Telecom News - שחיתות: אלפי פטורים ממכרזים לגופים גדולים, אף פטור לעסק קטן או בינוני

שחיתות: אלפי פטורים ממכרזים לגופים גדולים, אף פטור לעסק קטן או בינוני

דף הבית >> פטורים ממכרזים ICT >> שחיתות: אלפי פטורים ממכרזים לגופים גדולים, אף פטור לעסק קטן או בינוני
פרופ' ירון זליכה חנך את ספרו החדש וחשף את מקורות השחיתות בישראל, מה שעולה לפחות 30 מיליארד ש"ח לשנה למשקי הבית. "כל פטור ממכרז, שמבוטל, מביא לחסכון של עד 90% מהעלות. הפטורים הם חלק מהשחיתות הממוסדת בישראל הקשורה למונופוליזם".
מאת: אבי וייס, 2.1.14, 09:30פרופסור ירון זליכה

אמש (1.1.14) בשעות הערב המאוחרות באולם גדוש עם מעל לאלף איש (לרבות חברי כנסת, אמנים, אנשי סגל ומכובדים רבים), באולם המרכזי בקמפוס של הקריה האקדמית אונו, חנך פרופ' ירון זליכה (דיקן הפקולטה למנהל עסקים, הקריה האקדמית אונו) את ספרו החדש (הגרסה האנגלית ב- PDF מצויה כאן) - The Macroeconomics of Corruption.

לדבריו, ישראל אינה אירופה, רק בגלל השחיתות הציבורית, שמביאה לידי כך, שרמת העוני בישראל היא הכי גבוהה בעולם המערבי: כ-24.2%, שעור כפול ואף משולש מהקיים באירופה, שיש בה מיתון. השחיתות אינה רק "העברת מעטפות מיד ליד", אלא "מעשה או אי מעשה", מתוך "שיקולים זרים" של בעלי התפקידים, למשל תכנון התפקיד הבא של אותו בעל התפקיד, שאמור להתעמת עם הטייקונים והמונופולים, שבתחום טיפולו. משום מה, כמעט כולם מוצאים לעצמם משרות (בסיום תפקידם) בגופי הענק עליהם היו אמורים לפקח. 

לדבריו, אי אכיפה ועצימת עיניים היא רעה חולה וחלק מרכזי מהשחיתות הזו. פטורים ממיסים יש רק לענקים ולמונופולים. זה הביא למשל למונופוליזם (למעשה לדיאופול) בתחום הבעלות על הקניונים בישראל, מה שהביא להשלשת מחירי השכירות בקניונים ולהתמוטטות של רשתות קמעוניות רבות. באוצר נטפלים למחיר הגבינה ושוכחים את המחירים המופקעים של כל השאר. "90% מהפער ברמת החיים בישראל זה פונקציה של המדיניות הכלכלית של הממשלה, מתוך זה 40% זו שחיתות לשמה ו-50% זה פשוט טמטום" כך לדברי פרופ' ירון זליכה.

הימנעות מטיפול במונופוליזם הפך את ישראל לאחת המדינות המושחתות ביותר בעולם ולפער הקיים, בו יש בישראל כל כך הרבה עניים. הורדת מחירים ב-5% בלבד, יכולה לחסוך למשקי הבית כ-30 מיליארד ש"ח בשנה, והיה אפשר להוריד את המע"מ ל-10%. הימנעות מהתערבות ואי אכיפה, יצרה אווירה של שחיתות בקנה מידה מבהיל בישראל. העוני נובע כולו מרמת השחיתות הזו וזה לא מקרי או יד הגודל של העניים. 

פרו'פ ירון זליכה: "תחום 'הפטורים ממכרזים' הוא דוגמה בולטת לשחיתות אדירה המקיפה את כל הרמות המקצועיות הבכירות במדינה, לרבות משפטנים בכירים. תמיד 'פטור ממכרז' מלווה במחיר מופרז של המוצר או השירות. בשוק הרכב זיהיתי, לבקשת שר התחבורה, 52 תחומים של 'הגבלים' ופטורים, שגורמים נזק של כ-2 מיליארד ש"ח בשנה, רק בתחום הרכב, לכיס של אזרחי המדינה. מאומה לא יצא מהדו"ח שלי. זה לא מקרי. במשק הישראלי יש אלפי פטורים ממכרזים, כל שנה. כמעט כולם של גופים גדולים ומונופולים. אף פטור ממכרז לא ניתן לעסק קטן. יש אפילו פטורים של עשרות שנים, שלא אכפת לאיש מקיומם.

בהיותי החשב הכללי באוצר, כל פטור שביטלתי, הביא בממוצע לחסכון של עד 90% בעלויות של המוצר או השירות, שניתן קודם בפטור. שלא לדבר על פטורים, שניתנו לרכישה של מוצרים ושירותים, שהמדינה רכשה ללא כל צורך, ללא כל שימוש. היו מקרים, שהמדינה רכשה בפטור ממכרז מגוף פרטי - ממונופוליסט, מוצרים ושירותים השייכים למדינה עצמה. זה בלתי נתפס: המדינה רכשה ורוכשת נכסים של עצמה ובבעלותה, ממנופולים פרטיים.

למדינה בכלל לא אכפת מהעסקים הקטנים והבינוניים, הם אלו, שאמורים להביא את המדינה לרמה של אירופה. זה לא קרה. הימנעות מאכיפה, הימנעות מהתערבות ומתן יד חופשית למונופוליזם, הם אבן יסוד בהתנהגות המושחתת, שהיא רחבה ביותר בהיקפה. מדובר בנזקים בלתי נתפסים של מילארדי ש"ח, לכיס של כל אחד מאתנו". 

דוגמאות טריות לפטורים בלתי נתפסים ממכרזים בעולם התקשורת:
א. העיתון News1 חשף פטור ממכרז שניתן, לאלעד מערכות, לבניית אפליקציה לתחבורה ציבורית. פניתי למשרד התחבורה בשאלה: "מדוע משרד התחבורה נותן לאלעד מערכות, פעם אחרי פעם פטור ממכרז לתוכנות (דוגמאות: הפטור מיוני 2013 לגבי מערכת לניהול מסמכים - ShareDocs, אפליקציית כל-קו – יש לגביה כתבה ארוכה בניוז1, ועוד)". תשובה לא קיבלתי. לא שלא ניסיתי. די ברור למה.

המדובר באפליקציה, שהמשתמשים מותחים עליה ביקורות קטלניות, בעוד שיש בשוק תוכנות חופשיות מצוינות, בעיקר של חברות הזנק, למשל של הסטארטאפ Moovit שגייס אך לאחרונה 28 מיליון דולרים ממשקיעים, אפליקציה המשרתת בהצלחה (ובחינם) את רכבת ישראל (משום מה ברכבת זה ניתן גם כן בפטור ממכרז). כבר מעל ל-3 מיליון משתמשים ברחבי העולם, ו-850 אלף משתמשים בישראל, באפליקציה Moovit. למה משרד התחבורה היה צריך לצאת בפטור ממכרז לחברה אחת ובעלויות פנטסטיות, לפיתוח אפליקציה סלולרית פשוטה שכזו? למי ששכח, גם משרד הבריאות ובגיבוי החשכ"ל נהג בדיוק בצורה כזו, בפיתוח אפליקציה סלולרית לאיתור המרפאות לחיסונים. 

ב. פטור של משרד המדע לחברת שלדור, לייעוץ אסטרטגי בתחום הסייבר (ביצוע סקר סייבר וגיבוש המלצות עבור מיזם הסייבר הלאומי). מדובר בייעוץ בעלות של 400 אלף ש"ח לשנה. הטיעון: מדובר "בספק יחיד". זה ברור שהם יחידים בארץ, והחשבת הכללית באוצר תאשר זאת בחתימת ידה... כנראה שאין גבול תחתון להפקרות בתחום הפטורים ממכרז. 

ג. פטור של החשכ"ל לבזק בינלאומי בהיקף של 2.5 מיליון ש"ח לשנה לשיחות בינלאומיות למשרדי הממשלה, בטענה של "ספק יחיד". מדובר בפטור חוזר, בפעם השנייה בשנתיים האחרונות, שנומק, בין היתר, בטענה על שינויי רגולציה במשרד התקשורת... החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו חתמה ואישרה במו ידיה את המסמך עם הטיעון המופרך, ההזוי והמצוץ מהאצבע הזה. 

ד. פטור של החשכ"ל למוטורולה ישראל בהיקף של 20 מיליון ש"ח לשנה (הפטור הנוכחי הוא ל- 10 מיליון ש"ח), עבור פרוייקט מחשוב ניידות של משטרת ישראל. זה פטור שלישי ממכרז באותו נושא בדיוק, כשמבקר המדינה הקודם כבר אמר את דברו בעניין חמור זה. אולם, לחשבת הכללית מיכל עבאדי-בויאנג'ו, זה כלל לא הזיז, כשאישרה בחתימת ידיה את ההתקשרות הזו, בטענה של "נסיבות מיוחדות".

כבר כתבתי, בעקבות דו"ח של מבקר המדינה האחרון, ש
משרד האוצר, שאחראי על רוב הליקויים, שמצא המבקר בתחום ההיערכות לחרום של מערכות ה-ICT, החל בשנה האחרונה לנהוג בהפקרות בכל הקשור לחוק המכרזים, בעיקר בכל נושאי ה-ICT, ונתן בזאת דוגמה לכל משרדי הממשלה והגופים הציבוריים "להתפרע" ולעשות ככל העולה על רוחם. האתר הזה מלא בסיפורים הללו ואף יש לו  מדור מיוחד לטריקים, לשטיקים ולבלופים של ההתנהלות המושחתת הזו (כהגדרת פרופ' ירון זליכה).

ה. פטורים נוספים, ממש טריים, ממכרז: 1) פטור לחברת הייעוץ פרונטיר, ע"י משרד התקשורת. הנושא נותח בהרחבה כאן. משרד התקשורת הוא אחד המשרדים הממשלתיים "המצטיינים" ב"עצימת עיניים" והיעדר כל אכיפה, בכל תחומי אחריותו. 2) פטור ממכרז בהיקף של כ- 100 מיליון דולרים ע"י משרד הביטחון \ צה"ל למוטורולה סולושנס, לאספקת הסמארטפון הצה"לי המוצפן. גם הפרוייקט הקודם ("ורד הרים") יצא לדרך ב"פטור ממכרז" וגם "רשת החרום הלאומית" החלה ב"פטור ממכרז", עד שנתקעה לאחרונה. את ההשלכות החמורות לעניין זה ראינו לא אחת, למשל בסערה האחרונה. 3) פטור ממכרז בפעם השנייה ל- HP ע"י כנסת ישראל (כן ע"י הכנסת בכבודה ובעצמה), בהיקף הפעם של מעל ל- 3 מיליון ש"ח לשנה, לתפעול ושיפור מערכות המחשוב של הכנסת. 4) פטור נוסף בפירמידת הפטוריםהעושה צחוק מכולם, ליועץ במאגר הביומטרי במשרד הפנים (וגם במשרד ראש הממשלה). הפעם - התקשרות רביעית ללא כל מכרז (בסך מצטבר של כ- 400 אלף ש"ח, לאדם אחד). פשוט נגמרות לי המילים מלתאר את ההפקרות בחסות החשכ"ל ושאר האחראים לנושא ובראשם שר הפנים וסגניתו, בתחום המאגר הביומטרי, שעולה מאות מיליוני ש"ח מכיס משלמי המיסים בישראל (דהיינו: ממעמד הביניים ומהעסקים הקטנים עד הבינוניים, המשלמים על ההפקרות הזו, תחת החסות של "פטורים ממכרזים"). 

  
 
Bookmark and Share


 

LIVECITY

לוח מודעות


למה צריך אתר עיתונות עצמאי וחופשי בתחום ההיי-טק? - כאן

שאלות ותשובות לגבי האתר - כאן

מי אנחנו? - כאן.

מחפשים הגנה מושלמת על הגלישה הניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף? הפתרון הזול והטוב בעולם - כאן.

לוח אירועים וכנסים של עולם ההיי-טק - כאן.

מחפש מחקרים? מאות מחקרים מצויים כאן

מחפש תוכנות חופשיות? תוכל למצוא משחקיםתוכנות לפרטיים ותוכנות לעסקיםתוכנות לצילום ותמונות, הכל בחינם.


מעוניין לבנות ולתפעל אתר אישי או עסקי מקצועי? לחץ כאן.

שימרו על עצמכם והישמעו להוראות פיקוד העורף!!!!
 
6.6.24 - Israel Mobile Summit


24-25.6.24 - כנס הרצליה 2024 

לוח האירועים המלא לגולשים מצוי כאן.
 

 

הכי ניצפים 

המחדל הגדול: איך המתקפה נעלמה מעיני המודיעין והטכנולוגיות שלו?- כאן 

תאגיד השידור - "עלינו". איך עשו עלינו סיבוב והשאירו את אגרת הטלוויזיה - כאן

כל מה שלא מספרים לכם בתחום "השוק הסיטונאי" - פרק א': בזק - כאן

כמה מפסידים בביצועים של הפס הרחב במעבר ל"שוק הסיטונאי"? - הרבה - כאן

למה בכלל צריך להחליף / לרכוש נתב במעבר ל"שוק סיטונאי"? - כאן

איך אני יודע כמה מגהרץ יש בחיבור LTE? מי ספק הסלולר המהיר בישראל? - כאן

חשיפת מה שאילנה דיין לא פרסמה ב"ערוץ 2" על תעלולי השר משה כחלון - כאן

ההגנה המושלמת על הגלישה ניידת והנייחת ועל הפרטיות מפני כל תוקף - כאן

המשך חשיפת הבלוף ששמו "מהפיכת הסלולר" ואיך מסרסים את הנתונים לציבור - כאן

סיכום ביקור בסיליקון ואלי - למה 3 הגדולות משקיעות ומפתחות באותם תחומים - כאן

שלמה פילבר (עד לאחרונה מנכ"ל משרד התקשורת) - עד מדינה? הצחקתם אותי! - כאן

"יש אפליה בחקירה"? חשיפה: למה השר משה כחלון לא נחקר עד היום? - כאן

חשיפת חשד לשחיתות הדומה לזו של "תיק 4000" אך בתחום הסלולר - כאן

חשיפת מה שלא רוצים  שתדעו בעניין פריסת אנלימיטד (בניחוח בלתי נסבל) - כאן

חשיפה: איוב קרא אישר לקבוצת סלקום בדיוק מה שביבי אישר ל-Yes ולבזק - כאן

האם השר איוב קרא היה צריך בכלל לחתום על האישור, שנתן לקבוצת סלקום? - כאן

האם ביבי וקרא קבלו בכלל תמורה עבור ההטבות הרגולטוריות שנתנו לסלקום? - כאן

המסמכים בנושא בזק-Yes (תיק 4000) מוכיחים "תפירת תיק" לאיש הלא נכון! - כאן

עובדות ומסמכים המוסתרים מהציבור: האם ביבי כשר תקשורת עזר לקב' בזק? - כאן

מה מקור ה-Fake News שהביא לתפירת תיק לביבי והעלמת החשודים הנכונים - כאן

אחת הרגליים של "תיק 4000 התפור" התמוטטה היום בניצחון (כפול) של בזק - כאן

איך כתבות מפנקות הפכו לפתע לטובת הנאה שהיא מיסודות עבירת השוחד? - כאן

שערוריית הקנס הענק על בזק וחשיפת "תעודת הביטוח" של נתניהו בתיק 4000 - כאן

תיק 5000: סלקום - IBC לא תפרוס סיבים ותרכב על גב הרכוש הפרטי של בזק - כאן

ערוץ 20: "תיק תפור": אבי וייס חושף את מחדלי "תיק 4000" - כאן

התבלבלתם: גיא פלד הפך את כחלון, גבאי ואילת לחשודים המרכזיים בתיק 4000 - כאן

פצצות בתיק 4000: האם היו בכלל התנגדויות למיזוג בזק-יס? - כאן

נמצא מסמר נוסף בארון הקבורה של תיק 4000 התפור - כאן

נחשפה עוד עובדה חשובה בדרך אל ההלוויה של תיק 4000 - כאן

תיק 4000 לא הושלם: האם היועמ"ש קיבל את כל המידע הנחוץ לחקר האמת? - כאן

תיק 4000: גם תקנות התקשורת התומכות בגרסת נתניהו לא נכללו בחקירה - כאן

חשיפת שקרים נוספים בתיק 4000: הטעיית הציבור נמשכת ללא הרף - כאן

תיק 4000: נחוצה ועדת חקירה ממלכתית לגבי "אישום" שר התקשורת - נתניהו - כאן

תיק 4000: היועמ"ש לממשלה אישר "מיזוג" בזק-יס. צריך ועדת חקירה ממלכתית - כאן

אוסף הטעויות בתיק 4000: "אני מאשים" - לא חתרו כלל לגילוי האמת - כאן

שערוריית תיק 4000: איך יש 2 גרסאות שונות של כתב החשדות של היועמ"ש? - כאן

ערוץ 20: אבי וייס חשף טענות שגויות בכתב החשדות נגד רוה"מ בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: חשיפת מסמך נוסף שיסייע גם הוא לחיסול תיק 4000 התפור - כאן

ערוץ 20: אבי וייס ואלי ציפורי חשפו שקרי הפרקליטות לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

תיק 4000: מתי מדוע ואיך הוא הפך מ"תיק בזק" ל"תיק תפור" ומחורר? - כאן

הספינים והשקרים בתיק 4000 חזרו. הם חלק מניסיון הפיכה שלטונית שיש לחקור - כאן

סודות ושקרים בפרקליטות והיועמ"ש: מי היה ב"ניגוד עיניינים" בתיק 4000? - כאן

תיק 4000 יושלך לפח האשפה של ההיסטוריה עקב חקירה רשלנית ללא מסמכים - כאן

תיק 4000: מסמר נוסף ענק לארון הקבורה שלו (פרי חשיפה של אלי ציפורי) - כאן

תיק 4000: בעיות זיכרון, חקירה משובשת ושקרים המכוונים להפיכה שלטונית! - כאן

חשיפות חדשות בעקבות הדלפת עדויות שלמה פילבר - "עד המדינה" בתיק 4000 - כאן

האם "תיק 4000" התפור אכן בדרכו ל"פח האשפה של ההסטוריה"? - כאן

חשיפת הכזבים של היועמ"ש מול האמת המוכחת לגבי ההדלפות בתיק 4000 - כאן

פוטש בשידור חי: את מי שהיה צריך לעצור ולחקור זה את "עד המדינה" פילבר! - כאן

תיק 4000: האם נוכל לנחש שהחשיפה כאן תהיה הגרזן הסופי שיפרק את התיק? - כאן

תיק 4000: הביזיון של כתב האישום הבדיוני דורש ועדת חקירה ממלכתית - כאן

האמת המוסתרת מהציבור בתיק 4000: פירוט 20 שקרים / אלי ציפורי ואבי וייס - כאן

איך זה שהיחיד שדיווח אמת בפרשה שהתפתחה לתיק 4000 - קיבל כתב אישום? - כאן

תיק 4000: ההדלפות לכלכליסט כביכול נגד רוה"מ דווקא מצביעות על חפותו - כאן

"נקודת האפס" - Ground Zero  שבו החלה תפירת תיק 4000 נחשף - כאן

למה לא נפתחה חקירה ב"תיק 5000" ומתבצע שימוע נוסף של הטבות ל-IBC? - כאן

החלטות של מש' התקשורת בעניין "ההדדיות" ממוטטות עוד לבנה בתיק 4000! - כאן

חשיפת הסיבה לתפירת תיק 4000 ב"נקודת האפס": "פרשת עורכי הדין"! - כאן

חשיפה בלעדית: מסתירים עוד מסמכים ש"מפוצצים" את תיק 4000 לרסיסים! - כאן

פירוט 60 שקרים בתיק 4000 (ויש עוד) שמסתירים בכוונה מהציבור! - כאן

"הנדסת התודעה" בתיק 4000 לא מסתיימת ותימשך בחודשים הבאים! - כאן

השקרים,הרמאויות, הצנזורות,העיוותים והסילופים של רביב דרוקר בתיק 4000 - כאן

חשיפת הפברוק של דרוקר שמחסלת את הראייה הישירה היחידה כנגד נתניהו - כאן

חשיפה דרמטית בתיק 4000: האם כעת התיק התפור ייפול? - כאן

איך ספינולוגים שוטפים את מוח הציבור פעם 3 בתכנית "המקור" על תיק 4000? - כאן

איך שינוי מילה אחת גם ע"י דרוקר "הפיל בפח" עדים רבים בתיק 4000? - כאן

התרגיל של שלמה (מומי) למברגר שסוגר כל חקירה שיכולה להוביל למנדלבליט! - כאן

הסתעפות תיק 4000: תיק 5000 - הטיוח הגדול כדי שהחקירה לא תגיע למנדלבליט - כאן

פשוט מדהים: התגלו כעת 2 מסמכים התומכים בגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

זה לא נגמר: נחשפו כעת עוד מסמכים המסייעים לגרסת נתניהו בתיק 4000 - כאן

הטיוח של שלמה (מומי) למברגר, שלא קורא מסמכים, כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

תעלולים חדשים של למברגר שגם ממציא וסוגר תלונה כדי להגן על מנדלבליט! - כאן

"אני מאשים": על היועמ"ש מנדלבליט לבטל היום את תיק 4000 ולהתפטר! - כאן

התמוטטות "תיק בזק" הייתה אמורה להוביל לביטול "תיק 4000": "אני מאשים!" - כאן

7 "ראיות זהב" מרכזיות בתיק 4000 שאפשר להשליך מיידת היישר לפח הזבל - כאן

עדכונים שוטפים על הסודות המסתתרים בעדות אילן ישועה בתיק 4000 - כאן

האם הגיע הזמן להעמיד לדין את תופרי התיקים ומיוחד את תופרי "תיק 4000"? - כאן

פירמידת השקרים שנבנתה ע"י היועמ"ש וגלובס סביב אילן ישועה כדי "להלבינו" - כאן

חשיפה דרמטית: אילן ישועה היה כנראה מוכן להעיד גם תחת אזהרה בתיק 4000 - כאן

האם אילן ישועה ייחקר ברשות ניירות הערך בחשדות החמורים שהתעוררו נגדו? - כאן

משפט שערוריית תיק 4000: עדכונים שוטפים ביחס למשפט נתניהו שחשוב לדעת- כאן

תיק 4000 המופרך: עדכונים שוטפים במשפט נתניהו שהציבור חייב לדעת! - כאן

חשיפת הסודות הכמוסים של ראשי הפרקליטות שמנהלים את "תיקי האלפים" - כאן

בכירים בפרקליטות ובלשכת היועמ"ש: הפרקליטות עשתה טעות בתיק 4000! - כאן

משפט "תיקי האלפים" המפוברקים נמשך: עדכונים שוטפים שהציבור אמור לדעת - כאן

גם על פי היומן של בנימין נתניהו מ-2015 - אין בסיס לכתב האישום בתיק 4000 - כאן

חשיפה: עוד ראיה מזכה לנתניהו בתיק 4000 מסתתרת בהחלטת מש' התקשורת - כאן

הסודות של ניר חפץ ואילן ישועה נחשפו באמצעות מוטי גילת שלא הבין אותם - כאן

עדכונים מהחקירה הנגדית של ניר חפץ שממשיך לפורר את תיק 4000 התפור - כאן

תפירת תיק 4000: חשיפת פרטי המפלצת של תוכנת הריגול המשטרתית אחריכם - כאן

השלכות תיק 4000: איך הלבינו את המפעל המפלצתי של הפריצות לסמארטפונים - כאן

ממצאי ועדת מררי - שקרים, טיוח ענק וזריית חול בעיני הציבור - כאן

השלכות דו"ח מררי: איך העיזה המשטרה לרמות במצח נחושה שופטים בכירים? - כאן

חשיפת מסמך מאגר המידע המשטרתי הסודי והמפלצתי על ראשי ערים ורשוית - כאן

2 הדלפות מהפרקליטות לאחר היום הראשון של החקירה הנגדית של שלמה פילבר כשאחת מהן מפילה את תיק פגסוס על המשטרה ובעקיפין על השב"כ - כאן

למה הוטל צו איסור פרסום על החשיפות בתיק 1000? כדי לחסום האמת! - כאן
 
מפלצת הפגסוס לא מסתתרת בחוק האזנות הסתר. היכן היא כן מתחבאת? - כאן

 
זרקור חברות
 
PRnews
 
NORDVPN
 
X
 
פרי הדמיון
 
טלגרם
 
לייבסיטי
 
כמה זה? השוואת מחירים
 
Amiel
 
PRNEWS
 
טלי וייס
 
 
Slideshare Linkedin Twitter
Youtube Instagram Facebook
Google+ live
Bitly Vimeo Pinterest
אנדרואידאנדרואיד-ברקוד אפל ברקודאפל

 
  מהירות גלישה Your IP
לייבסיטי - בניית אתרים