Telecom News - "מכסח" רפורמות כחלון איבד את הכיוון והדאגה לציבור ולתחרות

"מכסח" רפורמות כחלון איבד את הכיוון והדאגה לציבור ולתחרות

דף הבית >> עולם ה-ICT ותקשורת >> חדשות משרד התקשורת >> "מכסח" רפורמות כחלון איבד את הכיוון והדאגה לציבור ולתחרות
ניתוח: התמיכה הפומבית של שר התקשורת גלעד ארדן בהסכמי שיתוף האנטנות הסלולריות מצביעה על אבדן דרך והיעדר כל שיקול דעת ציבורי וצרכני, תוך מיטוט מוחלט של הרפורמות, שקידם השר הקודם משה כחלון בשוק התקשורת הישראלי, תוך סיכון עתיד מיזם IBC.
מאת: אבי וייס, 14.12.13, 17:23גלעד ארדן

לא ברור מה היו המניעים, שהביאו את שר התקשורת גלעד ארדן לפרסם הודעות תמיכה בצמוד לפרסום ההודעות על ההסכמים לשיתוף אנטנות סלולריות (קבוצת הוט - הוט מובייל ישתפו אנטנות עם קבוצת פרטנר - כאן, וקבוצת בזק (פלאפון) עם קבוצת סלקום וגולן טלקום - כאן). כבר ניתחתי בהרחבה כאן וכאן את המשמעות (או יותר נכון - אי המשמעות) של ההסכמים הללו.

אולם, הבעיה המרכזית אינה ההסכמים בין החברות ומה יעשה הממונה על ההגבלים העסקיים עם הפארסה הזו. הבעיה היא גלעד ארדן, השר. 

זה אינטרס כלכלי ברור של החברות בקבוצות התקשורת הגדולות, לחסוך בהוצאות על תשתיות. זה יאפשר להן להציג יותר רווחים ולחלק יותר דיבידנדים לבעלי המניות. האינטרס הכלכלי הזה ברור וגלוי. מה שלא ברור וגלוי: מהם האינטרסים של שר התקשורת גלעד ארדן. האם הוא נציג של החברות הללו בממשלה, או נציג הציבור בממשלה? כבר ניתח עמיתי חיים חביב את חוסר שיקול הדעת של השר גלעד ארדן במהלכים הרגולטוריים האחרונים שלו - כאן

יתרה מכך, התמיכה הפומבית שלו בהסכמי שת"פ האנטנות הללו מטשטשים את הגבול בין התפקיד הנוכחי שלו (שר התקשורת, שאמור לדאוג לצרכנים. זאת, באמצעות עידוד התחרות בשוק התקשורת), לבין התפקיד הקודם שלו כשר להגנת הסביבה. אם השר גלעד ארדן מתפקד כרגע כשר להגנת הסביבה, אזי הוא שכח כמה עובדות פיזיקליות, שהממונים על ההגנה מפני הקרינה - העובדים במשרד להגנת הסביבה, יכולים לספר לו עליהן גם כעת:

א. אין סכנת קרינה מאנטנות סלולר. אין דבר כזה בשום מקום בעולם וגם לא בישראל. סכנת הקרינה הסלולרית, אם היא ישנה, ומטעמי "זהירות מונעת" צריך להתייחס כאילו היא ישנה, מצויה אך ורק במכשירי הסלולר של תושבי ישראל. זאת, כשהם מדברים עם המכשירים הללו בצמוד לאוזן המחוברת לראש שלהם. דהיינו: להסכמי השת"פ באנטנות אין נגיעה לבעיה של הקרינה, שמצויה בכלל במכשירי הסלולר.

ב. צמצום כמות האנטנות מגבירה את הקרינה ולא מפחיתה אותה. זו עובדה פיזיקלית מוכחת. לפי ההסכמים שנחתמו, ספקיות הסלולר תסגורנה עד כ-45% (ואולי אף יותר) מרשת האנטנות הסלולריות במדינה. המשמעות המיידית: קרינה חזקה ומסוכנת מהמכשירים לכל אזרחי ישראל. כשיש פחות אנטנות, המכשיר הסלולרי משדר ביותר עוצמות, כדי להגיע לטווחים יותר ארוכים עד לאנטנה הקרובה.

דהיינו: השר להגנת הסביבה (לשעבר), אמור היה להתנגד בנחרצות להקטנת כמות האנטנות בישראל. הוא היה אמור לתמוך במהלך של פריסה מסיבית של Small-Cells ל-Offload, כמו שנעשה בכל העולם, פריסה שמשמעותה פריסה נוספת של עוד עשרות אלפי אנטנות סלולר קטנות ובינוניות, חלק אם לא הרוב מהן ב-WiFi, בכל מקום  בו יש תושבים, גם כדי לשפר את הקליטה ויכולת הגלישה הסלולרית וגם כדי להוריד את הקרינה לכל תושבי ישראל. 

במקום לפסול את הרעיון של שת"פ אנטנות באופן בו מעוניינות בו חברות הסלולר, נסע השר עם פמליה של בכירים ממשרדו לשבדיה, כדי ללמוד מה עושים שם. התשובות לא נמצאות שם. הם נמצאות בראש של השר גלעד ארדן ובראש של כל אזרחי ישראל, שיקבלו לראשם יותר קרינה, בגלל הרצון של השר (החופף לרצון של החברות חותמות ההסכמים), לפרק אנטנות סלולר ובכמויות. 

