (כאן).

מדובר באחוז הכישלונות של סטארטאפים הגבוה ביותר בעולם. יש מדינות, שאחוז הכישלון של סטארטאפים הוא פחות מ-30%, ואפילו פחות מ-20%, למשל, גרמניה ומדינות מזרח אסיה. בארה"ב, אחוז הכישלון של סטארטאפים הוא כ-40% עד 70% לכל היותר, תלוי את מי שואלים ומי ערך את המחקר. אני לא מכיר שום מחקר בארה"ב המצביע על אחוז כישלון של מעל ל-90%, כמו שיש בישראל.  

הבעיה היותר חמורה, כמעט כולם משקרים ליזמים בהקשר לסיכויי ההצלחה שלהם ובכלל זה:
  • גיוס Pre-seed ו-Seed לא משפר בכלל את אחוזי ההצלחה של המיזמים. גם 95% מאלה, שגייסו Seed - נכשלו ייכשלו. כלומר: הסטטיסטיקה של כל האקסלרטורים כמה מהבוגרים שלהם גייסו במהלך או בסיום המחזור, לא אומרת דבר על שיפור סיכויי ההצלחה של המיזמים, שעברו בהצלחה באקסלרטור. 
  • זה שלסטארטאפים יש מנטורים מפורסמים ושת"פים זוהרים, או שהם נמצאים במסגרת (חממה, Hub, אקסלרטור) מפורסמת או יוקרתית, לא משפר במאומה את אחוזי הכישלון שלהם. 
  • רק מגיוס A ומעלה, סיכויי השרידות של הסטארטאפ גדלים במעט. זו הסיבה, שאקסלרטורים רבים בישראל שינו את מודל הקבלה שלהם והם מקבלים רק סטארטאפים, שעברו את שלב גיוס A (דוגמאות בולטות לשינוי הזה: האקסלרטורים של מיקרוסופט ו-IBM). 
  • יתרה מכך, נמצא, שסטארטאפים ישראליים, ש"רצו ל-IPO" בצורת גיוס הון בבורסה, בלי שהיה להם מוצר עובד ביד ולקוחות משמעותיים, גם מהם - 95% נכשלו
  • כלי התקשורת (כולל טלקום ניוז) מדווחים (כמעט) רק על הצלחות של יזמים. גם אם מדווחים על כישלונות (בגישת ה-FailCon וה-Fuckup Nights), זה מוצג מפי יזמים, שנכשלו בעבר אבל כעת הם מצליחים, כי הם למדו את הלקחים המתאימים מהכישלון וכעת הם מדווחים ליזמים המתחילים אילו לקחים למדו... כלומר: מדובר בהטייה חריפה של המציאות (מציאות בה כמעט כל היזמים ייכשלו, וסביר להניח שייכשלו שוב ושוב, אם הם מתמידים להתעקש ולהיות יזמים. מעטים מאוד מצליחים בישראל. כאמור, רק 4%-5%). 
  • לכן, אחוז ההשקעות בישראל של VC ואנג'לים ב-Pre-seed ו-Seed ירד בתלילות בשנה החולפת (עפ"י נתוני IVC) עד קרוב לאפס, מפני שהמשקיעים מכל סוגים הפנימו את המספרים של אחוז הכישלון של יזמים בישראל ולכן רוב מוחלט של המשקיעים לא אוהבים לזרוק את כספם לפח, בידיעה מראש, שהכסף נזרק לפח. בהערת אגב נציין, שהמשקיעים מחפשים "יזמים סדרתיים מצליחים", כלומר את ה-4% עד 5% שהצליחו, כי יש סיכוי די טוב שהם יצליחו גם במיזם הבא שלהם. 
הבעיה הרבה יותר משמעותית מתחילה מההגדרות המוטעות. ניקח את הדוגמה הכי טריה: רכישת מובילאיי ע"י אינטל. היות ואיש לא יגדיר את אינטל כסטארטאפ, נשאלת השאלה: האם מובילאיי היא סטארטאפ? התשובה הברורה: לא. לפי כל הגדרה מקובלת לסטארטאפ, חברה מונפקת בבורסה אינה סטארטאפ. מובילאיי נסחרת בבורסה מ-2014.

האם מובילאיי הייתה סטארטאפ כשהוקמה (ב-1999)? התשובה גם כאן לאו מוחלט. מובילאיי זו חברה, שהיא תוצר פיתוח מוצלח של טכנולוגיה, שנעשה במסגרת מחקר אקדמי, שהמפתחים הוציאו את המחקר מחוץ לכותלי האוניברסיטה, כדי לממש אותו בהצלחה.

פיתוחים במסגרת מחקר אקדמי, שמצליחים ומביאים ערך לחוקרים, שפיתחו את ההמצאה, ולעיתים תועלת לאוניברסיטה ולציבור בכלל, אינם דבר חדש. למעשה, זו השיטה הכי ישנה להצלחה של חוקרים אקדמיים, מאז שהוקמו מוסדות אקדמיים בעולם. המוסד האקדמי הראשון המתועד הוקם בשנת 385 לפני הספירה ביוון העתיקה. זה לא השתנה (עקרונית) מאז ועד היום.

לעומת זאת, המושג סטארטאפ נולד בשנות ה-80 של המאה האחרונה (במקביל בארה"ב ובישראל), והתמסד בתצורה המוכרת לנו (יזמים, VC, גיוסי הון, אקזיטים, חממות, מנטורים, מדען ראשי וכיו"ב) בשנות ה-90 של המאה האחרונה ומאז זה יצא מארה"ב וישראל והתפשט בעשורים האחרונים לכל העולם, במודל הזה המוכר לנו. 

כלומר: עסקת אינטל לרכישת מובילאיי היא עסקה מאד מוצלחת לעולם ההייטק הישראלי, עסקה, שאינה שונה בהגדרתה מרכישת ישקר ע"י ברקשייר האת'ווי (וורן באפט). לכן, גם אין לזה שום השלכה על עולם הסטארטאפים וזה לא ישפר אפילו לא בשבריר של אחוז, את אחוז הכישלונות של היזמים הישראליים (למעט  השלכות תדמיתיות די חשובות, שמסייעות לכך, ששמה של ישראל הולך לפניה בעולם כ-Startup Nation). בסוגריים אציין שאני מסכים בהחלט עם יזהר שי שכתב כאן שהכסף הגדול מהאקזיטים הולך אל מעבר לים - והציבור הישראלי לא נהנה מהרווחים הללו. 

זה מוביל אותי להגדרות הבסיסיות, שתלוונה את סדרת הכתבות: מה זה סטארטאפ ולמה זה שונה מהייטק או כל שוק אחר?

בקצרה: High-Tech זה שוק (או תחום תעשייתי) שכולל בתוכו גם את עולם הסטארטאפים. אבל ההיפך אינו נכון. סטארטאפים יש גם ב-High-Tech וגם בכל תחום אחר, כולל גם ב-Low-Tech. 

מכאן, שיזם ויזמות זה בכל תחום: High-Tech עד Low-Tech (גם מי שפותח מסעדה חדשה זו יוזמה ויזמות. גם יזם נדל"ן הוא יזם). לכן, זה שונה מהגדרת סטארטאפיסט, שהוא גם יזם, אבל בשונה מיזמות רגילה, היזמות של סטארטאפיסטים נולדת כדי לפתור בעיה לא פתורה, להמציא דבר חדש, או לשנות דבר קיים בגישה חדשה (בד"כ מדובר במוצר, שירות או פתרון ייחודי, לעיתים קרובות ניתן לרשום על זה פטנט). לכן, יזמות של פתיחת מסעדה חדשה או יזמות נדל"ן אינה סטארטאפ, כי אין בזה שום חידוש. 

אז למה אחוז הכישלון של סטארטאפיסטים בישראל הוא כל כך גבוה (מול העולם) וזה כנראה לא ישתנה בטווח הזמן הנראה לעין? זה ינותח בפרקים הבאים בסדרה. בשלב זה, אציין, שאין מספיק מחקרים על הסיבות לכישלון סטארטאפים בישראל. אולם, יש המון מקורות מידע (למשל כאן, כאן, כאן וכאן) למה סטארטאפים נכשלים בארה"ב. המחקר הכי מעמיק בנושא זה, שאני מכיר, מצוי כאן, מחקר אמריקאי האומר, שהסיבה הראשונה והעיקרית לכישלון של סטארטאפים הוא: No Market Need.  

ניתוח של כל השיטות לפתור את הבעיה הזו, יהיה בפרקים הבאים בסדרה. בשלב זה, אצביע על אחד הפתרונות, שהרקע התיאורטי שלו מצוי במאמר כאן, וגם בדבריו של ממי גנוסר, שפורסמו תחת הכותרת: "איך לא ליזום ולפתח מוצר/שירות שאיש אינו חפץ בו ולא מוכן לשלם עבורו".

בכתבה הבאה בסדרה, אנתח איך הכישלון של עולם היזמות הישראלי מתחיל (ונגמר), למעשה, ובחלק ניכר מהמקרים בגיוס \ בחירת CTO. בכתבה שאחריה אנתח את שיטות הפתרון השונות שיש לבעיה זו בישראל, במאמר שאחריו אנתח את הגישות לפתרון הבעיה הזו הקיימת במדינות אחרות בעולם. במאמר אחריו אנתח מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה לפתרון הבעיה. במאמר המסכם אנסה לחזות כמה זמן תימשך השיטה של 95% עד 96% כישלונות בישראל והאם האחוז הזה יקטן או יגדל בעשור הקרוב. 


סטארטאפ
TLV-Generator 
 
Bookmark and Share


 

לוח מודעות

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים עדכניים מהשנה האחרונה מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.


 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.

15-16/9/2020 - ChipEx2020  

15-21/11/2020 - שבוע היזמות העולמי    

הכי ניצפים 

דירוג הסמאטרפונים הטובים ביותר בעולם לנובמבר 2019 עפ"י Business Insider - כאן

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק ג' - ההפסד הצרכני - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה מבלבלים את המוח לציבור בנושא המכונה "שוק סיטונאי"? - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת המחדל המדהים המוסתר מהציבור של הרס רשתות הסלולר - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

איך רבע מיליון לקוחות נפלו בפח ועברו להסדר המכונה בטעות "שוק סיטונאי" - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

מבחן דרך: חיבור VPN - האם זו ההגנה המושלמת על הגלישה ועל הפרטיות? - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת ההונאה הגדולה שהובילה לכך שמוצרי התקשורת יקרים יותר בישראל - כאן

בלעדי לקוראי האתר: 1 ש"ח ליום שיחות וגלישה ללא הגבלה בחו"ל... - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: חשיפת "דבר ראשון" בעניין היועמ"ש - היבטים חמורים חדשים - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי המאת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

חשיפה: סלקום אספה ומכרה במשך שנים את כל נתוני לקוחותיה לרבות מיקומם - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
Telecom Expert
 
טלקום אקספרטס
 
NordVPN
 
עדן אימון עסקי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
PIXABAY
 
Telecom Experts
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live Zappix
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP שירותנט
לייבסיטי - בניית אתרים