הטענה שלחברות הסלולר הגדולות אין כסף (או לא יהיה כסף) לבנות רשת LTE חדשה היא פשוט מצוצה מהאצבע. הרווחיות של 3 חברות הסלולר הוותיקות ירדה ונמצאת כיום ברמת הרווחיות המקובלת של כל שאר ספקיות הסלולר בעולם, ספקיות שכן בנו (ברמת הרווחיות הזו) רשתות LTE חדשות. הבעיה היחידה שנוצרה בישראל היא שמשרד התקשורת החליט שצריך 5 רשתות LTE, בעוד שיש תדרים ל- 3 רשתות בלבד וגם הם בתחומים הלא נכונים ובטכנולוגיה הלא נכונה. זאת, עקב תכנון כושל של הקצאת תדרים וטכנולוגיות. מזמן היה צריך לבטל את המכרז הקלוקל הזה.

אם מתקנים את ההחלטה הזו ומקצים במכרז זה תדרים ל- 3 רשתות LTE, הכל יסתדר מעצמו. אלו שלא יקבלו תדרים במכרז הראשון ל- LTE, יוכלו להשתמש (למשך הזמן עד המכרז הבא) ברשת LTE של אלו שיש להם תדרים, אותם קיבלו במכרז, בגישת "הנדידה הפנים ארצית" הקיימת, או בגישה יותר חדשה שניתן לחוקק בכנסת, בדומה למה שנעשה בכמה מדינות באירופה. בכל מקרה, זה לא בסגנון של ההסכמים של "שת"פ אנטנות" שנחתמו בחודש האחרון, ולא פירוק אנטנות מסיבי. ממש לא. 

בינתיים, יש לבנות את המכרז הבא ל- LTE, שיהיה בתחומי התדרים הטובים יותר עבור LTE. אלו שלא זכו בתדרים במכרז הראשון, יקבלו עדיפות במכרז השני, שיתקיים כשנה עד שנתיים אחרי סיום המכרז הראשון. גם שחקנים חדשים יוכלו להתמודד על תדרים במכרז השני. המסלול של שני המכרזים שכרגע תיארתי בקצרה, זה המסלול שעשו רוב הרגולטורים לתקשורת בעולם, לגבי ה- LTE. משרד התקשורת הישראלי לא שמע על כך, למרות שראשיו מסתובבים לא מעט ברחבי העולם על חשבון משלמי המיסים. משרד התקשורת גם לא שמע על LTE-Advanced, LTE-TDD ועל תדרים מתחת ל- 1 ג'יגהרץ. ככה זה בדיוק מתנהל. 

בעוד שבאירופה מתכוננים כבר לדור החמישי של הסלולר, בישראל מתברברים עם הדור הרביעי כבר שנים ולא מתקדמים לשום מקום, מלבד התכנית החדשה להרס שוק הסלולר וחיסול התחרות. התחזית השחורה שלי מהימים הראשונים של כהונת השר גלעד ארדן, תחזית שהשר הנוכחי יהרוס את עולם הסלולר בישראל ויחסל את כל מה שהשיג השר הקודם משה כחלון ברפורמות הצרכניות בעולם הסלולר, תחזית זו הולכת ומתגשמת. אם לא יקומו אנשים אמיצים וישרים מקרב הציבור, השרים וחברי הכנסת, שיעצרו את המירוץ המטורף הזה של הרס כל שריד של תחרות, שנבנתה כאן בעמל רב בשנים האחרונות, ההרס הזה פשוט יתרחש.

אם לא די בהרס התחרות בשוק הסלולר, ההסכמים הללו מסכנים את מיזם IBC, אותו דחף ראש הממשלה בנימין ונתניהו ביחד עם שר התקשורת הקודם משה כחלון, ליצירת תחרות ומהפכה צרכנית בשוק הקווי.

כשלקבוצת סלקום יש הסכם כה משמעותי (מבחינה כלכלית) עם קבוצת בזק (פלאפון) ולקבוצת פרטנר עם קבוצת הוט (הוט מובייל), די ברור לכל מי שעיניו לראשו, שסלקום לא תצטרף ל-IBC ובוודאי לא בהיקף ובצורה שנחזו בתחילת הדרך של מיזם הסיבים לכל בית, וכך גם בנוגע להצטרפות של קבוצת פרטנר. בלי הקבוצות הענקיות הללו, IBC תישאר עם רשימה יפה של חברות זעירות, כמו אלו שכבר חתמו (ויש עוד בדרך) הסכמים עם IBC.

"ככה לא בונים חומה" ולא בונים כך תחרות בתחום הקווי. מדובר באבדן דרך ציבורי בקנה מידה מבהיל, של שר התקשורת גלעד ארדן, שמחסל במו פיו את כל הרפורמות הצרכניות של קודמו בתפקיד.

המשמעות המעשית של השת"פ באנטנות: נחזור בשוק הסלולר לשתי תשתיות ארציות, בדומה לעשרות השנים של שתי תשתיות קוויות (בזק והוט), כאשר תשתית סלולרית אחת נשלטת במחציתה ע"י מונופול אחד (קבוצת בזק - פלאפון) והתשתית הסלולרית השנייה נשלטת בחציה ע"י מונופול שני (קבוצת הוט - הוט מובייל). בנוסף, התחרות בשוק הקווי, שאמורה להתפתח עם IBC, תיתקל בענקיות הניצבות מולה, שתנסנה לבלום אותה בכל מקום ובכל צורה. הענקיות הללו באות ממקום של אינטרסים כספיים של מיליארדי שקלים של חסכון, שמקורו בהסכמי שת"פ אנטנות בינהן, מה שיצר השר גלעד ארדן בהבל פיו. זאת, כתוצאה משיטות עבודה קלוקלות, מבולבלות, מלוות בחוסר יכולת לנהל עבודת מטה ראויה, הגיונית, חוקית וסדורה, תוך אי קשבה לציבור ולאינטרסים הצרכניים של הציבור. 
 
הצילו! 
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות


למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
6.6.24 - Israel Mobile Summit


24-25.6.24 - כנס הרצליה 2024 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים